--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Bude min. Magvaši žalovať prísl. ŠtB, ktorý ho zaevidoval ako
spolupracovníka?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/020 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

----------- BUDE MINISTER MAGVAŠI ŽALOVAŤ PRÍSLUŠNÍKA ŠtB,

KTORÝ HO ZAEVIDOVAL AKO SPOLUPRACOVNÍKA?

V NN č. 14/1994 som zverejnil začiatkom apríľa článok pod nadpisom: "Pýtam sa Vás, pán prezident, pán predseda vlády, pán predseda SDĽ"? Dotyčných politikov som tu požiadal, aby mi vysvetlili, či dátum narodenia terajšieho ministra hospodárstva SR Petra Magvašiho, ktorý je podľa NN evidovaný v kategórii dôverník, je zhodný s jeho osobou, alebo s inou osobou, ktorá má ten istý dátum narodenia.

Keďže dotyční traja páni s komunistickou minulosťou sa mi ani po mesiaci neráčili unúvať s odpoveďou, pripravil som do č. 19/1994 ďalší článok pod názvom: "Má ŠtB konexie v novej vláde"? V ňom sa dožadujem vysvetlenia ohľadom osoby terajšieho ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana, ktorého dátum narodenia je zhodný s jeho menom, ktoré NN evidujú ako spolupracovníka ŠtB v kategórii dôverník.

A uplynul jeden mesiac (podnadpis)

Súc si vedomý toho, že terajšia politická elita naše noviny príliš nemiluje, s potešením som registroval podozrivé ticho, ktoré zavládlo po zverejnení týchto informácii. Trvalo skoro mesiac. Až v pondelok 2. mája 1994 priniesla NÁRODNÁ OBRODA rozhovor svojho komentátora Júliusa Gembického s predsedom vlády SR Jozefom Moravčíkom. Z 23 položených otázok jedna mala takéto znenie: "Nekomplikujú, pán premiér, vašu situáciu i chýry o tom, že jeden z členov vášho kabinetu má problémy s lustračným zákonom"?

Jozef Moravčík: "Tak, ako to vyplýva z lustračného zákona, požiadal som o lustrácie všetkých členov vlády, či spĺňajú jeho podmienky. Čakám na odpoveď".

Na túto tému vyšiel v stredu 4. mája 1994 rozhovor Jozefa Moravčíka v denníku SME, kde sa ešte stále hovorilo o nemenovanom členovi vlády, ktorý by podľa redakcie mal mať problémy s lustračným osvedčením. Predseda vlády sa tu vyjadril v tom zmysle, že nič konkrétneho nevie.

Ale už v ten istý deň Rádiožurnál vo svojom večernom vysielaní priniesol informáciu, že v tejto súvislosti sa hovorí o ministrovi hospodárstva SR. Peter Magvaši to však v rozhovore s redaktorkou tejto stanice dôrazne poprel. Štvrtkové slovenské noviny (5. 5. 1994) sa už venujú tejto kauze podrobnejšie. Komunistická PRAVDA, toho času ako nezávislý denník píše pod nadpisom: "Opäť lustračný kolotoč", s podnadpisom - PETER MAGVAŠI ODMIETA DOHADY O SVOJEJ SPOLUPRÁCI S ŠtB.

V rozhovore pre dotyčný denník tvrdí, že lustračné osvedčenie o jeho osobe bude negatívne a že sám sebe sa môže pozrieť do očí. Na otázku, či ho v minulosti neoslovili pracovníci ŠtB menovaný minister odpovedal, že ako riaditeľ závodu 01 v Považských strojárňach (špeciálna vojenská výroba), ale aj ako podpredseda medzivládnej komisie pre letecký priemysel sa "S TAKÝMITO ĽUĎMI ČASTO DOSTÁVAL DO KONTAKTU".

