--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Na téma organizovaného zločinu
Zdroj: NN Ročník........: 0003/032 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

OBAVY A PODNĚTY ZE ZAHRANIČÍ Naše současná bezpečnostní situace není charakterizována jen nárůstem kriminality, poklesem v objasněnosti trestných činů, neuspokojivým stavem v oblasti hospodářské kriminality, poměry na ministerstvu vnitra, na prokuratuře, v soudnictví, zpravodajských službách a zákonodárném sboru. I když odhlédneme od otázek vztahů a součinnosti exekutivní a zákonodárné moci a součinnosti ministerských rezortů, nemůžeme opomenout, že z bezpečnostního hlediska je vážný stav i v orgánech rezortu ministerstva financí, zejména v celní oblasti.

Vrchní státní zástupce dr. Lutz Hobold z německého Weidenu v říjnových jednáních v Karlových Varech na věcných faktech upozornil na to, že na našich přechodech nefunguje celní kontrola při pašování cigaret, alkoholu, krátkých kulových zbraní, automobilů a dalšího zboží. Za mimořádně závažný je potřeba z jeho pohledu i zhlediska mezinárodní pověsti naší republiky považovat zejména tranzit drog přes naše území. V objemu, který již můžeme označit za děsivý.

Podle dr. Hobolda jen v letošním roce přes naše přechody prokazatelně prošlo NĚKOLIK DESÍTEK TUN heroinu, které byly na území Německa nalezeny, aniž naše drogová informační služba (Jiří Ruml) letos dokázala z tohoto tranzitu zachytit alespoň jeden gram. V této souvislosti se nelze ubránit důvodné otázce po věrohodnosti drogové informační služby a protinarkotických složek naší policie. Nejen zhlediska vnitropolitického (tzv. mikulovské zadržení bosů narkomafie s pašovaným heroinem bylo jen klamáním veřejnosti přezírajícím intelekt televizních diváků, neboť bosové narkomafie heroin ani jinou drogu osobně nepašují), nýbrž zejména zhlediska vztahů a spolupráce se zahraničními partnery. Ti jsou již tak zneklidněni, že sami hledají spolehlivé a důvěryhodné osoby z řad našich občanů schopných energicky problém řešit. Letos na podzim pracovník našeho velvyslanectví v Kuala Lumpuru důvěrnou depeší č. j. 2347/93 tlumočil svým pražským nadřízeným žádost představitelů západních zemí pracujících v oblasti koordinace boje proti drogám o jmenování pana Jiřího Vacka pověřencem vlády České republiky pro drogovou problematiku za účelem vybudování protidrogových struktur. Žádost podobného typu ve druhé polovině října obdržel také místopředseda vlády JUDr. Jan Kalvoda (ODA) a pravděpodobně i parlamentní výbory. Některé z nich se věcí vážně zabývaly. Sociální a zdravotní výbor podpořil uvedené zahraniční žádosti včetně navrhovaných personálních aspektů.

Dr. Lutz Hobold z Weidenu upozornil také na tranzit kradených aut přes naše území. Důvěrné zdroje v německé kriminální policii uvádějí, že za období leden 1992 až červenec 1993 se jedná o 150 tisíc kradených automobilů, které projely naší republikou, nebo byly vyváženy jinými trasami po jejich vybavení potřebnými českými (v roce 1992 také slovenskými) policejními doklady. Podle stejných zdrojů byly učiněny poznatky o tom, že "česká strana" je za zmíněné služby honorována hotovostní platbou v rozpětí mezi tisícem až patnácti sty marek za jeden ukradený automobil v závislosti na jeho stavu a typu. Relativní bezpečnost německo-polské hranice před uvedenými tranzitními operacemi je vysvětlována geograficky tak, že díky Odře a Nise je tento prostor lépe střežitelný a kontrolovatelný, a je méně frekventován.

V nezbytné řeči čísel pro názornou orientaci stačí uvést, že vyjdeme-li ze spodní hranice daných údajů, pak příjem našich občanů z automobilových operací v uvedeném období činil minimálně 150 milionů marek. V případě drog nejde příjmy z tranzitu ani domácího prodeje zodpovědně odhadnout. Lze je jen dílčím způsobem naznačit. Například v hotelovém prodeji v Praze za jeden gram čtyřicetiprocentního heroinu z laboratoří SNS zaplatíme dva tisíce korun (jedna tuna má milion gramů). Tento odbyt má vzestupnou tendenci zejména proto, že se narkomafii a jí placeným specialistům podařilo výrazně omezit domácí výrobu tzv. braunu tak, že se stal nedostatkovým. Odhalení spotřebitelské sítě heroinistů je obtížné. Je zatím nitrožilně aplikován jen ve velmi omezené míře. A podle zahraničních specialistů nám chybí nejen spolehlivé a výkonné protidrogové struktury. Uvedené objemy prý nemohou být realizovány bez součinnosti s podplacenými příslušníky policie, celních orgánů, osobami v politických funkcích.

V ZAJETÍ PARANOICKÝCH BLUDŮ ?

Zahraniční obavy jsou pragmatickou reakcí na vlastní vnitřní situaci, v níž naše republika hraje bohužel smutnou roli. Jsou však také výrazem snah po spolupráci v boji s organizovaným zločinem a úporným hledáním spolehlivých partnerů respektujících demokratická pravidla hry a suverenitu našeho státu. Lhostejnost nebo nečestnost vůči kooperativnímu úsilí může pro nás znamenat, že dotčené státy pod tlakem vlastních bezpečnostních zájmů naší republiku zahrnou do svého operačního prostoru jako v případě Panamy, Bolívie a dalších zemí.

