--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Bolo odvolanie Mečiarovej vlády komunistickým pučom?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/016 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nezávislý týždenník ZMENA č. 224/1994 zo 17-ho marca 1994 sa prezentoval veľmi závažným obvinením a to hneď na svojej titulnej strane. Štyri vety, ktoré podľa mojho názoru môžu odštartovať nielen vybičovanie nenávisti, ale aj prvý krok ku krvavým konfliktom.

Citujem: SLOVENSKO JE OHROZENÉ! KOMUNISTICKÝ PUČ! VLÁDY SA ZMOCNILI KOMUNISTI, MAĎARÓNI, FARIZEJI, ČO BOLI A SÚ PROTI NÁŠMU ŠTÁTU, A ZOPÁR ZRADCOV VLASTNÝCH STRÁN.

SLOVÁCI, V REFERENDE A VO VOĽBÁCH ZRUŠTE SPRISAHANCOV! Písmená v dvoch vetách tohoto prehlásenia boli vysoké 2 cm a v ďalších dvoch vetách 1 cm. Na str. č. 2 bola výzva pod nadpisom: SLOVENSKO JE OHROZENÉ. Odcitujem niekoľko viet, aby si čitateľ urobil svoj názor.

"Naša vlasť, naše Slovensko je ohrozené. Vlády sa zmocnili komunisti, maďaróni, farizeji, čo boli a sú proti nášmu štátu, a zopár zradcov vlastných strán. TÁTO ZBERBA SA BOLŠEVICKÝM PUČOM ZMOCNILA VLÁDY V ŠTÁTE, ktorý ani nechceli. Kým budú definitívne porazení, spôsobia našej vlasti obrovské škody.

Úbohý prezident Kováč. Rozdelil národ ako nikto pred ním. S kým sa to spojil, s kým to chce budovať samostatné Slovensko? S kádéhákmi-ZÁKERNÝMI FARIZEJMI, ktorí hlasovali proti zvrchovanosti a proti ústave? Sami povedali, že budú robiť deštrukčnú politiku, že budú pôsobiť ako červotoče. To sa veru dobre charakterizovali. HNUSNÉ ČERVY NECH ZALEZÚ POD ZEM.

S maďarskými stranami? Veď to sú otvorení nepriatelia slovenského štátu. Ide im len o odtrhnutie JUŽNÉHO KUSU NÁŠHO NÁRODNÉHO TELA, a ani sa tým netaja. Tí budú budovať náš štát?

Alebo so zradcami vlastných strán? Úbohý zatiaľ prezident Kováč. Sám spečatil svoj osud a vypije si kalich horkosti až do dna. Odvolali prvú vládu novodobého slovenského štátu. Kto? Tí, čo už nesmú dostať jediný hlas v predčasných voľbách."

Články v podobnom duchu sú aj na str. 3 a 9. Je len večná škoda, že zaslepenosť redaktorov týždenníka ZMENA je s najväčšou pravdepodobnosťou aj príčinou toho, že stratili zmysel pre realitu.

Mám neblahé tušenie, že Vladimír Mečiar v rámci svojho odvolania si nielen pripravil, ale aj zohral precízne divadlo, ktorého réžiu pozná len veľmi úzky okruh ľudí. Nebudem ďaleko od pravdy, ak prehlásim, že dňom svojho odstúpenia si vlastne pripravil cestu k tretiemu návratu, po ktorom nastane nielen tvrdá diktatúra, ale aj likvidácia jeho protivníkov za tzv. protislovenskú činnosť.

V čom asi spočívala jeho prognostika? (podnadpis) Vladimír Mečiar si musel byť až príliš dobre vedomý, že sľuby, ktoré dal svojmu národu, nebude možné splniť. Poznajúc stratu svojej popularity, ale zároveň perfektne ovládajúci mentalitu veľkej časti slovenskej pospolitosti, nutne potreboval, ABY NÁSLEDKY EKONOMICKÝCH KOLAPSOV JEHO VLÁDY, V NESKORŠOM NEGATÍVNOM DOPADE NA SOCIÁLNU SFÉRU, REALIZOVALI JEHO POLITICKÍ PROTIVNÍCI. A TÍ TO BUDÚ NÚTENÍ AJ UROBIŤ. Hoci dobre vedia, že väčšina ľudí im blahorečiť nebude.

