--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Vlnobití v RS českého rozhlasu v Českých Budějovicích
Zdroj: NN Ročník........: 0003/032 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.11.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

VLNOBITÍ V RS ČESKÉHO ROZHLASU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

Jeden z rozhlasových komunistických velikánů, soudruh PhDr. Ludvík ŠVEJCAR, doposud zastává funkci ředitele regionální stanice (RS) Českého rozhlasu v Českých Budějovicích.

Chybička se vloudila aneb rozhádané studio

I přes Švejcarovu poměrně pevnou pozici, nastaly mu v poslední době mírné starosti. Dne 1.11.1993 musel do Českých Budějovic přijet na inspekci sám generální ředitel Českého rozhlasu Mgr. Vlastimil JEŽEK. O situaci pak podal Radě českého rozhlasu zprávu, v níž se mimo jiné uvádí: "V RS České Budějovice, kde na požadavek ředitele studia L. Švejcara odvolat z funkce šéfredaktora F. Krejču odpovědělo 32 zaměstnanců studia (včetně 1 externího redaktora) peticí proti odvolání šéfredaktora a vzápětí 35 zaměstnanců studia paticí za odvolání ředitele RS České Budějovice, je dnes zjevně kritická situace vyžadující bezodkladné řešení. V opačném případě dle mého soudu hrozí další eskalace napětí už beztak rozhádaného studia.

K hromadnému protestu necelé poloviny zaměstnanců studia (90% zaměstnanců techniky a 60% programových pracovníků) přitom dochází v době, kdy má studio velmi dobrou poslechovost ve svém regionu a prakticky nulové problémy s organizací (snižuje stav o dva zaměstnance). Ředitel studia L. Švejcar je ovšem - bez ohledu na oprávněnost jeho požadavku odvolat šéfredaktora - v nevýhodné pozici. Ředitelem studia se nestal vítězstvím v řádném výběrovém řízení, do funkce byl jmenován bez konkursu."

Šéfredaktor PhDr. František KREJČA, byl naproti tomu vítězem konkurzu na toto místo, který proběhl v režii Prahy. Podle pramenů informací se jedná o člověka nezatíženého komunistickou minulostí, čestného, inteligentního a pracovitého... V nové funkci si "dovolil" hned dva "přestupky", které se neodpouštějí. Nejdříve vyhodil komunistu, notorického opilce, Stanislava KOLLARA a poté, když se trochu rozkoukal, vyslovil požadavek kontroly hospodaření... a to si dovolil moc!

Zkušení a léty prověření?!

Zpráva GŘ pokračuje: "Na oznámení o svém odvolání reagoval F. Krejča 21. října dopisem GŘ ČRo, ve kterém mne žádá o zajištění komplexní kontroly hospodaření s finančními prostředky ve studiu. V témže dopise mne vyzval, abych se seznámil s celkovou "programově koncepční a personální politikou ředitele stanice". V dopise dále uvádí: "Nejsem v RS Č.Budějovice jediný, kdo se domnívá, že metody zstrašování, zbavování se nepohodlných, narušování vztahů v odděleních a preferování skupinky zkušených a léty prověřených nemůže vzbuzovat důvěru. Myslím, že je zcela legitimní požadavek, aby na místo ředitele (byl svého času jmenován), ekonomického náměstka (byl přijat bez konkursu) i šéfredaktora (po mém případném odvolání) byl vypsán řádný konkurs. Při jeho přípravě by také pracovníci celého studia měli mít možnost se k jednotlivým uchazečům z řad celého vedení vyjádřit."

Datem 22.10.1993 je opatřena petice 32 zaměstnanců studia proti odvolání šéfredaktora Krejči. Petenti uvádějí, že neznají argumenty, kterými ředitel Švejcar podpořil návrh šéfredaktora Krejču odvolat. Důvody sdělené F. Krejčovi (viz.výše) považují za nedostatečné.

V petici dále stojí: "Dr. František Krejča byl do funkce ustaven v řádném konkursu před několika měsíci. Většina redakce zaujala tehdy vyčkávací postoj, ale musíme konstatovat, že právě díky jemu zavládla příznivější pracovní atmosféra, bez větších problémů jsme přešli na nové vysílací schéma, bez citelných ztrát posluchačů jsme přežili přechod na novou VKV frekvenci, redakce omládla, mladší z nás rychle získali potřebnou sebedůvěru a jsou platnými členy redakční party... Vysílá se daleko více, než kdykoliv v historii studia předtím, a kvantita se pomalu mění v kvalitu." ".

Těmi "zkušenými a léty prověřenými", jak je výše uvedeno, jsou normalizační redaktoři Jaroslav KLÍMA (člen LM, nyní vedoucí komerčního oddělení), Pavel KRONEISL, Marcela HONSOVÁ (oba dlouholetí členové KSČ) a zejména první dáma studia paní Zdena KOLÁŘOVÁ, která měla vystřídat pana Krejču ve funkci šéfredaktora, sice bezpartijní, ale trpící na ředitele (není patrně její vinou, že to byli vždy ředitelé komunističtí...). Ekonomický ředitel se jmenuje ing. Svatopluk DRNEK. Zpočátku by se mohlo zdát, že jde o rekvalifikovaného politruka, ale ve skutečnosti se jedná o "pouhého" bývalého svazáckého funkcionáře...

(OH)nutý Ježek klame tělem

Zpráva má další pokračování: "Dne 1.11.1993 jsem situaci v RS České Budějovice prošetřil osobně. Hned v úvodu návštěvy mi byla předána petice 35 zaměstnanců RS Č. Budějovice požadující odvolání L. Švejcara z funkce "z důvodů morální nezpůsobilosti a četných profesionálních přehmatů". Petice je datována 1.11.1993.

