--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Jeden z úspěchů sametu
Zdroj: NN Ročník........: 0004/029 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

JEDEN Z ÚSPĚCHŮ SAMETU V TÝNĚ NAD VLTAVOU BYDLÍ TŘIADEVADESÁTILETÁ ŽENA V PŘÍVĚSU!

I.

Sedím nad balíkem lejster, důkazem jedné lidské bezohlednosti a arogance. O d začátku roku 1975 se táhne poněkud nerovnoměrný spor, vedený z jedné strany paní Marií PETRÁKOVOU (nar. 1901) a bolševickou mašinérií, vystřídanou svým po krevním sametovým parchantem na straně druhé. Píše se 27. červen 1994 a případ není doposud uzavřen. Bezohlednost a hulvátsví prosakuje již pátým rokem i př es "sametovou" textílii. Namalujme si tedy v několika pokračováních onen otřes ný obraz boje zoufalého člověka - stařičké ženy proti nelidské zvrhlosti. Stat ečnost této ženy, která od roku 1982 bydlí ve starém přívěsu za osobní auto, b y mohla být vzorem i pro ty největší chlapské tlučhuby - pivní chlastometry! VYVLASTNĚNÍ NIKOLIV JAKO ZÁJEM VEŘEJNÝ, NÝBRŽ RYZE

SOUKROMÝ

Důvodem k likvidaci domu v bývalé Fučíkově ulici č. 194 se "udělal" veřejný zájem, spočívající v uvažování o rozšíření komunikace č. III/1472. Jelikož se jeho obyvatelka a majitelka - paní Petráková, nehodlala vystěhovat, považujíc rozhodnutí takto za nezákonné, použili vládnoucí bolševici v Týně nad Vltavou svých hybných pák a zařídili vše potřebné tak, aby paní Petráková obdržela je dnoho krásného dne soudní příkaz k vystěhování a vyvlastnění domu. Skutečný zájem však nebyl v nutnosti rozšířit onu silnici třetí třídy (dopo sud je v původním stavu!), kde dům tvořil tzv. bodovou závadu, ale umožnit výs tavbu vjezdu do dvora chalupy jednoho bolševika a rozebrání materiálu ze zbour aného domu dalšími ruďasy. Konkrétněji: Soudruh KALIŠ, coby šéf stavebního úřa du MěNV v Týně nad Vltavou potřeboval materiál pro jistého ZOUBKA z Doubravy č . 25. Skutečnost, že rozšíření silnice byla pouze záminka potvrzuje i vyjádřen í JčKNV, odboru dopravy, č.j.: 86/281 z 16.5.1986, kde se praví: "Odbor doprav y Jč KNV v Č. Budějovicích sděluje, že v současné době není v plánu výstavby s ilniční sítě zařazena rekonstrukce ulice Fučíkovy v Týně nad Vltavou." ALOU DO PŘÍVĚSU!

Když paní Petráková nehodlala doprovolně ustoupit soudružským čachrům, zaří dili si to vltavotýnští bolševici po svém.

I Okresní soud v Č. Budějovicích se činí a rozhodnutím vymáhající úřednice (ze dne 22.3.1982), soudružky Vlasty PROCHÁZKOVÉ, nařizuje vyklizení bytu v ob jektu č.p. 194 na den 31. března 1982 v 900 hodin! A basta... I když se jednal o o vyklizení bytu, nechal MěNV vyrabovat vše, včetně dřevníku a stodoly. Paní Petráchová si stěžuje. Dne 2. dubna 1982 Okresnímu soudu v Č. Budějovi cích, poté i Předsednictvu vlády ČSSR... Vše, samozřejmě - marně... Dům je zbo urán a paní Petráková na místě jeho výskytu zaparkovává přívěs za osobní auto o rozměrech asi 2,5 x 2 metry. Věci ze zbouraného domu jsou převezeny na místo , kde má přístup kde kdo a jsou pomalu, ale jistě, rozkrádány. Několik let přečkává paní Petráková zimu v restauraci "U Slabých", aby se po č ase nastálo "uvelebila" ve svém miniobydlí.

A PŘICHÁZÍ SAMET...

Přichází samet a s ním doba politických zlatokopů v podobě všehoschopných b olševických kreatur, dobrodruhů typu křesťana Aloise SVOBODY, současného staro sty města Týn nad Vltavou.

Paní Petráková zasílá své kritické připomínky Koordinačnímu výboru Občanského fóra v Týně, poukazujíc především na žalostnou morálku pana Svobody. A nikdo j iný, než zmíněný "fórista" jí také neodpovídá. Ve stanovisku ze dne 29.12.1989 informuje paní Petrákovou o tom jak za jeho řízení nebyl v minulosti Občanský výbor č. 1 nijak manipulován, poučuje o činnosti orgánů v západních zemích a vyhrožuje - v té době osmaosmdesátileté(!) - paní stěžovatelce tím, že si na p omoc proti jejímu "násilí" bude muset vyžádat právní ochranu... Vskutku nechut né čtení, nad kterým by muselo zvracet i dítě v mateřské škole. O tom, že obča nské výbory byly v podstatě prodlouženou rukou komunistické mafie, není v dopi se ani zmínka...

"VYVLASTNĚNÍ NEBYLO ZCELA V SOULADU SE STAVEBNÍM ZÁKONEM..." uvádí v odpovědi na žádost paní Petrákové o odškodnění za zbouranou nemovit ost pan ing. Karel HARBÁČEK. Dopis je datován 14.8.1990 a mimo jiné se v něm k onstatuje: "K Vašemu dopisu ze dne 30.3.1990 pod č.j. 1485 jsem nucen sdělit, že předmětné rozhodnutí nebylo v materiálech stavebního úřadu za rok 1977 nale zeno... Protože doposud nebylo dohledáno, rada je zatím nemůže zrušit." To jso u věci!

Dne 2.10.1990 navštěvuje paní Petráková předsedu ONV ing. J. PECHU a poté i Vý bor lidové kontroly téhož úřadu. Důvodem návštěvy byla žádost o podporu při ře šení její bytové situace. Po dohodě doporučil jak předseda ONV, tak místopředs eda VLK řešit přetrvávající problémy v bytové otázce odprodejem objektu, o kte rý paní Petráková projevila zájem. Jednalo se o domek na Vinařického náměstí 2 09, kde měla uloženy i věci ze zbouraného stavení. Nic...

A tak 19.6.1991 navštěvuje opět - tentokráte již přednostu OkÚ v Českých Bu dějovicích. Pověřená vedoucí kanceláře přednosty, JUDr. Irena TICHÁ pořizuje z jednání zápis, ve kterém doporučuje MÚ v Týně, aby stížnost byla řešena lidsk ým způsobem v rámci možností a znovu žádá o nové projednání prodeje již zmíněn é nemovitosti.

Pokračování příště. Radek DAVID