--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Beneš Jan
Název: Před 75 lety, dne 4. května 1919 zahynul generál Dr Milan Rastislav
Štefánik
Zdroj: NN Ročník........: 0004/019 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 04.05.1919 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

-----------

Před 75 lety, dne 4. května 1919 zahynul generál Dr. Milan Rastislav Štefánik

T. G. Masaryk ve své Světové revoluci vydané roku 1930 uvádí jako Štefánikův r očník narození rok 1888. Poslední vydání Encyklopedického slovníku z roku 1993 , letopočet 1880, což fantastičnosti života tohoto muže dodává ještě dalšího k oloritu.

Byl nejen osobností nejvíce fascinující, ale v tom nejlepším slova smyslu byl také nejdobrodružnější postavou našeho odboje v letech 1914-1918. Kdo nechápe, že snaha "zbourat Rakousko" byla dobrodružství, a chce se zaměřit jen na pejo rativní význam slova dobrodruh, ať nečte dál.

První české dobrovolnické jednotky vznikly v době, kdy Masaryk byl dosud posla ncem Říšského sněmu, Dr. E. Beneš soukromým docentem v Praze, - a Milan Rastis lav Štefánik pilotem francouzského letectva.

Narodil se v nemajetné rodině slovenského evangelického kněze, v Praze studova l na technice matematiku a astronomii (nikoli astrologii, prosím), a Masaryk, tehdy univerzitní profesor, se letmo zmiňuje o tom, že ho znal už jako student a, třebaže T. G. Masaryk na technice nepřednášel, lze mít zato, že jeho popula rita byla tehdy taková, jako třeba v šedesátých letech Dr. Černého, jehož před nášky v Památníku písemnictví byly navštěvovány, ačkoliv na univerzitě přednáš et nesměl.

Roku 1904 získal Milan Rastislav prospěchové stipendium na francouzské polytec hnice, kde také dosáhl akademické hodnosti. Zřejmě musel být vynikající studen t i absolvent, protože si ho, cizince, hned po absolutoriu za svého asistenta vybírá tehdy proslulá hvězdářská kapacita Jansen. Štefánik pro něho pracuje ne jprve v Meudonu, později na observatoři na Mont Blancu.

Považme, při datu narození 1880, že je mu tehdy necelých třicet, při datu 1888 (asi nepravděpodobné) dvacet let.

Zřejmě na sebe něčím dokázal upozornit francouzskou vládu. Z jejího pověření c estuje v Turkestánu, v Africe, zakládá hvězdárnu a meteorologickou stanici na Tahiti. Roku 1912 získává francouzskou státní příslušnost.

Na třicetiletý život věru dosti podnětný seznam. Kolik energie, talentu, vytrv alosti a píle muselo být v tom člověku, který vážil 63 kilogramů ? Vypuknutí první veliké války, do které se velmoci vůbec nepustily za účelem os vobození jakýchsi ujařmenců, Dr. Milana Rastislava Štefánika zastihuje v Sever ní Africe. Okamžitě odjíždí do Evropy a hlásí se dobrovolně do armády. Je však odmítnut pro celkově špatný zdravotní stav. Zkusí to u letectva a je přijat. O tom, že v Kyjevě už je první česká jednotka, a i v samotné Francii česká rot a Na Zdar, nemá pochopitelně ani tušení.

Na jaře 1915 je rota Na Zdar téměř do posledního muže vybita, v Rusku už máme brigádu a v září se Milan Rastislav Štefánik, poručík francouzského letectva o sudově znovu setkává s T. G. Masarykem, tentokrát v Paříži.

Masaryk odchází do exilu v prosinci 1914, Dr. E. Beneš o téměř devět měsíců po zději, ale přestože Masaryk je poslancem rakouského parlamentu, prozatím je sp olu s Benešem v roli vizionáře, jednoho z těch, kteří bombardují vlády dohodov ých států memorandy a dopisy. Štefánik obdařený tím, čemu dnes říkáme charisma . Masaryk to pojmenovává darem společenského apoštolátu. Tohle je muž, o které m francouzská vláda cosi ví, a tohle je také muž, který je T. G. Masarykovi sc hopen zajistit přijetí u francouzské ho ministerského předsedy Brianda. Doktor Štefánik má ostatně přístup i do Buckinghamského paláce i na královský dvůr i talský.

