--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Spohr J.
Název: Premiér kontra fakta
Zdroj: NN Ročník........: 0004/008 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Obdivuji lidi vzdělané, s rozhledem, znalostmi a zkušenostmi. Obvykle jsou skromní a nenápadní, protože zmíněná mimořádnost jim napovídá jak vystupovat. Až po získání větších znalostí (dovedností) totiž člověk "prohlédne" a může lépe posoudit, jak na tom skutečně lidsky i odborně je. Přiměřeně inteligentní a ktitický jedinec se pak většinou chová sympaticky střídmě. Jinak se však vždy prezentuje premiér Klaus. Jeho reakce (televizní vystoupení, zpráva v tisku) na poslední rakouské iniciativy v cause Temelín, mě doslova "vytočila". Zejména pak jím uvedené argumenty. V období před ostudným schválením dostavby JE Temelín premiér často prezentoval své "projaderné" názory se zřejmým cílem "připravit" veřejnost na předem známý výsledek hlasování vlády o Temelíně. Měl jsem možnost slyšet i jeho obhajobu rozhodnutí vlády o dostavbě v parlamentu. Něco tak jednostranného, podaného formou vlastní jen V. Klausovi, jsem ještě nikdy neměl možnost vnímat. Byl jsem otřesen.

Premiér ve svém stanovisku k rakouským iniciativám (opakovaně se vyjádřil i F. Vranitzky) tvrdí, že pro dostavbu se vláda rozhodla po měsících "vážné práce". Jak tomu můžeme věřit, když již koncem roku 1992, tj. několik měsíců před schválením dostavby, kdy ještě nebyly k dispozici potřebné podklady, prohlašoval při nejrůznějších příležitostech (i na mezinárodní scéně), že o Temelíně je rozhodnuto. Předem se počítalo s dodávkami řídícího a kontrolního systému od americké firmy Westinghouse. Výběrové řízení lze bez nadsázky označit za frašku. Westinghouse v něm skončil beznadějně poslední. Vítězný Siemens si přesto při dostavbě "ani neškrtne".

Podklady pro rozhodování vlády "připravilo" ministerstvo průmyslu a obchodu (stát vlastní dosud 71,1 % akcií ČEZu a spravuje je právě MPO) ve spolupráci s ČEZ. Vše proběhlo bez objektivního oponování a celonárodní diskuse. Nerozvádím ani bezpříkladně arogantní postoj vlády vůči zastupitelstvům cca 100 měst a obcí v dvacetikilometrovém pásmu, a dalším mimo tento region, kde všude hlasování zastupitelstev vyzněla jednoznačně proti dostavbě JE Temelín. Se Sdružením měst a obcí kolem JETE se začal "bavit" alespoň ČEZ, ale až koncem minulého roku po řadě marných pokusů ze strany tohoto Sdružení o efektivní kontakt.

Stát a ČEZ mají samozřejmě eminentní zájem Temelín dokončit a nepotřebnou elektřinu - a bude jí dost, po zdražení, uplatnění úsporných programů, zavedení kogenerační výroby energií, restrukturalizaci a modernizaci průmyslu, a především po vytvoření konkurenčního prostředí na trhu s energií - potom hodlají bezostyšně vyvážet. Stejným způsobem se přece dnes, jako v uplynulých desetiletích, "zbavujeme" dřeva, uhlí, cementu, oceli a dalších velmi cenných (neobnovitelných) primárních surovin. Jsme a zřejmě i nadále budeme jen surovinovou základnou vyspělejších (bohatších) států. A drancování zdrojů se teprve dostává do obrátek.

Je smutné, až skličující pomyšlení, že jen na tolik cení náš národ a schopnosti jeho občanů současní kormidelníci. I v tomto směru se pokračuje v "úspěšné" éře minulých čtyř desítek let. Není divu, celá řada ministrů vlády a vysokých státních úředníků má k této době stále ještě vřelý vztah, a snad na ni i v dobrém vzpomíná. Především pak stále více platí ono "bližší košile než kabát" nebo jinak "co je doma, to se počítá". Stále a stále se prosazují jen zištné osobní, resp. lobbistické zájmy. Prospěch společnosti (všech) nikoho nezajímá.

Ve vystoupení premiéra mne zaujalo jeho postesknutí... proč Rakousko neprotestuje proti švýcarským a bavorským jaderným elektrárnám, které jsou od jeho hranic stejně daleko jako Temelín...?

Vážený pane premiére, zcela zbytečná, řečnická otázka! Věnoval-li jste, jak říkáte, temelínskému problému s ostatními ministry "měsíce vážné práce", pak musíte vědět, že mezi "jaderkami" západního typu, a tím, co vzniká v Temelíně, bude nebetyčný rozdíl. Žádné zdokonalení řídícího a kontrolního systému firmou Westinghouse nepozdvihne JE Temelín, stále budovanou podle zastaralého (více než 10 let) ruského projektu, a úroveň běžnou ve vyspělém světě. Toto konstatování shrnuje výsledky posouzení četných nestranných jaderných odborníků. Nebezpečí hrozící nejen ČR a sousedům, ale celé Evropě je natolik vážné, že se lze jen divit zatím mírnému přístupu evropských států k této cause. Důvodem je zde pravděpodobně přesná informovanost o skutečné rozestavěnosti JE Temelín, potížích s projektem (spolupráce s ruskou stranou) a financováním, které teprve začínají. Pravděpodobně povedou k neslavnému konci. Pak si teprve my a s námi celá Evropa opravdu ulehlčeně oddechneme.

