--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Höfer Karel
Název: Jsem příslušníkem spodiny a budu lhát
Zdroj: NN Ročník........: 0004/016 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Lež čtvrtá:

Prapodivné personální praktiky

Dr. Mikuláš Tomin v době totality pracoval v kriminologickém ústavu i přesto, že jeho bratr byl disidentem. Na MV ČR byl přijat ministrem "jedné věty", jenž byl po (naštěstí) prohraných volbách OH vystřídán Janem Rumlem. Ten chybil, když počátkem roku 1993 jmenoval Tomina ředitelem inspekce. Za tři měsíce sklidil, co zasel. Mikuláš Tomin napsal 23. března 1993 historický dopis, kde kromě jiných blábolů poukázal na fakt, že v resortu MV se dějí prapodivné personální praktiky. Chybou bylo, že poukázal na nesprávný případ. Asi ze zbabělosti neuvedl, že nedávný personalista FMV PhDr. Zdenko Matula byl za totality bachařem a nomenklaturním kádrem ÚV KSS. Že tentýž Matula byl po rozpadu ČSFR jmenován ředitelem odboru personálních práce a vzdělávání MV ČR. Neuvedl, že vedoucím personalistou Policejního prezídia je "stará struktura" soudruh pplk. Srnec. Rovněž neuvedl, že do ledna 1993 byl vedoucím personalistou Policie Jihomoravského kraje estébák pplk. Horák. Toto měl dr. Tomin znát a vědět, protože on byl placen za to, aby věděl, kdo je kdo a kdo co dělá!

Nejen vínko má na jižní Moravě jiskru...

Sametový podvod vynesl na post náčelníka OS SNB (nyní OŘ PČR) ve Znojmě mladičkého Petra Sikoru. Pocházel z komunistické rodiny a sám také v KSČ po několik let byl. Platil však za dobrého policistu. Zasloužil se o očistu Okresního ředitelství i očistu Pohraniční policie, a vysloužil si pověst správného a tvrdého chlapa.

Když v roce 1992, po neúspěšné kandidatuře za OH, odstoupil z funkce krajského policejního ředitele pan Turek (také ze Znojma), nastoupil na jeho post mladý Sikora. Touto změnou utrpěl patrně mozkovou příhodu, protože jeho chování se rázem otočilo. Již nebyl postrachem estébáků, ale jejich - po vzoru páně prezidenta - zuřivým ochráncem. Svou nevraživost zaměřil i na svého nadřízeného, prezidenta PČR plk. JUDr. Ivana Vyletu. Dokonce se měl údajně vyjádřit, že Vyletu "sestřelí" z funkce a obsadí jeho post. Pozdější vývoj situace tomuto výroku nasvědčoval.

Dne 1. února 1993 se Petr Sikora společně s okresním ředitelem ing. Koutným rozjeli do Prahy, kde Sikora převzal rozkaz ke snížení početních stavů o 4,5%, což představovalo poslat do civilu asi 225 "zasloužilých" darebáků. Sikora rozkaz nesplnil a navíc svoji oponenturu nevedl interně, nýbrž pomocí Rudého práva, čímž svého nadřízeného zesměšnil. (To nebylo politizování?) V následujícím čase se pak bouřlivě diskutovalo, zda Vyleta skutečně pochází z estébácké rodiny, zda v Krátkém filmu spolupracoval s StB či zda ukradl ten pytel peněz... atd. Tyto pomluvy pak pracovníci Krajského ředitelství rozšiřovali dále.

Začátkem roku 1993 byl ve Vyškově odhalen případ obelhávání ministra. Jelikož se o něj zajímal i předseda ČNR M. Uhde, musel být řešen. Před pracovníky pražské inspekce vypovídal přednosta OkÚ ing. Vašíček včetně dalších 15 svědků a v Praze pak vypovídala herečka Milena Dvorská. Inspekce případ uzavřela výrokem: "Stížnost je oprávněná". Následně na případu pracovali pracovníci v kompetenci policejního prezidenta Vylety. Dne 17. března 1993 vydal prezident závazný pokyn k provedení personálních změn. Krajský ředitel pokyn neuposlechl a oponoval - samozřejmě opět v Rudém právu (5. a 6. 4. 1993) slovy: "Nebudu plnit pokyny, které nemají právní náležitosti - mám vlastní hlavu!" A v termínu do 15. dubna 1993 skutečně personální změny neprovedl. Navíc, 15. dubna všechny bolševiky ve funkcích potvrdil. Na velkém vyškovském zasedání tehdy prohlásil, že příštího dne Vyleta z funkce prezidenta Policie ČR odstoupí. Pan Vyleta skutečně odstoupil, ale až za týden. Faktem je, že mezi kandidáty na post policejního prezidenta figuroval i manipulátor Petr Sikora.

