--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Slovenská vláda a parlament bojkotuje daňových úradníkov
Zdroj: NN Ročník........: 0004/027 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

SLOVENSKÁ VLÁDA A PARLAMENT BOJKOTUJE

DAŇOVÝCH ÚRADNÍKOV

V žiadnej krajine nie sú daňoví úradníci populárni, čo vyplýva priamo z ich pr ofesie. V demokratických štátoch, ktoré si chránia nielen občana, ale aj svoj majetok pred EKONOMICKÝM ZLOČINOM, je daňový úradník vybavený DOKONALOU LEGISL ATÍVOU a finančné úniky sa tu považujú za najťažšie previnenia. Príliš riskantná profesia? (podnadpis)

Pri rozhovoroch s pracovníkmi daňových úradov som si vypočul všeličo. Čo ma ov šem najviac prekvapilo, mnohí z nich začínajú mať STRACH. Skutočný a nefalšova ný. Z hrôzou sa dozvedám, že tak, ako za minulého režimu súdy dokázali odsúdiť robotníka za dve ukradnuté vrecká cementu a komunistických zločincov - zlodej ov miliónových hodnôt vedome zakrývali, TAK TERAZ EXISTUJE NIEČO PODOBNÉ. Dokumentujú to na konkrétnych prípadoch a prosia ma, aby som to považoval za s úkromnú informáciu. Nejednému z nich bolo naznačené, že objednané komando im s iahne aj na deti.

Nedávno mi dvaja pracovníci tejto inštitúcie rozprávali, ako jeden takýto mafi án cez nastrčené osoby skupoval vydražené reštauračné podniky. Neskôr si ale u vedomil, že zvolil zlú taktiku. Za jeho peniaze sa totiž nastrčená osoba stala oficiálnym držiteľom vydraženého objektu.

Vyriešil to svojsky. Prinútil ich, aby cez notára mu tieto objekty bezplatne d arovali. Lenže, po určitej dobe prišlo týmto darujúcim oznámenie, že musia zap latiť daň štátu, ktorej obnos nebol práve najnižší. Fiktívni majitelia sú v zú falej situácii. Jednému z nich bolo dokonca pohrozené, že ak to oznámi, ZLIKVI DUJÚ MU DIEŤA.

Keď legislatíva slúži zločincom (podnadpis) Ako som už niekoľkokrát v týchto novinách naznačil, PREDVOJOM EKONOMICKÉHO ZLO ČINU NA SLOVENSKU SÚ PONOVEMBROVÉ VLÁDY A PARLAMENTY. Keď by som to mal defino vať ešte hlbšie, tak použijem nasledujúcu rovnicu:

SPOJENIE POLITICKÝCH HLUPÁKOV A ZLOČINCOV=EKONOMICKÝ KOLAPS Veď ako je to možné, že 5 rokov po novembri 1989 neboli schopní pripraviť také zákony, ktoré by ochránili vlastný štát a jeho občanov od týchto negatívnych javov?

Kde idú pokuty, vyrúbené daňovými úradmi? (podnadpis) Ako som sa dočítal v Hospodárskych novinách z 23. 5. 1994, tak podľa zákona č. 567/1992 Zb. sú dane a poplatky od právnických a aj od fyzických osôb príjmam i štátneho rozpočtu. Ministerstvo financií SR však naformulovalo v tomto zákon e vo svoj prospech takto zahmlenú formuláciu:

"Penále a pokuty vyrubené daňovými úradmi a Ústredným daňovým riaditeľstvom SR podľa osobitných predpisov sú PRÍJMOM OSOBITNÉHO ÚČTU ŠTÁTNEHO ROZPOČTU". V ďalšom pokračovaní sa autor dotyčného článku snaží dokazovať, že z týchto pe ňazí čerpajú daňové úrady rôzne položky, čo je viac-menej nemorálne a je to na hranici zákona. Prirovnáva to dokonca k policajtom, ktorí by vybrané pokuty z a dopravné priestupky preúčtovali zo štátneho rozpočtu na účet Ministerstva vn útra SR.

Aká je realita (podnadpis)

Viacerí pracovníci daňových úradov mi potvrdili, že v rámci rozpočtu im financ ie na výplaty vychádzajú len do septembra 1994. Oprávnene sa pýtajú, či za svo ju činnosť pri zabezpečovaní príjmu do štátneho rozpočtu, z ktorého sa kryjú n evýrobné sektory (zdravotníctvo, školstvo, kultúra, dôchodky atď.), si nezaslú žia, aby za náplň tejto práce mali ZARUČENÚ zákonnú mzdu?

