--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Několik vět muže jedné věty
Zdroj: NN Ročník........: 0004/007 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Málokomu se poštěstí (?) obdržet post ministra vnitra ČR, kdy základním předpokladem pro udělení funkce se stane jedna jediná věta. Tomáš Sokol von "Jedna věta" tak již jen dotváří populární trio OHnutých právníků ve složení : Rychetský, Brunner, Sokol, kteří sice postupem času vyřkli velkohubých sloganů nespočet, ale stejně nekonečné číslo tvořily nesplněné skutky jež byli po dobu svého "politického zenitu" povinni naplnit.

Patrně tento nulový úspěch opravňuje dnes již deklasované špičky OH, pod novým krycím názvem "Svobodní demokraté", k prohlášením, které - při větší dávce soudnosti - by nikdy neučinili. V pátém čísle NN jsem kritizoval jejich dopis, vedoucí vyloženě k destabilizaci policie a dnes bych se chtěl ve stručnosti vyjádřit k rozhovoru, koho jiného než Rudého práva a K. Perknerové, s již vzpomínaným T. Sokolem, zveřejněným dne 1.2.94 pod názvem: "Vedení policejního prezidia způsobuje, že je to v policii čím dál horší".

Někdo si sedl k faxu...

Kdo si přečetl v NN č. 05/94 stanovisko OHnutých jistě mi dá za pravdu, že šlo skutečně o pokus diskreditace zatím nejslušnějšího vedení policie od listopadu 1989 a zároveň o pokus, destabilizovat vnitřní situaci v policii jako takové. Sokolovo tvrzení: "...někdo od nás sedl k faxu a rozeslal ho (rozuměj stanovisko - pozn.aut) na příslušné policejní útvary..." zní sice vesele, ale již ne s takovým úspěchem lze konstatovat, že: "...zatím mi nebylo z jeho obsahu vyvráceno nic,...". Jednak dost dobře nechápu, proč by měl někdo něco T. Sokolovi vyvracet - z jakého titulu tak soudí, a za druhé: Čím by "muž jedné věty" mohl dokázat, že oni oplakávaní jsou těmi nejsprávnějšími na svých místech. Argumenty uvedené ve stanovisku jsou skutečně značně chabé oproti míře provinění v důsledku kterých došlo k odvolání.

Nesmyslné aktivity občanských komisí...

"Například vím, jak policisté těžce snášeli nesmyslné aktivity občanských komisí...", perlí Sokol, ale již zapomíná dodat, kolik občanů a členů občanských komisí těžce snášelo jeho působení na postu ministra vnitra ČR, kdy za jeho šéfování docházelo k návratům propuštěných estébáků zpět k policii a k upevňování funkcí těch největších policejních grázlů.

Bohužel, aktivity občanských komisí nebyly ani tak nesmyslné, jako nedůsledné, o čemž svědčí ukázky z "práce" jedné komise na Pelhřimovsku, zveřejněné v tomto čísle NN pod názvem: "Schopen, schopná, všehoschopní...".

Ostatně, policisté vždycky těžce snášeli, když si Jejich majestáty někdo dovolil kritizovat. Zejména těžce pak ti, kteří v této složce nemají již pátým rokem co hledat... Není žádným tajemstvím ani zvláštností, kdy právě mnozí policisté na různých stupních vedení tvoří články různých podsvětí, mafií... a nemusíme ani chodit daleko od Prahy. Tyto kontakty nebyly zdaleka vytvořeny za současného vedení policie, ale dávno před ním.

Stalo se však běžným jevem, že právě OHníváci, majíc až do poloviny roku 1992 možnost vést různé resorty správným směrem neudělali vůbec nic a nyní poukazují na "marasmus", který v tomto státě, za podpory svého nejvyššího hradního přívržence, vybudovali.

Plácání do vody...

V dalších částech tohoto legračního rozhovoru pak T. Sokol vypráví o "...rybě, která od jednoho konce nevoní..." a zapomíná dodat, že v dobách jeho ministrování to platilo víceronásobně, o čemž svědčí neskonalý volební úspěch jeho partaje. Rovněž uvadí jako příklad "konstruktivnějších věcí" teorii řízení, ale již neuvádí, že intelektuálský, poněkud kostrbatý, pojem konstruktivní teorie, ještě nemusí znamenat vítězství v praxi, což lze opět dokumentovat na nespočtu příkladů z dob vlády Dienstbiera a jeho party... Dokonce se můžeme z úst "nejpovolanějšího" dozvědět cosi o počátcích zapouštění podhoubí organizovaného zločinu u nás. Kde však ty doby jsou! Dnes už dávno probíhá v oboru organizovaného zločinu "houbařská sezóna", ale to ví pan Sokol určitě lépe než já.

Vcelku však tento rozhovor vyzněl jako solidní předvolební "mazání medu", na jehož základě bych obyvatelstvu doporučil: OH nebrat! A to ani v podobě svobodných, ženatých, rozvedených či jinak duševně postižených "demokratů".

Radek DAVID