--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Beneš Jan
Název: Lid je jediným zdrojem státní moci
Zdroj: NN Ročník........: 0004/024 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Lid je jediným zdrojem státní moci

Když byl Rostislav Nekrtil ještě jen učněm a pak vyučeným optike m n.p. Meopta Přerov, měl silné kádrové potíže, protože to s ním bylo kádr ově vachrlaté, nýbrž jeho zploditel býval, v době kdy si ještě nevládla dě lnická třída, tamtéž holičem, a tudíž soukromým vlastníkem výrobních p rostředků. Jeho dítku tudíž nebyl zcela právem uznám proletářský původ.Což byl mimochodem také důvod, že se šel učit optikem a nebyl připuštěn, v zá jmu dělnické třídy, k dalšímu studiu.

Takže se, i jako vyučený optik, nikdy nedostal ani do oddělení vojenských dalekohledů. Zřejmě se mu v městě Pnerově nelíbily i jiné věci, a tak dal budování socialismu, jakož i usilování o lepší příští vale, a jedné letní noci se na Dyji,kdesi u B řeclavi proplížil a proplaval do Rakouska. Byl

pni té příležitosti natolik ožrán od komárů, že se vůbec nepodobal svému vyobrazení v OP. Rakušáci mu však uvěřili, že se skutečně jmenuje Nekrtil. Po nějakém čase se mu podařilo vypadnout z uprchlického lágru a dostal se do USA. Neboť to byla duše dobrodružná, t ak tak rychle, jak si vydělal nějaké peníze a koupil svůj první automobil, arciť Mustang 1966, tehdy sotva rok starý a hezky červený, zatoužil také po krajinách, kde by si užil jízdy se staženou střechou, a ledva na Il lionois udeřila zima, rozloučil se s firmou Cameron Miller kde leštil jaká si zrcátka pro zubaře a jiné takové věci, a paní domácí ve Winnetce žekl, aby s ním už příští měsíc nepočítala.

Potom jednoho dne sbalil svých pět švestek, víc než pět toho o pravdu nebylo, a odstrčil se z místa, kam ho druhdy Immigration Office v A merice poprvé vyplivl (v Chicagu se obejdete i bez angličtiny), směrem do do slunné Kalifornie. Tam si jeden takové autíčko užije, nehledě na to, že jsou tam pláže s prohánějícími se dobře rostlými blondýnami. Tedy pod le českých představ to tam tak vypadá, a Rostislav Nekrtil byl, nač to zap írat, Čech jako poleno.

Když mu během toho hezkého putování do Kalifornie a pak po Kalif ornii začaly docházet peníze, musil se pochopitelně rozhlížet po nějakém z aměstnánmí čili jobu. Náhoda tomu chtěla, že právě když ho tak osud a červ ený Mustang zanesly na pláže blíže městečka Carlsbad, všiml si večer v nov inách, kterými si rozdělával ohníček, že základna U.S. Navy, neboli Na vy Yard v San Diegu, zrovna přijímá. Co víc, hodilo se jim také přijmout o ptika. Což Rostislav Nekrtil bezesporu byl. Kupodivu, v San Diegu mu vůbec nevadil ten neproletářský původ, ani zbla ne. Dokonce mu, ani nikomu jimé mu, však nevadilo ani to, že dosud není ob anem USA, ačkoli v Navy Yar du v San Diegu se opravují i americké nukleární ponorky. Nejen co do pohon u, ale i ty s atomovými rachejtlemi ve výzbroji. Po pravdě řečeno, jediné co mu vadilo, lze-li to za závadu považovat, bylo jméno. Nikdo samozřejmě neměl nic proti tomu, že se jmenuje Rostislav Nekrtil, ale nikdo také nevěděl jak takový cluster souhlásek vyslovit.

I stalo se, že kterási z těch ponorek ve službě brázdící vody vš ech oceánů, měla závadu na periskopu, bylo třeba ten periskop opravit. San Diego je na pobřeží Pacifiku, a je domovskou základnou ponorek sloužících v Pacifiku. Neboť vše si žádá své, mají takové ponorky samozřejmě ještě i svá depa roztroušená v těch nekonečných pacifických vodách. Jedno z n ich je Johnson Island.

Nu, pokud jde o název je pojmenování ostrov velikou nadsázkou. Je to jen docela obyčejný atol, asi tak osm kilometrů zdéli, šíře rovněž n evalné. Někteří soudí, že až 4OO metrů, jiní tvrdí, že ne víc než 25O. V k aždém případě se tam vešlo letiště, i depo pro ponorky a takové ty věci. Fabrika na výrobu pitné vody z mořské, zahradnictví, a spoustu jiných v ěcí. Samozřejmě také kaple, poddůstojnický klub, i klub pro důstojníky. Ostrov je rozdělen celkem na pět pásem "Security".Každé z nich m á svou vlastní barvu, a jen maloučko osob je vybaveno pětibarevnou kartičk ou, tedy kartičkou se všemi pěti barvami, opravňující vlézt všude, neboli k pohybu po celém tak zvaném ostrově. Za to má každý kdo na ost rov vstoupí, na levém rameni mikrofon zachycující vše co koná, s kým mluví a podobně. To všecko je napojeno na monitor a ten zase na počítač. Tak přesně tam milého optika Rostislava Nekrtila kvapem dopravi li, aby se podíval na ten zatraceno periskop. Dostal, respektive na místě mu vyhotovili kartičku s fotografií barvy žluté, ale dostal samoznejmě i t u mini-mini-minivysilačku na levé rameno se vše zachycujícím mikrofonk em.Vzorek jeho hlasu si zakodoval počitač.

