--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Zabije Zahnaš synka lopatou
Zdroj: NN Ročník........: 0004/019 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zabije Zahnaš Synka lopatou?

Radomír Synek ze Šardic napsal 12. května 1993 dopis ministru Rumlovi, z něhož cituji:

"V únoru 1948 jsem byl jako voják a po komunistických výsleších na StB v Brně odsouzen k dvaceti letům těžkého žaláře, čtvrtletně zostřeného tvrdým ložem. T ak zněl verdikt Státního vojenského soudu z Prahy, který řídil předseda soudu pplk. Metlička a prokurátor Vaš.

Tenkrát jsem byl mladý, bylo mi 23 let a mnoho z nás v armádě nesouhlasilo s ú norovým pučem komunistů a jejich přisluhovačů. Proto jsme obětovali své mladé životy vlasti. Prošel jsem věznicí Bory na samovazbách "C". To bylo vojenské o ddělení, kde byli soustředěni důstojníci z druhé světové války, většinou letci . Vedle mne byli v kobce gen. Janoušek a gen. Mrázek. Po dvou a půl letech nás mladé vybrali na transport na Jáchymovsko, udělali z nás otroky pro nebezpečn ou práci pro slavný a mohutný Sověts ký svaz, s návratem na svobodu nežádoucím ."

Pan Synek v pokročilém věku pracoval v JZD Šardice jako elektrikář a později, několik let před důchodem, jako energetik. Tomuto družstvu, až do listopadové revoluce 1989, vládl přes 25 let předseda František Bravenec, který zemědělstv í vůbec nerozuměl. Byl vyučen čalouníkem, ale byl velkým komunistou, milicioná řem a to jediné, co ho bavilo, byla myslivost a zbraně.

Předseda se o dění v družstvu nestaral. Chodil jen po schůzích a jezdil na hon y po celé republice. Na své výlety si bral služební auto i s řidičem, který mu dělal kuchaře. Takové řidiče měl dva. Po všech stránkách tvrdé komunisty, ost ré milicionáře, před kterými se měl každý slušný člověk na pozoru. Odváželi z družstva všechno, co předsedovi kamarádi potřebovali a dováželi to, co potřebo val předseda a jeho rozvětvená rodina. Když přijela státní kontrola, předseda zvedl telefon a vytočil pražské číslo A. Indry. Za hodinu se státní kontrola s omluvou odporoučela.

V době listopadové revoluce jeli s celým autobusem darebáků v uniformách LM, o zbrojeni samopaly a granáty s výkřiky, že sametovou revoluci utopí v krvi! Naš těstí o tom rozhodoval někdo s vyšším IQ. Oni se za tři dny vrátili z Prahy do mů. Dodnes reptají a čekají na den "X", kdy nám to budou moci spočítat! Po listopadovém převratu byl předseda pouze vyhozen - jinak postižen nebyl. Ti dva jeho řidiči museli začít v družstvu pracovat. Starší si snad zvykl. Mladš í, ve věku asi 39 let, odešel údajně do Brna dělat řidiče. ÚDAJNĚ! Šel dělat b achaře do věznice Brno - Bohunice. A od 1. listopadu 1992 nosí policejní unifo rmu a slouží u Policie České republiky v Dubňanech na Hodonínsku. Jde o rotnéh o Miroslava Zahnaše, bytem Šardice 124.

***

Dělávali jsme si vtipy ze služebního postupu: generál kapitánovi, kapitán desá tníkovi, desátník vojákovi, voják psovi, pes ocasu - ocas si lehne a ani se ne hne!

***

Právě tak skončilo upozornění pana Synka. Pan ministr neměl asi na známku. On na to má lidi! Ředitel kanceláře ministra vnitra ing. František Filouš, dopise m č. j. KM - 1448/93 - pod, ze dne 25. 5. 1993, odepisuje: "Vážený pane Synku, z pověření pana ministra odpovídám na Váš dopis z 12. května tohoto roku. Váš projev zásadního nesouhlasu s komunistickou diktaturou, za nějž jste byl tímt o zločineckým režimem tvrdě postižen, si zasluhuje úcty. Nové vedení ministers tva a Policie ČR vyvíjejí maximální úsilí, aby exponenti bývalého režimu nebyl i v resortu zaměstnáni. Proto Vám za Vaše upozornění děkujeme a samozřejmě zaj istíme jeho pečlivé prošetření". Konec citátu.

Následoval pak kolotoč dopisů podle výše uvedeného vzoru služebního postupu. Z ávěr? Bývalý politický vězeň se obává o svůj život a člen zločinecké organizac e slouží u policie v Dubňanech dál.

Jak bývá v naší "demokratické republice" zvykem, průšvihy jsou zahrány do ztra cena. Jak bývá u Policie ČR, obzvláště v Jihomoravském kraji zvykem, z poctivý ch a čestných lidí se udělají "blázni", nebo se alespoň jejich tvrzení zpochyb ní. Jak je to možné?

Do začátku roku 1993 byl šéfem krajské personálky estébák pplk. Horák. Ve funk ci ho vystřídal jmenovec Dr. Horák, který dříve dělal kádrováka u Ústavního so udu. Estébák Horák byl pak pověřen náborem nových policistů. Jak vidět, plně s e osvědčil. K Policii České republiky vybírá darebáky stejné krevní skupiny. Pane řediteli Krajské správy Policie České republiky Jihomoravského kraje, sou druhu Petře Sikoro: nechcete ze své funkce odstoupit? Nezdá se Vám, že těch "k opanců" bylo už přespříliš?

Karel HÔFER