--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Vedelo ministerstvo financií...
Zdroj: NN Ročník........: 0004/029 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

VEDELO MINISTERSTVO FINANCIÍ SR, ŽE UPREDNOSTNILO STÁVKOVÚ SPOLOČNOSŤ, KTOREJ GENERÁLNY RIADITEĽ JE

EVIDOVANÝ SPOLUPRACOVNÍK ŠtB? Samostatná a zvrchovaná SLOVENSKÁ KOMUNISTICKO-EŠTEBÁCKA republika ide neochve jne za svojim cieľom. Vladimír Mečiar, Ján Čarnogurský, Peter Weiss a im podob ní už stačili z Gottwaldovho hesla - "Všetka moc patrí robotníckej triede", vy robiť nové heslo - "Všetka moc patrí premaľovaným komunistom a evidovaným spol upracovníkom ŠtB".

Predohra k riskovaniu na veľký zisk (podnadpis) Terajší generálny riaditeľ NIKÉ doc. Ing. OTTO BERGER, CSc., má v publikácii " Kto je kto", uvedený dátum narodenia, ktorý je zhodný s dátumom narodenia osob y toho istého mena, ktorá je v NN evidovaná ako AGENT ŠtB, ev. č. 429608, kr. m. UJO a ďalej v kategórii dôverník, ev. č. 24296, kr. m. SVETLO. Môže sa ovše m stať, že pri OBHAJOVANÍ SVOJEJ CTI PÁN BERGER PREUKÁŽE, ŽE MÁ DVOJNÍKA. (mys lí sa tým rovnaký dátum narodenia - pozn. autora V. P.)

Pri podrobnom študovaní životopisu pána Bergera ma zaujala jedna pasáž, ktorá by taktiež mohla mať súvislosť s jeho krycím menom - SVETLO - v kategórii dôve rník. Možno ho dostal aj preto, lebo na SVŠT prednášal svetelnú techniku. V to mto období sa podieľal na projektovaní a výrobe špeciálnych svietidiel, lustro v a pod. Pracoval v týme, ktorý od roku 1971 realizoval okolo 50 veľkých svete ľných projektov, napr. na Hrade, Úrade vlády, niekoľkých ministerstvách, kašti eľoch, ZASTUPITEĽSKÝCH ÚRADOCH a pod. Pokiaľ bude mať aj v tomto dvojníka, tak potom sa bude jednať o skutočnú raritu.

Treťou raritou, pokiaľ má dvojníka, bude, že posledné dvojčíslie - 08 z regist račného čísla v kategórii agent hovorí, že v tom čase patrilo Bratislave. S prípravou na vznik NIKÉ sa začal zaoberať v roku 1990 a realizoval ju v roku 1991. V súčasnosti má táto spoločnosť okolo 125 stávkových kancelárií a postu pne vytláča dlho úspešnú ŠPORTKU z pozícií.

Ako vyprášiť konkurencii kožuch (podnadpis) Koncom roku 1993 vypísalo Ministerstvo financií SR verejnú súťaž na prevádzkov anie číselných hier. Účastníci dotyčného konkurzu dobre vedeli, že víťaz a nes korší prevádzkovateľ bude mať zaručené mnohomiliónové zisky, PRAKTICKY BEZ RIZ IKA.

Aj keď podľa niektorých slovenských novín UŽ PRI VYPÍSANÍ SÚŤAŽE NEBOLI DODRŽA NÉ ZÁKONOM PREDPÍSANÉ PRAVIDLÁ, MINISTERSTVO SÚŤAŽ NEANULOVALO. Za víťaza vyhl ásilo súkromnú spoločnosť NIKÉ, s ktorou ministerstvo založilo spoločnosť ŠPOR TNIKÉ. Podľa názoru oponentov to znamená, že časť z vopred zaručených miliónov ých príjmov z číselných hier, ktoré doteraz išli do štátneho rozpočtu a telový chovy, by MALA DOSTAŤ SÚKROMNÁ SPOLOČNOSŤ.