Ďalej vysvetlil, že podľa zákona 102/71 Zb. musel podpísať doklad, ktorý ho zaväzoval mlčať o prísne tajných veciach. Táto prax podľa jeho slov automaticky vyplývala z jeho vtedajšieho postavenia a rovnako aj z akéhokoľvek kontaktu so zahraničím. Zdôraznil však, že v žiadnom prípade NEŠLO O SPOLUPRÁCU SO ŠTÁTNOU BEZPEČNOSŤOU A ŽIADEN MATERIÁL PODOBNÉHO CHARAKTERU NEPODPÍSAL. Obdobné informácie priniesli aj ostatné slovenské noviny. Farizejský kresťan, toho času na funkcii ministra vnútra SR zahmlieva (podnadpis)

Veľmi zaujímavo sa k tejto kauze postavil minister vnútra SR Ladislav Pittner, bývalý "zakonšpirovaný" plukovník spravodajských služieb v zálohe a "zakonšpirovaný" člen bývalej cirkevnej rozviedky OPUS DEI. Spravodajcovi TA SR potvrdil, že na zamestnancov špeciálnej výroby sa v plnom rozsahu vzťahoval spomínaný zákon 102/71 Zb. o mlčanlivosti a dodržiavaní štátneho tajomstva. "Z TOHO, ŽE NIEKTO PODPÍSAL DOKUMENT O MLČANLIVOSTI, EŠTE NEVYPLÝVA, ŽE NEVYHNUTNE MUSEL BYŤ AGENTOM ALEBO SPOLUPRACOVNÍKOM ŠtB", zdôraznil Ladislav Pittner.

Nepochybujem, že po tomto výroku sa menovaný minister konečne stane držiteľom trojnásobného dezinformačného rúcha, ktoré sa dlhodobo prepieralo v tzv. kresťanských slzách Jána Čarnogurského a Františka Mikloška. Aká je skutočná pravda? (podnadpis)

Pokiaľ by sa dokázalo, že Peter Magvaši bol zaevidovaný do kategórie dôverník na základe jeho podpisu o mlčanlivosti, tak bude jeho povinnosťou ŽALOVAŤ RIADIACI ORGÁN BÝVALEJ ŠtB, POKIAĽ BUDE V JEHO ZÁUJME, ABY SA OČISTIL. Je záhadné, že Ladislav Pittner o tomto dobre vie a mlčí. Prečo asi? Paradoxné bolo počúvať reakcie na túto tému zo strany slovenskej sekcie SLOBODNEJ EURÓPY vo štvrok 5. 5. 1994. Jej redaktorka Ľuba Lesná pri obhajovaní Petra Magvašiho a SDĽ dokonca obviňovala TA SR z politickej dezinformácie. Škoda len, že nepovedala to, čo by sa patrilo povedať. Nemenej zaujímavé bolo aj vyjadrenie predsedu vlády Jozefa Moravčíka k osobe Petra Magvašiho, ktoré odvisielal piatkový Rádiožurnál (6. 5. 1994). Na otázku redaktorky: "Tento týždeň ste priznali, že jeden z členov vášho kabinetu má problémy s lustračným zákonom. V tejto súvislosti vyvstali viaceré otázky. Prvá, prečo ústavní činitelia nepožiadali o lustračné osvedčenia členov vlády ešte pred ich vymenovaním"?

Jozef Moravčík: "Ja som nič nepriznal, neviem odkiaľ to máte". Redaktorka: "V rozhovore v NÁRODNEJ OBRODE ste to nepopreli- túto otázku"? Jozef Moravčík: "JA SOM NEMOHOL POPRIEŤ, PRETOŽE NEVIEM, AKO VYZERAJÚ LUSTRÁCIE". (To je odpoveď predsedu vlády!!! pozn. V. P.).

Redaktorka: "To znamená, že sa nelustrovali členovia vládneho kabinetu pred tým, než boli menovaní"?

