--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: NS SR povýšil Slobodníka na Slovensko
Zdroj: NN Ročník........: 0004/016 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Pokiaľ som v niektorých svojich fejtónových článkoch spomínal fiktívnu tlačovú agentúru SJS (Slobodník je Slovensko), tak už je to oficiálne potvrdené. Krstným otcom tohoto aktu sa stal 23. marca 1994 predseda senátu NAJVYŠŠIEHO SÚDU SR JUDr. JOZEF ŠTEFANKO.

Nepochybujem, že duša Gottwaldova, Urválkova, ale aj Vyšinského, sa musela naplniť pocitom uspokojenia. Taktiež najvyšší šéf tejto inštitúcie, bývalý tvorca komunistickej ústavy JUDr. KAROL PLANK môže byť na svoj tým hrdý. Poďme ale pekne po poriadku. V dotyčný deň sa na Najvyššom súde SR prejednávalo odvolanie vo veci občianskoprávneho sporu medzi bývalým ministrom kultúry SR DUŠANOM SLOBODNÍKOM a básnikom ĽUBOMÍROM FELDEKOM na ochranu osobnosti. Tento súdny spor trval od novembra 1992, kedy sa Slobodník domáhal ochrany svojej osobnosti pred Mestským súdom v Bratislave za výroky vo Feldekovej básničke, v ktorej bola aj pasáž, ŽE ESESÁK SA OBJAL S EŠTEBÁKOM.

Nemožno poprieť, že bývalý minister kultúry SR bol účastníkom teroristického kurzu v SEKULIACH za bývalého Slovenského štátu, ktorý bol v tom čase SPOJENCOM FAŠISTICKÉHO NEMECKA. Tieto fakty musel Dušan Slobodník dobre vedieť, aj keď v čase jeho absolvovania nemal ešte osemnásť rokov. Taktiež si musel byť vedomý, ŽE SLÚŽI ZLOČINECKEJ IDEOLÓGII, V MENE KTOREJ SA VYVOLALA NAJSTRAŠNEJŠIA VOJNA V HISTÓRII ĽUDSTVA.

Preto aj Mestský súd 18. 10. 1993 jeho žalobu zamietol. Už na pojednávaniach tohoto súdu sa snažil Slobodník celú kauzu politizovať, ale sudkyňa mu to celkom oprávnene nedovolila. Žiadna demokratická justícia sa predsa nemôže stotožniť s tým, že minister s takouto minulosťou bude nielen zárukou demokracie, ale aj zárukou dobrého mena štátu, ktorý reprezentuje.

Najvyšší súd SR pod vedením predsedu senátu JUDr. Jozefa Štefanka mal však v odvolávacom konaní názor iný. V plnom rozsahu zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu a vyhovel Dušanovi Slobodníkovi. Ľudovíta Feldeka zaviazal, aby uverejnil na svoje náklady v TA SR a v piatich novinách, ktoré si Slobodník vyberie, ospravedlnenie, kde svoje výroky o ňom označí, ako "HRUBÉ A NEPRAVDIVÉ OSOČOVANIE, ZNEVÁŽENIE OBČIANSKEJ CTI, OSOBY A ŽIVOTA A NEOPRÁVNENÝ ZÁSAH DO OSOBNOSTI DUŠANA SLOBODNÍKA."

Tiež musí zaplatiť súdne trovy a nemajetkovú újmu, ktorú údajne spôsobil Dušanovi Slobodníkovi svojimi výrokmi, v hodnote 200 tisíc Sk s trojpercentným úrokom.

Spôsob, akým k tomu senát Najvyššieho súdu SR po hodinovom radení dospel, ich predurčuje, aby sa dodatočne stali nielen nositeľmi RADU KLEMENTA GOTTWALDA, ALE AJ NOSITEĽMI ŽELEZNÉHO KRÍŽA. JUDr. Štefanko konštatoval, že v prípade Feldekových výrokov o fašistickej minulosti Slobodníka nešlo iba o poškodenie práva osobnosti, ALE BOLI POŠKODENÉ ZÁUJMY CELÉHO SLOVENSKA, VTEDAJŠEJ VLÁDY, PARLAMENTU, PREMIÉRA A AJ HZDS. Ďalej povedal, že organizácie ako HLINKOVA MLÁDEŽ A ČSM BOLI VEĽMI DOBRÝMI ORGANIZÁCIAMI, LEN POLITICI ICH ZNEUŽILI.

