--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře tydne
Zdroj: NN Ročník........: 0004/050 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE

Lze říci, že za nejdůležitější vnitropolitickou událost uplynulých dnů můžeme považovat stále probíhající 25. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České re puliky. Především ze dvou důvodů: Jednak pro tzv. "Zprávu o stavu Unie" premié ra Klause (ODS), kterou přednesl v den zahájení schůze, tj. v úterý 6. prosinc e, jednak vzhledem k jejímu programu, v němž dominuje projednávání státního ro zpočtu na příští rok. A zdá se, že zejména v onom posledním bodě nemusí být o překvapení nouze. Stejně tak jako v případě balíku novel k daňovým zákonům, kd e utrpěl ministr financí Ivan Kočárník (ODS) porážku v podobě nesystémového sn ížení daní pro malé či střední pivovary a domácí producenty vína... (Stejně "plodné" se ovšem může zdát i pravidelné středeční zasedání české vlád y. Byly na něm přijaty "reformní" návrhy ve školství, jimiž se mimo jiné vrací povinné devítileté základní vzdělání, zvyšily se částky životního minima pro účely sociálních dávek a daňových odpočtů a ministři přijali konečně, "pět min ut po dvanácté", zásady zákona o praní špinavých peněz... Naopak k přepracován í byl ministru zdravotnictví Jiřímu RUBÁŠOVI (ODS) vrácen návrh zákona o podmí nkách poskytování zdravotní péče...)

* * *

Z ostatních vnitropolitických událostí stojí za zaznamenání ještě další dvě: O weekendu se v Praze konala šestá valná hromada Sdružení českých podnikatelů, na níž členové pražské organizace požadovali odvolání Rudolfa BARÁNKA z funkce předsedy. Údajně pro nekomunikovatelnost s partnery a ne zrovna nejlepší chov ání a jednání... Za drtivé podpory ostatních regiónů se zatím na "postu" udrže l.

Druhou aktualitou, jež zřejmě stojí za zaznamenání, se jeví rozhodnutí odborář ů Dopravního podniku Merto v Praze, kteří se v nedávných dnech v referendu roz hodli vystoupit z Českomoravské komory odborových svazů: Jako důvod uvedli poz itivní lustraci předsedy Centrály Richarda FALBRA a celkovou nespokojenost s p olitikou komory, resp. svého vlastního Odborového svazu dopravy... (Pozornost však budí také jiné věci: Konkrétně třeba také snaha Občanské demok ratické strany před nastávajícím sobotním a nedělním kongresu utužovat tzv. "s tranickou disciplínu", tedy pojem známý velmi dobře z dob komunisické totality . O co jde? Například v Třebíči vyloučili ze svých řad devět členů, protože na tamní radnici kandidovali a "bohužel" byli i zvoleni za jiný politický subjek t než za ODS. Z toho jeden z nich se dokonce stal, bez přispění ODS a proti je jí vůli, starostou... Podobný osud by měl tihnout i některé poslance za ODS v Ostravě, kteří se rovněž postavili proti plánům svého vedení a uzavřeli koalic e bez jeho souhlasu... Do třetice pak, zřejmě bude vyloučen také "opíjející" s e poslanec Parlamentu Blažek: V tomto případě však, zdá se, to bude na místě.. .)

* * *

Ze zahraničně politické aktivity České republiky snad největší význam můžeme p řisoudit účasti premiéra Václava KLAUSE a jeho ministra zahraničí Josefa ZIELI ENCE na summitu nejvyšších představitelů členských a přidružených zemí Evropsk é unie. Což lze vzhledem k dosavadnímu nejasnému a spíše opatrnému stanovisku Západu k postupné integraci všech šesti dosud přidružených států považovat za "jakýsi" úspěch. Ovšem ne zas tak velký, abychom ho mohli přeceňovat. (Naopak očekávaným neúspěchem, dá-li se to tak nazvat, skončila budapešťská sc hůzka států KBSE. Pro odpor Rusů nejenže nebyla přijata část resolucí, nevyjas nily se však ani další sporné body evropského kontigentu. Takže jediné, ovšem nic nepřinášející, pozitivum snad můžeme nazvat přeměnu tzv. Konference na Org anizaci... Což při jakékoliv diplomatické snaze "debakl" minimalzovat " rovná se nule...)

