--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sedlářová Iva
Název: Políbení a nepolíbení v ekonomice
Zdroj: NN Ročník........: 0004/002 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

NÁŠ ROZHOVOR K NOVÉMU ROKU. Přede mnou sedí pan ing. Zdeněk S e h n a l, dříve pracovník SBČS, později reorganizací ČNB, měnový odbor. V současné době , jak uvádí, pro nadbytečnost s výpovědí.

Dále je

členem Společnosti Karla Engliše, Bankovní ekonomické společnosti a Českých Národních odborů v ČNB.

-Takže, pane inženýre, s čím jste na nás přišel a proč jste navštívil zrovna Necenzurované noviny ?

Jsem nepravidelným čtenářem NN. Na vašich novinách mě upoutalo politické zaměření, ale zaroveň postrádám že příliš nefrekventujete ekonomiku, která je přece základem každého státu a z jejíž prosperity či neprosperity se rozvíjí mezinárodní i vnitřní síla a pověst státu.

-Proč zrovna u NN postrádáte tuto, jak vy říkáte nejdůležitější problematiku ?

Právě pro tu úzkou souvislost politiky a ekonomiky. Klasici všech možných směrů mnohokrát popisovali a mluví o odstraňování pozůstatků minulého režimu. Vy však snad jediní se věnujete soustředěně přetrvávání určitých osob jednoho politického zaměření v hlavních pozicích našeho státu.

-Chcete tím říci, respektive domníváte se, že má určitou souvislost bývalá stranická příslušnost pánů ministrů Dyby, Dlouhého, Kočárníka atd. s formou a postupem ekonomické reformy a soudobou ekonomickou situací ?

Myslím že jsem dost informovaný člověk, ale zdaleka samozřejmě nevím všechno. Pokud jde o zmíněné pány, jsem přesvědčen vzhledem k pracovnímu klima u pana Klause, které znám velice dobře, že nelze tuto návaznost přehlédnout a v mnohém se potom promítá do veřejnosti.

- Ukazuje se, že kontinuita politická s minulým režimem přetrvává. Nepotrestaní zločinci dál dokonce setrvávají na důležitých postech, lustrační zákon slouží ke zvýšení administrativy pro udělování vyjímek, pan prezident se jednoznačně postavil na stranu udavačů proti obětem komunismu, zákon o protikomunistickém odboji zcela vážně rozporují před Ústavním soudem ti, kteří by neváhali opět zde komunistický teror nastolit. Dokonce se pokládá za nedemokratické jim v tom bránit.

Má tedy kontinuitu s komunistickým režimem i ekonomika ? Pokud ano, jak s tím souvisí pojem špinavých peněz i to, že jak je všeobecně známo, podnikají nejvíce bývalí komunisté? Mají z minula nejen peníze, ale i známosti zde i v zahraničí a to kontakty, které nikdy nepřerušili i v oblasti ekonomiky, potažmo v bankovnictví ?

- Otázka příliš široká. Vyberu si to, co mě nejvíce pálí. Kontinuita je více než zřejmá i nezasvěcenému neodborníkovi. Od sféry nejvyšší a již jste zmínila určitá jména, po sféry nižší, jako dokonalá síť. Je to dáno i územním členěním, které se podstatně nezměnilo, i když funguje pod jinými názvy. Kdo podnikal v minulosti i když pochopitelně jinou formou, tyto páky má, využívá jich a udržuje si je do současnosti. Tato problematika se projevuje - a to veřejnost neví, zejména v takové sféře, jako je bankovnictví.Znám situaci jak v obchodních bankách , tak i v bance centrální, dříve SBČS, nyní České národní, a mohu říci, že zaměstnávání těchto lidí v bankovnictví trvá.

- Jak vypadá personální obsazení vyčleněných bank ? Můžete nám jmenovat byť jednu vyčleněnou banku, která nemá se jmény spjatými s minulostí nic společného? Nechceme vytvářet reklamu ale můžete říci něco pozitivního ?

Ve všech nově vzniklých bankách, kterých je nyní již padesát ať jsou to s mezinárodním kapitálem či čistě domácí, všude na čelních místech jsou pracovníci, kteří byli více či méně angažováni v minulém režimu. Proč tomu tak je? Dříve byla jediná banka, státní , která měla pobočky v krajích a okresech, což je nyní v podstatě přetransformováno do banky Komerční a Investiční. Z toho vyplývá, že ti, kteří byli v krajských či okresních pobočkách SBČS,prostě plynule přešli do nově vzniklých poboček. Co se týče nově vzniklých bank, již jsem se zmínil bez ohledu na kapitál, jsou bývalí odborníci SBČS v čelních místech. Odborníci říkám bez jakéhokoliv ironického nádechu. Nedá se upřít, že znalosti mají, neboť komu bylo v minulém režimu dopřáno , je jasné. Jsou to tedy nomenklaturní pracovníci. Co se týče lustračního zákona, nemá na výkon mnoha postů, kde nejsou pracovníci do funkcí jmenováni, žádné uplatnění. Mnohdy se jedná o činnosti významné,s právem rozhodujícím.

