--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Šrámek Dušan, Cibulka Petr
Název: Redaktor RP Labuda byl dva roky aktivním agentem StB
Zdroj: NN Ročník........: 0004/005 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 27.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Redaktor Rudého práva Vladimír Labuda byl dva roky aktivním agentem StB. Vyplývá to z informací, které se podařilo získat našemu listu. V. Labuda byl spolupracovníkem StB v kategorii agent od roku 1986 do roku 1988.

DUŠAN ŠRÁMEK

V tomto roce svou spolupráci přerušil a byl převeden do kategorie důvěrník. Jako agent si zvolil krycí jméno "VOJTĚCH", a byl zaregistrován v registru svazků pod ev. č. 32215.

V. Labuda byl agentem StB v době, kdy působil jako redaktor v Ústřední redakci Televizních novin Československé televize. Aktivizace V. Labudy probíhala telefonicky, kdy mu zavolal jeho řídící důstojník. "Dobrý den, pane redaktore. Nesu vám vzkaz od redaktora Šmída z pražské televize." "Se Šmídem jsme spolu bydleli na Praze 4", odpověděl na to Labuda. "Šmíd nyní bydlí v Brně", zněla odpověď řídícího důstojníka. Po tomto zakonspirovaném rozhovoru následovalo dohodnutí místa a času schůzky. Těch se za dva roky uskutečnilo celkem 23 a Labuda na nich předal celkem 16 písemných zpráv. Získán pro spolupráci byl na základě informací, které o něm zjistili příslušníci StBv místě bydliště. Zpráva StB o tomto posudku ze 17. června 1986 uvádí: "Na veřejnosti vystupuje jako politicky vyspělý, třídně uvědomělý a oddaný člen strany, který obhajuje její politiku, státní zřízení a spojenecké svazky se SSSR." Ve zprávě se dále konstatuje, že se Labuda po přestěhování na Prahu 10 "aktivně zapojil do politického a veřejného dění v rámci uliční organizace KSČ a složek NF." Ještě před tímto hodnocením se uskutečnil 5. června první typovací rozhovor. Záznam z něho, pořízený o den později, uvádí, že Labuda informoval o své reportážní cestě do Jugoslávie. Informoval dále o tom, že jeho manželka a sourozenci jsou v KSČ. "Velmi ochotně sdělil požadované informace. Chápe nutnost bezpečnostních opatření při dlouhodobých výjezdech československých státních občanů do zahraničí", konstatuje se ve zprávě.

Další schůzka byla dohodnuta po Labudově návratu z reportáže v bývalé Jugoslávii. V této souvislosti byl Labuda požádán, aby si všímal negativních projevů pracovníků televizního štábu, který bude v Jugoslávii natáčet. Přislíbil, že po návratu zpracuje písemnou zprávu. V záznamu z typovací schůzky se uvádí, že Labuda během rozhovoru "projevoval jistou snahu samostatně informovat pracovníka Bezpečnosti". V záznamu se dále navrhuje zavést svazek KTS "DYJE", prověřit Labudu na pracovišti a v místě bydliště a získat jej před odjezdem do Jugoslávie jako agenta.

Na základě prvního kontaktu byl pak Labuda zaveden 17. června 1986 jako kandidát tajné spolupráce pod krycím jménem "DYJE" a ev. číslem 32215. O měsíc později, 23. července, pak Labuda podepisuje vázací akt a sám si volí krycí jméno "VOJTĚCH". V návrhu na převedení do kategorie agent se uvádí: "Cílem verbovky je připravit jmenovaného na plnění zpravodajských úkolů v zahraničí a předat jej do řízení tamější československé rezidentuře. (Labuda totiž při typovacím rozhovoru sdělil, že má v polovině října odcestovat na dva roky do Moskvy jako zpravodaj ČST - pozn. red.). Před výjezdem bude využíván ke kontrarozvědné ochraně Ústřední redakce Televizních novin, kde pracuje jako redaktor. Kromě toho bude zaměřován na signalizaci negativních jevů z prostředí pracovníků televizních štábů, vyjíždějících do závodů Středočeského kraje. Konkrétně se jedná o osoby: Eugen Tchýn, kameraman, osoba židovského původu, Karel Kafka, kameraman, bez politické příslušnosti, k němuž byly získány poznatky o negativních projevech při natáčení. Zdeněk Beck, kameraman, osoba židovského původu. Dále bude orientován k signalizaci negativních názorových trendů dalších pracovníků TN, které by mohly negativně ovlivnit průběh natáčení nebo živého vysílání." Jako první úkol dostal Labuda zpracování charakteristiky osoby kameramana Tchýna se zaměřením na politické postoje, hodnocení a stykovou bázi v ČST.

Již v průběhu vázacího aktu Labuda "předal poznatky k osobě redaktora Ústřední redakce TN Jiřího Mariana a jeho reportáže uvedené v relaci Aktuality 7. července. Tyto poznatky budou využity jako doplňující suma informací při přípravě a provedení preventivního opatření v Ústřední redakci TN", píše se ve zprávě o průběhu vázacího aktu z 24. července. Podle tohoto záznamu KTS "Dyje" projevil souhlas s dalším stykem s příslušníky StB a poznamenal, že si je "vědom důvěry, která mu byla ze strany pracovníků ministerstva vnitra projevena. Je si vědom významu a vážnosti spolupráce a je ochoten poskytnout požadované informace". Po přečtení závazku Labuda souhlasil s jeho zněním a podepsal jej. Ještě před podepsáním vázacího aktu na jedné schůzce, která se uskutečnila 10. července, informoval Labuda o návštěvě profesora sociologie na univerzitě v New Yorku Dowinga v ČST. Uvádí ve své zprávě, s kým se profesor při své návštěvě 8.-10. července setkal a o co se zajímal. V záznamu ze schůzky je uvedeno, že Labuda dostal za úkol získat o profesoru Dowingovi "maximum informací".

Jako motiv spolupráce je uvedeno: "Kandidát přistoupí ke spolupráci z pozice zastánce reálného socialismu a politiky KSČ. Plně chápe poslání a úkoly Bezpečnosti při obraně socialistického zřízení, zejména v podmínkách současné složité mezinárodní situace. Je ochoten v rámci svých možností i schopností pomáhat Bezpečnosti při plnění jejích úkolů."

V říjnu 1986 byl Labuda předán rezidentuře StB v Moskvě. Ze záznamu, který byl v Moskvě pořízen 13. ledna 1987, se uvádí, že je úkolován "na navázání styků s účastníky tiskových konferencí z jiných států, ke sběru informací a ohlasů mezi příslušníky československé kolonie i z prostředí ekonomické problematiky pracovníků obchodního zastupitelství a RVHP se stejným cílem. Se zaměřením a úkoly vyslovil souhlas". Poslední záznam o Labudovi pochází z roku 1988, kdy zpráva StB konstatuje, že s touto organizací přerušil styk a že nedodává potřebné informace. Zpráva proto konstatuje, že Labuda bude převeden z agenta na důvěrníka.