--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Směs sametových evergreenů
Zdroj: NN Ročník........: 0004/007 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komentuje :Luboš Vydra

Dodatek k Havlovu "Pokoušení" Následuje drama, které jsme přebrali z vysílání ze Svobodné Evropy, jež tato stanici odvysílala v deseti dílech na pokračování. 9. díl. Záznam na malý magnetofonek pořídil Jíří Křižan.

Havel: " Mohu se zeptat, jest-li to není irelevantní, co tak vadí na doktoru Sacherovi, na zástupci Strany lidové?" Čalfa: " Ne, pochopte, já nevím jak se k tomu vyjádřit. Prosím tě, já se domnívám, že neměli bychom tohle zkoušet takhle ze dne na den, tento přechod. Bez legrace vážení pánové. To jsou věci, které vyvolávají určitým způsobem různé asociace. Měli bychom zvolit, to je jenom moje myšlenka, nějaký jiný, nějaký určitý postupný přechod. Nemusí být dlouhý. Ale nedělejme tenhleten zlom. Pro dobro věci."

Havel: " Já bych se zeptal na jednu věc. Domníváte se, že je reálné a prakticky uskutečnitelné, aby vy a první dva místopředsedové, docent Komárek a Ján Čarnogurský, měli pod jakousi kolektivní vládou tento disciplinovaný aparát Bezpečnosti veřejné a státní? Je vůbec kolektivní vláda nad disciplinovaným útvarem možná? První otázka. A druhá otázka? Je možné proměnit ministerstvo vnitra na ministerstvo pro národní výbory, nebo místní hospodářství, nebo takhle nějak to nazvat, aby mohl být tento skvělý muž, doktor Sacher ve vládě, tím spíš, když tam mají socialisti dva a lidovci by neměli dva, čím vzniká další asymetrie, ale hlavně..." Čalfa: " Víte národní výbory jsou republikový. V tom je ta potíž, že celá oblast je ministerstvo vnitra republikové." Havel: " Kdyby to bylo takhle jak říkám, tak by ministrem paliv a energetiky mohl snadno být komunista. A byla by strana komunistická i lépe percentuálně zastoupena ve vládě."

Čalfa: " Nepochybně ano, vždyť Pink, který teďka je na vnitru, by paliva a energetiku klidně mohl vzít. Vždyť přišel od fochu."

Komárek: " To je energetik. On je z elektrárny." Havel: " No to je teda báječný."

Čalfa: " Ano. Ne, ale mně nejde o řešení paliv a energetiky, mě jde o řešení Federálního ministerstva vnitra a tomu musíme přizpůsobit pak celou rozvahu. O to mi jde." Čarnogurský: " Nemohl bych sa prihlásiť. Nazdálo se, že v tej argumentácii je istá nekoherntnosť. Z toho hľadiska, že celý komplex ministerstva vnútra je politicky najcitlivejšou oblasťou je práve táto oblasť štátnej bezpečnosti, ktorá by mala preist pod podpredsedu vlády. Už bylo povedané, že to by som mal byť práve ja, pričom ak hľadáme protikady, tak práve najväčší protikľadom je, ak uvažujeme akosi v kategoriach minulosti, práve v súvislosti s mým menom a štátnú bezpečnosťou. Naproti tomu v daleko lepších praktikách, pojmových predstavách je verdikt z výškom ministerstva vnútra a pánom Sacherom. Čiže prvý prechod by bol možný. Tím viacej by bol možný druhý prechod."

Čalfa: "Já som si nikdy nepredstavoval, aj vy si to nepredstavujete, že by to prešlo pod jedného človeka. Já osobne sa domnievám, že štátná bezpečnosť by musela být riadená kolektívne. Predsedom a obema podpredsedami. Já som si myslel, že to by malo býť to grémium, ta špička, to by nemelo vesť inam. To je vážná vec. Bolo by to pod kontrolou, že by boly traja. Skutečně prosím, aby ste boli vnímaví pro situaci, ktorá môže nastať. Môžeme se na tom shodnuť. Môže to byť pod ňákú kartelou. Říkám byl jsem na to upozorněn. Není to žádná legrace. Tohle bychom měli vyřešit nějak inteligentně. Udělejme to nějakým grémiem na úrovni vlády a predelajme to. A pak se rozhodneme. Příjde tam nějaký šéf, já nevím..."