Ako som sa mal možnosť presvedčiť, čiastky z daňových únikov, ktoré boli objas nené a na ich základe predpísané penále - by stačilo na ich finančné ohodnoten ie, pokiaľ by boli samostatnou a na štáte nezávislou organizáciou. Preto by ma zaujímalo, ktoré sektory štátnej administratívy sa priživujú na ich práci? Argumenty riaditeľa ÚDR SR (podnadpis)

Že naše zákony dovoľujú "ulievať" peniaze, to názorne potvrdil v rozhovore pre NÁRODNÚ OBRODU (24. 5. 1994) riaditeľ Ústredného daňového riaditeľstva SR v B anskej Bystrici, Ing. Štefan JAGERSKÝ.

V úvode pripomenul, že za štyri mesiace tohto roku vybrali daňové a colné orgá ny vyše 41,4 mld. korún, čo z plánovaných 97,3 mld. predstavuje 42,6 percenta. Ich situácia by sa v mnohom zlepšila, KEBY DAŇOVÉ ORGÁNY MALI PRÍSTUP K ÚČTOM V BANKÁCH. PRÁCU IM SŤAŽUJE AJ TO, ŽE SÚ VYTVORENÉ LEGISLATÍVNE PODMIENKY NA LEGALIZOVANÉ DAŇOVÉ ÚNIKY. MNOHÍ Z PODNIKATEĽOV PRESNE VEDIA, AKO LEGÁLNE "ULI AŤ" PROSTRIEDKY.VEĽKÉ PENIAZE NÁM UNIKAJÚ DO CUDZINY, ŠTÁTNE PODNIKY IDÚ DOLU VODOU A ESEROČKY, KTORÉ V NICH ZABEZPEČUJÚ ZÁSOBOVANIE A ODBYT, PREKVITAJÚ. Že mnohí poslanci v NR SR nemajú záujem, aby daňové úrady plnili svoje úlohy, vyplýva aj z odpovede pána Jagerského na otázku: "Nedávno bol v NR SR predlože ný návrh na zrušenie ÚDR. V čom tkvie podstata ďalších zmien"? - Od začiatku tohto roku rozhodnutím ministra financií sa zmenila organizačná štruktúra daňových orgánov. Všetko sa dostalo pod jednu strechu. Regionálne po bočky sa zmenili na pracoviská ÚDR, ktoré pôsobia priamo v teréne, a metodicky usmerňujú daňové úrady. Inými slovami: stali sme sa jedným subjektom vo vzťah u k pôvodnému modelu s tým, že by DAŇOVÉ ÚRADY PRIAMO RIADILO MINISTERSTVO FIN ANCIÍ PROSTREDNÍCTVOM VIACERÝCH ROZPOČTOVÝCH ORGANIZÁCIÍ. Nie je to celkom pri rodzený vývoj - terajšia organizačná štruktúra sa ukazuje ako FUNKČNÁ, čo napo kon dosvedčujú aj výsledky. Ministerstvo financií by sa malo predovšetkým zaob erať koncepciou ďaňovej a finančnej politiky, a nie sa stať orgánom, ktorý sa okrem iného musí starať aj o to, či daňové úrady MAJÚ kancelársky papier. Na otázku: "Mimochodom, povráva sa, že naň už skutočne nemáte"..., odpovedal: - Náš rozpočet je oproti vlaňajšku nižší o 342 miliónov korún, čo je 37 percen t. Skutočne sme sa dostali do situácie, že NAŠIM DODÁVATEĽOM DLHUJEME ZA TEPLO , VODU A ENERGIU UŽ 20 MILIÓNOV KORÚN. Ale v krátkom čase bude schválený výnos o použití prostriedkov osobitného účtu štátneho rozpočtu, z ktorých sa predov šetkým zabezpečuje financovanie prevádzky a materiálno-technického vybavenia d aňových orgánov.

A tak mi ako autorovi článku napadá otázka, prečo doteraz naši poslanci neprij ali také zákony, ktoré by daňovým úradníkom uľahčili ich robotu? Nie je to aj preto, že mnohí z poslancov sú zainteresovaní v špinavých podnikateľských akti vitách?

Vladimír PAVLÍK