--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Moravčík sa deklaroval na politického hrobára?
Zdroj: NN Ročník........: 0004/020 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 02.05.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

MORAVČÍK SA DEKLAROVAL NA POLITICKÉHO HROBÁRA?

Terajší predseda vlády SR Jozef Moravčík musel pravdepodobne niekoľkokrát prepadnúť z predmetu, ktorý sa volá POLITICKÁ STRATÉGIA. Svoju neodbornosť nám názorne predviedol v denníku NÁRODNÁ OBRODA, kde bol s ním 2. mája 1994 zverejnený rozhovor pod nadpisom: "Premiér na krátke, či dlhé trate"? Na otázku redaktora: "V poslednom prieskume verejnej mienky však až 45 percent opýtaných zastávalo názor, že v predčasných voľbách opäť zvíťazí HZDS"..., odpovedal Jozef Moravčík nasledovne:

"O tom, že HZDS dosiahne najväčší počet hlasov vo voľbách, SOM PRESVEDČENÝ AJ JA. Zrejme aj väčšina z vás. Je to veľmi pravdepodobné a toto sa asi nepodarí zmeniť. To prirodzene neznamená, že sympatizujem s HZDS".

Na ďalšiu otázku: "Čo preto konkrétne robíte, aby sa preferencie zmenili? Čo ste to za predsedu, keď si netrúfate vyhrať voľby"?, odpovedal: "NIE, TÚTO POVINNOSŤ NEZVLÁDNEME. Voľby sami nevyhráme. Ale som presvedčený o tom, že tomuto vládnemu zoskupeniu sa to spoločnými silami podarí. Kvôli tomu som ochotný tvrdo pracovať. I na zdokonaľovaní svojho imidžu". Odporuje si viac, ako Mečiar? (podnadpis)

Pokiaľ si tieto Moravčíkove odpovede prečítali jeho nastávajúci voliči a sympatizanti, museli pravdepodobne ostať na veľkých rozpakoch. Nepochybujem, že zasial do nich pekné množstvo pesimizmu. Pokiaľ v odpovedi na prvú otázku je presvedčený, že HZDS získa najväčší počet hlasov vo voľbách a že sa to zmeniť nepodarí, potom je to jeho úbohá predvolebná agitácia. Jednoznačne z toho vyplýva, že v politickej stratégii je Moravčík diletant a svojim pesimizmom nahral opäť Mečiarovi. Ako vidieť, špičkoví politici by mali pravidelne prechádzať odbornými lekárskymi vyšetreniami, pri ktorých by sa im občas ich mozgové závity posunuli do POLOHY NORMÁLNE UVAŽUJÚCEHO OBČIANSKÉHO POLITIKA.

Aj jeho druhá odpoveď na otázku je tak rozpoluplná, že ma núti k vážnemu zamysleniu, či tento politik môže byť prísľubom pre Slovensko. Na jednej strane tvrdí, že nezvládnu povinnosť znížiť preferencie pre Mečiara, ale že spoločnými silami sa im voľby vyhrať podarí.

Je smutnou vizitkou, keď na dve otázky, ako sa čitatelia mali možnosť presvedčiť, povie slovenský premiér sedem viet a pritom JEDNA SI ODPORUJE DRUHEJ. Vladimír Mečiar môže byť navýsosť spokojný. V politickom pesimizme Jozefa Moravčíka získal tak kvalitného spojenca, akého možno nemá ani vo vlastných radoch.

A chudák slovenský volič, zmietajúci sa v ekonomickej, sociálnej a duchovnej kríze, má opäť o čom rozmýšľať. Jedno mu musí byť jasné už teraz. Terajší slovenský premiér nie je tá pravá osoba, ktorá by mala byť v čele slovenskej politickej scény. Politik - pesimista, ktorý popiera sám seba, patrí skôr do programu Milana Markoviča, ktorý by ho možno naučil aspoň tomu humoristickému optimizmu.

Vladimír PAVLÍK