To ovšem neznamená, že tí, čo vytvorili dnešnú koalíciu, až na malé výnimky, by chceli slúžiť občanovi. Väčšina z nich nesie priamu vinu na tom, ŽE Z MEČIARA SA STAL FENOMÉN a keď dnes na neho nadávajú, tak len obnažujú svoju bezcharakternosť, amorálnosť a politickú tuposť. Mnohí z týchto farizejov, pokiaľ boli pri koryte s Mečiarom, veľmi dobre vedeli o mnohých veciach, ktoré mu teraz vyčítajú. ŽIAĽ, PRASAČÍ VÁLOV IM BOL VTEDY PREDNEJŠÍ, AKO MORÁLKA, ČESŤ A SLUŽBA VLASTNÉMU NÁRODU. Človeku je na vracanie, keď vidí, ako judáši kydajú na kaifášov a opačne.

Naoko protivník, v skutočnosti spojenec? (podnadpis) Na Slovensku je malá časť dobre informovaných ľudí, ktorí si myslia, že terajší minister vnútra LADISLAV PITTNER slúži Mečiarovi. Plne sa s nimi stotožňujem. Čo ma k tomu vedie? V prvom rade si myslím, že je to jeho minulosť.

Človek, ktorý od roku 1967 až do začiatku roku 1990 robí v stavebníctve a odtiaľ odíde na funkciu námestníka riaditeľa Úradu na ochranu demokracie a ústavy v Prahe - kde vlastne nabral spravodajskú prax? ZA AKÚ ČINNOSŤ VLASTNE ZÍSKAL HODNOSŤ PLUKOVNÍKA SPRAVODAJSKEJ SLUŽBY V ZÁLOHE?

UDELILI MU TÚTO HODNOSŤ FRANCÚZI, ALEBO JU ZÍSKAL ZA ČINNOSŤ V BÝVALEJ CIRKEVNEJ ROZVIEDKE, POD NÁZVOM - OPUS DEI? CHCE MI NIEKTO TVRDIŤ, ŽE BÝVALÁ ŠtB O TOMTO NEVEDELA? Chcete mi oponovať, pán VÍT PAČES, DO ROKU 1989 PRÍSLUŠNÍK ŠtB V BRATISLAVE? Alebo pozná Vladimír Mečiar vzťah medzi otcom Ladislava Pittnera a otcom Jána Čarnogurského za bývaleho Slovenského štátu?

Zaujímavý je aj vzťah týchto dvoch pánov na konci roku 1990, keď bol odvolaný vtedajší minister vnútra Anton Andráš, ktorého na túto funkciu dala koalícia VPN - KDH. Hoci Mečiar mal proti tomuto hnutiu veľkú averziu, vôbec mu nevadilo, že na túto funkciu bol nominovaný Ladislav Pittner z KDH. Ba možno povedať, že bol touto voľbou veľmi spokojný, aj keď mimo dotyčného boli na túto funkciu ešte asi traja kandidáti, ale Mečiar bol kategoricky proti každému z nich. Že v Pittnerovi mal verného služobníka, sa mohol presvedčiť hneď po jeho nástupe do funkcie, keď tento prepustil náčelníka Inšpekcie ministra vnútra SR LEONARDA ČIMA, ktorý v tom čase bol jedným z korunných svedkov proti Vladimírovi Mečiarovi, ohľadom objasňovania jeho spolupráce s bývalou ŠtB.

Ako dôvod bolo uvedené, že Leonard Čimo pracoval za bývaleho režimu 18 mesiacov ako starší referent ŠtB. Paradoxom ale bolo, že v tom čase minister Pittner vymenoval kovaného eštebáka IGNÁCA BEHÚLA, do roku 1989 pôsobiaceho na funkcii ZÁSTUPCU NÁČELNÍKA 1. ODBORU, KTORÝ SA Z TITULU SVOJEJ FUNKCIE MUSEL STÝKAŤ S PRACOVNÍKMI KGB - ZA RIADITEĽA ÚRADU NA OCHRANU EKONOMICKÝCH ZÁUJMOV SLOVENSKA.

