--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Svěrčina Ivo
Název: Jak nás vidí Evropa
Zdroj: NN Ročník........: 0004/004 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

VÍDEŇ 28. října (zpravodaj ČTK) - Pohled do historie ukazuje, že Češi jsou skuteční mistři v odkládání problémů do té míry, až se s nimi již nemohou vypořádat. Tak začíná svůj článek o české politice vůči sudetským Němcům zpravodaj rakouského listu Die Presse Karl - Peter Schwarz.

V první republice bylo "úspěšně odblokováno" rozumné uspořádání soužití mnohonárodního státu, až sudetští Němci a Slováci přeběhli k Hitlerovi, píše Die Presse. V ČSFR Václava Havla pak byl česko-slovenský konflikt tak dlouho zlehčován a odsouván, až již nebylo možné společný stát zachránit. Bude nyní alespoň český stát schopen se z této minulosti poučit, ptá se K.-P. Schwarz. Vzápětí si sám odpovídá: "Nezdá se. Ve vztazích s Německem Česká republika promarňuje historickou šanci." Na nediskrétnosti kruhů kolem V. Havla ztroskotal plán velkorysého odškodnění dosud žijících obětí fašismu, a později zmrazil i premiér Václav Klaus svůj záměr iniciovat rozhovory mezi českými vládními stranami a sudetskými Němci. Na tom všem vydělávají radikálové na obou stranách, uvádí rakouský list.

Tlak radikální pravice v Sudetoněmeckém krajanském sdružení roste, protože po Havlově slavné omluvě před více než třemi lety nepřišel z české strany žádný signál, že by dialog byl myšlen vážně. Při podobném dialogu nemůže jít o kolektivní návrat, ani o restituci majetku, uvádí autor. To je dnes jasné i velké většině sudetských Němců. Hovořit lze o intenzivnější spolupráci mezi Čechy a lidmi, kteří na svou vlast nezapomněli a chtějí přispět k jejímu mírovému rozvoji, domnívá se K.-P. Schwarz.

Myslitelná by byla řešení, jež by sudetským Němcům umožnila individuálně získat v České republice trvalé bydliště, a to ještě před přistoupením země k Evropskému společenství.

Předpokladem pro to, aby Praha uznala, že vztah vyhnanců k jejich staré vlasti je jiného druhu než například eventuálních přistěhovalců z Kalábrie nebo Katalánie, uvádí Die Presse. Zatímco vlivný český levicový tisk haní Franze Neubauera jako revanšistu, musí předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení opatrně dbát, aby na jeho pravém spektru nevznikla nekontrolovatelná síla. Podrobnosti z posledního soukromého rozhovoru mezi kancléřem Helmutem Kohlem a prezidentem Havlem ale naznačují, že má dojít k novému pokusu podle starého plánu. Ten podle Die Presse předpokládá odškodnění českých obětí nacismu a zahájení otevřených rozhovorů za účasti sudetských Němců. Ivo Svěrčina