--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Wünsch Jan
Název: Greenpeace
Zdroj: NN Ročník........: 0004/005 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
GREENPEACE

U Prašné brány 3 Praha 1

116 29

Vážený pane DeConcini,

nejprve musím využít této příležitosti, abych Vám poděkoval za Vaše významné aktivity v dobách, kdy v naší zemi vládl bolševismus. Byly účinnou pomocí nejen mně, ale i dalším perzekvovaným signatářům Charty 77. Myslím si, že Vaše prosazování nedělitelnosti demokracie přispělo značnou měrou k pádu komunismu v Československu a celé Východní Evropě. Vaše zásluhy v této věci jsou nesmazatelné.

Pád komunismu v naší vlasti byl však pro nás pouhým začátkem budování demokratického státu. Postupně poznáváme, že je to daleko těžší, než jak jsme si snili ve svých vězeňských snech. Totalitní návyky po čtyřiceti letech bolševického drilu se jen pomalu vytrácejí z lidského chování. A je třeba říci, že ne vždy tyto naše problémy nalézají pochopení u našich zahraničních partnerů. I představitelé zemí, známých svou někdejší podporou boje za demokracii v Československu - např. USA - často zapomínají na krátkost času, jež nás dělí od dob socialismu. Není však vyloučeno, že je jim košile vlastních obchodních zájmů bližší než kabát demokracie v České republice.

Dovoluji si Vás, pane DeConcini, informovat, že lidská práva ve Spojených státech amerických jsou stále něčím diametrálně odlišným od lidských práv v naší zemi. A některé zahraniční firmy toho zneužívají. Znamenitým příkladem je americká společnost Westinghouse Electric Corporation, která za pomoci peněz amerických daňových poplatníků, jež má zprostředkovat americká EX-IM Bank, snaží se uplatnit svou technologii sporné kvality v silně kontroverzním projektu jaderné elektrárny Temelín v České republice.

Vláda České republiky rozhodla o dostavbě elektrárny v Temelíně autoritativně, aniž by připustila jakoukoliv veřejnou diskusi. To má za následek mj. i to, že odpor obyvatel v okolí stavby stále roste: Z 65 měst a obcí v bezprostředním okolí Temelína se 58 právoplatně vyjádřilo proti dostavbě elektrárny, což zahrnuje 77 850 obyvatel. Proti dostavbě hlasovala i zastupitelstva větších okolních měst: České Budějovice, Soběslav, Volary, Lišov s dalšími 150 000 obyvateli. Tyto skutečnosti naše vláda bohužel nevzala na vědomí.

Vláda České republiky rozhodla o dostavbě, přestože pro jadernou elektrárnu Temelín nebyla vypracována studie vlivu stavby na životní prostředí (Environment Impact Assessment), a přestože nebyly přijaty zákony o likvidaci jaderných zařízení, ukládání radioaktivního odpadu či odpovědnosti za škody v případě jaderné havárie.

Jako dodavatel paliva a řídících systémů pro reaktory v Temelíně byla vybrána americká společnost Westinghouse Electric Corporation. Ta je však nechvalně známa svými úplatkářskými metodami odhalenými v souvislosti s jadernou elektrárnou na filipinském ostrově Bataan.

Tyto skutečnosti nás znepokojují o to víc, že máme příležitost sledovat podivný enthusiasmus, s jakým někteří naši vládní představitelé podporují dostavbu temelínské elektrárny právě touto společností. Je ostatně zajímavé, že obdobné nadšení projevují i někteří úředníci z Vaší administrativy.

Riziko plynoucí z jaderných elektráren je průkazně doloženo katastrofou v Černobylu. Týká se pohrdání základními lidskými právy občanů vlastní země.

Každý z nás je zde ohrožován riziky jaderné elektrárny, ale občanů se nejen nikdo netáže, ale jejich protestujícím hlasům není přáno sluchu. Je jim tak bráněno v rozhodování o vlastním osudu i osudu svých dětí.

Občanům jsou upírány kompletní a pravdivé informace o stavbě jaderné elektrárny. Vláda např. občanům tvrdí, že společnost Westinghouse má do procesu výstavby elektrárny vstoupit pro zásadní zvýšení její bezpečnosti - stavba však stále údajně probíhá podle původní sovětské projektové dokumentace schválené v roce 1983. Kdyby byla totiž přiznána změna projektů, musel by i v České republice proběhnout proces EIA (Environment Impact Assessment), který by dokončení elektrárny výrazně ohrozil. Považuji za naprosto nepochopitelné, jak mohou američtí daňoví poplatníci akceptovat, že jejich peníze jsou v zahraničí zneužívány na stavby, jež by si dnes ve spojených státech netroufl stavět. Ale vůbec nevěřím, že by americký volič byl ochoten prostřednictvím svých zástupců v kongresu podporovat porušování základních lidských práv ve střední Evropě. Pane předsedo, domnívám se, že je ve Vašich silách z pozice své funkce se k věci rozhodným způsobem vyjádřit. Můžete-li, učiňte tak, prosím, co nejdříve. Procedura probíhá velmi rychle a pro nás tak hrozí vznik velmi nebezpečného precedentu.

S pozdravem

Jan Wünsch

Greenpeace ČR

Greenpeace se obrací na senátora DeConciniho: Zastavte Temelín!

Praha, 27. ledna 1994 - Dnes zasedá předsednictvo americké vládní Export-Import Bank, aby projednalo projekt jaderné elektrárny Temelín, který v nejbližší době hodlá předložit Kongresu Spojených států amerických. K této příležitosti navštívili představitelé hnutí Greenpeace velvyslanectví Spojených států amerických a předali dopis pro pana senátora Dennise DeConciniho z kongresního Výboru pro spravedlnost.

Ve svém dopise pana senátora Greenpeace upozorňuje na odpor veřejnosti proti JE Temelín, který jasně vyjádřilo 58 z 65 měst a obcí v bezprostředním okolí elektrárny i zastupitelstvo větších okolních měst, odpor, který podle Greenpeace vláda při svém rozhodnutí dostavit Temelín ignorovala.

Greenpeace také zdůrazňuje, že vláda rozhodla o dostavbě, aniž by byla vypracována studie vlivu stavby na životní prostředí (Environmental Impact Assessment - EIA) nebo nebyly přijaty zákony o likvidaci jaderných zařízení, ukládání radioaktivních odpadů - či odpovědnosti za škody v případě jaderné havárie. "Riziko jaderných elektráren je průkazně doloženo, a to nejen katastrofou v Černobylu. Tomuto riziku jsme vystaveni všichni, i my, kteří jadernou elektrárnu nechceme. Žijeme v demokratickém státě, kde by neměla být občanům sebrána možnost rozhodovat o vlastním osudu a osudu svých dětí," říká Jan Wünsch, Greenpeace. Na závěr svého dopisu Greenpeace pana DeConciniho prosí, aby se z pozice své funkce rozhodným způsobem vyjádřil proti celému projektu JE Temelín.

Projekt JE Temelín byl Ex-Im Bank Kongresu předložen již na podzim, ale Kongres jej odmítl projednat a vrátil ho Ex-Im Bank k dalšímu zpracování. Mimo jiné Kongresu chybělo v projektu posouzení EIA. Bude-li projekt JE Temelín Ex-Im bankou předložen Kongresu, měl by tento své stanovisko vyjádřit během února.

Bližší informace: Jan Wünsch, Věra Franková, tel.: 02-2481 2420.