--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sedlářová Iva
Název: Mimořádný sjezd KAN se konat nebude
Zdroj: NN Ročník........: 0004/016 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 11.04.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

sdělil nám na tiskové konferenci KANu v pondělí 11.dubna její předseda p.E. Dejmek, neboť pominuly důvody jeho svolání. Konstatovala tak předchozí sobotu ÚR KAN a potvrdila revizní komise KAN. Nenašel se dostatečný počet klubů, svolání sjezdu požadujících.

UR se dále zabývala přípravou komunálních voleb. Byla ustanovena nová politická komise, jejímiž členy jsou: pp.Ing.Holba,Jiří Machač,Dr.P.Hubáček,všichni tři z Prahy a p.Jan Svoboda z Liberce.

Dalším bodem jednání UR byla oponentura voleb a to komunálních a voleb do senátu. KAN povede svou volební kampaň v několika rovinách. Jednou z těchto rovin by měla být inzerce v tisku.Byly schvalovány volební materiály. Sestavení konečné fáze proběhne do druhé poloviny dubna. S jeho konečnou verzí budou seznámeni členově ÚR KAN na výjezdovém zasedání v Plzni.

Tato rámcová kostra volebního programu do komunálních voleb a senátu bude neprodleně zaslána místním klubům k dopracování vzhledem k místním podmínkám.

KAN v řádném termínu odevzdal vyúčtování hospodaření za rok 1993 a předal na min.financí.Podporuje návrh zveřejnění hospodaření politických stran , včetně jmen případných sponzorů.V roce 1993 KAN sponzorské dary neobdržel a prostředky na hospodaření čerpá pouze ze státního příspěvku za volby.

O bezpečnosti,občanech, policii a morálce společnosti. Jako hosté se tiskové konference zúčastnili Milan Vrkoč předseda braně-bezpečnostní komise KAN, J.Mesicki (KPVČ) s příspěvkem o Občanských komisích a Milan Dratnal (ÚR KAN). Na téma nutnosti kontroly práce policie občanskou veřejností promluvil předs.braně-bezpečnostní komise KAN M.Vrkoč a zvláště J.Mesicki. Tragicky působí prohlášení pana premiéra Klause, aby občané nezůstávali lhostejni ke kriminalitě u nás, když veřejnost, tj.daňoví poplatníci a voliči,jsou bez jakékoliv informovanosti o osudu 18ti miliard určených ze státního rozpočtu na fungování ministerstva vnitra. Důvodem k nespokojenosti je i vzrůstající počet bezpečnostních složek, které bez patřičné atestace, pečují o bezpečnost spoluobčanů. Braně - bezpečnostní výbor parlamentu, řekl nám M.Vrkoč,boj o bezpečnost občanů prohrál. Absence zákona o BIS,zbraních, obecní policii, bezpečnostních agenturách atd., dávají těmto možnost pohybovat se na hraně starých, či nevyhovujících zákonů.

Po šesti měsících od odeslání dopisu primátorovi se žádostí o vyjádření k obavám o úrovni a kvalitě výcviku městské policie, ještě odpověď nepřišla. Domníváme se, řekl dále M.Vrkoč, že 166 mil.Kč, které jsou v rozpočtu městské policie Prahy nás opravňuje k otázkám na její mravní a profesionální úroveň.

Založení pohotovostní jednotky městské policie v šedých kombinézách, otvírání nových služeben,předávání čestných odznaků,fotografování pana primátora v čepici městské policie a vyhlášení boje taxikářům,vede k faktu, že městská policie nemá možnost ze zákona 557/91 zastavit automobil na ulici. Reprezentační projevy přestávají být v současné bezpečnostní situaci v Praze jen směšné.