Podľa NOVÉHO ČASU z 15. 4. 1994 sa však ukázalo, že Niké nie je schopná SAMOST ATNE prevádzkovať číselné hry, lebo počítala s tým, že VYUŽIJE zariadenia Špor tky - svojho konkurenta v súťaži. Bývalý minister financií Július Tóth musel z a tejto situácie PREDĹŽIŤ licenciu Športke - a to do konca mája 1994. Nezrovnalosti a machinácie so zákonom? (podnadpis)

No už v tomto období začala prípad šetriť generálna prokuratúra a kontrolóri N KÚ. Z poverenia svojho predsedu tu pri vykonanej kontrole ohľadom dodržiavania zákona o lotériách a iných podobných hrách zistili závažné nedostatky. V čase prvého zasadnutia komisie, kedy boli otvárané obálky s prihlásenými náv rhmi do súťaže, členovia tejto komisie NEBOLI NA VYKONANIE TOHTO ÚKONU KOMPETE NTNÍ, PRETOŽE NEMALI MENOVACIE DEKRÉTY. Komisia taktiež nepostupovala podľa vo pred odsúhlasených kritérií na vyhodnotenie súťaže a bez zdôvodnenia ZMENILA s chválené kritériá. Tie sa menili ešte dva razy a nakoniec komisia vôbec podľa nich nepostupovala.

Komisia taktiež NEAKCEPTOVALA výsledky expertíznych posudkov, kde z troch odbo rných posudkov sa DVA VYJADRUJÚ V PROSPECH ŠPORTKY a tretí posudok vyhodnotil Športku a Niké rovnocenne.

Športka sa bráni (podnadpis)

Predstavitelia valného zhromaždenia Slovenského združenia telesnej kultúry (SZ TK) patriaceho k a. s. Športka, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 16. 4. 1994 v Br atislave, vyzvali vládu SR, aby si OSVOJILA výsledky šetrenia NKÚ ohľadom lice ncie pre spoločnosť NIKÉ. Jeho predseda Ivan HARGAŠ tu mimo iného povedal - "T elovýchova a šport si už užila dosť politických tlakov, či už to bolo ÚV KSČ, ÚV KSS, Národný front. Telesná výchova nemôže byť donekonečna politickou prost itútkou."

Ďalšie závažné obvinenie v kauze Športka - Niké vyslovil na dotyčnom zhromažde ní predseda predstavenstva a. s. Športka Dalimír KUBALA: - "SNAHA O ZLIKVIDOVA NIE ŠPORTKY JE SÚČASŤOU DOPODROBNA VYPRACOVANEJ STRATÉGIE NA OVLÁDNUTIE SLOVEN SKÉHO ZDRUŽENIA TELESNEJ KULTÚRY A NA VYNÚTENIE SI POSLUŠNOSTI DOSIAĽ NEZÁVISL EJ NAJVÄČŠEJ TELOVÝCHOVNEJ ORGANIZÁCIE".

Ako vyplynulo z ďalšieho priebehu rozpravy, Športka sa dostala do rozporu s Mi nisterstvom financií SR ešte ako Sazka - a už vtedy to bol zároveň aj BOJ S NI KÉ. Pán Berger a jeho družina sa neuspokojili s pôvodným poľom pôsobnosti a po žiadali o povolenie EMISIE TELEVÍZNYCH STIERACÍCH ŽREBOV - A DOSTALI HO, KÝM S AZKA NA OBDOBNÚ FEDERÁLNU TUTOVKU SO ŽREBMI POLOVIČNEJ CENY A PRIBLIŽNE OBDOBN ÝCH VÝHIER NIE, dokonca i napriek tomu, že slovenskému športu hrozila STRATA 3 0 miliónov.

Ale ani týmto sa podrazy zo strany Ministerstva financií nekončia. Podľa ziste nia kontrolórov NKÚ deň pred Štedrým dňom 1993 naozaj vznikla a. s. Športniké. Ministerstvo financií tu malo 70 percentný podiel a Niké 30 percentný. PREDSE DOM PREDSTAVENSTVA SA STAL PREDSEDA KOMISIE VEREJNEJ SÚŤAŽE JOZEF VARGA! Najlepšia obrana je útok (podnadpis)

Proti argumentom a. s. Športka vydalo Športniké a Niké vyhlásenie, ktoré mi pr ipomína rétoriku eštebáckych ideológov, keď robievali obhajovacie tirády socia listickej ideológie.