Jozef Moravčík: "Nie, nie, ZÁKON NÁM TO NEUKLADÁ A MALI SME NA TO VEĽMI MÁLO ČASU. Na zostavenie vlády sme mali iba tri dni prakticky. My sme to urobili po - je pravda, že s určitým odkladom. Niekedy v polovici apríľa sme požiadali o vydanie takýchto osvedčení. Ale môžem napríklad pripomenúť, že predchádzajúca vláda vôbec NEPOSTUPOVALA PODĽA LUSTRAČNÉHO ZÁKONA. To znamená, že v tomto smere my sme boli dôslední a budeme dôslední. Ale pokiaľ ide o výsledok, musíme si počkať, čo povedia príslušné orgány".

Redaktorka: "Práve to vyvoláva moju druhú otázku, že tie lustračné osvedčenia budú k dispozícii až v priebehu niekoľkých týždňov. To ani NA POŽIADANIE PREDSEDU VLÁDY nemôže Slovenská informačná služba (SIS) pracovať pružnejšie"? Jozef Moravčík: "Myslíte si zrejme, že sa musíme poponáhľať. Samozrejme, že to môžeme urobiť. Vyskytol sa tu jeden technický problém a síce, keď sme si preverovali celú právnu situáciu okolo lustrácii, zistili sme, že tu v súčastnosti NEMÁME NIJAKÝ ORGÁN, KTORÝ BY BOL KOMPETENTNÝ PODĽA PRÁVNYCH PREDPISOV TAKÉTO LUSTRAČNÉ OSVEDČENIA VYDÁVAŤ. Slovenská informačná služba bola poverená na základe uznesenia vlády, ale to uznesenie vlády platilo iba deväť mesiacov. Do deviatich mesiacov sa má táto otázka legislatívne vyriešiť. A PREDCHÁDZAJÚCA VLÁDA JU NEVYRIEŠILA. To znamená, že sme teraz, aj pri tejto príležitosti zistili tento nedostatok a musíme to odstrániť ešte na najbližšom pléne Národnej rady".

Redaktorka: "Teraz možno trošku špekulatívna otázka v tomto smere, ale vyskytuje sa. Na verejnosť preniklo v tejto súvislosti meno ministra hospodárstva Petra Magvašiho, ktorý povedal, že sa sám sebe môže v zrkadle smelo pozrieť do očí. Keď však berieme do úvahy už jeho spomínaný stret s ministrom privatizácie Janičinom, a istú možnú žiarlivosť bývalého ministra hospodárstva Ľudovíta Černáka na celkom úspešný štart ministra Magvašiho v tejto funkcii, medzi ľuďmi vzniklo podozrenie, či nemôže ísť o diskreditáciu Petra Magvašiho a SDĽ, s kruhov blízkym černákovcov. Veď v hre je opäť miliardový majetok"?

Jozef Moravčík: "Takéto špekulácie by som vylúčil. Z mojich osobných skúseností, z rozhovorov so všetkými, ktorých ste uviedli, mi to nijako nevychádza, že by takéto špekulácie boli odôvodnené, opodstatnené. Bolo by samozrejme veľmi zlé, keby sa celá táto záležitosť nejak dotkla pána Magvašiho, pretože pán Magvaši JE VEĽMI SCHOPNÝ MINISTER, MÁ VEĽMI DOBRÉ RENOMÉ V ZAHRANIČÍ. Za tú krátku dobu si ho dokázal získať. Myslím si, že pre SLOVENSKO BY MOHOL UROBIŤ VEĽMI VEĽA".

Ako vidieť, kovaný bolševik Moravčík, ktorý ešte do decembra 1989 vlastnil červenú legitimáciu, sa nezaprel. Hodnotiť ministra po šiestich týždňoch, že vraj pre Slovensko by mohol urobiť veľmi veľa, tak to potom v populistických bláboloch predstihol samotného Vladimíra Mečiara.

