--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Likvidace
Zdroj: NN Ročník........: 0004/044 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Likvidace.

Budeme mít nového policejního prezidenta. Rozhodla o tom vláda minulý týden, n a návrh ministra vnitra Jana Rumla. Nic nového pod sluncem, vždyť za jeho mini strování to bude již čtvrtý, a podle ujištění jeho náměstka Martina Fendrycha v nedělní debatě, tentokrát to bude ten pravý. Podobně šťastnou ruku měl i v p řípadě šéfů své inspekce a sekretariátu, kde se jedná zřejmě o magickou číslov ku " 4 ". Tolik osob se totiž na funkcích policejní prezident, ředitel ministr ovi inspekce a ředitel ministrova se kretariátu objevilo za jeho řízení. Posledně odvolaný drží prim ve všech směrech. Magistr Stanislav Novotný byl ze všech zmiňovaných ve funkci nejdéle ( sedmnáct měsíců ), přesto odvolání z fu nkce trvalo nejkratší dobu ( osmačtyřicet hodin od oficiálního zveřejnění info rmace). Nepochopitelnost tohoto kroku a hlavně jeho zřejmou "neodkladnost" zvý razňuje rozhovor Jana Rumla s redaktorem Lidových novin Bohumilem Pečínkou, je nž se odehrál v pátek 21.10. ve 14.hodin, tedy několik málo dní, před ministro vým doporučením Stanislavu Novotnému (v pondělí 24.10. 16,OO hod.), aby si t o "podal" (žádost o uvolnění z funkce). Čtenář Lidových novin (v úterý 25.10) se mohl dozvědět od Jana Rumla mimo to, že se hodlá v roce 1996 s politikou ro zloučit i zmínku o působení policejního prezidenta. Ta se týkala nepřiměřené N ovotného radikálnosti a od ní odvíjející se problémy, jež musí on následně řeš it. Při četbě rozhovoru jej mohla (čtenáře LN), stejně jako mne, vyrušit zpráv a ČTK, vysílaná úterní dopoledne rozhlasovými stanicemi. Ministr vnitra p ř ed loží na úterním jednání vlády návrh, na odvolání policejního prezidenta. Co se odehrálo v průběhu několika dní a hodin, od rozhovoru mezi Janem Rumlem a red aktorem LN Bohumilem Pečínkou ? Vzhledem k vyhlášenému "informačnímu embargu" ze strany ministerstva vnitra, se to zřejmě jen ztěží v brzké době dozvíme. Po rovnám-li již zmiňovanou rychlost odvolání Stanislava Novotného s podobným akt em v případě Pavla Hofmana, Josefa Trejbala a Jiřího Staňka, kdy byly a jsou p rováděny sáhodlouhé odvolací říz en í na ministerstvu vnitra, zůstává rozum st át. A to bez ohledu na skutečnost, že v případě policejního prezidenta náleží toto rozhodnutí, ministrovi a vládě. Bude jistě zajímavé si vyslechnout Stanis lava Novotného s jakým odporem se u ministra setkali jeho první pokusy o odvol ání Pavla Hofmana a jeho věrných, krátce po nástupu do funkce, v červenci 1993 . Podstatně zajímavější bude znát důvody, na základě kterých byl tento, dnes v ychvalovaný, ale opožděný krok ( Debata 30.10.94., M.Fendrych), Stani sla vu N ovotnému ministrem znemožněn.

Jestliže se dnes hovoří o tom, že se o odvolání Stanislava Novotného uvažovalo již téměř před rokem, tak je to nepochybně pravda. Důvody jsou však zcela jin é, než je dnes prezentováno.