V průběhu dne jsem individuálně hovořil s 15 zaměstnanci RS Č.Budějovice o situaci ve studiu. Bez přítomnosti dalších svědků jsem mluvil s každým, kdo o to projevil zájem. Z těchto 15 zaměstnanců projevilo 9 přání odvolat ředitele, 6 přání odvolat šéfredaktora. Věcné argumenty pro to či ono však většině chyběly.

Odpůrci L. Švejcara vyčítali řediteli především předlistopadovou minulost, arogantní vystupování a neschopnost jednat s lidmi, a dále neřešení nakupených problémů, které však většinou nebyli schopni pojmenovat. Odpůrci šéfredaktora vyčítají F. Krejčovi především profesionální přehmaty v řízení programu RS Č.Budějovice. Téměř všichni poukazovali na nedostatky ve zpravodajství a publicistice, zatímco však první je přisuzují L. Švejcarovi (jako reprezentantovi staré doby a starých struktur), ti druzí je se stejnou vehemencí přisuzují F. Krejčovi (malé zkušenosti a nízká profesionalita). Nikdo přitom nebyl ochoten přiznat, že kořeny nedostatků ve zpravodajství a publicistice jsou v první řadě v práci redaktorů samotných - nezazní-li opakovaně na ranní poradě jediný podnět k denní práci, měl z toho šéfredaktor F. Krejča již dávno vyvodit důsledky."

V tomto případě se pan generální ředitel ani nenamáhal ověřit si alespoň namátkově pravdivost individuálních výpovědí. Pouze konstatuje so se dozvěděl. Navíc. Ony "důsledky" měl vyvodit především L. Švejcar (měl na to 4 roky)! Ve zprávě se dále uvádí:

"Často emocionální projevy prakticky vždy obsahovaly podezření, že po vítězství jedné strany si to s nimi ta druhá vyřídí. Petenti požadující Švejcarovo odvolání pak většinou tvrdili, že další podpisy chybějí ze strachu zaměstnanců se podepsat, zatímco odpůrci F. Krejči naopak říkají, ža řada lidí svůj podpis připojila ze strachu nepodepsat."

Pan generální srovnává skóre neregulárně tím, že dává na stejnou úroveň co do hulvátství L. Švejcara a F. Krejču, a dále, že staví na stejnou úroveň strach podepsat petici proti řediteli se strachem (ve skutečnosti vymyšleným) petici nepodepsat. Zpráva pokračuje:

"Pracovní pobyt v Č. Budějovicích jsem zakončil na shromáždění zaměstnanců (ze 77 přišlo 55 pracovníků). V diskusi, která následovala po mém shrnutí předchozích individuálních rozhovorů, už žádné nové argumenty nepadly. Setkání zakončil tajný plebiscit (vyzval k němu šéfredaktor Krejča), v němž se zhruba třetina přítomných vyslovila za odvolání ředitele, třetina za odvolání šéfredaktora, třetina za odvolání obou."

To už generální Ježek přímo klame tělem. Skutečné výsledky "tajného plebiscitu" byly totiž následující: 10 hlasů pro Švejcara, 9 hlasů pro odvolání Švejcara a jmenování ředitelem F. Krejču a 15 hlasů pro odvolání Švejcara a vypsání konkursu na ředitele. Hlasování se zúčastnilo 34 lidí, zbytek buď odešel, nebo rezignoval. Zpráva končí slovy:

"Na základě analýzy pracovního pobytu a předložených dokumentů jsem se dále rozhodl nařídit v RS České Budějovice hloubkovou kontrolu hospodaření (začíná 9.11.1993). První výsledky kontroly budou k dispozici v pondělí 15.11.1993. Do této doby také odkládám jakékoli rozhodnutí - ředitel Švejcar i šéfredaktor Krejča zůstávají na svých funkcích, řediteli studia byly omezeny pravomoci zákazem personálních změn do odvolání."

Komise se přijela podívat na to boží dopuštění a usoudila, že je třeba ještě hloubkovější kontroly, která bude trvat šest neděl. Pan generální, všechna čest, rozhodnutí vydal, jak slíbil. Ačkoliv však konkurs ještě nebyl oficiálně vyhlášen, byl již znám první účastník. Není jím nikdo jiný než soudruh PhDr. Ludvík Švejcar! Tomu se říká hroší kůže! Naskýtá se obava, aby se nejednalo o konkurs na Švejcara. Inu, když nemůže být pravda, ať je aspoň sranda!

Nakonec přece jen Švejcar?

Zpráva i Rozhodnutí byly do 24.11. komukoliv k nahlédnutí na nástěnkách nejen budějovického rozhlasu. Ve čtvrtek 25.11. najednou odevšad tyto listiny zmizely...

Konkursy jsou již vypsány včetně (oproti tvrzení v Rozhodnutí) RS Hradec Králové. Ředitel ostravského rozhlasu patrně v důsledku vypsání konkursu dostal infarkt a generální ředitel Ježek (kamarád mladého Mlynáře z Respektu) si může mnout ruce, jak dostane vedení jednotlivých RS do rukou (OH)nutých, jak je prý - podle informací zdrojů blízkých Českému rozhlasu - jeho životním úkolem.

Dne 18.11.1993 uložil GŘ ČRo Ježek, připravit konkursy s tím, že uzávěrka přihlášek a současně termín předložení koncepce byl 5.12.1993. Samotný konkurs se uskutečnil 8.12. tohoto roku. Členy komise jsou ředitel Ježek, programový náměstek Pochmon, jeden z ředitelů rozhlasových stanic (Hás, Němec?)...a další.

Zda ruce si mnoucí soudruh Švejcar uspěl, na to si chvíli musíme počkat.

Radek DAVID