--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Okomentovaný dokument
Zdroj: NN Ročník........: 0004/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O K O M E N T O V A N Ý D O K U M E N T

Je Ivan Medek antikomunista?

Luboš Vydra

Člověk z blízkého okruhu Václava Havla, který ho v časech tzv. "sametové revol uce" přijel z exilu posilnit, se zúčastnil na sjezdu delegátů Svazu čs. spolku , ve Švýcarsku, konaném 11. května 1985 rozhovoru:

Štěrbáček: "Drobná práce nás všech může mít pozitivní důsledky. Velcí naši pol itici již nežijí. Spoléhat se na cizí síly je nesmysl. Chybí nám vedoucí vrstv a. Jak vidíte tuto situaci pane Medek?"

Medek: "Doporučuji zpracovat a vydat příručku o demokracii. Naučit se diskutov at i s našimi nepřáteli. Naučit se vážit si a nenapadat lidi, kteří mají odliš ný názor od našeho."

Anděl: "Nikdo u nás doma nevěří již v osvobození naší vlasti, ale každý doufá, že se tak jednou stane."

Bím: "Nedělejte s komunisty žádné kompromisy. Ti vás vždycky obelžou!" Medek: "Neznám osoby, které chtějí dělat kompromisy s komunistickou ideologii. Je však nutno uvážit stav společnosti v ČSR." (Aha, takže žádné kompromisy, a le je "nutno uvážit...". Víme, kam vedla vždy tato rozvaha. Ostatně, nepsalo s e již i v učebnicích o rozvaze Stalinově? - L. V.) "Je nutné se dívat na situa ci ve vlasti reálnýma očima našich krajanů doma. Od r. 1948 bylo 5,5 milionů n ašich krajanů v KSČ, eventuelně byli kandidáty. Kdo nám emigrantům dává moráln í právo tyto lidi soudit. Konec konců, kdo nám k tomu dá i právo politické?" ( Typicky rozervaná slovanská duše, ze které jako by promluvila některá z postav Dostojevského, šmrncnutá existencialisty. Kdo dává morální právo lékaři léčit narkomany, či nebezpečné duševně choré, kteří střílejí své občany na hranicíc h, když opouštějí bez souhlasu zemi, kde již nechtějí žít? Přece má vlastní mí ra zodpovědnosti, aby se nic takového již nikdy neopakovalo. Nebo snad i tato zodpovědnost je proti lidským právům? - L.V.)

Novák: "Charta 77 je odrazem konstruktivního dialogu. Musí být ovšem splněny p odmínky tohoto dialogu a k tomu nepatří komunisté."

Medek: "Diskuze mezi vládou a Chartou 77 je jediný způsob jak vyjádřit jakýsi názor. A není právě v lidech dobré vůle pocit národního usmíření?" (Hleďme, n árodní usmíření o které dnes usilují komunisté, jako třeba soudruh Grebeníček . - L. V.)

Anděl: " K otázce zda jednat, či nejednat s komunisty. Nemůžeme přeci připusti t, aby člen našeho Svazu s nimi jednal. Naopak, bude nutno vytvořit národní so udy na souzení komunistů, protože nepotrestaný zločin plodí zločiny další. Vem te si příklad demokracie první republiky. ČSR zanikla pouze proto, že byla k p olitickým zločincům příliš tolerantní. Rudé právo v žádném právním rejstříku n eexistuje. V jednání mezi sebou máme být tolerantní, nikoliv ale ke zločincům. "

Tak si v emigraci povídal syn slavného československého hrdiny, legionáře, kte rý na rozdíl od Ivana Medka, antikomunistou skutečně byl.