* * *

Pro Českou republiku však setkání v Budapešti přece jen jakýsi efekt mělo. Dík y němu totiž po jeho skončení přijeli do Prahy na oficiální návštěvu president i tří pobaltských republik Litevska, Lotyšska a Estonska Algirdas BRAZAUSKAS, Guntis Ulmanis a Lennart Meri, v prvníh dvou případech také s ministry zahrani čí svých zemí Povilasem Gylysem a Valdisem Birkavseem: Uskutečnila se bilaterá lní jednání jak s presidentem Václavem Havlem, tak i ministrem zahraničních vě cí Josefem Zieliencem, v případě presientů došlo též k setkání s českým premié rem Václavem Klausem...

(Navíc do Prahy zavítali i další mezinárodní činitelé. Ve čtvrtek 8. prosince například generální tajemník Rady Evropy Daniel TARSCHYS či generální tajemník Socialistické internacionály AYALA, který se sešel v "Lidovém domě" s předsta viteli české sociální demokracie. Konečně, v České republice pobýval i vrchní velitel Spojeneckých sil NATO ve Střední Evropě generál HANSEN , krátc e se zd e zastavil také irácký ministr zahraničí Muhammed SAHHÁF...)

ODS NA "ROZCESTÍ"?

Vzhledem k celkovému rozložení sil na naší vnitropolitické scéně, zejména v so uvislosti se složením vládní koalice, lze za největší událost tohoto, a možná i ještě příštího týdne označit V. kongres Občanské demokratické strany, který se uskuteční od soboty 17. do neděle 18. prosince v hotelu Pupp v Karlových Va rech. Proč událost největší? Mělo by se tam totiž projednávat nejen zhodnocení účasti ODS v nedávno skončených komunálních volbách resp. výsledky tam dosaže né. Delegáti by se měli hlavně pokusit o rámcové nastínění programu, čili jina k řečeno snažit se vytyčit politickou linii této strany na následující období, které bude z hlediska parlamentních voleb v roce 1996 nejdůležitější... (V této souvislosti půjde především o obsazení vedoucích funkcí v Občanské dem okratické straně. Ne, zatím o "post" předsedy a premiéra české vlády Václava K LAUSE nikoliv. Zdá se, že nejméně ještě rok vydrží na své "židličce" sedět bez problémů. Co se však znatelně a nebezpečně "kýve", je křeslo výkonného místop ředsedy Petra ČERMÁKA. Nejenom proto, že s výjimkou jeho "domovského" severoče ského regiónu a "partajního muže číslo 1" Václava Klause se téměř všichni v OD S postavili proti němu: Nezanedbatelný je také "hlas veřejného mínění", o vzta hu sdělovacích prostředků k panu Čermákovi ani nemluvě. Ostatně, množství afér jím zapříčiněných, mluví samo za sebe... Stačí připomenout např. jeho účast n a odvolání šéfredaktora TELEGRAFU pana Šafra, snahu zablokovat přijetí Jana Ur bana coby redaktora do zpravodajského vysílání prvního programu České televize , záležitost s vypůjčeným mercedesem od firmy bratří Heligů, která je teď tres tně stíhaná nejen v Německu, ale i u nás, "podivné" spojení s podnikatelem Pař ízkem dlícím v současné době ve vyšetřovací vazbě... Suma sumárum tedy, Petr Č ermák to má, pokud se nestane politický "minizázrak", spočítané.)

ODS NA "ROZCESTÍ"?