Havel: " Moment já se pokusím, dovolíte-li, udělat improvizovaný návrh na jakýsi kompromis z toho všeho co tady zatím bylo. Byl by jakýsi tříčlený dvůr s předsedy na prvních dvou místopředsedů, potom by byla jakási širší rada a pod tu by patřila přímo Státní bezpečnost. A eventuálně nějaké další mocenské nástroje. A samozřejmě legislativní otázky, které patří pod jednoho prvního místopředsedu by se možná..., nevím to není zcela jasné. Dále by zůstalo ministerstvo vnitra, kam jsme schopni okamžitě dát nestraníka s dobrou pověstí a důvěrou Komunistické strany. Zbylo by jediné ministerstvo bez portfeje. Zatím jsme všechna ministerstva bez portfeje zrušili. A to by byl pan Sacher."

Čalfa: " Prosím vás to Federální ministerstvo vnitra má řadu funkcí. Federální ministerstvo vnitra je i ostraha státních hranic. Tam je kriminální služba, silniční a tak dál. Je tam řada opravdu..."

Havel: " A rozvědka asi."

Čalfa: " No pochopitelně. To jsou všechny." Havel: " Ale rozvědka patří ke Státní bezpečnosti." Čalfa: " V tom to je. Kdo to ví? To se nedozví nikdo z nás, jak jsou opravdu vnitřně strukturováni a co k tomu patří. Tam patří kontrarozvědka. Tam patří rozvědka, nějaké zpravodajské oddíly a tak dále. Tyhle věci má celý svět. Jde o to dostat ten mechanismus pod nějakou kontrolu, rozplést ho a převézt na nějakou mírovou podobu, humanitární. O to de."

Havel: " Ano a tato struktura by šla, že ministr vnitra bude nestraník. Sacher bude jediným ministrem bez portfeje a mocenské nástroje budou jakýmsi způsobem převáděny od tohohle nestraníka v posty nejvyšší, to jest předsedu a dva místopředsedy. Především StB a transfér odtud sem by nějakým způsobem probíhal, ustavila by se nějaká rada bezpečnosti nebo podobně a bylo by splněno to co vy chcete, aby tady nebyl příslušník jiné strany, aby to byl čistý hodný nestraník. Splnilo by se to, že doktor Sacher velká posila pro vaši vládu, bude ve vládě a tím bude uspokojena i strana lidová, která je daleko větší než strana socialistická a přesto má mít jen dvě místa jako strana socialistická. A vlastně všichni by byli uspokojeni takovým kompromisem." Čalfa (tiše): " Oni nenárokovali jí." (nahlas): " Já, to je asi velmi správná úvaha. Takhle, mě jde jenom o to jaký bude ministr vnitra, rada nad tím je naprosto zbytečná, protože ministr vnitra, abych tak řekl uchopí ten resort a bude se ho snažit ho mít absolutně pod kontrolou. To je naprosto přirozené. Zvažme skutečně, já nevím, variantu, co se vám nezdá, že bychom kolektivně rezort rozšifrovali a převedli ho na nějakou novou formu."

Komárek: " Ano to je dobrý, to je čistý." Havel: " To by znamenalo zrušení ministerstva?" Komárek: " Ne, ne, zůstává Federální ministerstvo vnitra." Čalfa: " A nebude mít ministra. To je můj návrh od samého začátku. Nedávat ministra vnitra vůbec a nechat to pod kolektivním řízením."

Havel: " To jsme možná neporozuměli. A to by bylo ale vůbec nejlepší, že by to ministerstvo nebylo a pan Sacher by byl..."