Velmi si vážím jednoznačného a nekompromisního postoje kancléře Vranitzského, který na invektivy našeho premiéra odpověděl stručně a jasně: Respektuji suverenitu ČR, ale případná havárie Temelína není jen suverénním rizikem ČR, ale také rizikem pro lidi, kteří žijí v okolních státech. Kancléř se také zavázal podniknout politickou misi do Washingtonu (jednání kongresu o půjčce na dostavbu JETE) a do Prahy.

O kvalitě systému řízení a kontroly firmy Westinghouse, kterým má být bezpečnostně "vylepšen" naprosto nevyhovující ruský Temelín, se ostatně brzy dovíme čistou pravdu. V současné době probíhají totiž jeho zkoušky (zajišťuje renomovaná firma Rolls-Royce) na britské jaderné elektrárně SIZEWELL B. Výsledky jsou velmi nelichotivé. Podle informace, kterou poskytli tisku zástupci ekologického hnutí DUHA, reagoval při zkouškách zmíněný řídící a kontrolní systém ve 24 000 případech (z řešených 50 000) simulovaných situací jinak, než měl! Není divu, firma Westinghouse je ve světě známa spíše úplatkářskými aférami (Filipiny, kde stojí pomník jejich "kvalitních" služeb - dostavěna, ale pro zásadní nedostatky vůbec nespuštěná JE Bataan). Vůbec by nám nevadilo, kdyby se podobně "dařilo" firmě Westinghouse i v Temelíně. Peníze oželíme, zdraví a životy lidí nikoliv.

Britové si ostatně mohou dovolit systém firmy Westinghouse "vyřadit", mají na elektrárně Sizewell B svůj klasický releový (rezervní) systém. V případě Temelína můžeme při neúspěchu zkoušek systému firmy Westinghouse, resp. nesplnění licenčních požadavků (a to lze očekávat), odepsat "bratru" nejméně 100 miliard Kč. Trochu velký hazard na tak malou, dnes tvrdě zkoušenou zemičku. Přesto si myslím, že bychom to měli považovat za výhru. Mnohem horší osud přichystáme sobě a sousedům v případě spuštění a následné havárie této experimentální elektrárny, která nemá, a doufám, že již nikdy mít nebude, na světě obdobu. S tím by pak totiž bylo spojeno stěhování přeživších národů, ale kam? Jen v jižních Čechách žije v kouzelné krajině přes třičtvrtě milionu lidí.

Poslední poznámku k premiérovu vystoupení. Po "měsících vážné práce" s Temelínem si dne 24. 2. 1993 dovolil v televizní diskusi s ministrem Dybou, prokládané telefonáty s ministrem Dlouhým, nevídané vybočení z jinak vždy logického energetického rámce. Šlo o "objektivní" průkaz potřeby zrovna JE Temelín (výkon 1 824 MW) pro naši energetickou bilanci daleko za rok 2 000. Z toho později, zřejmě jako z rozhodujícího argumentu, vycházela vláda ČR při rozhodování o dostavbě elektrárny.

Na tomto místě je nutno předeslat, že ve srovnání s rokem 1990 klesl HDP v roce 1992 na 80 % (podle některých pramenů níže) a spotřeba elektřiny na jednotku HDP vzrůstá, přestože je u nás stále dva- až třikrát vyšší než ve vyspělých světových státech. Jak absurdní! Stát "důsledným" prosazováním jaderné koncepce energetiky přímo podporuje plýtvání, resp. jeho další razantní rozvíjení.

Premiér odhadl růst HDP do roku 2010 na 150 %. Počítal růst HDP od roku 1992 (= 100 %) a vztáhl jej ke spotřebě energie v roce 2010 na úrovni 112 %. Vycházel však ze spotřeby elektrické energie v roce 1990 (= 100 %). To byla ovšem hrubá profesionální chyba. Růst spotřeby 112/1990 totiž představuje zvýšení o 24,4 % (lze jednoduše ověřit trojčlenkou). Na tuto závažnou chybu, prezentovanou ústy premiéra před celým národem, upozornil J. Suk v LN 9. 3. 1993 (t.j. ještě před hlasováním vlády o dostavbě JE Temelín). S použitím "evropských" ukazatelů s ČR srovnatelných ekonomik v článku elegatně odvodil očekávanou spotřebu ČR v roce 2010 hodnotou mezi 93 a 105 % spotřeby v roce 1990 a jednoznačně prokázal nepotřebnost, z řady hledisek riskantního a značně nákladného. Temelína.

V závěru článku říká J. Suk doslova: Prognózy spotřeby elektrické energie vyrobené zainteresovanými štáby obsahují tak hrubé chyby, že je může rozbít osamělý dobrovolník s kalkulačkou. Kdyby proti jedněm štábům myslely jiné, nikdy by zmíněné chyby nedošly až do úst premiéra a ministrů hospodářství a průmyslu."

K objektivní oponentuře z pochopitelných důvodů nemohlo dojít. Předem byl určen jiný scénář a vláda se jí důsledně řídila. To považuji za neodpustitelné. Blíží se volby a s nimi problém. Koho volit? Můj výběr se zužuje. Vím již, koho určitě volit nebudu. J. Spohr, Praha

Poznámka: Právě slyším zprávu o poruše třetího bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Požár byl úspěšně uhašen. Údajně (zatím) nedošlo k úniku radioaktivních látek do okolí. Na obrazovce vidím část předmětného bloku a ocelový válec většího průměru s velkým otvorem nepravidelného tvaru. Vznikl výbuchem? Podobná hlášení se budou se stárnutím elektrárny množit. Můžeme si jen přát, aby nedošlo k ohrožení, resp. ztrátě lidských životů.