Vzhledem k celkovému rozložení sil na naší vnitropolitické scéně, zejména v so uvislosti se složením vládní koalice, lze za největší událost tohoto, a možná i ještě příštího týdne označit V. kongres Občanské demokratické strany, který se uskuteční od soboty 17. do neděle 18. prosince v hotelu Pupp v Karlových Va rech. Proč událost největší? Mělo by se tam totiž projednávat nejen zhodnocení účasti ODS v nedávno skončených komunálních volbách resp. výsledky tam dosaže né. Delegáti by se měli hlavně pokusit o rámcové nastínění programu, čili jina k řečeno snažit se vytyčit politickou linii této strany na následující období, které bude z hlediska parlamentních voleb v roce 1996 nejdůležitější... (V této souvislosti půjde především o obsazení vedoucích funkcí v Občanské dem okratické straně. Ne, zatím o "post" předsedy a premiéra české vlády Václava K LAUSE nikoliv. Zdá se, že nejméně ještě rok vydrží na své "židličce" sedět bez problémů. Co se však znatelně a nebezpečně "kýve", je křeslo výkonného místop ředsedy Petra ČERMÁKA. Nejenom proto, že s výjimkou jeho "domovského" severoče ského regiónu a "partajního muže číslo 1" Václava Klause se téměř všichni v OD S postavili proti němu: Nezanedbatelný je také "hlas veřejného mínění", o vzta hu sdělovacích prostředků k panu Čermákovi ani nemluvě. Ostatně, množství afér jím zapříčiněných, mluví samo za sebe... Stačí připomenout např. jeho účast n a odvolání šéfredaktora TELEGRAFU pana Šafra, snahu zablokovat přijetí Jana Ur bana coby redaktora do zpravodajského vysílání prvního programu České televize , záležitost s vypůjčeným mercedesem od firmy bratří Heligů, která je teď tres tně stíhaná nejen v Německu, ale i u nás, "podivné" spojení s podnikatelem Pař ízkem dlícím v současné době ve vyšetřovací vazbě... Suma sumárum tedy, Petr Č ermák to má, pokud se nestane politický "minizázrak", spočítané.)* * * O tom, kdo na jeho místo, můžeme zatím jen meditovat. Kandidátů se totiž vyroj ilo hned několik. Od poslance Parlamentu Libora NOVÁKA mladšího, který má, zdá se, v současnosti šance největší, přes místopředsedu Poslanecké sněmovny Parl amentu Jiřího VLACHA a primátora z Ústí nad Labem Lukáše MAŠÍNA až po exmístop ředsedu ODS a bývalého federálního exministra vnitra Miroslava MACKA či jeho s oučasného resortního kolegu v České republiceJana RUMLA: Poslední dva mohou vš ak uspět pouze hypoteticky...

Stejně tak se vyrojilo přehršle zájemců o funkce místopředsedů Občanské demokr atické strany. Vedle těch současných, tj. ministra dopravy Jana STRÁSKÉHO, min istra zahraničí Josefa ZIELIENCE a místopředsedy Parlamentu Jiřího VLACHA přib yli třeba ministr práce a sociálních věcí Jindřich VODIČKA či jeho kolegové z resortů financí a vnitra Ivan KOČÁRNÍK a Jan RUML...

(Trošku dost na oněch pár funkcí. A těžko říct, kdo z nich nakonec uspěje. Šan cí zřejmě moc nemá Miroslav Macek, bylo by to stejné jako s Čermákem: vkročení z bláta do louže. Navíc, jeho "mateřský" severomoravský región se za něj nepo stavil. Obdobně na tom asi bude také Jan Ruml, pod nímž se ministerské křeslo totiž "houpe" neméně povážlivě jako to páně Čermákovo. A je docela možné, že d efinitivně "spadne" právě v příštích dnech na karlovarském kongresu ODS... Zlí jazykové však tvrdí, že může klidně dojít i k "rošádě": Čermák coby ministr v nitra a Ruml do funkce výkonného místopředsedy. Pokud by tomu tak bylo, "potěž Bůh ODS" a "ochraňuj naši zemi před praktikami Petra Čermáka...)

JE NA "ZÁPAD" CESTA DLOUHÁ...