Ak mám byť úprimný, tak JUDr. Štefanko hrubým spôsobom poškodil SR, lebo z organizácie Hlinkova mládež urobil svojim výrokom vlastne PROTIFAŠISTICKÚ ORGANIZÁCIU. Taktiež sa domievam, že týmto výrokom zneužil právomoc verejného činiteľa a mám podozrenie, že sa tiež dopustil trestného činu propagácie fašizmu.

Pokiaľ tvrdí, že tieto dve organizácie zneužili politici, tak ho musím upresniť, že to boli politici FAŠISTICKÍ A KOMUNISTICKÍ. Dotyčné organizácie vznikli totiž v období, kedy boli tieto ideológie pri moci a pán predseda senátu Najvyššieho súdu SR by mal vedieť, že boli založené preto, aby VEDOME SLÚŽILI TÝMTO ZLOČINECKÝM IDEOLÓGIAM.

Myslím si, že tak skúsený právnik, ako je Feldekov obhajca JUDr. Valko, zabudol použiť v týchto kauzách tzv. argument logiky. Nedovolávať sa Benešových dekrétov, ale položiť jednoznačné otázky: "Bola Hlinkova mládež protifašistická organizácia? Pokiaľ bola, ako to dokazovala svojou pracovnou náplňou? Bojovala proti fašizmu? Akým spôsobom?"

Pokiaľ sa jednalo o Slobodníkovu účasť na teroristickom kurze v Sekuliach, prečo nebola položená otázka, či účastníci tohoto kurzu BOLI VEDENÍ AKO BOJOVNÍCI PROTI FAŠIZMU, ALEBO MALI CHRÁNIŤ ZÁUJMY FAŠIZMU?

Prvostupňovému súdu sa vyčíta, že nebral do úvahy ani rehabilitáciu Dušana Slobodníka Vojenským kolégiom NS ZSSR z roku 1960, v ktorej ho úplne oslobodzuje spod obžaloby spolupráce s fašistickými organizáciami za Slovenského štátu, za čo si Slobodník neprávom odpykal 9 a pol roka v stalinských gulagoch na Sibíri.

Tu sa mi ale ponúka niekoľko veľmi závažných protiargumentov. Pokiaľ mi je známe, tak v sibírskych gulagoch bolo niekoľko desiatok tisíc slovenských občanov. Myslím si, že absolútne drvivá väčšina tam bola nevinne. Pýtam sa: "KOĽKÍ Z NICH BOLI REHABILITOVANÍ, TAK AKO DUŠAN SLOBODNÍK, OD ROKU 1960 DO NOVEMBRA 1989? KOĽKÍ Z NICH MOHLI ZA KOMUNISTICKEJ DIKTATÚRY ŠTUDOVAŤ, TAK AKO DUŠAN SLOBODNÍK? KOĽKÍ Z NICH MALI V TOMTO OBDOBÍ TAKÉ BOHATÉ FINANČNÉ ZABEZPEČENIE, AKO DUŠAN SLOBODNÍK? KOĽKÍ Z NICH SA MOHLI V SIBÍRSKYCH GULAGOCH ZDOKONAĽOVAŤ V CUDZÍCH JAZYKOCH, TAK AKO DUŠAN SLOBODNÍK?"

V konečnom rozhodnutí Najvyššieho súdu SR v tejto kauze mám taký pocit, že JUDr. Jozef Štefanko nekonal ako nezávislý sudca, ale ako priaznivec HZDS, Mečiara a Slobodníka. Pokiaľ chce vyčítať sudkyni z prvostupňového súdu, že proces bol spolitizovaný, tak musím vážne pochybovať nielen o jeho vedomostiach zo zákona, ale aj o jeho nezávislosti a objektivite.

Vladimír PAVLÍK