Práce na té opravě prý nestála za řeč, bylo to hotové za půl dn e. Ale zatím co dopravit optika tam spěchalo, neb to podmořské plavidlo mě lo být ve službě, a Rostislava Nekrtila tam vezli extra spojem, na cestu z pátky si musil počkat na pravidelný let dopravky válečného námořnictva Spo jenoch států amerických.

Inu, na kterémkoli ostrově teplých Jižních moří se asi nečeká z le, zvláště na ostrově vybaveném tak dobře, jak takové námořní základny bý vají a jsou. Mohu dosvědčit, že je postaráno i o Strip Tease. A pak je tu moře, navíc oddělené jako všecky atoly,lagunou kam se nedostanou žraloci, což se o plážích u San Diega rozhodně říci nedá. Rostislav Nekrtil se tedy rozhodně šel vykoupat.Pořád s tím monitorem, však ho při příletu, kdy ž si počitač bral vzorek hlasu, upozornili, aby "to" neodkládal nikde mimo ubikaci, ani při koupání. Ten vzorek se arciť bral anglicky. Dosud jsme ovšem neřekli, že Rostislav kromě

neproletářského původu také ráčkoval.Věty vybírané odborníky pro počít ače k tomuto účelu jsou ostatně k ráčkování zcela lhostejné. Bylo jich asi šest, ale jedna zněla:

"She gaves him tea and the symphaty he needs." -Dala mu čaj i sympatie, které potřeboval.-

Večer se tedy Rosťa šel vykoupat, rozumně si vzal na tu cestu i plavky, ačkoli takhle večer je ani nepotřeboval, na pláži byl sám. Cestou do moře se radoval ze života, ba broukal i onen trampský šlágr o plápolají cím Jižním kříži, který je skutečně z Johnson Islandu vidět. Jakož i o uku lele, které lká tmou svou píseň tesklivou, a noci sálající žárem lásky .

V náladě radostné a vznosné vstoupil do příboje, když se to sta lo. Bolest jako hrom. Ťlápl ve tmě na mořského ježka. To bolí. Rosťa boles tí zařval. Česky a ovšem neslušně, což si jeden v exilu dovoluje, i tehdy když zrovna nešlápne na mořského ježka, u vědomí, že mu stejně nikdo neroz umí. Obyčejně to v těch nejožehavějších situacích nebývá pravda , ale to je teď vedlejší.

"Do prdele !" zněl ten výkřik. Ani mu nedošlo, že má na rameni tu mini-mini, která snese i monskou vodu.Však ji taky, jak byl poučen, neo dložil ani když se šel vykoupat.

Výkřik pochopitelně zachytil monitor a předal počítači, který vý křik vyhodnotil a zareagoval bleskově.

Počítač zajisté té Nekrtilově sprosťárně nerozuměl. To ani nemusí, ale správně ji vyhodnotil jazykově.

-Slavic, close to Russian.-

Slovanský jazyk blízký ruštině. Pak počítač, na základě těchto informací, vyhlásil neprodleně po plach.

Takže, ještě než si stačil Rostislav Nekrtil vytahat ty bodliny z nohy, už tam byli hoši S.P. to je taková námořnická obdoba M.P. Těch boy s v bílých přilbách, co je naši milí svazáci tak rádi karikovali v radostn ých průvodech na 1.máje. S velikom gustem obvykle předváděli jak tihle poh ůnci bídného

imperialismu buší do bojovníků za mír v zemích, kde si dosud nevládne, prostřednictvím svého bojového předvoje, a podle sovětského vzoru, pracující lid sám.

Shore Police se to jmenuje plným jménem. Byli tam v cuku letu.

Taky zjistili, že ten "mořský ježek", není žádný ježek, ale hod ně jedovatá mořská potvora, neptejte se mne jak se to správně jmenuje, s p rudce jedovatými bodlinkami, které právě tak jak se to stalo Rostislavovi, vstřeluje i svým jiným obětem a kořistem.

Takže pleskli na nosítka milého Rostislava, a horem pádem ho odlifrovali do špitálu, kde mu doktor vykládal jaké to měl št ěstí, že se k němu dostal ve čtvrthodině. Ani o končetinu takhle nepřijde, natož o život. Někteří lidé prostě mají štěstí.I zbytek bodlinek vytahal, nebyly to ostatně ani tak bodlinky, jako pořádné jehlice za které by se nemusil stydět ani dikobraz.

Cožpak o křestní jméno, o to nebylo, Rosťa tehdy žil v USA už p řes čtyři roky a ulehčoval svému okolí život tím, že si nechal říkat Ross. Vyspelovat Nekrtil taky není žádný

problém, ale zkuste anglicky vyslovit Nekrtil. Nýjkértjál...

Nedlouho potom se stal Rosča občanem. Prohlásil, že se vzdává šlechtických predikátů, a to i těch o kterých tředba ještě neví, a jiné ta kové věci,Její Ctihodnost, soudce Ms.Miriam Jeniffer Roy s ním krátce poho vořila o Ústavě, a ještě než odpřisáhl a stal se tedy Američanem, do rubri ky jak

se chce jako Američan jmenovat, pokud má potřebu jmenovat se jinak, ve psal slovo Nicker. Soudkyně Ms.Miriam, Jeniffer Roy, na rozdíl od Rosti věděla, že výslovnost tohoto jména je shodná s britským knicker s, což značí dámské kalhotky, pravda, sice britské a v USA nikoli běžně po užívané slovo, což ale vůbec neznamená, že také slovo neznámé, ale jen se Rosti zeptala, je-li to přání

jeho svobodná vůle.

Jan Beneš