--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Policejní story
Zdroj: NN Ročník........: 0004/016 Str.: 021
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ANEB JAK ZA MINISTRA SOKOLA VNITRO "VZKVÉTALO" I.

Exministr vnitra ČR Tomáš Sokol von Jedna věta se rozhodně nemůže chlubit tím, že by za jeho úřadování pracovalo vnitro či policie tak, jak dnes o tom rozšafně mudruje a jak rozdává rozumy.

Proto si v několika pokračováních popovídáme o tom, jak to tenkrát bylo a jak se tehdejší diletantství a ignorace přenesla do dnešní doby. Naštěstí měli občané natolik přehled, že ve volbách 92 dali jasně najevo svou "náklonnost" k probolševickému Občanskému hnutí a pro jistotu jej do parlamentů nezvolili. Patrně také proto, že jeho čelní představitelé - do voleb umístěni na nejklíčovějších postech ve vedení země - jaksi nepředváděli to, co se od nich čekalo a co slibovali, ale naopak předváděli to, čeho se každý obával a o co nikdo nestál ...

Holešovská anabáze

"Škola základ života", pravívali již naši dědové a samozřejmě se moc nemýlili. O Střední odborné škole Federálního policejního sboru (dále SOŠ FPS) se o základu, konkrétně, policejního života nedá hovořit s nikterak rozjásanou tváří. Jistě jakýmsi základem bude, ale čeho...? V nedávné minulosti, přesněji za "bačování" přemoudrého ministra vnitra ČR Tomáše Sokola, vstoupila škola do podvědomí ani ne tak kvalitou svých výpěstků, jako poměrně spokojeně provedenou krádeží 70 samopalů a 12 pistolí. Psal se den 21. prosinec 1991. K podrobnostem ale později, neboť na této události má rozhodující podíl tehdejší velení školy. Proto se pro začátek budu zabývat personálním stavem v tomto institutu, jenž by spíše zasloužil pojmenování např. Bolševicko - estébácký skanzen.

Jánovi Čarnogurskému dopis zaslati, je totéž jako "prázdnou slámu mlátiti..."

Dne 6. listopadu 1992 zasílá Vedoucí oddělení školství II. odboru MV ČR (č.j. ŠP-82/Š-92) Václav Průša žádost o zaslání zprávy o celkové situaci v SOŠ FPS Holešov. Žádost je adresována učiteli této školy, mjr. JUDr. Josefu Bigasovi a důvodem jejího vypracování byla žádost pana Bigase o pohovor s ministrem vnitra Rumlem.

Zpráva byla vypracována a odráží stav na policejní škole za období let 1989 až 1992 a mimo jiné se v ní píše: "Již po revoluci v listopadu 1989, kdy vedení školy organizovalo akce na podporu a udržení starého režimu a jeho představitelů u moci, zaslali jsme dopis panu Jánu Čarnogurskému, který byl pověřen vedením FMV, že jsme připraveni být nápomocni při tvorbě nové struktury resortu MV v oblasti školství..."

Po založení "Fóra příslušníků", dalo si toto za úkol a cíl provedení personálních změn ve vedení školy. Z funkce náčelníka školy odešel plk. Hrubý a jeho zástupce mjr. Šimon. V měsíci dubnu 1990 byl do funkce náčelníka školy jmenován reaktivovaný příslušník SNB, plk. Bartoň z Prahy. Naděje vkládané do nového vedení netrvyly dlouho. Zpráva uvádí: "Plukovník Bartoň i přes naše upozornění na situaci a na některé osoby se opřel o původní totalitní struktury ve škole... Svým zástupcem jmenoval pplk. JUDr. Josefa Šilpocha, dříve náčelníka odborné katedry.

Po několika měsících působení plk. Bartoně v nejvyšší funkci na škole bylo zjištěno, že byl dříve, než se stal ředitelem školy, příslušníkem StB, učitelem marxismu-leninismu školy MV v Praze a členem CÚV KSČ. Plukovník Bartoň byl na základě toho z funkce náčelníka školy odvolán, avšak byl ustanoven do nově vytvářené funkce náčelníka katedry cizích jazyků..." Po prověrkách, které na škole proběhly koncem měsíce července 1990 odešlo ze služeb FMV do civilu 21 příslušníků, především pracovníků StB, učitelů ML a politruků. Kupodivu kladně (podiv však dnes již není na místě) byli prověřeni příslušníci velitelského sboru školy, tedy nadřízení těch propuštěných!

Komise byla při prověrkách nucena pracovat s neúplnými kádrovými materiály, které byly předem protříděné, některé listy vytrhány, text začerněn nebo upraven!

Další "kozel zahradníkem"...