Z iniciativy Petra Cibulky byla dne 27. dubna 1993 na KŘ PČR v Brně uspořádána tiskovka. Zde vyšlo najevo, že ve funkci vedoucího personálního oddělení vystřídal estébáka pplk. Horáka bývalý kádrovák Ústavního soudu, jmenovec dr. Horák. Na tomto oddělení pracoval i soudruh Stoupenec, stalinista a normalizátor, který na personálce sloužil přes 20 let! (Nenahraditelný odborník!) Jak se pak nedivit, že na jaře roku 1990 byl z Brna před prověrkami "uklizen" do Vyškova místopředseda CÚV KSČ a velitel zásahových jednotek celého kraje mjr. Jiří Antoš. V další "úklidové fázi" pak z Vyškova do Brna "zašili" náčelníka OS SNB - estébáka Zdeňka Fritze, který připravoval akci NORBERT a jeho prvního náměstka, politruka Ladislava Stloukala. Z Vyškova do Kroměříže "uschovali" Vojtěcha Krchňáka.

Prověrky dopadly katastrofálně. Za "spolehlivý" výkon byl člen prověrkové komise František Jurtík obdařen místem ředitele OŘ PČR v Prostějově, kde pod ním slouží jeho bývalý nadřízený Fritz, kterého měl Jurtík, správně, vypakovat do civilu!

Jak sám krajský ředitel Sikora uvedl, v kraji slouží cca 5000 policistů, z toho je 300(!) bývalých příslušníků StB. On sám pak "opíjí občany rohlíkem" tvrzením, že s touto situací nemůže nic dělat, že nemá páky a nástroje, chybí mu legislativa... Ve skutečnosti měl přinejmenším k dispozici ş153 Zákona 186(92 Sb., měl možnost použít výjimky schválené dne 21. 12. 1992 v ČNR s platností od 1. 1. do 31. 12. 1993. Měl povinnost splnit rozkaz ze dne 1. února 1993 a snížit stav o 4,5%. Měl povinnost propustit 225 zasloužilých darebáků...

Kdesi jsem četl, že bývalý policejní prezident Vyleta měl zájem včas Sikoru z funkce odvolat. Na zásah ministra Rumla tak neučinil a odstoupil sám. Ministr jmenoval nového policejního prezidenta - Stanislava Novotného. Avšak také jemu zasahoval do kompetencí, čímž škodí celému MV. Faktem je, že Jan Ruml ochraňoval severočeského ředitele, pašeráka Trejbala i pražského ředitele Hofmana. Proč tak činil? Kdo mu tak radil? Snad ne "bachař" Matula?

Nutno však zatleskat skutečnosti, že pan ministr Ruml zmoudřel a konečně před nedávnem souhlasil s odvoláním Hofmana, a že nejvyšším personalistou MV ČR již není "bachař" a nomenklatura ÚV KSS PhDr. Zdenko Matula (ke škodě věci však je skutečnost, že sedí v "kachlíkárně" dál, tentokráte na postu vedoucího sekce školství). Nutno kvitovat, že hlavního personalistu na PP ČR již nedělá bolševik pplk. Srnec. Zdá se, že na MV ČR se začíná cosi měnit k lepšímu. Jak jsme však svědky, k velké nelibosti "ohnutým" Sokolovi, Müllerovi a skutečnému "odborníkovi" soudruhu Zelenickému...

Závěrem

Téměř rok byl připravován návrh zákona o občanských komisích. Odpůrcem byl ministr Sokol. Nový ministr vnitra Jan Ruml prohlásil, že se chce o občanské komise opřít. A ránu pod pás tomu celému dal premiér Klaus výrokem: "Revoluční doba pominula a každý ministr si musí uhlídat svůj resort sám, bez pomoci laiků." Po výrocích o špinavých penězích vcelku žádné překvapení.

Karel HÖFER

OI OK Vyškov