--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Komunální volby se blíží
Zdroj: NN Ročník........: 0003/032 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nejen členové a příznivci ODS s velkým zájmem očekávali výsledky kongresu ODS. Vývoj v naší nejsilnější politické straně do jisté míry ovlivňuje i dění v ostatních politických stranách, včetně koaličních.

Závěry kongresu ODS, posledního před podzimními komunálními (a doufejme i senátními) volbami, se však nestaly jasným signálem kam a jakými cestami se bude ubírat politika ODS v tomto předvolebním období. Problémy a sporné názory na některé zásadní otázky nebyly vyřešeny a proto je celkem nepochybné, že rozpory a konflikty uvnitř strany, budou i nadále překážkou plné akceschopnosti ODS.

Jedním z prvních důkazů této skutečnosti se stalo založení druhé oblastní rady ODS v Brně, která sdružuje příznivce tak zvaného proradničního křídla ODS, stojícího již rok v opozici vůči původní oblastní radě ODS.

Představitele tohoto křídla ODS a zástupců politických stran, které vytvořily jakousi koalici v zastupitelstvu města, jsme se zeptali:

1. S kým byste uvažovali vytvořit koalici pro blížící se komunální volby? S kým byste v žádném případě do koalice nešli?

2. Jak odhadujete výsledek komunálních voleb pro stranu, kterou reprezentujete?

HSMDS

Doležal, HSMDS: Na tuto otázku si teď netroufám odpovědět. Myslím, že zejména v komunálních volbách, je rozhodující program toho, co chceme ve městě dosáhnout. Na tom se zakládá i naše současná dohoda, na společných bodech volebních programů, na společných cílech ve prospěch města. Pro koalici se se budeme zase rozhodovat na základě volebních programů jednotlivých stran. HSMDS nemá tak levicové tendence jak se o tom hovoří. To je našemu hnutí spíše podsouváno. Já bych dnešní HSMDS charakterizoval jako stranu pravého středu.

Typovat jak kdo dopadne je velmi obtížné. Procesy, které tady dnes probíhají, mohou být již předvolební kampaní. Významnou roli sehrají asi sdělovací prostředky, které bohužel mají v rukách pořád ti stejní.

KDU-ČSL

Benda, KDU-ČSL: Stranická linie je, že do voleb nepůjdeme v žádné koalici. Půjdeme s vlastním programem a chtěli chychom koalici, nebo obdobnou dohodu jaká existuje teď, udělat až po volbách. Samozřejmě nepřipadá v úvahu koalice s žádnou stranou, která je, byť jen milimetr, od středu doleva. Vyloučena je samozřejmě koalice s KSČM a podle současného vystupování i OH. Byli bychom, i v současné naší dohodě přivítali i ODA, ale ta se tady v Brně projevuje trochu moc specifickým způsobem, takže do voleb pro nás nepřipadá v úvahu.

Pokud jde o to, s jakým volebním výsledkem počítáme. V posledních komunálních volbách jsme získali 8%. Takže to je takové minimum, pod které bychom nechtěli jít.

Byli bychom rádi, kdyby se strany, které mají křesťanskou orientaci, to znamená KDS, KSU a KDU-ČSL postupně sbližovaly, ale zatím k tomu není dostatek vůle.

ODS - křídlo, které založilo novou oblastní radu Zahradníček, ODS: Naše, tzv. radniční křídlo v ODS usilovalo o dohodu s druhým křídlem, o dohodu o hlavních směrech práce, případně o společné kandidátce do voleb. Byli jsme však odmítnuti. Náš proud byl na oblastním sněmu eliminován a vyšachován, což je podle mého názoru velmi nebezpečné pro ODS, jako ostatně každá jednobarevnost. Podle mého názoru důsledkem bude, že ODS získá méně hlasů v příštích komunálních volbách. Záleží velmi na tom, jak se bude sestavovat kandidátka, zda budou mít lidé z našeho křídla ODS vůbec šanci se dostat do městského zastupitelstva, nebo zda se tam dostanou jen lidé, které podporuje oblastní rada. Pakliže dojde k druhé alternativě, pak vyvstává otázka, s kým budou lidé podporovaní oblastní radou ODS schopni vytvořit nějakou rozumnou koalici. Jinak se domnívám, že opět získá dost hlasů HSDMS, která, podobně jako některé levicové strany, vytěží ze současných rozporů v ODS. Jsem skeptik a domnívám se, že naše radniční křídlo se těžko na radnici po volbách ocitne.