Předseda iniciativy Občanských komisí za Prahu, p.J.Mesicki:" Podle představ pana premiéra , který vyzývá veřejnost aby nebyla lhostejnou k otázkám bezpečnosti,snad bychom měli měnit zámky za bezpečnostní opatření, dávat mříže do oken .Občané, dle mého názoru, mohou přispět v otázce vlastní bezpečnosti jen tím, že široká obec občanská by lépe spolupracovala s českou policií. Dobře, Občanské komise narazily na odpor bývalého ministra Tomáše Sokola,ale současný ministr vnitra, Jan Ruml se nestaví záporně k Občanským komisím a myslím, že ani policejní president Novotný. Stojí za úvahu zamyslet se nad volebními programy koaličních stran, které mají zakotveno uzákonění občanské kontroly ministerstva vnitra. Díky občanům máme důkazy o případech,kdy příslušník policie nepostupoval tak, jak měl a dokonce, že dochází ke spojení s gangy. Výrok pana ministra Rumla, že sem začínají vstupovat cizí mafie, považuji, dejme tomu, za neuvážený. Mezinárodní zločinecké organizace u nás již dávno jsou a zapustily kořeny." Pan Jiří Mesicki uvedl příklad Švédska, kde je mj.zakotven přístup k veřejným dokumentům a svoboda jejich publikování. To nakonec máme také, ale..(projev p. Mesického byl přerušen hlasitým smíchem všech přítomných, s vyjímkou dvou až tří novinářů)." Nebudeme to raději rozmazávat", komentuje naš nedostatek sebekontroly p.Mesický, a pokračuje:"Ale vraťme se k možnosti přístupu k dokumentům. U nás se připravuje jakýsi zákon, kde smíte po písemném požádání nahlédnout DO VLASTNÍCH,OSOBNÍCH spisů - a to tam ještě budou začerněna jména třetích osob.

Nebylo by na škodu, kdyby občanské iniciativy mohly vstupovat i do oblastní vojenských, protože podle toho, jak proběhly pohovory s profesionálními vojáky, neuspokojily ani braně-bezpečnostní výbor našeho parlamentu, jak řekl jeho předseda, pan Šuman."

Jeden ze stěžejních bodů volebního programu KANu, by měla být bezpečnotní situace.

Řekl na závěr tiskové konference předseda KANu, p.Dejmek. Důkazem toho je, že již poněkolikáté jste se zde setkali nejen s touto problematikou, ale i s dnešními hosty.

A my jsme se zeptali.

NN: Dotaz na pana předsedu Dejmka: Zaujalo nás sdělení ve vašem úvodním slově, že KAN v roce 1993 neměl sponzory. Domníváte se, že mezi přiznivci KANu nejsou movití občané, dejme tomu podnikatelé, nebo, že i oni, byť sympatizují s KANem, dají peněžní dar stranám vlivným, tj.parlamentním ? A to z důvodů jakéhosi všimného, či výpalného ať již vzhledem k přijímaným zákonům, prováděcím předpisům, nebo osobní přímluvou ke konkrétním vztahům a problematice ? Není důvodem ke zveřejnění i jmen těchto sponzorů právě tato okolnost?

(Široký úsměv od celého předsednického stolu s pozvanými hosty).

p.Dejmek: Ano,já jsem již několikrát při tiskových konferencích prohlásil, že jsme pro zveřejňování jmen sponzorů. Kdyby KAN sponzory měl, určitě bychom trvali na podmínce seznámení veřejnosti s jejich jmény.

NN: Dobře, ale domníváte se, že vzhledem k tomu, že nejvíce obdarováváni jsou strany koaliční, tj.strany vládní, s rozhodujícími procenty hlasů i v parlamentu, že důvod štědrosti dárců nemusí být pouhou voličskou přízní ? (Úsměv od předsednického stolku pokud možno ještě širší).

p.Dejmek: Nu ano, na jednu stranu se tak domnívám.

*********************

Více pan předseda, jako představitel politické strany, která je známa svou slušností a korektností i při nesmlouvavém tvrdém postoji ke všem formám a způsobům projevu přežívající komunistické morálky říci nemohl a ani nemusel. NN, známá to stoka lží, však může a musí, neb je jim to vlastní. Tak jako je demokracie přímá s účastí co nejširší veřejnosti a demokracie nepřímá, parlamentní, je samozřejmě i korupce přímá a nepřímá. Opět vzpomínám rčení nebožky babičky: " Jo, holka, kdo maže, ten jede !"

Iva SEDLÁŘOVÁ