--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Rekapitulácia ludskej morálky cti a charakteru
Zdroj: NN Ročník........: 0004/050 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

REKAPITULÁCIA ĽUDSKEJ MORÁLKY, CTI

A CHARAKTERU

Priznám sa, veľmi rád počúvam starých ľudí s bohatými životnými skúsenosťami. Drvivá väčšina z nich žije v tzv. novinárskej anonymite. Na ich myšlienky a ná zory naše noviny nemajú nielen miesto, ale ani čas si ich vypočuť. Žijeme znov u v dobe, keď z televízie a novín sa na nás usmievajú ponovembroví politickí p odvodníci a prostitúti, pretransformovaní komunistickí zločinci s hrdým titulo m "pán", a snažia sa nám dokázať, akým sú vraj svedomím slovenského národa. Bohatstvo myslenia (podnadpis)

Našu redakciu, ako aj mňa osobne oslovil obsiahlym dopisom pán Ladislav HANZEL zo Žiliny. Človek, ktorému je už cez 75 rokov. NACISTAMI BOL ODSÚDENÝ NA TRES T SMRTI, KTORÝ BOL POTOM ZMENENÝ NA ŤAŽKÝ DOŽIVOTNÝ ŽALÁR. KOMUNISTICKÁ DIKTAT ÚRA BOLA VOČI NEMU O NIEČO "MILOSRDNEJŠIA". BOL ODSÚDENÝ LEN NA 18 ROKOV! Až p ríchodom Chruščova k moci mu bol tento trest prerušený, ale aj tak strávil 7 r okov v Jáchymove.

V úvode si zaspomínal, že občas napísal svoje názory na rôzne problémy viacerý m novinám, NO NIKDY NEDOSTAL ANI ODPOVEĎ A JEHO NÁZORY V DOTYČNÝCH REDAKCIÁCH NIKOHO NEZAUJÍMALI.

Veľmi poučné sú jeho spomienky, keď ako vojak slúžil v armáde bývalého Slovens kého štátu a robili si srandu z komunistov. Pri speve jeden z vojakov nahlas z akričal - "Komunisti kde ste?" Odpovedalo sa mu spevom - "Sme v Hlinkovej gard e, sme Hlinkova stráž, Hlinka je náš otec, Tiso vodca náš". Robili si z toho s randu, HOCI TO BOLA SKUTOČNOSŤ.

Vedeli o nejednom bývalom komunistovi, ktorý sa rýchlo preorientoval - STAL SA DOBRÝM HLINKOVCOM. Po vojne to bolo podobné. Z MNOHÝCH GARDISTOV SA STALI NER AZ NAJLEPŠÍ KOMUNISTI.

Čo je príčinou zla? (podnadpis)

Veľmi závažnú a podnetnú myšlienku vo forme niekoľkých otázok, ktoré mi pán Ha nzel položil, citujem:

- "Podľa mňa by sa žiadalo zamerať hlavne na výskum všetkého toho zla, KTORÉ P REDCHÁDZALO PRÍCHODU NIELEN V SOVIETSKOM SV+ZE, ale i u nás, a taktiež sa zame rať na nacizmus, prečo ten prišiel? Ako to vlastne bolo s tým Leninom, ktorému Nemci umožnili precestovať v zablombovanom vagóne celým Poľskom až cez front, so zbraňami, peniazmi, letákmi?"

Podľa neho zo všetkého je možnosť sa poučiť a preto je potrebné zamerať sa na dôvody PRÍCHODU TOTALÍT A AŽ POTOM ROZOBERAŤ TIETO DIKTATÚRY. KEBY SA ĽUDSTVO VEDELO RIADIŤ CHYBAMI ROBENÝMI INÝMI, DNES BY SME BOLI OMNOHO ĎALEJ VPREDU. Žiaľ, nepoučili sme sa. Spoliehame sa na to, že padol komunizmus, ale to je ch yba. Lebo kto zaručí, že dnešní zbohatlíci nevyhrotia situáciu do takého stavu , kedy sa opäť zdvihne vlna odporu, že do čela nespokojných sa postaví ďalší d iktátor a že ZAS ZAVELÍ MASÁM - "VPRED" a heslo sa dodatočne najde. NÁSILIA ZÁ KONITE PRICHÁDZALI A PRICHÁDZAŤ BUDÚ, AK SA SITUÁCIA VYHROTÍ DO PODOBNEJ TEJ, KTORÁ BOLA V RUSKU V ROKU 1905, ĎALŠIE V ROKU 1917, V NEMECKU V ROKU 1933 A PO DOBNE.

