--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Frebort A.
Název: Sleduje policie duchovní a spiritistické skupiny
Zdroj: NN Ročník........: 0004/027 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

SLEDUJE POLICIE DUCHOVNÍ A SPIRITISTICKÉ SKUPINY?

V novinách se psalo, že pan Martin Fendrych kritizoval návrh poslance pana Šum ana, který navrhoval, aby policisté v civilu se mohli inkognito pohybovat mezi kriminálními živly kvůli odhalování nezákonné činnosti. Já jsem se domníval, že takový postup je naprosto normální, protože při pronásledování nábožensky ( ale nejen nábožensky) zaměřených společností, od r. 1989 až do dneška postupuj í naprosto shodným způsobem, jaký pan Fendrych kritizoval. (Jestli jsem jej sp rávně pochopil.)

Např. Česká Universalie je policisty v civilu sledována od svého vzniku v roce 1990. Dnes se již někteří ani příliš netají svou profesí...

Podobný postup použila tajná služba při rozehnání Maharišiho Védské university v roce 1990-91...

Jeden mladík, který má na svědomí knihovnu duchovní literatury říkal něco, že mělo být vyhrožováno vydavatelům duchovní literatury, ale také řekl, že je to možná fáma.

Nějaký pán založil u Pardubic kroužek zabývající se psychotronikou a spiritism em a také si stěžoval na přílišný zájem policie...

Od několika lidí jsem zaslechl, že takto sledovány jsou všechny takové společn osti (UFOlogy nevyjímaje), ale neříkali nic konkrétně...

Nechápu, kde policie a vnitro berou prostředky na takovou rozsáhlou pátrací či nnost, když jich nemají dostatek ani na boj s obecnou kriminalitou, o organizo vaném zločinu ani nemluvě a některých lumpů si vůbec nevšímají (viz Chodí Čade k okolo, nedívej se na něho)...

A. Frebort, Černošice

V dopise pana Freborta postrádám konkrétní případ. Jeden mladík říkal, jeden p án si také stěžoval, od několika lidí jsem zaslechl - taková informace má pro novináře nulovou hodnotu. Zkrácený dopis zveřejňujeme proto, abychom dali čten ářské veřejnosti najevo, že nás i tato věc zajímá a že uvítáme konkrétní oznám ení o konkrétní události. Zatím máme spíš dojem panikaření.

K Maharišiho Védské universitě bych chtěla jen podotknout, že pokud tato skupi na skutečně zneužívá Maharišiho jméno (Mahariši zemřel v roce 1950) pro učení jiné, než jaké Mahariši hlásal, pak se sama vydává v nejrůznější podezření. Ví m, že původní stoupenci Maharišiho nechtějí s touto skupinou mít nic společnéh o a že ji považují za nejen podvodnou, ale i škodlivou (mám na mysli duševní p oškození jejich žáků). Zdá se, že dovozci Védské university nepočítali s ním, že v Čechách naleznou vzdělané a kvalifikované jogíny, kteří už tím, že ji bud ou ignorovat, dají najevo, co si o ní myslí.

*

K ČLÁNKU ČASOVANÉ BOMBY NÁBOŽENSKÝCH SEKT

Jsem katolík, ovšem nikoli kněz, ale laik, a tak si můžu dovolit kritizovat so učasné církevní a také pochopitelně světské hodnostáře, aniž bych měl o cokoli v strach (kněží jsou povinováni poslušností a tak musí "držet hubu")... Spolup racuji s knězi, kteří jsou současným stavem ve společnosti zděšeni, hovoří s l idmi otevřeně, ale vystoupení před širším publikem se obávají. Líbí se mi Vaše přirovnání sekt k politickým stranám. Společnost oficiálně (u stran dokonce finančně) podporuje i ty, kteří mají za cíl destrukci! Tyto "chy by" jsou vysvětlovány nezkušeností a podobně, ale obávám se, že mají velmi pře sný cíl. Společnost bombardovaná agresívní reklamou všeho druhu, vysokou krimi nalitou a činností brutálně měnící a ovlivňující lidskou psychiku (sekty, jóga , drogy včetně alkoholu), je na pokraji strachu a tím také velice snadno ovlad atelná...

P. Kaniok, Frenštát pod Radhoštěm

Na rozdíl od pana Freborta, který má pocit, že svoboda vyznání je ohrožena pro následováním nejrůznějších sekt a hájí ji i za tu cenu, že se svezou i sekty, řekněme, problémové, pan Kaniok patří spíše k opačné straně. Sekty, jóga, drog y, alkohol, to vše je škodlivé člověku a jsou to nástroje k ovládání. Jenže - jak se pisateli do tohoto souhrnu dostala jóga? Jsou-li na světě lidé, kteří jsou naprosto nemanipulovatelní, jsou to právě jogíni. Vychovávají sami sebe ke svobodě a nikdo je do područí nedostane. Může-li duchovně degenerovan ého člověka na přelomu tisíciletí něco opět zušlechtit, pak je to právě jóga. Pravdou však je, že jóga je určitým způsobem dvousečná, a že je nutné v zájmu tělesného i psychického zdraví dbát na její pravidla.