Citujem: "Nečestnosť boja niektorých funkcionárov Slovenského zväzu telesnej v ýchovy proti MF SR a spoločnosti Niké je súdnemu človeku zrejmá. Veď ich argum enty sa nezaoberajú podstatou veci, ale iba rôznymi ohováraniami a polopravdam i. Na základe zákona o lotériách a hrách uskutočnilo Ministerstvo financií SR výberové konanie na organizátora číselných hier na Slovensku. Je teda v kompet encii MF SR vybrať toho najlepšieho. Niet pochýb o tom, že Niké predložila naj lepší projekt. Podporili ho všetci členovia výberovej komisie, v ktorej boli z ástupcovia NKÚ SR, MV SR a MF SR".

Tomu sa hovorí DEZINFORMAČNÁ DRZOSŤ, hlavne po usvedčeniach Niké zo strany kom petentných orgánov. Ďalej vo svojom vyhlásení argumentujú množstvom čísel a úd ajov, z ktorých ovšem vychádza, že s PROTEKCIOU MF SR SA DÁ UROBIŤ SKUTOČNE MN OHO, len škoda, že protistrana takéto výhody nedostala.

Vedenie Niké a Športniké sa taktiež "zabudlo pochváliť", že Generálna prokurat úra SR PODALA Najvyššiemu súdu SR sťažnosť pre PORUŠENIE ZÁKONA PRI POVOLENÍ Z ÁPISU TEJTO SPOLOČNOSTI S ÚČASŤOU MF SR A NIKÉ.

Napriek tomuto kroku Generálnej prokuratúry SR Ministerstvo financií SR ODOBRA LO 2. 5. 1994 licenciu spoločnosti LOTIP Bratislava, ktorá bola zriadená Slove nským Červeným krížom a prevádzkovala číselnú lotériu 6 z 36, hoci pôvodne mal i licenciu UDELENÚ DO KONCA ROKU 1999! Týmto "rozhodnutím" získala po 1. júni 1994 platné povolenie Športniké!! Skutočne názorný príklad, hodný pre SLOVENSK Ú KOMUNISTICKO-EŠTEBÁCKU REPUBLIKU.

Ako rozhodne Najvyšší súd SR? (podnadpis) K dotyčnej kauze sa vyjadril aj hovorca Generálnej prokuratúry SR JUDr. Slavom ír ŠÚREK. Ten pre denník SME 20. 5. 1994 povedal:

"Na základe podnetu a. s. Športka zo 14. januára a podnetu Najvyššieho kontrol ného úradu SR podala GP SR 20. apríla 1994 sťažnosť pre porušenie zákona proti rozhodnutiu, ktorým Obvodný súd Bratislava I. povolil zapísať do obchodného r egistra a. s. Šport-Niké. Dôvodom podania sťažnosti pre porušenie zákona na Na jvyšší súd SR je zistenie, že do predmetu činnosti a. s. Šport-Niké boli súdom POVOLENÉ ZAPÍSAŤ AJ TAKÉ ČINNOSTI, NA PREVÁDZKOVANIE KTORÝCH NEBOLO VYDANÉ ZÁ KONOM VYŽADOVANÉ POVOLENIE MINISTERSTVA FINANCIÍ.

Generálna prokuratúra taktiež zistila, že v prípade a. s. Šport-Niké Ministers tvo financií SR s POUŽITÍM ROZPOČTOVÝCH PROSTRIEDKOV SPOLUZALOŽILO OBCHODNÚ SP OLOČNOSŤ, HOCI ZÁKON TAKÝTO POSTUP MINISTERSTVA FINANCIÍ PODĽA NÁZORU GP SR NE PRIPÚŠŤA".

Minister Filkus - expert pre hluchonemých? (podnadpis) Terajší minister financií Rudolf Filkus pravdepodobne mieni kandidovať na titu l - KVALIFIKOVANÝ POLITICKÝ PRELIETAVEC. Svoju politickú kariéru zahájil v KSČ a KSS. Po novembri 1989 prebehol do VPN, odtiaľ do HZDS, potom do Aliancie de mokratov (AD), odtiaľ do Aliancie demokratov Slovenskej republiky (AD SR), pot om do Demokratickej únie Slovenska (DEÚS) a nakoniec zakotvil v Demokratickej únii (DÚ).

