--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Odpůrce komunismu Klasu kontra odpůrce komunismu Hlaváček
Zdroj: NN Ročník........: 0004/046 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

"ODPŮRCE KOMUNISMU" VÁCLAV KLAUS KONTRA ODPŮRCE KOMUNISMU JAROSLAV HLAVÁČEK

V pátek 21. 10. 1994 přinesl Český deník v rubrice "Dopisy a polemiky čtenářů" článek pod nadpisem: Václav Klaus - vedoucí kontrarevolucionář v této zemi, p od kterým je podepsán pan Emanuel Weber z Plzně.

Z názoru čtenáře citujeme: - Tak nám opět přibyl jeden neohrožený hrdina, kter ý bojoval proti komunistické totalitě. A není jím nikdo jiný než náš ministers ký předseda Václav Klaus. Samozřejmě že ve své vrozené skromnosti tuto skutečn ost našemu národu zamlčel. Zato ve svém rozhovoru pro Central European Economi c Review uvedl: "PŘIŠLI ALE RUSOVÉ A JÁ JSEM BYL POVAŽOVÁN ZA VEDOUCÍHO ANTIMA RXISTU A KONTRAREVOLUCIONÁŘE(!!) V TÉTO ZEMI. OD TÉ DOBY JSEM POKLÁDÁN ZA LÍDR A ANTIBOLŠEVISMU."

Jak se komunisté Klausovi "pomstili" za tuto činnost, a jak za podobnou činnos t "milovali" Jaroslava Hlaváčka (podnadpis)

Jak je vidět, komunisté milovali tvrdé a silné protivníky typu Václava Klause. Aby nebyl již v počátcích a průběhu tohoto boje poražen, umožnili mu, aby se od r. 1965 do r. 1970 zdokonaloval v Ekonomickém ústavu ČSAV, od r. 1971 SBČS, pobočka Praha 1, od r. 1972 SBČS, odbor ekonomických matematických výpočtů, o d r. 1982 v ústřední bance jako ekonom odboru investiční výstavby, od r. 1987 vedoucí vědecký pracovník Prognostického ústavu ČSAV.

Mezitím v r. 1967 mu umožnili u zlých kapitalistů stáž na Cornellské univerzit ě v USA, od konce sedmdesátých let účast na konferencích, seminářích doma, v P olsku a Maďarsku, 1987-1990 přednášky na řadě západních univerzit. Tu měl prav děpodobně propagovat ideály socialistické ekonomiky v jeho boji proti zlým kapitalistům.

Proto se ani nemůžeme Václavu Klausovi divit, že po listopadu 1989 zaujal ke k omunistickým zločincům takový postoj, jaký zaujal. Polistopadový "křestní otec " komunistického kapitalismu anebo kapitalistického komunismu, jako ten nejpon íženější lokaj, jim splatil dluh za jeho předlistopadové "pronásledování". Odpůrce komunismu Jaroslav Hlaváček na Klausovy vymoženosti neměl nárok (podna dpis)

Pan Jaroslav Hlaváček, nar. 4. 5. 1918, je nositelem OSVĚDČENÍ, že byl účastní kem národního boje za osvobození. Podle ustanovení ş 15 se mu tato doba započí tává, jako POLITICKÉMU VĚZNI, od 6. listopadu 1939 do 15. dubna 1945. Toto osv ědčení vydalo Ministerstvo národní obrany ČSR 29. srpna 1947.

Rozsudkem Krajského soudu v Ostravě č.j. T 38/55 ze dne 5. 10. 1955 byl uznán vinným trestnými činy podle şş 84/1,2 - 81/1, 245/1 a,c trestního zákona, a by l mu uložen trest odnětí svobody V TRVÁNÍ 12 ROKŮ.

V r. 1960 byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn na zkušební dobu 8 roků. Jak komunističtí zločinci museli v té době pana Hlaváčka nenávidět, svědčí i dopi s Advokátní poradně v Ostravě pod zn. 2982/55-Pa, který vybavoval Dr. Polášek, z 24. září 1957, který byl adresován jeho manželce paní Antonii Hlaváčkové, z něhož citujeme:

"Ministerstvo spravedlnosti sděluje, že žádosti o milost pro Jaroslava Hlaváčk a nebylo vyhověno. Naše lidově-demokratická republika poskytla odsouzenému důc hod a řádné sociální zabezpečení. Odsouzený, původem dělník z proletářské rodi ny dělnické, neměl nejmenšího důvodu k zatrpklosti a měl být pokrokovým činite lem na vesnici. Místo toho se spojil s nepřáteli našeho lidově-demokratického zřízení a pod vlivem kulackých synků sám aktivně narušoval socialisaci vesnice . Soud bedlivě uvážil jeho vinu, přihlédl k jeho proletářskému původu a k tomu , že pro odbojovou činnost za okupace byl nacisty odsouzen k trestu smrti a vz hledem k tomu mu vyměřil pouze mírný trest. Nad to amnestií prezidenta republi ky byly odsouzenému z uloženého trestu již prominuty plné dva roky. Ministerstvo spravedlnosti přihlédlo i k vážnému zdravotnímu stavu odsouzeného , který je téměř slepý. Přes tuto okolnost není však zatím možno zodpovědně na vrhnout odsouzenému prominutí části nebo zbytku trestu. Odsouzený totiž požívá velmi špatnou pověst, projevoval záporný postoj k našemu zřízení a ani ve výk onu trestu zatím po politické převýchově neučinil žádného výraznějšího pokroku . Nedává proto záruky, že by po propuštění z trestu nepokračoval v narušování socialistického budování a v pobuřování proti republice. Je třeba, aby se odso uzený do hloubky zamyslel nad svým dosavadním životem, aby si uvědomil, že svý m počínáním zrazuje dělnickou třídu, z níž vyšel, a aby se poctivě a upřímně s nažil o svůj vnitřní přerod. Pak teprve bude možno mu doporučit zmírnění trest u."

Ze svobody se dlouho netěšil (podnadpis)

Krajská prokuratura v Hradci Králové z 20. prosince 1962 pod č.j. 1 Kv 077/62 posílá Krajskému soudu v Hradci Králové obžalobu na pana Jaroslava Hlaváčka, v té době ve vazbě. Jako důvod se udává, že od října 1961 až do září 1962 v Hra bačově, okr. Semily, před spoluzaměstnanci na pracovišti veden nepřátelstvím k socialistickému státnímu zřízení, soustavně hanobil politické a hospodářské p oměry v republice, štval proti existujícímu státnímu zřízení a Sovětskému svaz u a tvrdil, že v ČSSR dojde k politickému zvratu,

t e d y z nepřátelství k socialistickému společenskému a státnímu zřízení republiky prováděl podvratnou činnost proti jejímu společenskému a stá tnímu zřízení a mezinárodním zájmům republiky.

V dalších částech obžaloby se mimo jiné můžeme dočíst: "Obviněný si z předchozího odsouzení a z výkonu trestu nevzal patřičné ponauče ní a nevážil si ani dobrodiní podmíněného propuštění. NADÁLE SETRVAL NA POZICÍ CH SOUČASNÉMU ZŘÍZENÍ NEPŘÁTELSKÝCH A DOPOUŠTĚL SE PODVRATNÉ NEPŘÁTELSKÉ ČINNO STI PROTI REPUBLICE.

