--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Beneš Jan
Název: Černobyl-armáda-hmotnost,jak se to rýmuje
Zdroj: NN Ročník........: 0004/015 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kdyby to rozsah titulku dovoloval, mohli bychom se i ptát, kterak zrýmovat s tím vším navíc starožitnosti, a ochranu památek, přednět hojně diskutovaný a bouřlivé emoce vyvoláva- jící. Ačkoli starožitností i památkou naší zajisté jest i jazyk, a ten, kletě, připadá mi, zůstává zcela bez ochrany. Nepamatuji jediného z občanů zákonodárců, že by na jeho ochranu vystoupil a jediné slůvko v této věci v Českém sněmu pronesl.Nic,nic,nic, ačkoli z jakýchsi úředních , velice moudře a hlavně rozvláčně vysvětlovaných důvodů jsme z tohoto národního pokladu pozbyli a i nadále nezadržitelně pozbýváme. Tak například jsme z moci ú- řadu pozbyli slova váha, přestalo se hodit mluvit o tom kolik vá- žíme, ale pravda, nadobuli, v rámci všech těch výdobytků, který- mi nás předvoj dělnické třídy překrmoval h m o t n o s t. Tuhle zas jeden pilný redaktor nahradil mi v povídce slovo vteřina na- výsost moderní a časovou sekundou.

Já si osobně myslím, že je to hlavně nesmírná a pošetilá pýcha, nikoli od toho redaktora,ale od povzneseného úřadu,kte- rý se nad starožitnost českého jazyka skrze hezky vyhřátou úřední židli povznesl.Inu, každému je jaksi zapotřebí zaomačit si máslíčko a pokud možno i kus šunky na svůj chlebíček vezdejší.Takže proč k t právě bylo pole neorané, ale za leta služebnosti už se dávbno potratila jakákoli sématika a orat a zvorat cosi synonymem jsou.

Monopolní posravení měla Starna všech stran, a monopolní postavení bylo vyhrazeno i odborníkům na češtinu. Tlustá čára je od přítomnosti neoddělila, inflace pofdiérnosti vzdělávání, vzdělávání a titulů spíše honosných než zasloužených jakousi skutečností erudice i nadále trvá.

Leč, proč ta zpupnost ? Odkud, jakou to vyšší mocí, je tento úřada jsou tito úředníci nadáni svou superioritou ? Nebyla by

jakási pokora k jazyku-živiteli spíše na místě ? Je snad jazyk cosi,co bylo vytvořeno z moci úřední ? Je to cosi, co lze re- gulovat úředními vyhláškami, cosi z oboru vyhlášek způsob jízdy po veřejných komunikacích upravujících ?

Jakým právem o jazyku kdosi rozhoduje jako o spalovacích moto- torech, až na to, že tento úředně stanovený katalysátor neelimi- nuje, ale násobí škodliviny člověkem způsobované ? Proč se nám zde podstrkuje snaha určovaná příslovím o tom, že každý má mluvit tak jak mu zobák narůsti ráčil pravidly určujícími,že každý akademik má psát jako honák obecního volstva ? Tradice danná tím, že z obchodní akademik Štoll Ladislav byl partají ko- munistickou učiněn pýchon Akademie ? I toto je onen tradiční vývoj jak se nám praví ? Tradice určovaná tím, že "vpředu i vzadu" slušivým titulem ozdobení nomenklaturníci nebyli schopni bohatou škálu svých vědeckých názorů rozmnožit také o češtinu ? I nastoupili pasluhové k tomu určení a češtinu tomuto chámství pseudodborně přiblížili ! A hrome, mám za to, že dosud pilně přibližují, neboť odborníků je nám zapotřebí, a vem to nešť, tvrdí se nám,jak, kdy, kde a proč, k tomuto odbornictví přišli. Pamatuje ještě někdo Březinovy úvahy o podučitelích ? Věru,že zde působí věru více než nadčasově, ba všeplatně. Neboť toto je podučitelství a právě jen ono.

Nuže takto se nám zatím nerýmuje hmotnost. O krok nazpět a jsme u armády. Na thema proč ji vlastně

máme odpovídal v TV onehdá, bohužel až 2.apríla, nikdo menší než ministr obrany pan ing.Baudyš.Činil tak, příkladně, na jevi- šti kabaretního divadla Jiřího Grossmana,své kabaretní vystoupení doplnil odbornou znalostí čtení z ruky, a tvrzením, že armádu máme nýbrž ji má kdekdo, a kdybychom ji prý neměli, marky ani dollary by se k nám nehrnuly, neboť zahraniční investoři jistotu svých investic prý, soudí pan ministr, od zmužilosti našich ozbrojených sil uvozují.

Tak nevím, tiskem proběhly zprávy o krádežích semtexu, kulometů, biologických zbraních a vůbec všelijakém nepořádku. Na společné cvičení s Holanďany muselo se upustit od použití tankistů, zloději semtexu i kulometů nejen nejsou zavřeni, ale nadále dochází do kasáren, zřejmě aby si mohli i nadále cosi pokrást a dali tak dobrý příklad ostatním, kteří se až dosud krást na kšeft semtex i kulomety ostýchali.O biologických zbraních se provedla tisková konference o to honosnější, oč méně dokazovala. Armáda ovšem slibuje kšeft jako hrom, vezmou-li to do rukou odborníci.Jsou tu pozemky, jsou tu budovy, je zde zařízení, bude se rozhodovat o dodávkách všeho možného, jen za počítače pro MO se utratilo zatím víc než za výzbroj, a čert s tím, že tyto systémy nejsou na MO schopny vzájemného propojení a používají se prakticky právě jen namísto psacích strojů. Však to platí erár, čili ty poplatníče. Je to nebojeschopný spolek, ostatně nejen boje, ale ani ničeho jiného schopný.

Tak takhle se nám nerýmuje armáda. A co s tím vším má do rýmu dělat Černobyl ? Jářku, právě jen tolik, že také u této ka tatastrofy nám místa úřední, byť arciť tehdy nepředstavující vládu svobodně zvolenou, stejně uspokojivé nesmysly tvrdila, jakými nás dnes Ústav pro jazyk český, či MO krmí.

Černobyl-armáda-hmotnost,

Tak se to rýmuje ! Jan Beneš