--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sedlářová Iva
Název: Políbení a nepolíbení v ekonomice
Zdroj: NN Ročník........: 0004/004 Str.: 031
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sedíme s panem inženýrem Sehnalem v období mezi vánočními a novoročními svátky v pražské redakci.Fundovanost odpovědí pana ing.Sehnala a lačnost informací tohoto charakteru vede mé kolegy k naprostému nerespektování faktu, že pana inženýra jsem si k rozhovoru pozvala já. Jejich otázky jsou však zajímavé.

Ptá se Radek David :

Když jste se již zmínil o italském kapitálu, máte informace, zda zde nedotuje Komunistická strana Italie vyšší kruhy obdobné stranické linie?

A další otázka stran Německa,nestojí německý kapitál v pozadí některých privatizačních fondů, třeba z Norimberka?

-Bohužel nemám podrobné informace. Pokud jde o peníze komunistů Itálie, je to pravděpodobné a naprosto legální, tak jako je více než pravděpodobné, že peníze bývalého SSSR jsou v naší republice.A není divu, vždyť jsme jim za ta léta poskytli dost dolarů na podporu mezinárodního dělnického hnutí.Svému původnímu účelu nesloužily nikdy.

Pokud jde o druhou otázku- stačí jít po Praze a dívat se, kolik je zde příkladně německých realitních kanceláří. Podnikají nejen v Praze, ale zejména v západní části Čech.

Ptá se Honza Holeček :

Nedavno jsem psal o případech ukrajinských gasarbaitrů na našem území, kteří zde pracují bez pracovního povolení a za životní minimum. Nedostal jsem uspokojivou odpověď ani na zastupitelském úřadu, ani na ministerstvu práce a soc.věcí. Je to podle vás nedostatek legislativy, nebo zřejmý úmysl tohoto nedostatku v legislativě?

Četl jsem ten článek. V podstatě o záměr asi jít nemůže. Je jen dalším důkazem toho, že u nás není ani jedna část legislativy v pořádku. Majitelé těch nemovitostí, ruští přistěhovalci, jen využívají toho sýrového práva - myslím tím sýr ementál jakým je naše zákonodárství .Jen si vzpomeňme, kolik zákonů bylo ihned po nabytí platnosti novelizováno.

-Radek David:

Působí to na mne tak, že u nás se všechno rozkrade, lidově řečeno "zašije" a potom se na míru "šijí" zákony.

Ano, souhlasím s vámi. Dokonce jsem se setkal s názory, že tento postup je nutný, aby se staronové struktury uchytily v nových podmínkách. Bylo rozbito staré. Nic jiného si nezasloužilo, neboť bylo špatné. Na neodklizených, špatně stržených troskách však jsou budovány nové a vratké základy. A toto je záměr.

-Pane inženýre, mám radost, že jsem se ke slovu dostala opět alespoň v závěru.Věřím, že spolu nehovoříme naposledy, neboť politika a ekonomika jak říkáte, spolu úzce souvisí. Co nám tedy řeknete závěrem a o čem budeme hovořit příště?

Budeme hovořit o tom, co nejvíce tíží naše občany. Jakým způsobem je prováděna privatizace,reforma naší ekonomiky a transformace.Přál bych nám všem do nového roku 1994 aby se objevil ekonom, který bude nazývat věci pravými jmény. Přál bych nám právní vědomí našich poslanců, zákony stručné a jasné tak, aby nebyl možný několikerý výklad.

-Mohu to brát jako příslib na další rozhovor na téma privatizace, bankroty a daňový systém, ekologie a ekonomika zda je to podružný problém na který si musíme napřed vydělat?

Jsem vám k dispozici a jelikož vidím kam tlučete, k omylům pana premiéra patří další výrok, který veřejnosti asi unikl. Totiž že není třeba zákona na ochranu spotřebitele. Děkuji za rozhovor.

Za NN se ptala za vydatného sekundování R.Davida a H.Holečka Iva SEDLÁŘOVÁ