--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Číha František
Název: Ústavní Jičínský kontra ústava
Zdroj: NN Ročník........: 0004/004 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 23.12.1993 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V RP 23. 12. 1993 prof. Jičínský, expert přes socialistickou ústavu projevuje obavu, zda Ústavní soud ČR bude plnit svoji úlohu Garanta ústavnosti.

Mimo blok normalizačních členů KSČ byl prof. Jičínský jedním z nemnoha hlučných bojovníků proti lustračnímu zákonu a pozastavení promlčecí doby. Jsem přesvědčen, že všichni tito bojovníci měli na mysli sebe, kamarády nebo příbuzné, jichž by se to dotklo. Ing. Uhl fantazíroval, že bude postiženo 250 000 osob. To je 60 z tisíce.

Znám asi 2 000 občanů z různých povolání i míst pobytu v republice. Mělo by být těch "postižených" 120. Vím ale jen o jednom. Byl "postižen" za dlouholeté členství v LM, ale až teprve po stávce, kterou proti jeho setrvání ve funkci ředitele krajského podniku uskutečnili zaměstnanci. Postižen tím, že v těsně předdůchodovém věku byl ustanoven do funkce ředitele celostátní organizace.

V jedné televizní debatě vystupoval proti lustr. zákonu i pan Ševčík. Kdo nevěděl, o co jde, musel nabýt přesvědčení, že po přijetí lustr. zákona nastane konec světa. Tak byly ty argumenty pádné.

Dnes je p. Ševčík místopředsedou ÚS, který svým Nálezem odmítl požadavek 41 poslanců, kteří požadovali totéž, co p. Ševčík, když ještě nebyl soudcem ÚS. Mám dojem, že kdyby i jiným bojovníkům za čistotu práva byla nabídnuta funkce, např. senátora, nebyla by v našem státě neústavnost, a už bychom byli v právním státě. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej (Stát a právo 1956, str. 64). Prof. Jičínský označuje Nález ÚS za neústavní porovnáním na obdobné rozhodnutí maďarského NS. Ačkoliv to určitě ví, tak zamlčuje, že opačný názor má NS SRN. Až v Maďarsku, i u nás, uplyne od změny režimu taková doba jako v SRN, budou rozhodnutí totožná. Soudci, kteří sloužili za nacistického režimu, také sabotovali postih svých kolegů a gestapáků.

Prof. Jičínský za minulého režimu poučoval občany, už jako vysokoškolský učitel, nikoliv nezralý mladík, že "Masaryk s celou hradní skupinou se aktivně účastnili na fašizaci ČSR" (1956). V roce 1965 šířil názor, že "etika masarykismu byla daleka toho být skutečně demokratickou, humanistickou". Poučiv se u Lenina poučoval druhé, že "Masaryk byl lokajem imperialistické buržoazie s vlastnostmi zbabělce a pokrytce."

Málokdo s takovými názory by po změně režimu, který prohlásil, že se chce vrátit k demokracii masarykovské, našel odvahu ? kandidovat na poslance. Spíš by se snažil chodit kanály. Prof. Jičínský v r. 1993 objevil, že každý člověk by měl mít chování a morální rozměr. Škoda, že každý člověk neměl chování a morální rozměr, když v honbě za kariérou se nestyděl házet špínu na toho, jemuž vděčíme za národní samostatnost.

Morální rozměr má každý jiný. Úzký je u Pavla Kohouta, který odmítl se politicky angažovat po r. 1989 s poukazem na svoji činnost před rokem 1968.

Široký, do kterého se vejde všechno, morální rozměr mají ti, kteří se v r. 1948 hrnuli do KSČ, v r. 1968 k Dubčekovi, po dubnu 1969 k Husákovi a v r. 1989 k Havlovi. Někteří jsou dnes hrdiny jen proto, že o jejich sebekritiku v r. 1969 nikdo nestál. Ti všichni volají po tlusté čáře a zapomnění.

Jenže my bychom neměli zapomínat. Blíží se volby. Je třeba, aby každý volič si stále častěji pokládal otázku "KDO to říká a proč?" Jde mu o blaho občanů, nebo o jeho vlastní prostřednictvím volené funkce.

Proč volič je svéprávný, když volí, ale není svéprávný pro rozhodování v referendu? K tomuto jeho právu ho ti jím volení nepustí. To byla neústavnost a nepamatuji se, že by tomu někdo věnoval takové úsilí jako pro znemožnění lustr. zákona, který se stejně nedodržuje, aniž to obhájcům práva vadí. Pak není divu, že Parlament, po uplynutí 18 měsíců ze 48 funkčních, má důvěru občanů 23 %.

Zástupci lidu spoléhají na krátkou paměť tohoto lidu. Nedopusťme to. Nedejme příležitost "mužům jedné věty". Jinak opět budeme moci projevit svoji vůli příště jen v průzkumu veřejného mínění. 4/1.1994.

Pokud se vám to hodí, souhlasím s otištěním. Výroky prof. Jičínského jsem opsal z výstřižku neznámých novin od autora Frant. Pillmana.

Z. Jičínský - Stát a právo 1956, str. 9. Z. Jičínský - K politické ideologii buržoazní ČSR 1965, str. 21, 41, 127, 174, 216, 245.

Informace pro vás. Jsem důchodce. Od 1954 do 1970 jsem byl v KSČ. Politickou funkcí jsem se nikdy neživil. Vstup do LM (1955) jsem odmítl.

František Číha

294 15 Klášter Hr. n. Jiz.