--------------------------------------------------------------------------------
Autor: J.S.
Název: Nejen ve školství
Zdroj: NN Ročník........: 0004/002 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 10.12.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nejen ve školství si dřívější rovnější mezi rovnými udržují a upevňují své pozice. Tvrdím, že je tomu tak všude, kde jde o společensky a ekonomicky výzamná místa. Tento příklad je sice z Prahy, ale soudím, že má platnost obecnou.

V Praze dne 10. 12. 1993

Vážený pane šéfredaktore,

před nedávnem jsme se dostali opět do Motolské fakultní nemocnice, kde jsme před léty studovali. Byli jsme delší dobu mimo naši bývalou fakultu (využili jsme také možnosti navštívit zahraničí, což pro nás za totality nebylo možné) a nyní jsme se setkali s některými našimi kolegy a učiteli, poseděli u kávy a vzpomínali na studentská léta.

Byli jsme velmi překvapeni, že ještě dnes někteří, nám dříve dobře známí soudruzi, opět rozhodují na 2. lékařské fakultě (dříve Fakulta dětského lékařství UK v Praze) v Praze-Motole. Proděkanem(!!) fakulty je soudruh prof. MUDr. J. Herget, DrSc., bývalý dlouholetý předseda IV. ZO KSČ, který za totality přesvědčoval nás, studenty, ke vstupu do KSČ a který vystupoval jako přesvědčený komunista.

Funkcionářem bývalého CZV KSČ v Motole byl prof. MUDr. J. Fajstavr, DrSc., který na veřejných plenárních schůzích, kterých jsme se jako studenti museli povinně zúčastňovat, zasvěceně hovořil o přednostech socialismu a o zlém kapitalismu. Zastával za totality funkci proděkana fakulty! Po listopadu 1989 rychle odhodil legitimaci KSČ, stal se členem Akademického senátu a hovoří nyní zasvěceně o demokracii. Pokud je nám známo, přišel tento soudruh jako "kádrová posila" z Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Nechtělo se nám ale vůbec věřit, že členem Akademického senátu fakulty je soudruh doc. L. Rotta z gynekologické kliniky v Londýnské ulici. Na tohoto soudruha, dlouholetého člena CZV KSČ, si dobře vzpomínáme nejen z celofakultních schůzí, kde nekompromisně hájil socialismus, ale tyto "přednosti" nám trvale připomínal na stážích.

Dozvěděli jsme se, že soudruh Rotta je synem soudruha Rotty, který pracoval ve vysoké funkci u předsedy tehdejší komunistické vlády soudruha Štrougala. Prý tam vedl zdravotnictví.

Byli jsme po návštěvě Motola zklamáni, že soudruzi, kteří nám za totality neustále hřímali o socialismu a jeho přednostech, nutili naše kolegy ke vstupu do KSČ, jsou opět ve vedoucích funkcích. Zajímalo by nás, co si o tom myslí vedení fakulty? To má tak krátkou paměť?

Psali jsme Vám, pane šéfredaktore, již dopis do redakce v Praze, pokud se o tento donebevolající případ budete zajímat, jsme ochotni Vám zaslat další názory na činnost těchto soudruhů.

Nezlobte se, že se zatím nepodepisujeme, tito dnes opět mocní by se nám jistě mstili, poznali jsme je dobře na fakultě (když jsme odmítli vstup do jejich strany!).

J.S.