Překvapující je, že pisatel hodil jogíny do stejného pytle s alkoholiky a feťá ky. Zřejmě má o józe jiné představy, než čím ona skutečně je. Možná, že jej zm átlo zneužívání některých jogínských praktik různými sektami. Zneužitelné je všechno, co se na této planetě vyskytuje. Vzpomeňme na zneužití duchovních křesťanských pastýřů v době nedávno minulé, a to Státní bezpečnost í. Ale proto přece nebudeme zavrhovat křesťanství!

Zdá se, že oba čtenáři mají jedno společné: v dobré snaze vylévají z vaničky i dítě.

*

S veľkým záujmom som si prečítal Váš príspevok uverejnený v NN č. 19/1994 na s trane 31 pod nadpisom "Časované bomby náboženských sekt". Článok je zaujímavý a poučný. V podstate súhlasím s tým, čo ste napísali a to i napriek tomu, že s om už vyše 20 rokov svedkom Jehovovým a mám za sebou 40 mesiacov ťažkého väzen ia v rôznych väzniciach na Slovensku.

Je to tak, ako ste napísali: svedkovia Jehovovi ako celok usilujú, stručne pov edané, o štátne razítko, ktoré pre nich znamená garanciu bezpečnosti. Svedkom Jehovovým ako celku je vštepované do mysli toto: sme najlepší, sme naj správnejší, sme najspravodlivejší. Sme tí, na ktorých sa vsťahuje predpona naj v kladnom smysle a ako takí máme jediní nádej na prežitie Armageddonu. Omyl! Tak isto ako razítko štátu pre svedkov Jehovových neznamená žiadnu garanciu be zpečnosti, tak isto i členstvo v Organizácii svedkov Jehovových neznamená, že každý člen tejto Organizácie Armageddon automaticky prežije.

Svedkovia Jehovovi ako celok totiž trpia závažným nedostatkom: s obľubou pouka zujú na chyby iných, ale nikdy nie na svoje vlastné!

Mám na Vás ešte jednu prosbu. Ak budete v budúcnosti písať o svedkovch Jehovov ých, nepoužívajte hanlivý výraz "Jehovisti" ale oficiálny výraz "svedkovia Jeh ovovi".

Josef Vaskovic, Viedeň

Nevím nic o tom, že svědkové Jehovovi pociťují výraz "jehovisté" jako hanlivý a děkuji za upozornění. Zkrácené výrazy se používají všude, kde příliš dlouhý výraz řečníka či pisatele zdržuje, zatímco on je soustředěný na hlavní myšlenk u. Nejen v češtině. Angličtina ve zkracování už jde tak daleko, že už používá místo slov pouze písmena: P.O. - pošta. a.m. - dopoledne. p.m. - odpoledne... *

Četl jsem článek Časované bomby náboženských sekt. Měl bych k němu několik při pomínek. Jsou samozřejmě sekty a splečnosti s negativním působením, ale těch n ení tolik. Často také kvůli chybě jednoho člověka je zdiskreditována celá spol ečnost. Jinak jsou tyto společnosti běžně rozšířeny v Německu, Rakousku, Švýca rsku, Francii, Anglii, USA, Kanadě atd., tedy ve všech státech s vysplou demok racií.

Osho Rajneesh, který byl v článku také napaden, zemřel před několika lety v In dii. Ze spojených států byl vyhoštěn kvůli zpronevěře mnoha miliónů dolarů, jí ž se dopustila jeho blízká společnice, ale na níž nebyl osobně zainteresovaný, nebo se to alespoň neprokázalo. Ale přesto, jako představitel společnosti měl spoluzodpovědnost. Osho společnost není náboženská sekta. Jde o systém medita cí upravených pro moderního západního člověka s dynamickým - většinou tanečním prvkem. Podobně jako duševní cvičení jógy, ale ne púouze ve statické poloze. Já od roku 1989 poznal asi 11 společností, ale žádná na mě nezanechala následk y.

Jinak si vašich novin velmi vážím a proto vás prosím, i v tomto případě vše pr ověřujte a uvažujte vlastní hlavou, abyste se aniv této oblasti nestali hlasat eli komunistické demagogie.

Ještě jednou A. Frebort

Informace k článku, o kterém se zmiňujete, jsme čerpali z oficiálního tisku Sp olečnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, zaměřeného zejména na historická fakta.

Osho pro mne osobně je velmi rozporuplnou osobností. Jeho meditační techniky k ypí láskou k životu a ke všem tvorům, radostí a svobodou. Upjatým lidem, kteří si se svou sešněrovaností nevědí rady, je lze jen doporučit. Soukromý život tohoto zajímavého muže a některé jeho názory jsou poněkud probl ematické, ale to by možná bylo téma na celou knihu.