-Lze si tedy vysvětlovat úspěšné podnikání bývalých komunistů jak v malé, tak i velké privatizaci nejen tím, že měli vstupní kapitál získaný privilegováním v bývalém režimu, ale také tím, že mají zázemí v bankovnictví, v posuzování reálnosti privatizačních programů a tím návratnosti úvěru, poskytování úvěrových prázdnin, překlenovacích úvěrů atd.?

Lze si vysvětlovat lecos. Musíte to však dokázat.

- Chápu. Všechno souvisí se vším. Říkávalo se : Kdo má peníze, má moc. Kdo má moc má pravdu.

Otázka Radka Davida:

Pane inženýre, mluvil jste o zřizování nových bank. Kdo stojí v pozadí těchto nových bank ? Říká se mezi lidmi, že příkladně za AGRO bankou stojí kapitál býv.JZD Slušovice.

Znám zřizovatele i představitele AGRO banky a mohu potvrdit, že slušovický kapitál je nejen zde. Je to logické. Je nejsilnější kapitálově a jistě se pamatujete na úplatkářskou aféru s panem Králem. Pokud jde o další banku upozorňuji na letos udělenou licenci banky FOREST sídlící ve Zlíně. Pokud Vás zajímají Slušovice, doporučuji vám se zajímat o tuto banku.

- Co banka Bohemia a pan Jiří V.Kotas?

Banka Bohemia je zaměřena na jiné zdroje. Odborářské. Pan Jiří Kotas již v bance není, jak jistě víte.

Podle mého názoru tato banka obhospodařuje podíly a značné částky odborářských peněz.

-Co pomoc a podpora podnikání ze zahraničí?

Možná že jste slyšeli výroky našich vládních představitelů, že zahraniční poradci nesplnili svůj účel. Očekávání které bylo vkládáno v jejich práci se ukázalo jako liché a jsou nuceni odejít.Jistě je to i tím, že sem byli vysláni pracovníci kteří se nemohou uplatnit doma a byla tak vyřešena i jejich zaměstnanost.

Jsou vlastně ze zdrojů vyčleněných k pomoci placeni v poradenské činnosti v programech, které buď nelze aplikovat na naše podmínky, nebo i takových , které neměly naději na úspěch v západním světě.

- Tedy dá se říci experimentální pokus.

Ano. Zvláštní kapitolou jsou ti, kteří se dostali v počátku privatizace ke zdroji a domohli se docela slušných majetků. Došlo tam i k několika větším skandálům, které se nedostaly na veřejnost.Nedavno se o tom letmo zmínil pan ministr Dlouhý v časopise KOKTEJL.

V České národní bance jsem se setkal s těmito programy , příkladně s programem FAHRE . Sedí v bance přímo pověření činitelé kteří se také kromě jiného zabývají pomocí centrální bance. Vyskytlo se však mnoho jiných programů. Třeba Česko-americký fond podnikateský s vkladem 60 mil.Kč. Neví se přesně kde skončily, i když se ví, že je obhospodařuje Komerční banka.

Pravdou je, že bylo v počátku půjčováno podnikatelům bez znalostí ekonomiky podnikání či na základě neodpovídajícího podnikatelského záměru.Bez perspektivnícxh oborů a na to nyní bohužel doplácí jak podnikatelé, tak i banky.

-Já vám do toho skočím. K takovým krokům mohly vést tři důvody. Mohlo to být skutečně oboustrannou neznalostí principů tržního hospodářství, ale také šlendrián. Horší však důvod může být korupce, či-li nikoliv jakost předloženého podnikatelského záměru, ale kolik z částky podnikatel složí zprostředkovateli. A za třetí, což je realitivně nejhorší, mohl to být i úmysl, kalkulace, že podnikatel vynaloží veškeré síly a za poměrně nízké investice vystaví buď hotel či provozní jednotku. Potom pro nemožnost splácení vysokých úroků z úvěru mu bankou bude majetek obstaven, a nakonec prodán za daleko vyšší částku. Námitka, že tak to ve světě chodí, mně připadá naprosto neadekvátní proto, že jak jsme již řekli,kontinuita v bankovnictví s minulým režimem a priorita v podnikání komunistům způsobí, že majetek skončí opět v jejich pacinkách.Prostě nějaký neznalý leč pracovitý nadšenec svou tříletou dřinu skončí s holýma rukama a v době, kdy dokončená realizace by nesla kapitál, převezme jí zazobaný bývalka.

Samozřejmě.jsou v tom všechny tři vámi citované aspekty. Včetně té poslední. Tiskem přoběhl případ několikrát trestaného recidivisty z Teplicka, romského původu, kterému naprosto neodpovědně pobočka Komerční banky půjčila značné částky. Ten potom za stamilionové částky nakoupil nemovitosti a se ztrátou je prodával, aniž by to banku vzrušovalo. To ovšem neznamená, že banka je lidumil, samozřejmě že má zájem na co nejvyšších úrocích a v případě bankrotu se snaží získat co největší podíl z podnikatelova majetku. Toho by si měli být podnikatelé vědomi.

Za NN se ptala Iva SEDLÁŘOVÁ

( pokračování příště )