Policejní prezident si dovolil odvolat, jednoho z neodvolatelných, a sice seve ročeského ředitele Josefa Trejbala. O jeho pevném propojení na pražského koleg u Pavla Hofmana, a to nejen po služební linii, nebylo a není pochyb. Stejně ta k nebylo a není pochyb, o jejich společné provázanosti na určité významné jedn otlivce z různých politických kruhů (a kupodivu se nejednalo pouze o tzv.levic ové exponenty), jež se do poslední chvíle snažili jejich odvolání zabránit. Pr avým důvodem dozajista nebyla, tolik nekonečně omílaná, " odborná nepostrada telnost". Obě nekompromisní personální rozhodnutí (Hofman,Trejbal), jež jsou d nes nejvyššími funkcionáři MV ČR vyzdvihovány, jako jedny z mála pozitiv, jich ž Stanislav Novotný za doby svého působení ve funkci dosáhl, jsou jedním z hla vních důvodů jeho pádu. Odvoláním těchto "nepostradatelných", byly silně naruš eny dlouhodobě budované, vesměs pochybné aktivity, do nichž byly postupně vtah ovány osoby z různých společenských a politických spekter. Nepochybnou vý h od ou bylo, že krytí, hladký průběh a beztrestnost v pochybných obchodních a podn ikatelských aktivitách, zajišťovala "jejich" policie (rozuměj Hofmanova a Trej balova).

Po odvolání ředitelů severočeské a pražské policie z funkcí, se začaly objevov at první kauzy, na nichž je patrná jejich podivná "součinnost" . V Praze v sou vislosti s firmou bratří Helbigů, v Ústí nad Labem zase s místopředsedou litom ěřické ODS. Je zajímavé, že se doposud nikdo jejich případnou trestnou odpověd ností nezabýval. V této souvislosti se nabízí opět jako možný, a jeden z hlavn ích důvodů odstranění Stanislava Novotného, jeho snaha a tlak, směrem ke služe bně podřízeným policejním funkcionář ům, na důkladné prošetřování všech signá lů, materiálů a podnětů, svědčících o závažných trestných činech a nelegálních aktivitách, bez ohledu na společenské, nebo politické postavení osoby, u níž vzniklo podezření, že se dopouští protiprávního jednání. Lze tušit, že právě z de se dostával Jan Ruml do největších problému, jak nastalou situaci řešit. Tl ak který na něj zřejmě byl vyvíjen ze všech směrů, navíc též, podle prohlášení Stanislava Novotného i z ODS, jejímž je ministr člene*m, musel být tak v e lk ý, že mu bohužel podlehl. Bohužel proto, neboť jeho rozhodnutí má ať chce nebo nechce politický podtext, a nejvíce uškodilo právě jemu. Nepochopitelné reakc e směrem ke sdělovacím prostředkům ze strany MV ČR a obrovský propad jeho námě stka Martina Fendrycha v nedělní televizní Debatě (první neúspěch, v řadě jeho televizních vystoupení ve funkci náměstka).

Má domněnka, jíž nikomu nechci podsouvat je, že se někdo "třetí" tímto stylem snažil zlikvidovat přes odvolávání Novotného i Rumla.

Měl by si to pan ministr uvědomit, a pokusit se o zaujetí takového postoje, s nímž do úřadu nastupoval. Bohužel dnes již bez tak silné důvěry a podpory, jak ou měl kromě něj, jen málokterý ze současných ministrů. Závěrem použiji slůvko kdyby, jež v některých případech velice rád používám. Takže kdyby, pan minist r se svoji suitou špatných rádců měl na svá neobvyklá a nepochopitelná rozhodn utí více trpělivosti a nebyl vystaven nátlaku (což nepochopitelně popírá), moh l tento návrh předložit tuto středu, tedy 2.listopadu. Nezvládnutí "oslav" v zniku Československého státu ze strany policie v Praze, by bylo nenapadnutelný m důvodem, k odvolání nejvyššího policejního šéfa. Takhle však černého Petra d rží v ruce sám, a těžko si jej od něj iniciátor odvolání Novotného bude ochote n vytáhnout. Ta karta je totiž "cinknutá" (výraz mezi "karbaníky" pro záměrně, nebo náhodně označenou kartu)

Přemysl Vachalovský