V květnu 1991 byl do funkce ředitele školy jmenován pplk. JUDr. Josef Šilpoch. Komu ku prospěchu bylo jmenování tohoto bolševika do funkce nejvyšší posuďte sami:

Než nastoupil do funkce ředitele školy, vykonával funkci náčelníka katedry odborných předmětů, tedy přímo velel, řídil, kontroloval a zpracovával osnovy i pro učitele předmětové skupiny StB a pro učitele školy Lidových milicí ve Vyškově. Proto jeho tvrzení v bolševické Práci, kde v článku: "Policie nejsou jen obušky" (26. 6. 1990) tvrdí, že příslušníci StB nebyli na škole nikdy školeni, je třeba brát s notnou dávkou černého humoru. Zvláště po tom, kdy se ve zprávě uvádí, že soudruh Šilpoch "...stál jako velitel v čele tzv. stočlenné pendrekové pořádkové jednotky, složené z příslušníků stálého stavu i studentů, která měla v období nepokojů kdekoliv zasáhnout proti demonstrantům."

Dále ani neudivuje, že výběrové řízení do vedoucích funkcí na škole proběhlo v posledním týdnu měsíce srpna 1991 (rozkaz k výběrovému řízení byl vydán 23. 7. 1991 s lhůtou odevzdání přihlášek do 15. 8. 1991!), tedy v době prázdnin, kdy ti slušnější učitelé čerpají řádnou dovolenou! Navíc, řízení se týkalo pouze pedagogicko-velitelských funkcí, nikoli už funkcí na personálním oddělení, sekretariátu ředitele, týlu...atp. Samozřejmě, že ani na samu funkci nejvyšší se konkurs ztrácí kamsi v nedohlednu...

Výsledky konkursů byly vyhlášeny k 1. 10. 1991 s výsledkem: Z dvanácti velitelských a pedagogických funkcí bylo šest nově obsazeno bývalými členy CÚV KSČ a zbývající část tvořily typy pana ředitele Šilpocha!

Není divu, že občany Holešova je škola nazývána školou rudou.

Učí celá rodina...

Holešovská škola je v podstatě jedna velká rodina. O příbuzeneckých svazcích v personálním obsazení školy zpráva pojednává takto:

"Na SOŠ FPS Holešov je kmenový stav 321 pracovníků. Je prokazatelné, že z tohoto počtu je 216 policistů a 105 civilních pracovníků. Je prokazatelné, že z tohoto počtu je nejméně 52 pracovníků spojeno příbuzeneckými vztahy, 32 pracovníků z řad policistů tvoří manželské páry (tedy 16) a 12 občanských pracovníků rovněž (tedy 6). 44 pracovníků školy je vzájemně spojeno manželskými svazky. Zbytek do počtu 52 (tedy 8) je v příbuzeneckém vztahu otec-syn, matka-syn, otec dcera, bratři."

Policistů jako takových je ve škole menšina. Rovněž ředitelství školy odpovídá svým obsazením skutečnost, že většinu stálého stavu tvoří bývalí příslušníci Pohraniční stráže. V ředitelství školy jsou nejvíce zastoupeni tito příslušníci ještě z dob III. fakulty VŠ SNB (OSH) a kromě ředitele, zastávají na škole klíčové pozice. Proto ani nijak nepřekvapuje fakt, kdy bývalý učitel marxismu-leninismu vyučuje společensko-vědní základy, funkci metodičky školy vykonává docentka, která se habilitovala z předmětu socialistické ekonomie a funkci plánovače výuky vykonává bývalý kontrarozvědčík!

Ani další bolševické kádrové tahy s. Šilpocha již patrně nemohou nikoho překvapit. Dokonce pro kpt. L. Směšnou, byla udělena výjimka z Lustračního zákona i přesto, že byla navíc členkou CÚV KSČ a prověrkové komise v 70. letech.

Na den 3. 3. 1992 vypisuje ředitel Šilpoch další konkurs, tentokráte pouze(!) na pedagogická pracoviště. Zde byli ředitelem přímo navrženi: pplk. RNDr. Miroslav Pospíšil (přišel jako posila ze zaniklé VŠ SNB v Bratislavě). Ihned byl ustanoven do funkce 1. zástupce ředitele školy. Dále byla navržena pplk. doc. Emilie Žákovská, která,rovněž v Bratislavě, zastávala funkci vedoucí sekce marxismu-leninismu!

Závěr a další osud autorů "Zprávy..." po bolševicku...

O situaci na škole podali pisatelé podrobnou zprávu v březnu 1991 Ústřední občanské komisi při FMV a též Branně-bezpečnostnímu výboru FS. Bez jakéhokoliv výsledku! Podepsaným pod zprávou, pánům Bernatíkovi, Bigasovi, Burešovi a Horváthovi bylo dnem 31. 3. 1993 ukončeno povolání k plnění úkolů ministerstva (vyhozeni ze školy) a dnem 30. 4. 1993 byli vyhozeni nadobro do civilu!

Pokračování...

Radek DAVID