--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Memento od emigrantov
Zdroj: NN Ročník........: 0004/019 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

MEMENTO OD EMIGRANTOV

Čiernou škvrnou ponovembrových politických zlodejov voči našim emigrantom je n echuť a nezáujem vrátiť im to, o čo boli v minulosti okradnutí. Preto sa ani n emožno čudovať, že mnohí z našich spoluobčanov, žijúcich v zahraničí, majú na dnešnú mocenskú garnitúru názor, že je to PREDĹŽENÁ RUKA KSČ. Našej redakcii s a podarilo získať otvorený dopis, ktorý skoro s dvojmesačným predstihom zaslal na americké veľvyslanectvo do Prahy pán Jan HOUDEK z Ludwigshafenu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, pred jeho návštevou Prahy.

Z dopisu vyberáme:

"Začátkem prosince 1993 jako bývalý Čechoslovák (emigrant) od roku 1965, přísl ušník německého národa, jsem navštívil Českou republiku i Prahu, kterou hodlát e navštívit. Jak víte, chce Česko i Slovensko vstoupit do EUnie, ale i do NATO .

Nevím, zda je Vám známo, že emigrantům, jak Čechoameričanům, Čechocanaďanům, v ůbec všem bývalým Čechoslovákům, kteří museli opustit z politických důvodů svo ji vlast, kteří žijí desetiletí v emigraci, mají příslušnost toho státu, kde ž ijí, tudíž nemají stálé bydliště v České republice, přicházejí o nárok na navr ácení majetku, na vyrovnání křivd spáchaných komunistickým režimem. Tento náš majetek byl zkonfiskován komunisty a mnozí z nás byli v jejich konce ntrácích, než se jim podařilo uprchnout. Stále NEMÁME podle platných českých z ákonů vůbec nárok na svůj UKRADENÝ MAJETEK. Zatímco komunisté, kteří po roce 1 968 byli ze své partaje vyloučeni, byl jim tento majetek navrácen, dokonce s r ehabilitací.

Pro koho je tento stát právní?

Vývoj po roce 1989 se mnoho neliší od komunistických praktik. Komunisté nebyli postaveni mimo zákon, ani nebyli za své skutky potrestáni. Majetek, který nám byl zkonfiskován, vlastní ještě dodnes, a my, postiženi, se nemůžeme NAŠEHO P RÁVA DOVOLAT. A to proto, že zákony zase dělají bývalí komunisté. Při tomto pomyšlení se musí člověk žijící v demokratickém státě zamyslet nad t ím, zda Česká republika, jako nový člen demokratického světa, je HODNA SE STÁT ČLENEM EVROPSKÉ UNIE I NATO. ASI NE!

Stát, který si říká demokratický, a přitom šlape po právech svých bývalých obč anů a nehodlá se vyrovnat s komunistickou minulostí, nesplňuje ani morální, an i lidská práva. Bylo by nutné, vážený pane prezidente, abyste vládcům České re publiky připomněl povinnosti, které vyplývají se zákonů demokratických států. Bylo by smutné pro svobodný svět vzít mezi sebe stát(y), KDE JSOU U MOCI KOMUN ISTÉ, či jejich přívrženci. Bylo by smutné mít ve svém středu nepřítele, PROTI KTERÉMU I AMERIKA BOJOVALA A KRVÁCELA. Tento nepřítel se jmenuje komunismus. Komunista zůstane komunistou, i kdyby se tisíckrát převlékl do demokratického saka.

Prosím Vás, jako jeden z postižených, vzpomeňte též na nás, NA POSTIŽENÉ KOMUN ISMEM."

Toľko z dopisu pána Jana HOUDKA z Ludwigshafenu. Mnohí z našich emigrantov, kt orí navštevujú našu redakciu, sú často zhrození nad tzv. hostiteľským správaní m, ktorého sa im dostáva vo svojej bývalej vlasti.

Často sa im stáva, že ako cudzinci sú terčom obohacovania našich inštitúcii. K eď jeden z týchto emigrantov, ktorý žije v SRN, sa u pražského Čedoku informov al, koľko stojí cesta autobusom z Prahy do Norimberku, bolo mu povedané, že 41 0 Kč. Pokiaľ má ale cudzí pas, tak ho to bude stáť 850 Kč.

Nečudujem sa potom dotyčnému emigrantovi (meno a adresu máme v redakcii), že s i oprávnene položil otázku, ako by sa to ľúbilo našincovi, keby mu toto urobil i pri návšteve SRN? Preto sa ani nečudujem jeho konštatovaniu, že staré komuni stické štruktúry, ktoré majú všade svoje zastúpenie, pokračujú naďalej v zlode jských praktikách a jasne dávajú cudzincom na vedomie, čo ich u nás čaká. Poznatky našich emigrantov spracoval:

Vladimír PAVLÍK