TISKOVÁ KONFERENCE UNIE ZAHRANIČNÍCH NOVINÁŘŮ V pražském Mánesu byl 23. listopadu pan Jiří Vacek hlavní osobou, na niž směřovaly dotazy přítomných dvaceti zahraničních novinářů v otázce drog, narkomafie a organizovaného zločinu. Tiskovku řídil pan Karl Peter Schwarz z Die Presse. Tichým účastníkem zde byl i pracovník BIS.

Těžištěm setkání nebyla věcná sdělení o řídící roli mezinárodního organizovaného zločinu na našem území, ani fakt, že vládní orgány dosud nereagovaly na ppodněty v otázce tvorby protidrogových struktur. Hlavní zájem zahraničních novinářů se týkal oponentury pana Vacka vůči vládnímu návrhu "Koncepce a programu protidrogové politiky", vypracované na žádost sociálního a zdravotního výboru Poslanecké sněmovny, který na díky jí vládní návrh "vzal pouze na vědomí" a doporučil jejího autora v souladu se zahraničními požadavky jmenovat pověřencem vlády pro vytvoření protidrogových struktur v naší republice. Nedostatky vládou navržené koncepce pan Vacek spatřuje v následujících oblastech.

1. Boj proti drogám nelze řídit sestavováním různých komisí, jejichž členové požadují pro své programy především peníze, aniž by existovala pevná protidrogová struktura jako ve vyspělých zemích. Vládou navrhovaná struktura až šesti set míst na okresech, regionech a velkých městech nebere zřetel k odbornosti (nemáme tolik specialistů), hospodárnosti bez protibyrokratických mechanismů.

2. V protidrogové oblasti není brán zřetel k roli morálních faktorů jako hlavní motivaci, jíž nemůže být jen "dobře placené místo".

3. Vládní koncepce zcela opomíjí úlohu zpravodajských služeb, které se ve vyspělých zemích na boji s drogami podílejí 60-70 %. Toto opomenutí pan Vacek označil diplomaticky "za podivné". 4. Koncepce opomíjí práci sociálních pracovníků, pracujících "přímo v terénu" a znajících místní situaci.

5. Vládní návrh nezahrnul do problematiky prostituci, v níž 80 % žen se dříve nebo později stává závislých místní situaci na drogách.

6. Navrhovaná protidrogová politika "zapomněla" na otázky koordinace a na koordinační orgán, řídící součinnost několika ministerských rezortů podílejících se na boji s drogami (ministerstvo vnitra, zdravotnictví, školství, financí, spravedlnosti...) atd.

WEIDENSKÉ ROZHOVORY

Němečtí specialisté na organizovaný zločin považují za jednu z příčin úspěchu mezinárodního zločinu u nás a dalších postkomunistických zemích pojetí drogy jako nástroje politického a třídního boje proti podle tehdejší klasifikace "imperialistickým kapitalistickým zemím". Za příklad uvedli tajné chemické laboratoře v Halle, které pod dohledem Stasi vyráběly LSD. Stasi tuto drogu zpeněžovala na narkotických trzích. Podle těchže specialistů StB chránila za patřičné poplatky tranzit drog přes naše území. Po listopadu 1989 tento kanál nezanikl a byl naopak rozšířen tak, že jím do západní Evropy nyní spohlehlivě proudí ne desítky, nýbrž stovky tun heroinu a dalších narkotik. Příjmy našich občanů (kriminálních živlů, "bývalých", policistů, celníků) za tranzit odhadují v řádu miliard korun praných v privatizačních procesech. Pokud platby neprobíhají v tvrdé měně. Za mimořádně závažné považují nerozkrytí tohoto drogového kanálu StB, který doplněn o rychle rozvinutou korupci dosáhl rozměrů ohrožujících celou západní Evropu a v jisté nadsázce i její civilizaci.

HERR STEPHAN

Weidenské rozhovory vedou k domněnce, že naši jižní sousedé "v aktu sebeobrany" přenesli zpravodajskou činnost na naše území a že disponují značnými informacemi z vlastních agenturních zdrojů. Je jim známo, že naši kompetentní funkcionáři jednali typicky "česky nedůsledně" a dopustili, že se do vysokých funkcí dostali také "správci" drogového kanálu ať již zaviněním pana Freunda, Kovaříka, ministrů Sachra, Langoše, Čermáka, Jana Rumla, ministrů obrany a dalších osob. Bylo řečeno, že osoby, které znali jako policejní důstojníky a agenty StB či VKR, ať z otevřených zdrojů včetně Necenzurovaných novin, nebo vlastních agentur, se nyní opět nacházejí ve stejných nebo vyšších funkcích ve státních orgánech a bezpečnostních službách.

Za příklad byl uveden Herr Stephan (Štěpán, Štefan), agent VKR a GRU, který nyní působí ve vysoké zpravodajské funkci Cizinecké policie, v níž se může opřít o dvaapadesát agentů-důstojníků sobě rovné třídy dojemně pečujících o tranzit drog jako před listopadem 1989... Podle weidenských názorů bychom měli hledat majitele klíčů rumové a dalších afér i zde.

V poslední době jsou vývojové tendence postkomunistických zemí, mezi něž také patříme, charakterizovány jako neschopnost k demokracii fair play anglosaského stylu. Máme směřovat k italské quasimafiozitě (dokonce i někteří politici ODS v Itálii vidí vzor), pokud nás skrze vlastní viny, chyby a neschopnost nečeká zločinný latinskoamerický typ "oligarchického režimu". Zřítíme-li se do Latinské Ameriky, svět se možná nezachová ani tak jako v Bosně. Možná, že pomoc v objevování důvěryhodných osobností je projevem jak zájmu, tak i starosti o náš vývoj, a výzvou k anglosaskému typu demokracie jako jedinečné šanci.

Pavel Blažek