--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Časované bomby náboženských sekt
Zdroj: NN Ročník........: 0004/019 Str.: 031
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ČASOVANÉ BOMBY NÁBOŽENSKÝCH SEKT

Každá náboženská sekta či nově vzniklá církev má podle zákona právo, splní-li zákonné požadavky, na zaregistrování státem. Ten pak má podle zákona o církví ch k takové skupině určité finanční a další povinnosti, ale naše dnešní téma b ude o něčem jiném. O mentalitě lidí, pro které státní razítko znamená automati cky plnou důvěru v tu či onu organizaci, a o sektách a církvích samotných, zvl áště o těch, které jsou v podezření, že při registraci ne zcela pravdivě uvedl y své skutečné záměry a cíle.

Razítko státu neznamená garanci bezpečnosti Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů, známá ve veřejnosti p ředevším svými studiemi činnosti Svědků Jehovových, jejichž obětem pomáhá nalé zt ztracenou duševní rovnováhu, má celou řadu signálů o dalších pro nás nových sektách, často velmi bizarních (co byste řekli na to, kdyby vás někdo požádal , abyste mu odpřisáhl věrnost na jeden bilion let?).

Český občan, zvyklý čtyřicet let na to, že stát o všem ví, všechno řídí a za v šechno zodpovídá, se může stát snadnou kořistí nebezpečné sekty, která se prok áže, že je registrována státem. Státní razítko v demokratické společnosti však neznamená nic víc, než že na společenství při jeho oficiálním vzniku nebylo s hledáno nic, co by registraci bránilo. Stát vzal na vědomí. Tečka. Adekvátní situace je v registraci politických stran. Kdyby komunisté ve svém p olitickém programu přiznali skutečnou podstatu svých idejí, nikdy by v demokra tickém státě registraci nezískali. Ale protože jejich program je plný demokrac ie a lásky k bližnímu, registrováni jsou. Přestože také mají razítko na svou e xistenci, nikdo jim nevěří. Lidé, na rozdíl od náboženských sekt, o nichž nikd y neslyšeli, mají s komunisty už své zkušenosti.

Nedejte proto na oficiální listiny. Nepodepisujte členství v sektách, které ne znáte, i kdyby se vám zdály sebečistší. V opačném případě postupujete velké ri ziko.

Nedávno běžel na TV Nova film z prostředí televizního studia. Kdo ho viděl, ur čitě si pamatuje tuto scénu: "Dej si na toho chlapa pozor, je to ďábel. Nedomn ívej se, že ďábel skřehotá, vypadá odpudivě a ubližuje lidem kudy chodí. Dnešn í ďábel je příjemný, pohledný a milý člověk. Ve svém životě lidem neubližuje, umí i pomáhat..."

Přitažlivý, usměvavý člověk s rukou ochotnou kdykoliv pomoci se zmocní svobodn é vůle člověka daleko nepozorovaněji, než vulgární pobuda. Škody na duševním z draví, které vysoce odbornou manipulací "ďábel" v rouše beránčím páchá, jsou n edozírné. Mnohdy jde o holý život.

Na pořadu dne jsou světovládné plány, válka beze zbraní, novodobé zotročení li dí psychlogickými zbraněmi.

Přicházejí

Většinou jde o sekty či skupiny importované ze zahraničí. Některé k nám začaly pronikat už za komunistů, například Satanisté, k nimž se hlásí zejména mladí lidé. Zakladatelé a vůdci mnohých z nich měli ve svých domovských zemích značn é problémy se zákonem. Zakladatel Mormonů byl v USA vězněn pro obecné pohoršen í, hlavně kvůli polygamii. Zakladatel Rodiny, známý svou posedlostí sexem, byl v USA obviňován z vymývání mozků a únosů a žije (pokud vůbec ještě žije) kdes i inkognito, skryt před úřady. Rodina sama se několikrát přejmenovala, aby si vylepšila svůj obraz před veřejností (Rodina, Děti Boží, Rodina lásky). Mohan Chandra Rajneesh, Guatama Buddha, Šrí Radžníš, Osho - muž těchto jmen byl vyho štěn z USA pro neustálé konflikty s úřady. Mnohé ze sekt, se kterými se nyní s etkáváme, (zejména importované z USA), jsou v jiných zemích zakázány. Než získ áme zkušenosti těchto zemí a naučíme se některé nebezpečné skupiny omezovat, n apáchají mnoho škod.

Aktivisté k nám pronikajících podezřelých sekt často používají moderních vědec kých poznatků z oblasti psychologie. Běžně pracují s hypnózou, sugescí a s veř ejnosti méně známými technikami. Některé ze sekt se skrývají pod názvy jakýchs i pseudovědeckých pracovišť, například Dianetické centrum v Praze, které má ná padně shodné prvky jako Scientologická církev Ronalda Hubbarda. Jde o církev s velmi pevnou strukturou, vlastní jakousi "tajnou policii" a dobrým ekonomický m zázemím. Své služby nabízí i dětem, což je obzvlášť nebezpečné. Je vlastně d iskutabilní, zda tato církev je vůbec církví, nebo spíš dobře prosperujícím po dnikem.

Její nabídka začíná bezplatným oxfordským testem osobnosti, pokračuje placeným auditingem, během něhož klient, aniž by tušil, doplní poznatky o sobě, a to n ikoliv jen své slabosti, ale i další věci, které mohou být použity proti němu jako kompromitující materiál. Navazuje další placený kurs, přičemž je klient p řesvědčován a varován, aby cyklus nepřerušoval. Nemá-li peníze, musí se církvi upsat, že pro ni bude zdarma pracovat. Zisky této církve jsou závratné. Svědkové Jehovovi, na které se pod náporem dalších a dalších sekt a církví pon ěkud zapomíná, mají tvrdé konkurenty v pronikání do zákoutí lidských duší, do zákoutí, o kterých materialisticky vychovávaná populace nemá ani tušení. Nezap omíná však Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů a připravuj e do tisku o Jehovistech dokumentovanou studii.

K problematice se ještě v budoucnu v NN vrátíme. Jitka STUDNIČNÁ