Aj jeho rétorika k vyjadreniu tejto kauzy ho skôr predurčuje na púťového hlása teľa, ako na ministra. Napriek tomu, že Najvyšší súd ešte nerozhodol o podnete Generálnej prokuratúry, pán Filkus už sa nám "zaskvel". Veď ako som si mohol prečítať v denníku Slovenská Republika 25. 5. 1994 pod nadpisom - NIKÉ suverén ne víťazí - citujem:- Pán minister Filkus vyzval novinárov z Nového Času a Pra vdy, aby sa pýtali, ako pokračuje prípad Niké. "Neprekáža mi, ak ma okiadzajú bulvárne noviny," povedal. PREDNOSŤ VŠAK DOSTANE PROJEKT, KTORÝ PRINESIE ŠPORT U VIAC PEŇAZÍ. A TÝM JE STÁVKOVÁ KANCELÁRIA NIKÉ.

Ako vidieť, minister Filkus sa vlastne usvedčil. Noviny, ktoré nazval bulvárne , môžu mať ovšem čisté svedomie, hlavne v protiklade s jeho svedomím a s tzv. jeho odbornými schopnosťami.

Zaujímavý bol aj výrok vrchného riaditeľa Ministerstva financií SR Jozefa Magu lu, ako ho prezentoval v Rádiožurnále 23. 5. 1994. Postavil sa proti tomu, ABY TRH ROZHODOL, ČI SÚ LEPŠIE STARÉ HRY ŠPORTKY ALEBO NOVÉ ŠPORTNIKÉ. Riaditeľ a. s. Športka Rostislav MATOUŠEK ho však usvedčil, že - "Ministerstvo financií SR za posledný rok SÚSTAVNE PORUŠUJE ZÁKONY a za veľmi závažné označ il aj to, že si BEZ POSLANCOV DOVOLILO NOVELIZOVAŤ ZÁKON O TELESNEJ KULTÚRE". Ako vidieť, s takýmito financmajstrami to asi dotiahneme do tej najhlbšej prie pasti.

Ministerské zbohom Športke (podnadpis)

A tak sa teda stalo, že dňom 1. 6. 1994 by vlastne Športka mala zaniknúť. Tzv. Mečiarov odporca, toho času na funkcii ministra financií SR, RUDOLF FILKUS, D OKONČIL TO, ČO NA DOTYČNOM MINISTERSTVE PRIPRAVILI ÚRADNÍCI VERNÍ VLADIMÍROVI MEČIAROVI.

Za tejto situácie vedenie Športky požiadalo o pomoc predsedu vlády SR Jozefa M oravčíka. Ten im prisľúbil, že dá pokyn ministrovi financií, aby umožnil hrať obom, aj Športke, aj Šport - Niké.

Keďže celá kauza je v rukách Najvyššieho súdu SR a ďalšie žaloby zo strany býv alej Športky možno očakávať, bude nanajvýš zaujímavé, ako to všetko dopadne. Č I V TEJTO KAUZE ZVÍŤAZÍ PRAVDA A ZÁKON, ALEBO DŽOB "MEČIAROVCOV", TO UKÁŽE ČAS .

Šport - Niké je nezákonná (podnadpis)

Dňa 30. 6. 1994 vydal Obchodný senát Najvyššieho súdu SR tento rozsudok: - Vo veci zápisu ŠPORT - NIKÉ a. s. do obchodného registra uznesením Obvodného súdu Bratislava 1 zo dňa 26. 1. 1994 BOL

PORUŠENÝ ZÁKON. Toto uznesenie sa ZRUŠUJE a vec sa vracia Obvodnému súdu Bratislava 1 na ďalšie konanie.

Najvyšší súd SR teda prišiel k záveru, že Šport - Niké, ktorú založilo ministerstvo financií a s. r. o. Niké,

začala prevádzkovať číselné hry v ROZPORE SO ZÁKONOM. Zároveň Generálny prokurátor podal aj protest proti

rozhodnutiu, ktorým ministerstvo financií vôbec povolilo číselné lotérie Niké 50 a Niké 99 a potvrdzujú sa aj ďalšie

veci, v ktorých ministerstvo financií PORUŠILO ZÁKON. Preto by už bolo načase, aby minister Filkus si sám sebe

položil otázku, či jeho schopnosti ho predurčujú, aby zotrvával naďalej v tejto funkcii, alebo sám seba

vypoklonkoval do starobného dôchodku, kam už nejaký ten rok patrí.

Vladimír PAVLÍK