Čarnogurský: " Ešte toľko by som chcel povedat, že ministerstvo vnútra má naozaj širokú škálu poviností. Z nich jen čásť, Štátnú bezpečnosť, prípadne ešte ňáké iné mocenské složky sú politicky citlivé. Ale ty ostnatné nejsú politicky citlivé. Celý civilný správný úsek a kaďa te tie cestná služba a tak ďalej, co bylo spomenuté. Z toho hladiska sa mi zdá ovšem zase presúvat toto všetko pod toto kolektivné vedenie..."

Čalfa: " Nebuďe. Tieto veci môžeme dať riadit príslušnému námestníkovi, ktorý to bude dokladovať. Ono to má vnútornú štrukturu velenia a riadenia."

Čarnogurský: " No a práve preto, sa mi zdá, ovšem že..." Čalfa: " Daktoré štruktúry zrušíme. Nie já to totiž teraz neviem. V tomto je problém, vieš, že momentalne neviem, čo všetko bysme mali a čo bysme nemali. Takže já by som to uchopil, které struktury jsou civilné. Necháme tam namestníka. Nech funguje. Čo potrebujeme mať pod kontrolou, dostaneme pod nejakú kontrolu. Premeníme. A potom nejmenujem ministra vnútra. Však Ježišmarja."

Havel: " Ano. Pane premiere já mám pocit, že se blížíme ke konci a že zbývají jenom dvě z mého hlediska, nevím jak z vašeho, drobnosti. Totiž, aby tady pan ministr bez porfeje pan Sacher, čím bude uspokojeno OF, bude uspokojená Lidová strana, bude uspokojena proporce Socialistické a Lidové strany a hlavně získáte bezvadnýho člověka do vlády, který bude její posilou. To je první otázka. A druhá otázka je jak je to s panem Hromádkou. Počítáte s ním. Pakliže ano, souhlasíme, nebo nesouhlasíme s tím. Abychom totiž eventuálně už neměli nikde později nějaké téma k debatě." Čalfa: " Rychle prosím vás pana Hromádku z řady důvodů. Pince bychom dali na paliva a energetiku."

Havel: " Moment. Tak Pinc je paliva a energetika." Čalfa: "KSČ."

Havel: " Ministerstvo vnitra se škrtá." Čalfa: " Ministerstvo vnitra, ono se neškrtá." ( všichni se smějí). Ale prohlásíme, že nejmenujeme ministra. A že bude řízen kolektivně. Předsedou a prvními místopředsedy." Havel: " Můžu napsat ministr vlády doktor Richard Sacher?" Čalfa: " No a teď bych se chtěl zeptat, abychom měli představu, s jakou agendou? Protože rozumíte..."

Havel: " Ze všeho, já bych věděl s jakou agendou. S agendou všeho, co jsme vyškrtli. Menšin na příklad, vztahu k církvím. Pan Hromádka jako by to vedl..., ale koordinace vzdělání v obou zemích, kde se to bude strašně měnit a to jenom národní ministerstva školství..., to nemusí být nikde napsané. Bude to ministr bez portfeje, ale práce může mít strašně moc."

Pithart: " Pane premiére, já vám teď řeknu něco důležitého. Tady počítáme kolik členů má Obroda, kolik by měl HOS, kolik má, kolik mají, kolik je tu evangelíků. Jestliže je tu někoho hodně v této zemi, tak jsou to katolíci. Těch jsou opravdu miliony a tam nemáte nikoho."

Havel: "Rajchrt teda. "

Čalfa: " Ale né. Já se prosím vás nebráním tomu." Pithart: " Domluvili jsme se, že ano."

Čalfa: " Prvou otázku: co mu dáme? Ty věci, které jste jmenovali má zapsaný v usnesení vlády Hromádka." Havel: " Ministr bez porfeje, který bude v součinosti s místopředsedou Hromádkou, který má velkou hromadu práce. Bude mu pomáhat v koordinaci."

Pithart: " V nejhorším jsou tu také ministři opravdu bez porfeje a není tam řečeno nic."

Havel: " Souhlasíme a necháme si tu vládu s...?" Čalfa: " No to by bylo dobrý."

Hanzal: " S tou jedenáckou to jsou dva lidovci, dva socialisti a sedm bez příslušnosti. Prosím vás přepočítejte to někdo."