V poslední době se hodně mluví o tom, že vzniká jakési seskupení lidí, kteří uvažují o tom, že by založili nějaké hnutí, nebo snad i stranu, která by byla napravo od ODS. Je známo, že se v tomto směru angažují i někteří členové ODS. Jak se k tomu stavíte vy?

Zahradníček, ODS: Bylo by to zajímavé. Já si osobně myslím, že by se různé roztříštěné skupiny měly spojit ale na druhé straně, nesměly by se tam prosazovat různé osobní zájmy. Žádoucí by to asi bylo, ale z dlouhodobého hlediska spíš předpokládám, že u nás jako je v Evropě běžné, vzniknou seskupení levicovější, sociálně demokratického charakteru a konzervativní strany křesťanské (které se ovšem musí nejdříve zbavit přehnaného klerikalismu), či konzervativně křesťanské. ODS postupně ztratí ten význam. Nejsme totiž v Americe, kde občanský princip tvoří podstatnou životní intelektuální hodnotu. To ovšem bude proces, který může trvat tak 15-20 let, ale myslím si, že ta analogie s evropským okolím postupně nastane. Křesťanský princip má u nás tradici a ta často hraje větší roli, než si myslíme. Obávám se, že založení takového seskupení by mohlo odčerpat z politické scény řadu slušných lidí, kteří si nedokáží vydobýt významné postavení na politické scéně. To by bylo škoda. Ideální by myslím bylo, kdyby se udržela konzervativní ODS, která by netíhla někam doleva. Já mám vůči politice ODS řadu výhrad. Třeba causa Macek, to je něco, co si slušná politická strana nemůže dovolit. Nebo to jak se dělá sociální politika, já bych chtěl dělat konzervativní sociální politiku, to znamená pomáhat těm, kteří to potřebují.

Konzervativní klub

Drahola, konzervativní klub: Na rozdíl od svých kolegů, kteří doufali, že něco vyřeší kongres ODS, já tomu nevěřil. Volby proto budou pro ODS v Brně dosti chmurnou záležitostí. Zcela určitě se o značnou část jejích voličů z minulých voleb podělí jiné strany. Musíme aspoň udělat vše pro to, aby to byly konzervativní strany, ne jiné.

Pokud jde o volební koalici, myslím, že s KDU-ČSL, KDS a KAN dojde k dohodě, že se ve volební kampani nebudeme vzájemně napadat. Myslím, že až po volbách dojde k nějaké dohodě na radnici, nejsem si v tomto směru jist, co udělá ODA. Ovšem otázka volební kampaně ODS za současného schizofrenického stavu zůstává zatím zcela otevřená.

KDS

Krinčev, KDS: Pokud jde o budoucí volební koalici, to je velmi složité. Krystalizace politických stran stále ještě probíhá. My jako strana malá a chudá, máme těžkou situaci. Máme velmi dobré vztahy s KAN. Vztahy s ODS jsou komplikované, protože ODS v Brně je roztříštěná. Obáváme se, aby do voleb nevstoupilo zase nějaké účelové sdružení (jako bylo v minulých volbách Sdružení pro Brno), které by mělo velké finanční prostředky a bylo schopné voliče ovlivnit. Potenciálně se jako partneři jeví KAN a KDU-ČSL. Myslím, že do budoucna zde nebude dostatečný prostor pro dvě křesťanské strany. Bylo by dnes předčasné dělat přesnější prognózy. My bychom se spokojili s tím, kdybychom měli alespoň tři členy v zastupitelstvu, kdyby jich bylo pět, tak bychom byli spokojeni.

Pavla GRÜNTHALOVÁ