Funkcia, ktorá je zo spravodajského hľadiska jednou z najdôležitejších. Tu dokonca "kresťanskému" koňúrnemu Pittnerovi nevadilo ani to, že Ignác Behúl sa podieľal za bývaleho režimu na vykonštruovanom procese voči MARIÁNOVI DUDINSKÉMU za tzv. špionáž, kde menovaný v roku 1985 vyfasoval 10 rokov so zaradením do III. nápravnovýchovnej skupiny.

Marec 1994 - v réžii koho? (podnadpis) Ako je známe, návrh na odvolanie Vladimíra Mečiara skupinou opozičných poslancov predniesol v budove NR SR poslanec za KDH LADISLAV PITTNER. Prečo práve on? Aby naoko vyvrátil niektoré reči okolo svojej osoby, alebo to bolo s vedomím Mečiara?

Dovoľujem si odcitovať jeho názor na prejav Vladimíra Mečiara, keď sa jednalo o jeho odvolaní, ako ho uverejnil denník REPUBLIKA v sobotu 12. 3. 1994. Citujem: "Prejav pána premiéra bol veľmi emotívny, vidno, že mal dobrých radcov a ich rady rešpektoval. Chybou však bolo, že sa príliš sústreďoval na aktivity, pripisované tejto vláde ako celku. Nehovoril o záležitostiach osobných, ktoré práve boli dôvodom na návrh opozičných poslancov o vyslovení nedôvery premiérovi vlády. Myslím, že najvýhodnejšia pre najbližšie obdobie bude alternatíva dočasnej vlády, ktorá pripraví demokratické podmienky pre nové voľby.

DOMIEVAM SA, ŽE AJ V TÝCHTO VOĽBÁCH NAJVYŠŠIE PERCENTO HLASOV ZÍSKA OPÄŤ HZDS. POSLANCI, KTORÍ OPUSTILI HZDS PROSTE NEVYDRŽALI AUTORITATÍVNE VLASTNOSTI SVOJHO PREDSEDU, DOKONCA ANI TIE POZITÍVNE."

Myslím si, že tieto dve posledné vety nepotrebujú komentár. Len ktovie, či Ladislav Pittner nebude na konci roku 1994 Mečiarom povýšený do hodnosti generála. Pokiaľ dokáže otvorene priznať, že tí, čo opustili Mečiara len preto, že nevydržali dokonca ani jeho pozitívne vlastnosti, to už je silná káva. Potom sa už ani nečudujem, že boj o moc dokázal zjednotiť "ZLOČINECKÝ" KOSÁK A KLADIVO S KRESŤANSKÝM KRÍŽOM. Politické "súloženie" asi nemá logiku.

Podarí sa odstaviť Mečiara? (podnadpis) Pokiaľ chce nová vláda získať podporu v budúcich voľbách, tak to nebude mať vôbec jednoduché. Snaha odstaviť Mečiara z politickej scény by sa mohla realizovať, pokiaľ by HZDS nezískalo potrebných 5 percent hlasov v predčasných voľbách. To ovšem považujem za utópiu.

Možno ale očakávať, že dnešná koalícia sa bude snažiť bývalú Mečiarovu vládu kriminalizovať po ekonomickej línii. Ani tu ovšem nevidím šancu na úspech. Drvivá väčšina politikov po novembri 1989 sa totiž svojou činnosťou nielen podieľala na ekonomických zločinoch voči vlastnému národu, ale stratila aj svoju morálnu tvár.

Usudzujem, že "Veľký" Vlado bude veľmi prísne vyberať ľudí, s ktorými bude formovať jadro HZDS. Keďže je povahy pomstlivej a na svojich politických nepriateľov nezabúda, bude robiť všetko, aby v novom parlamente mal tri pätiny svojich verných. Má na to vyše šesť mesiacov, pred sebou mnoho mítingov a pomerne početné "stádo" túžiace po veľkých sľuboch. Takže sa máme na čo tešiť.

Chcel by som redaktorom týždenníka ZMENA a redaktorom denníka REPUBLIKA pripomenúť, aby neporovnávali odvolanie Mečiarovej vlády s komunistickým pučom z roku 1948. Miesto nadávania by mali blahorečiť, že to, čo sa stalo, SA VLASTNE STALO. ALEBO SA MÝLIM, PÁN MEČIAR?

Vladimír Pavlík