Realita súčasnosti (podnadpis)

Veľmi zaujímavé sú aj ďalšie myšlienky pána Hanzela, ktoré nútia každého slušn ého človeka na zamyslenie. Citujem:

- "V roku 1990 bol vydaný rehabilitačný zákon č. 119/90 Zb., ktorý mal napravi ť krivdy spáchané totalitou - ALE PRITOM UROBIL KRIVDY ĎALŠIE. Hoci v ş 26 sa hovorí o oprávnených osobách a PRITOM SA POZABUDLO, že i dedičia môžu ZOMRIEŤ. Tiež by som rád vedel, kto dal príkaz na výpredaj majetku, ktorý bol vytvorený z práce drvivej väčšiny našich občanov? Hovorilo sa, že to vyrieši kupónová p rivatizácia. Kto ale rozhoduje v privatizačných fondoch, do ktorých väčšina ob čanov vložila svoje kupóny? PREDSA NIEKOĽKO JEDINCOV A TÍ OSTATNÍ SÚ IBA KULIS OU, ZA KTORÚ SA TÍTO SCHOVÁVAJÚ.

Niekto prišiel s ďalším nápadom "zamestnanecké akcie". Ako je potom možné, že vedenie podniku, napr. 5 osôb získa takto majetok 60-80 percent a ostatok dá p rideliť svojim zamestnancom? Ako potom môžu títo rozhodovať, keď väčšina JE V RUKÁCH NIEKOĽKÝCH JEDINCOV?

V predvolebných heslách rôznych strán sme počuli viaceré ľúbivé sľuby, lenže a ni jedna strana nenavrhla zvýšenie pohrebného aspoň na 5000 Sk. Zostáva stále na výške 1000 Sk, HOCI OD ROKU 1989 NÁKLADY NIEKOĽKONÁSOBNE VZRÁSTLI. Strana d emokratického centra Slovenska, ktorá mala tento bod vo svojom programe, NEPRI PUSTILI K VOĽBÁM. VRAJ NESPLNILA PODMIENKY PODĽA ZÁKONA A PRITOM SA NIČ TAKÉ N EPREUKÁZALO.

Ako je to možné, že politické strany sa zameriavajú iba na čím rýchlejší výpre daj podnikov, na privatizáciu, namiesto toho, aby na prvé miesto volili vyrieš enie nezamestnanosti?

Čo vlastne znamená demokracia? Nejde u nás iba o slovný výraz? Ako možno hovor iť o demokracii tam, kde skupinka ľudí vinou tzv. zákonov sa stala majiteľmi m ajetkov, ktoré vlastne získali podvodom? Na druhej strane je tu množstvo ľudí, ktorí žijú na hranici biedy.

Komunizmus prišiel na svet ako dôsledok vykorisťovania chudobných bohatými. V Rusku mužík neznamenal nič, bol daný na úroveň zvieraťa. MOŽNO SA POTOM ČUDOVA Ť, ŽE NALETEL NA SĽUBY LENINA?

Podobné to bolo aj v Nemecku. Veľká nezamestnanosť a neskoršie Hitlerove sľuby , na ktoré naleteli milióny ľudí, urobilo potom z Nemecka na dlhú dobu krajinu s fašistickou tyraniou. Lenin, Hitler, Stalin, Gottwald a im podobní dokázali z tejto situácie ťažiť pre svoje budúce krutovlády. Bolo by už skutočne potre bné dôkladne rozobrať tieto javy, ktoré by mali byť mementom pre budúce generá cie.

Je vskutku zaujímavé, že ľudstvo miesto toho, aby využilo svoj technický a ľud ský potencionál na zlepšenie svojej situácie, zameriava sa na také veci, ktoré potom vlastne poškodia väčšinu z nich. Bude to trvať dovtedy, pokiaľ tzv. moc ní budú využívať všetky prostriedky pre zveľadenie svojej osobnej moci". Dodatok autora (podnadpis)

Toľko teda z niektorých závažných myšlienok pána Hanzela, ktorého životné skús enosti mu dávajú plné právo na vyjadrenie týchto názorov, ako som ich prezento val v tomto článku. Tak, ako boli poučné nielen pre mňa, verím, že oslovia aj našich čitateľov.

Vladimír PAVLÍK