A zdá se, že v současné době se bude jevit stále více obtížnější, ba přímo v r ovině hypotetické... Avšak na rozdíl od staré české "tramské" písně, odkud jsm e si vypůjčili mezititul tohoto komentáře, nestačí na oné cestě pouze jeden, t en jdoucí. Musejí být přinejmenším dva: "Poutník, který po oné cestě jde a něk do, kdo mu chůzi usnadňuje a chce, aby k cíli došel co nejdříve a usídlil se t am natrvalo. Se vším všudy, se všemi plusy i minusy.

(Bohužel, status quo vyhlíží poněkud jinak, než se nám snaží namluvit čeští po litikové odpovědni za naši vnitřně resp. zahraničně politickou, ekonomickou a vojensko bezpečnostní transformaci v moderní stát moderního evropského stylu: Ať si to připouštíme, nebo ne, "oni" nás mezi sebe nechtějí. Jistě, čas od čas u "jejich" reprezentanti proklamují "velká" gesta na "velkých" summitech, siln é emotivně zabarvená "velká" prohlášení, ale tím to také končí.)

* * *

Západní Evropa je totiž příliš bohatá na to, aby měla zájem se na úkor nějaké České repuliky, Polska, Maďarska, Slovenska či pobaltských případně balkánskýc h zemí jakkoliv uskrovňovat: Zkušenosti se sloučením Východního Německa se záp adním jí bohatě stačí. Navíc je zde otázka trhu: levné odbytiště pro výroky z Evropské unie, levné pracovní síly a naopak nekonkurenceshopné naše zboží na Z ápadě. Proč tedy spěchat s integrací bývalých zemí "ostbloku", když status quo je tak výhodný, v podstatě nic nestojí a přináší zisky? Stejně tak jako nic n estojí ono uklidňování, jež třeba zaznělo z nedávného vrcholného summitu zemí Evropské unie v německém Essenu, či v opakovaném stereotpu zaznívá tak často z úst třeba německého kanckéře Helmuta Kohla...

(Lze říci, že stejné je to zhruba i pokud jde o naše přijetí do NATO. Přitom t aky nejde jenom o ekonomické otázky, i když také ty jsou pro Západ důležité. J e tu totiž zejména problém "velkého" východního souseda, RUSKA. Kdysi "superve lmoci", dnes rádoby alespoň "velmoci". Vzhledem k potenciálu atomových zbraní, kterými tento stát dosud disponuje, je nutno brát v potaz jeho názory a respe ktovat je, říkají "moudře a uvážlivě" západoevropské země a USA... Prostě, pro č by si kvůli "nějaké vyšegratské čtyřce" měli komplikovat vztahy se svým "mil ovaným" a "všeobecně" uznávaným presidentem Jelcinem? Navíc ještě, když např. česká armáda je v totálním rozkladu a není schopna bránit ani sama sebe, když vnitřní bezpečnost se podobá situaci na americkém Divokém Západě konce 18. a p očátku 19. století?)

VLÁDA NA "JEDNIČKU", TVRDÍ KLAUS

Ve zcela opačném gardu se jevilo prohlášení o "stavu české unie" pronesené čes kým premiérem Václavem Klausem v úterý 6. prosince před poslanci Parlamentu. V láda je nanejvýš spokojena s ekonomickou transformací, žádná katastrofa nám ne hrozí. Tak asi vyzněly dvě zkladní linie zmíněného prohlášení. Vývoj České rep ubliky v současnosti je nesmírně pozitivní a úspěšnost politiky vlády potvrzuj e trvale vysoká podpora obyvatelstva, což vede k mimořádné stabilitě ČR, uvedl doslova předseda vlády a ODS Václav Klaus...

