--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Spasitel přišel od východu
Zdroj: NN Ročník........: 0004/050 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

S P A S I T E L P Ř I Š E L O D V Ý C H O D U. Již je to jisté, Plzeň bude spasena. Pan Josef Krejsa, Sládkův nejbližší spolu pracovník a kolega z bývalého Federálního shromáždění opustil východočeskou Úp ici a přestěhoval se do Plzně, metropole západních Čech. Nestal se tam tuctový m občanem hodlajícím včlenit se do davu. Rovnou kandidoval do městského zastup itelstva. Věřme, že bude svými projevy před tímto sborem stejně úspěšným řeční kem, jakým býval ve Federálním shromáždění. Stačí jen připomenout si jeho vyst oupení v souvislosti s volbou prezidenta. Zapálená mysl, jiskra v oku, ostrý h las a slovo. Mají se tedy plzeňští páni radní na co těšit.

Co vedlo plzeňské voliče k hlasování pro pana Krejsu v takové míře, která se p rojevila jeho zvolením? Odkud a odkdy jej tak dobře znali, že mu dali svoji dů věru? Nejspíše rozhodovala stranická příslušnost či mohlo jít o projev vděku k stranickému vůdci, který by jim, sládkovcům, přeci nevybral špatného kandidát a. Je však s podivem, že se mezi nimi nanašel někdo přímo "zez Plzně", kdo by za SPR-RSČ kandidoval.

Nemysleme si však, že takovéto stěhování spasitelů je patentem SPR-RSČ. Ani ne jvětší a nejoblíbenější strana, ODS, na tom není jinak. V Mladé Boleslavi to n evyšlo pro šťouralství Okresního soudu. KSČM, například v Praze 1, to vyšlo, i přes šťouralství zástupců ODS ve volební komisi. Tam pomohl "dobré věci" stra nický příkaz vedení ODS, protože sama ODS na tom nebyla patrně o mnoho lépe. V souvislosti s tímto jevem se naskýtají otázky. Budou další komunální volby s těhováním národů? Co je to vlastně ten trvalý pobyt? Jde jen o administrativní záležitost, nebo o zájem občana změnit své působiště se vším všudy, zejména t éž se skutečným zájmem o dění v obci v níž se hodlá usadit? A je kandidatura d o obecního zastupitelstva tím nejlepším, co lze bezprostředně po změně trvaléh o bydliště udělat? Na tyto otázky nenajdete odpověď v předpisech o evidenci ob yvatelstva, o evidování trvalého pobytu. Správnou odpověď by mohl dát dobrý zá kon o právu domovském, který však neexistuje.

V Praze dne 7. prosince 1994, pro NN Vladimír Kolář