--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Politická zábudlivosť
Zdroj: NN Ročník........: 0004/019 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

POLITICKÁ ZÁBUDLIVOSŤ Ako som už neraz zdôraznil na stránkach týchto novín, najviac nám kážu o pravd e, morálke a službe národu práve tí, ktorí používajú vo svojej profesii klamst vo a amorálnosť. Jedná sa o drvivú väčšinu našich politikov, či už koaličných, alebo opozičných. Mimo toho majú ešte niekoľko ďalších spoločných vlastností - hrabanie čelom k sebe a vytvorenie dobrej pozície pri prasačom válove, v kto rom je uložený štátny majetok.

V túžbe po moci sa dokáže spojiť nielen inkvizičný kríž s kosákom a kladivom, ale aj najpravicovejší predseda tej údajne najpravicovejšej Demokratickej stra ny (DS-KDS) Pavol HAGYARI sa nadchýňa tým, ako rýchle sa utvorila vláda takejt o širokej koalície. Takto sa nám vyjadril na stretnutí s novinármi 21. 3. 1994 a nezabudol pripomenúť, ŽE AJ KEĎ DOČASNÁ VLÁDA JE VIAC ĽAVICOVÁ AKO PRAVICOV Á, NEPOVAŽUJE VZHĽADOM NA JEJ MOŽNOSTI A KRÁTKOSŤ ČASU, KTORÝ MÁ DO VOLIEB, ZA PRÍLIŠ PODSTATNÉ.

Ďalej povedal: "Vážime si súčasné vládne strany, ale radi by sme dostali pries tor i my, naša strana." Na otázku, ako hodnotí prvú zahraničnú návštevu minist ra obrany SR Pavla KANISA (SDĽ) v Maďarsku, odpovedal, že voľbu civilnej osoby do takejto funkcie považuje za prelom.

Ako vidieť, pán Hagyari považuje za prelom a pravdepodobné upevnenie demokraci e aj to, že v čele armády stojí člen bývalej zločineckej organizácie, hlavne v šak, ŽE JE CIVIL. To sú ale paradoxy. Dokonca v záujme moci je ochotný sa aj s týmto protipólom spojiť. Takže by som sa ani nečudoval, keby budúcim straníck ym pozdravom Hagyariho strany bolo: "Česť údajnej pravicovej práci, bývalí súd ruhovia."

Obdobnú perlu som taktiež objavil v denníku REPUBLIKA, kde na titulnej strane sa pán Stanislav TOMÁNEK 22. marca 1994 zamýšľal nad tým, prečo asi vyvolali t ri otázky navrhovaného referenda také zdesenie a priam masovú antikampaň? A nasledujúcou vetou si dáva aj odpoveď. Citujem: "Bojím sa, že na príčine bol a hlavne tá tretia, kde vláda V. Mečiara navrhovala, aby každý kto privatizuje , dokázal pôvod svojho kapitálu. To by skutočne viedlo k spriehľadneniu celého procesu. Občan by ľahko dešifroval, kto za kým a s akými úmyslami stojí." Ako vidieť, nielen politici, ale aj niektorí novinári už začínajú občana považ ovať za vola. Nejak zabúdajú, že existujú aj ľudia, ktorí si vedú archívy o po litických špičkách a možno z nich vyčítať zaujímavé veci, ktoré nevrhajú dobré svetlo na tých našich tzv. najslovenskejších politikov a ľudomilov. Nemám nič proti publicistom, ktorí obhajujú Vladimíra Mečiara. Mám ale námietk y proti takým publicistom, ktorí klamstvo a dezinformácie povyšujú nad zákon a pravdu.

Preto si dovolím odcitovať názory Vladimíra Mečiara na špinavé peniaze, ktoré boli publikované v denníku PRAVDA 29. septembra 1990. Doporučujem pánu Tománko vi z denníka REPUBLIKA, aby si to porovnal s tým, čo on na túto tému napísal 2 2. marca 1994.

Vtedy Vladimír Mečiar ohľadom tejto kauzy doslovne povedal: "Námietka napríkla d znela, že do privatizovaných predajní by smerovali čierne peniaze od vekslák ov. ALE TIE ČIERNE PENIAZE NEVZNIKAJÚ LEN PRI VEKSLÁCTVE. Čierne peniaze, ktor é existujú na trhu, nie je možné stiahnuť tak, že by im ich niekto zobral. Pôv od nadobudnutia peňazí sa NEDÁ SKÚMAŤ.

Tým, že sa peniaze uvedú do obehu a začnú pracovať, KONEČNE BUDÚ ZDANENÉ a pen iaze začnú dávať úžitok aj pre spoločnosť a určitým spôsobom sa nad nimi ZÍSKA KONTROLA. Je to nepríjemný faktor, ALE MOMENTÁLNE NIET INEJ CESTY, AKO TO VYR IEŠIŤ."

Takto teda vyzerá politická kultúra a morálka. Ako vidieť, Vladimír Mečiar sku točne považuje občana za blázna a sám pritom popiera svoj výrok, že "POLITIK B Y NEMAL KLAMAŤ SVOJICH ĽUDÍ."

Preto sa ani nečudujem, že dobrá polovica slovenského národa sa stala nielen a patickou, ale nedôveruje ani žiadnej politickej strane. A to je úbohá vizitka. Vladimír PAVLÍK