--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Obržálková Irena
Název: Jak to vidí exil
Zdroj: NN Ročník........: 0004/004 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Václave Havle, ve Vašem proslovu proneseném 14. prosince 1993 v soudní síni Městského soudu v Praze jsou prohlášení, proti kterým musíme protestovat. Vzhledem k Vašemu současnému postavení mohou být mnohé Vaše výroky veřejností mylně považovány za oficiální, přestože jsou pouze Vaším subjektivním, osobním názorem. Úvodem Vašeho proslovu říkáte, že jste se v minulosti jako obžalovaný vždy snažil využít situace k tomu, abyste vrhnul před veřejností světlo na ty, kteří Vás postavili před soud. Tentokráte jste však záměrně této situace zneužil a před veřejností jste vrhnul špínu a urážky na čestné lidi, za což jste byl Petrem Cibulkou poněkud lidově zhodnocen.

Naše jména jsou pod prohlášením Charty 77, proto považujeme za krajně nemístné a neopodstatněné Vaše prohlášení, že se stydíte za to, že jména některých signatářů byla kdysi pod prohlášením Charty 77.

Profesor Jan Patočka a Vy jste obecně uznáváni jako autoři základního prohlášení Charty 77, pod kterým se objevily stovky jmen. Většina jmen patří poctivým lidem, kterým dala Charta 77 možnost vyjádřit nesouhlas s ideologií a praxí zločinného komunistického režimu, kteří, narozdíl od Vás, byli antikomunisty. Pro většinu podepsaných znamenalo zveřejnění jejich jména mnohem více než pouhý souhlas s Vaší formulací prohlášení.

Václave Havle, naše názory na vypořádání se s komunistickou minulostí jsou totožné s názory pánů Petra Cibulky a Luboše Vydr, tedy Vaše slova na jejich adresu se vztahují také na nás. Nepovažujeme prezidenta České republiky za kompetentního hodnotit naše rozhodnutí k podpisu Charty 77. Jako člověka Václava Havla Vás žádáme, abyste se nestyděl za nás, ale pouze za sebe.

Irena Obdržálková Bohumil Obdržálek Viktor Klouda

Pavel Pavlovský