(jistě, z části měl pan premiér pravdu. Je nutné ovšem konstatovat, že v mnoha případech "jaksi" pozapomněl k oné pravdě dodat i tu druhou "stranu mince". T otiž, že transformace se uskutečnila na základě totálního rozkrádání národního majetku různými postkomunistickými a bývalými nomenklaturními mafiemi a za pl né podpory vlády, že společnost dosud nebyla a zřejmě už nikdy nebude očištěna právě od zmíněných živlů včetně někdejších sítí agentů Státní bezpečnosti a K GB, že žádná katastrofa nám nehrozí nikoli proto, že máme dokonale vycvičenou a obranyschopnou armádu, nýbrž proto, že prostě zatím nemáme v blízkém okolí n epřítele, který by nás mohl ohrožovat, že vnitřní bezpečnost státu se praktick y rozpadla, že policejní sbor a armáda jsou v definitivním a úplném rozkladu.. . Těch "že" je podstatně ještě mnohem víc, které pan premiér jaksi pozapomněl uvést coby minus své více než dvouleté vlády. Škoda, protože takhle oprávněně nahrál na smeč levici a sám sebe usvědčil z nevěroodnosti... A možná i z nesch opnosti.)

"AFÉROGATE" STÁLE V AKCI

Ne, čtenář se lekat nemusí. V návalu informací jsme na českou specialitu, tedy aféry, skandály a různé jiné "pikantnosti" naší politické scény, nezapomněli. Existují dál, "kvalitativně" utěšeně rostou, "úspěšně" se rodí nové... I když v minulých dnech lze hovořit spíš o jakémsi dočasném "miniútlumu". S výjimkou dvou případů, obecně známých už z nedávné minulosti, se toho moc nestalo... Ten první se týká uplácecí causy bývalého ředitele Centra kupónové privatizace Jaroslava LIZNERA. V pondělí 12. prosince se totiž jednalo o návrhu jeho advo káta, aby byl propuštěn z vazby. Státní zástupkyně pro Prahu 7 JUDr Jaroslava Vaclová to zcela logicky odmítla, definitivní slovo však bude mít až příslušný obvodní soud.

(Někdo možná namítne, že je to v podstatě drobnost. Zdá se však, že nikoliv. K dyby se totiž skutečně pan Lizner ocitl tímto způsobem na svobodě, došlo by k paradoxní situaci: Ministerstvo financí by ho muselo vzít zpět do zaměstnání. A byť odpovědní činitelé popřeli, že ne do téže funkce, v jaké se nacházel pře d uvaléním vazby, je zřejmé, přinejmenším podle dosud platných českých zákonů, že opak je pravdou... Co by to znamenalo poté, snadno domyslet...) * * *

Druhý případ se váže k druhé, na naše poměry už "dost staré cause", totiž k bý valému podplukovníku Federální bezpečnostní informační služby a někdejšímu pří slušníku StB Václavu WALLISOVI. Vrchní soud v Praze na žádost ministra spraved lnosti Jiřího NOVÁKA zrušil, rovněř v pondělí 12. prosince, usnsení krajského soudu v Plzni a nařídil komplet nové projednávání celé záležitosti. (I na tom by nebylo nic neobvyklého, nebýt dost zvláštních okolností, jež se k olem celé causy jaksi v průběhu doby vynořily. Například de facto útěk jednoho z účastníků soudního jednání a bývalého předsedy představenstva Harvardských investičních fondů Viktora KOŽENÉHO do Šýcarska resp. "podivná" role někdejšíh o federálního ministra vnitra a dnešního výkonného místopředsedy ODS Petra Čer máka v uvedené záležitosti... A v čem spočívá ona neobvyklost rozhodnutí vrchn ího soudu? Možná právě ve skutečnosti, že jedna z hlavích zákulisních postav p řípadu, pan Čermák, je na zřejmě definitivním odchodu z politické scény...) A CO PŘÍŠTÍ TÝDEN?

Jak již bylo naznačeno výše, jednou z nejdůležitějších událostí tohoto týdne b ude V. kongres Občanské demokratické strany v Karlových Varech, který se bude konat ve dnech 17. a 18. prosince v tamním hotelu Pupp. Dva dny před tím, ve č tvrtek, se uskuteční tisková konference této strany v jejím sídle na Sněmovní ulici číslo 3. Možná už tam se dovíme, o čem to vlastně nejvyšší "bossové" naš í největší vládní strany budou jednat, a hlavně rozhodovat. A kdo má šanci zau jmout nejdůležitější funkce ve straně pro příští rok.