Vyšetřováním bylo zjištěno, že obviněný od měsíce října 1961 až do svého zajiš tění na pracovišti PŘED SPOLUZAMĚSTNANCI SOUSTAVNĚ HANOBIL POLITICKÉ A HOSPODÁ ŘSKÉ POMĚRY V REPUBLICE A ŠTVAL PROTI SOCIALISTICKÉMU SPOLEČENSKÉMU A STÁTNÍMU ZŘÍZENÍ REPUBLIKY. PONEJVÍCE TVRDÍVAL, ŽE V ČSSR NENÍ SVOBODA A DEMOKRACIE, Ž E KOMUNISMUS JE TEROR, A ZTOTOŽŇOVAL KOMUNISMUS S FAŠISMEM A TVRDIL, ŽE KOMUNI SMUS JE STEJNÉ ZLO JAKO FAŠISMUS, A PROTO ŽE JE NUTNO PROTI KOMUNISMU BOJOVAT VŠEMI PROSTŘEDKY. Prohlašoval, že Národní fronta nemá žádnou cenu, že komunist é zotročili celý národ a že většina občanů je se současným státním zřízením ne spokojena. Zprávy čsl. tisku a rozhlasu označoval za lživé a uváděl, že jde o komunistickou propagandu, kterou je klamána veřejnost. ZÁMĚRNĚ TAKÉ ZVELIČOVAL NĚKTERÉ NEDOSTATKY V ZÁSOBOVÁNÍ A TVRDIL, ŽE ZA VLÁDY KOMUNISTŮ SE SITUACE V NÁRODNÍM HOSPODÁŘSTVÍ NEUSTÁLE ZHORŠUJE, ŽE NA TOM MAJÍ VINU KOMUNISTÉ, A ŽE T YTO NEDOSTATKY JSOU ZNAMENÍM BLÍŽÍCÍHO SE KONCE SOCIALISTICKÉHO ZŘÍZENÍ V REPU BLICE. Přitom vychvaloval poměry v západních kapitalistických státech a za pře dmnichovské republiky. HANLIVĚ SE TAKÉ VYJADŘOVAL O PŘÍSLUŠNÍCÍCH STB, UVÁDĚL, ŽE UPLATŇUJÍ GESTAPÁCKÉ METODY, A NAZÝVAL JE GESTAPÁKY. Dále prohlašoval před spoluzaměstnanci, že věznice jsou koncentrační tábory a že přijde doba, kdy v nich budou vězněni komunisté, kterým nadával a vyhrožoval. O současném státní m zřízení v republice se vyjadřoval hanlivým způsobem a tvrdil, že není trvalé , a že v ČSSR to dopadne jako v MLR v roce 1956, a že potom bude účtovat s kom unisty a stoupenci socialistického zřízení. Přitom řádění kontrarevoluce v Maď arsku schvaloval a odsuzoval Sovětský svaz proto, že poskytl maďarské vládě po moc při likvidaci kontrarevoluce. Jindy uváděl, že k politickému zvratu v repu blice dojde za pomoci západních mocností, že komunisté zotročili i jiné národy , že za to nese odpovědnost Sovětský svaz, který svojí politikou způsobuje ve světě nesnáze, a že i v SSSR dojde k politickému zvratu. Obviněný byl spoluzam ěstnanci přesvědčován o nesprávnosti svého jednání. Ve své škodlivé činnosti v šak neustal a naopak prohlašoval, že své názory nezměnil a nezmění, a že bude i nadále vystupovat proti nynějšímu státnímu zřízení. Z CELKOVÉHO JEHO POČÍNÁN Í JE PATRNO, ŽE MĚL SNAHU VNÁŠET MEZI SPOLUZAMĚSTNANCE NESPOKOJENOST A NEKLID. "

Pod tuto obžalobu byl podepsán krajský prokurátor Dr. Josef PTÁČEK. Na základě této obžaloby byl pan Hlaváček odsouzen na 8 roků. V r. 1966 si odsouzený pod al žádost, aby bylo upuštěno od zbytku výkonu trestu odnětí svobody, a to prot o, že je nemocný a že jsou důvody pro jeho předčasné propuštění. Z usnesení Ok resního soudu v Karlových Varech ze dne 14. 7. 1966, pod kterým je podepsán Dr . Vojtěch KRAUS, je konstatováno, že z lékařského potvrzení Okresní soud v Kar lových Varech zjistil, ŽE ODSOUZENÝ TRPÍ SLEPOTOU PRAVÉHO OKA, A KOMISE KLK MV DOPORUČUJE, ABY OD VÝKONU ZBYTKU TRESTU BYLO UPUŠTĚNO VZHLEDEM KE ZDRAVÍ ODSO UZENÉHO, NEBOŤ ODSOUZENÝ ONEMOCNĚL TĚŽKOU NEVYLÉČITELNOU CHOROBOU, ŽIVOTU NEBE ZPEČNOU.

Dne 23. 10. 1991 byl pan Hlaváček Krajským soudem v Ostravě rehabilitován za o dsouzení v r. 1955.

Není "odpůrce komunismu" jako odpůrce komunismu (podnadpis) Nevím, odkud Václav Klaus bere tu drzost, aby v r. 1994 se v rozhovorech pro z ápadní média považoval za odpůrce komunismu. Laskavý čtenář si může v tomto čl ánku porovnat osudy dvou různorodých odpůrců komunismu a jejich rozdílné násle dky pro každého z nich.

Je tragédií, že zatímco lidé typu pana Hlaváčka dosud žijí na hranicích bídy, přetransformovaní komunističtí zločinci a mučitelé politických vězňů jsou neje n doposud nepotrestáni, ale ani netrpí nedostatkem financí jako jejich oběti. To, že doposud se v tomto nic nezměnilo, je i zásluhou takových polistopadovýc h politiků, jako je Václav Klaus. VŽDYŤ SVŮJ KE SVÉMU SE NEJEN PŘITAHUJE, ALE DOKÁŽE BÝT I ZASTÁNCEM HRUBÉ ČÁRY, KTERÁ BY ZNAMENALA ZAPOMENUTÍ NA TYTO ZLOČI NY.

Vladimír PAVLÍK