Jeho dar společenského apoštolátu mění od základu situaci české politické repr ezentace v exilu. Navíc k ní, zásluhou Štefánikovou, přibývá element slovenský . Tady a tehdy vlastně vzniká Československo.

Ještě na přelomu let 1915-1916 se M. R. Štefánik pokouší vybudovat v rámci fra ncouzského letectva samostatnou československou eskadru. Francouzská armáda, s výjimkou Cizinecké legie, však i rota Na Zdar byla částí pluku Zuávů této Lég ie. Pluku ovšem velel tehdy kapitán Šnejdárek, cizinecký legionář od roku 1900 , francouzská armáda je spolek na rozdíl od vznikajícího letectva byrokraticky ustálený a o službu cizinců, případně zřizování jejich jednotek nemá zájem. Projekt Československé letecké eskadry už nemá Štefánik čas dokončit, třebas o dtud pochází našich prvních šest pilotů a nejedno meziválečné letecké eso. Šte fánik nemá čas tento projekt dokončit, protože, opět z pověření francouzské vl ády, odjíždí na Balkán. Po vstupu Bulharska do války a nasazení říšskoněmeckýc h jednotek se Srbsko i Černá Hora hroutí, spojenecký pokus odlehčit jim zřízen ím fronty Soluňské přichází příliš pozdě. Štefánik jako frontový letec prodělá celou katastrofu tohoto ústupu přes zimní albánské hory, a prodělává ji opět jako frontový letec za podmínek, které nakonec zmohou i tohoto muže. Posléze s e bez stroje dostane až k pobřeží a v povážlivém zdravotním stavu ho italská t orpedovka dopravuje do nemocnice a na operační stůl. Služba poskytovaná nejen pověřenci francouzské vlády, ale šeptá se, i intimnímu příteli jedné z italský ch princezen. Rehabilituje se v Itálii, ale nemarní čas užitečný pro českoslov enskou věc. Pod jeho vlivem nakonec na pokyn dvora povoluje italská vlád a odc hod čs. zajatců do naší armády ve Francii. Teprve roku 1918 se formuje i Čs. a rmáda v Itálii.

V roce 1917 cestuje M. R. Štefánik do Ruska, pro změnu se zase hroutí fronta t am i v návazné Dobrudži. Hlavně tam máme své nejsilnější, a už po bitvě u Zbor ova a následných ústupových bojích i nejproslavenější jednotky. To už je Milan Rastislav Štefánik generál. Také na rozdíl od Dr. Edwarda Beneš e, zastánce vojenského použití našich legií v Rusku. Jak si tam počínat, není ostatně jasné ani spojencům samým, návrat milionů německých a rakousko-uherský ch zajatců po bolševickém míru v Brestu-Litevském do Evropy a jejich nasazení na západní frontě hrozí katastrofou. Branný úspěch našich vojáků při obsazení magistrály a blokace těchto sil v Rusku je to, co přináší politický kapitál, a posléze i československou samostatnost.

Ze Sibiře se Štefánik vrací přes Japonsko a USA, v Bílém domě je přijat prezid entem Wilsonem. To už jako výraz své státnosti, kterou sice dosud nemáme, máme armádu v Rusku, Francii i Itálii, a jsme uznáni za válčící stranu spojenců. V prvé vládě republiky máme nejen ministra národní obrany, ale i ministra válk y, generála Dr. Milana Rastislava Štefánika.

Teprve v květnu 1919 se vrací domů. To už se bojuje o Slovensko a generál se v rací letounem z Itálie. Dne 4. května 1919 při přistání ve Vajnorech zahyne. Zákon o tom, že se T. G. Masaryk zasloužil o stát, se datuje roku 1935. Podobn ý zákon se jménem Milana Rastislava Štefánika až z roku 1990.

Asi příliš pozdě na to, aby tento vzorový a uvědomělý Čechoslovák, jehož dynam ika, osobní odvaha a příkladnost bohužel až na vzácné výjimky zemřela pro tuto zemi spolu s ním.

Jan Beneš