Samozrejme, že v tejto situácii zatrúbil 6. mája 1994 opäť do útoku premaľovaný bolševický denník PRAVDA. Pod nadpisom: "Kupónová lustrácia", sa pán Ľubo Rabay snaží dezinformovať čitateľov a zakrývať podstatu. Mimo iného tvrdí: "Dnes aj priemerne informovanému človeku je totiž známe, že keď niekto pracoval v zbrojnom priemysle, nemohol neprísť do styku prinajmenej s jednou správou bývalej ŠtB - hospodárskou. Napokon, nielen vedúci pracovníci v odvetví museli podľa zákona o štátnom, hospodárskom a služobnom tajomstve podpisovať mlčanlivosť".

Tu musím konštatovať, že pán Rabay klame a zavádza. Môj otec robil 30 ROKOV VO VOJENSKEJ VÝROBE NA ZÁVODE 01 V POVAŽSKÝCH STROJÁRŇACH. POD DOTYČNÝ ZÁVOD PATRIL AJ PÁN MAGVAŠI. OTEC TIEŽ ČASTO PODPISOVAL MLČANLIVOSŤ - A PRITOM NENI EVIDOVANÝ AKO SPOLUPRACOVNÍK ŠtB. Taktiež poznám viacerých ľudí, ktorí podpisovali z titulu svojich funkcií ŠtB tzv. mlčanlivosť. A je paradoxné, ŽE NIE SÚ EVIDOVANÍ AKO SPOLUPRACOVNÍCI ŠtB. Prečo asi?

Vrcholom komunistickej úchylky Ľuba Rabaya je jeho tvrdenie, že: "Známa je však aj skutočnosť, že do roku 1992 práve iba na základe takejto "väzby" s bývalou ŠtB odišlo zo svojich funkcií v hospodárskej sfére množstvo nepohodlných ľudí".

Pokiaľ mi je známe, TAK KOMUNISICKO - EKONOMICKÍ ZLOČINCI OSTALI NA SVOJICH FUNKCIACH A DOKONCA ZO ŠTÁTNEHO MAJETKU SI SPRIVATIZOVALI A UROBILI ESEROČKY A AKCIOVÉ SPOLOČNOSTI. NA DLAŽBU BOLI VYHADZOVANÍ LEN NEKOMUNISTI A SLUŠNÍ ĽUDIA.

Nadstavujem zrkadlo pre ministra Magvašiho (podnadpis) Keď pán Magvaši tvrdí, že sa nehanbí pozrieť do zrkadla, tak ho ubezpečujem, že dotyčné zrkadlo by muselo pri jeho pohľade ostať pekne čierné. Preto mu kladiem nasledujúce otázky:

1. Čo ste urobil z titulu svojej funkcie na závode 01 v Považských strojárňach, aby ste zamedzil KOMUNISTICKEJ NOMENKLATÚRE V PÁCHANÍ EKONOMICKÝCH ZLOČINOV, HLAVNE PRI OSOBNOM OBOHACOVANÍ?

2. Prečo, keď ste bol dlhé roky zástupcom Generálneho riaditeľa ZVL v Považskej Bystrici súdruha Ladislava Sklenára, člena ÚV KSS, STE NEBOJOVAL PROTI EKONOMICKÝM ZLOČINOM, O KTORÝCH STE Z TITULU SVOJEJ FUNKCIE MUSEL VEDIEŤ?

3. Chcete mi oponovať, že pokiaľ by ste nebol zaťom vtedajšieho PREDSEDU SKV KSS SÚDRUHA VLADIMÍRA PIROŠÍKA, ČLENA ÚV KSČ, BOLA BY VAŠA KARIÉRA TAK ZÁVRATNÁ?

4. Pokiaľ dátum Vášho narodenia, ktorý je zhodný s Vašim menom v kategórii dôverník, NEPREUKÁŽE, že existuje Váš menovec, ktorého dátum narodenia je zhodný s Vašim dátumom, BUDETE ŽALOVAŤ KONKRÉTNEHO PRÍSLUŠNÍKA ŠtB, KTORÝ VÁS ZAEVIDOVAL AKO SPOLUPRACOVNÍKA?

Vladimír PAVLÍK