Havel: " Mě to nevadí, že je jedenáct komunistů. Vadí to někomu? "

Čalfa: " Prosím vás jest-li to bude vláda porozumění a po vzájemné dohodě, pak je to jedno."

Neidentifikovaný účastník: " Mě vychází deset komunistů." Palouš: " Bude se pan Komárek počítat za KSČ nebo ne?" Křižan: " Deset komunistů, včetně pana Komárka." Palouš: " Slováci na to mají možná jiný názor. Měl by říc..."

Čarnogurský: " Nie pokaď ide o stranickú príslušnost nemáme. No tak je, že zaťal je tam skor menší počet Slovákov." Křižan: "Kolik je Slováků? "

Palouš: " No právě."

Čalfa: " Budeme za to kritizováni." Pithart ( tiše): " To je fakt."

Čarnogurksý: " To je zrejme tak." Křižan: " Tak pan Čalfa, pan Čarnogurský..."

Čarnogurský: " Štyria."

Havel k Čarnogurskému: " K Slovákům může jít. Tam je málo. Musíte vysvětlit, protože mně volali furt, ať jde Jano Budaj sem. Ať Verejnosť proti násiliu pošle víc."

Čarnogurský (tiše): " Ano."

Havel: " Tak to už tam asi máme jít, ne? Prý je to v 9.10." Neidentifikovaný hlas: " Ve dvacet jedna deset to má začínat."

Čarnogurský k Čalfovi: " A teď trošku budeme hovoriť ako Matica Slovenská. Uznaj, že to prenášá televizia a asi by bolo dobré, keby si hovoril po slovensky."

Čalfa: "Však samozrejme."

(Všichni se smějí.)

Čalfa: " To sa neboj, oficiálne hovorím po slovensky. Pane Havel, chtěl jsem se vás na závěr zeptat, máte pocit, opravdu, zeptám se s třemi, že můžeme v tomto kolektivu pracovat?"

Havel: " Mě trochu trápí to vaše hodnocení, že má trojku. Já chápu, že z něčeho vyplývá.

Čalfa: "Škoda, že jste se neseznámil normálně s ústavou, kterou jsme připravovali, protože tam by jste viděl, určitý posun."

Havel: " Můj osobní názor: Já jsem vás neznal a poznal jsem vás při dvou, třech rozhovorech s panem Adamcem." Čalfa: " No já jsem tam jenom seděl."

Havel: " Já vím pouze toto, že jste v této vysoké vládní funkci dva roky. Je to tak? "

Čalfa: "Rok a půl. "

Havel: " A že za tu dobu jste se výrazně politicky neprofiloval. A ono bylo za tu dobu se kde politicky profilovat. Pan Štěpán se za dva a půl roku profiloval vysoce dokonale. To je jediné co já vím. Co jste dělal někde v skrytu nebo na přípravách ústavy, nebo jinde, to na tom nic nemění, protože o tom veřejnost nic neví."

Čalfa:" Ale určitým způsobem to charakterizuje způsob práce."

Komárek (tiše k Havlovi): " Dnešní jednání bylo hodně..., hodně se udělalo. A já to řeknu: Po dnešním jednání mám pocit, že to dotáhnete až do voleb."

Václavu Havlovi nevadilo jedenáct komunistických ministrů ve vládě a sedm dalších, rudých tak napůl. Václav Havel dal tak svojí nemorálností příklad národu. Tady nešlo totiž již jen o komunistické ministry, ale o všechny další komunistické funkcionáře, kteří si dodali odvahu a zůstali na svých místech. Nejotřesněji dopadlo soudnictví a prokuratury. To je neodpustitelný zločin. Dovoluji si prohlásit, že Václav Havel si odmítl vybrat čestné nepokřivené lidi, ať již mezi bývalými politickými vězni, či mezi emigrací, tak jinými občany, protože miloval komunistické zločince, hned po své osobě nadevšecko. Je tomu tak proto, že člověk může milovat pouze to k čemu má opravdu blízko. Jím nechybělo, to čeho si Havel cení nade vše - totiž moci.)