Další tiskové konference, a to Liberálně sociální unie, se konala ve středu 14 . prosince. Pochopitelně i ona byla věnována tzv. "vyšším zájmům", tedy nastáv ajícímu slučovacímu sjezdu Českomoravské strany středu s Liberálně sociální un ií a Zemědělskou stranou, který se uskuteční rovněž v sobotu 17. prosince, ten tokrát ovšem na Moravě, a to ve Žďáru nad Sázavou.

(Ostatní tiskové konference politických stran a uskupení se odbývají ve čtvrte k 15. prosince: Jde o Křesťanskou a demokratickou unii - ČSL, Křesťanskodemokr atickou stranu a komunisty. V pátek pak jednají Svobodní demokraté (OH), sociá lně demokratická strana a Občanská demokratická aliance, která taktéž na sobot u 17. prosince svolává zasedání svého ústředního sněmu... Konečně ve čtvrtek m ají prostřednictvím sdělovacích prostředků promluvit k veřenosti i zástupci Čs . nadace Charty 77...)

* * *

Ze zbývajících vnitropolitických událostí stojí za to připomenout pernamentně trvající 25. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Zdá se, že bude, oproti těm předcházejícím, mít několik nej... Totiř má být zatím nejdel ší, skončí zřejmě až těsně před koncem tohoto roku, a pak, očekává se v dosava dní existenci samostatné České repuliky nejlítější "bitva" o schválení státníh o rozpočtu...

(Lze ovšem očekávat projednávání i dalších záležitostí: Například osud ve pros pěch Vorošilek omylem restituované jedné z budov Národního divadla v Praze, ne méně zajímavé budou i možné dozvuky v plynulém týdnu schváleného souboru novel daňových zákonů, interpelace poslanců... Otázkou je, kam se v onom časovém "p resu" vejde už schválený pořad mimořádného zasedání pléna Poslanecké sněmovny. ..)

Ve středu 14. prosince se též uskuteční pravidelné zasedání české vlády. Vedle běžné agendy lze předpokládat, že zaujme i stanovisko k výsledkům setkání vrc holných představitelů Evropské unie, která koncem minulého týdne skončila mimo jiné též za účasti přidružené České repuliky v německém Essenu. Neméně důleži tou se však z vnitropolitického hlediska jeví také "instalace" Václava BENDY d o funkce ředitele nově vzniklého Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů k omunismu, ke které dojde 15. prosince...

(Význam oné události je přitom na snadě: Máme sice zákon o protiprávnosti komu nistického režimu a o zločinech komunistů proti lidskosti, máme dokonce dvě in stituce, které uvedené aspekty v naší společnosti zkoumají, vše ale s efektem zatím nulovým. Vlk se "nažral", a "koza" zůstala celá, dalo by se říct... Jmen ování Václava Bendy do funkce ředitele Úřadu, v nějž se obě zmíněné instituce sloučily, může proto znamenat zásadní obrat. Už pro nekompromisnost onoho poli tika v prosazování práva a spravedlnosti. Pro nesmiřitelnost v boji proti pozů statkům komunismu v naší společnosti. Pokud ovšem už není pozdě. Vzhledem k pr omlčitelnosti zločinů bývalého reimu. Vzhledem k převažující lhostejnosti obča nů.)

* * *

Ze zahraničně politického aspektu lze pro Českou republiku považovat za zřejmě nejdůležitější poznatek schylující se "finále" vládní a ústavní krize na Slov ensku. Jak jsme již poznamenali na začátku našeho přehledu, koaliční dohoda HZ DS se Sdružením dělníků Slovenska a Národní stranou byla uzavřena, designovaný premiér Vlaimír MEČIAR presidentu KOVÁČOVI navrhl složení nové vlády. Ve čtvr tek 15. prosince by mělo být jasno. Nejen o vládě, ale i o vztahu presidenta k nové vládní koalici. A možná také k orientaci Slovenska... Zatím, jak se zdá, president Kováč Mečiarovi podlehl.

Jiří F. PILOUS