--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Podivné vyznamenání
Zdroj: NN Ročník........: 0004/052 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE

Lze říci, že v předvánočním a vánočním čase uplynulého týdne zpestřila jistou nostalgickou fádnost tohoto období událost u nás nadmíru neobvyklá: Totiž výst ražná, údajně "generální" stávka, vyhlášená předáky Českomoravské komory odbor ových svazů (ČKOS) na středu 21. prosince. Protestovat se mělo proti tzv. vlád nímu návrhu zákona o základních důchodech, který podle odborů prý poškozuje zá jmy pracujícího lidu...

(Podle předsedy ČKOS Richarda FALBRA, jinak evidovaného agenta bývalé Státní b ezpečnosti, různými formami protestovalo mezi 12.00 až 12.15 hod. celkem milió n 450 tisíc členů ze 4600 základních odborových organizací. Přesto, že mnoho p odniků práci nezastavilo, např. téměř celá průmyslová oblast Zlínska, Škoda Pl zeň atd, tvrdí pan Falbr, že stávka byla úspěšná. Vláda ji naopak odmítla vzít na vědomí a její předseda Václav KLAUS dokonce prohlásil, že vůbec neví, zda se stávkovalo. "My jsme žádné sirény neslyšeli", prohlásil. K jednání tripart ity pak premiér dodal: "Pokud budou stávky, tak těžko kdy vůbec bude..." * * *

Z ostatních události stojí za zmínku "kolotoč" jednání české vlády, která se v uplynulých dnech sešla hned několikrát. V pondělí 19. prosince na své mimořád né schůzi, kde schválila dodatek ke smlouvě s koncernem Volkswagen, následujíc í den jednali ekonomičtí ministři zabývající se problematikou vyhořelého jader ného paliva a hlavně návrhem nového školského zákona, ve středu 21. prosince p ak probíhala už obligátní schůze kabinetu, tradičně na zámku v Kolodějích u Pr ahy. Vedle návrhu zákona o vinařství byla konečně přijata koncepce nové vojen ské strategie a navrženo prodloužení náhradní vojenské služby na dvojnásobek t é základní, tedy na dva roky: S tím, že voják základní služby bude muset o onu náhradní žádat před komisí až po nastoupení do armády...

(Tady za zmínku stojí snad jen citovaný návrh školského zákona, či spíše posle dní dobou tolik diskutované školné na vysokých školách. Resp. panem ministrem Ivanem PILIPEM (KDS) uvedené prohlášení, podle něhož vysokoškolské vzdělání je "soukromý" vklad občana do budoucnosti, investice, za níž bude muset po dokon čení studia zaplatit. Zapomněl však pan ministr uvést, z čeho že onen absolven t bude platit, když např. plat lékaře po promoci činí čistého 3200 Kč, učitele pak mnohem míň. Asi to zůstane na r odičích, ale to už jsme někde jinde, než je proklamované právo na vzdělání a přístup k němu každého schopného občana to hoto státu...Nehledě už k tomu, že vzdělání není soukromá záležitost, avšak pa tří k bohatství národa, k jeho trvalým hodnotám...)

* * *

Vláda ovšem koncem roku projednávala také personální změny. Na doporučení mini stra vnitra Jana RUMLA (ODS) souhlasila s jmenováním nového policejního presid enta, jímž se má stát třicetiosmiletý okresní ředitel policie v Chebu Oldřich TOMÁŠEK (vystřídá před drahným časem "podivně" odvolaného policiejního ředitel e Stanislava NOVOTNÉHO). Novým náměstkem ministra spravedlnosti se od Nového r oku stane rovněž P. PELANT z ministerstva financí... A konečně, obsazeno má bý t v nejbližším čase i místo Rumlova náměstka po odcházejícím Jiřím KŘIŽANOVI ( ODA): Kandidát zatím definitivně určen

nebyl, má být ovšem rovněž z této strany a veřejně se hovoří o někdejším staro stovi Mostu Bořku VALVODOVI.

(Z toho, co v této oblasti stojí ještě za připomenutí, uveďme, že ministerstvo financí definitivně podepsalo smlouvu s vedením rozhlasových stanic SVOBODNÁ EVROPA a SVOBODA o pronájmu bývalé budovy Federálního shromáždění za symbolick ou částku jedné koruny denně: Smlouva je na deset let a stěhování by mělo být dokončeno do počátku léta 1995.)

* * *

Jinak president republiky Václav HAVEL podepsal na dvě desítky zákonů, z toho ovšem dva nikoliv. Novelu zákona o správních poplatcích a zákon o výkonu povol ání architektů vzátil Parlamentu zpět, takže hned po Vánočních svátcích se seš la mimořádná schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby o nich v nezměněné podobě opět hlasovala. Presidentské veto v obou případech poslanc i odmítli a oba zákony více než nadpoloviční většinou sta hlasů přijali. Z toh o v prvním případě s dodatkem, že mi nisterstvo financí do 31. března 1995 mus í připravit směrnici, jež neziskové organizace osvobozuje od jakýchkoliv správ ních poplatků...

(Tím ovšem parlamentní aktivity nekončily. Ještě v předvánoční době se sešli n a půdě Poslanecké sněmovny zástupci romských iniciativ s předsedou Parlamentu Milanem UHDEM (ODS), aby diskutovali o vzrůstající kriminalitě Romů na jedné a rasismu jisté části společnosti vůči Romům na straně druhé. O "kultivovaných" projevech při jednání svědčí mimo jiné i to, že skončilo oboustrannou hádkou, bez jakýchkoliv konkrétních závěrů...)

* * *

V onom předvánočním idylickém čase pak stojí za povšimnutí také některé zahran ičně politické aktivity. Například návštěva saudskoarabského prince a jednoho z největších světových podnikatelů VALÍDA BIN TALÁLA v Praze a jeho jednání ko lem stavby hotelu u Karlova mostu, jež bude realizovat společnost Four Seasons : Princ totiž patří k největším podílníkům společnosti a v jeho osobě vítáme v České republice vůbec nejvyšší návštěvu ze Saudské Arábie za dobu existence Č eskoslovenské nebo České republiky.

Z této oblasti můžeme také uvést návštěvu ministra Bělohrádka (KDU-ČSL) v ukra jinském Kyjevě, kde se svým rersortním kolegou podepsal antidupingovou smlouvu ...

(Pomineme-li stále neurovnanější politickou scénu v sousedním Slovensku, vzrůs tající napětí mezi lekaři a vládou v Polsku a pokus založit tzv. "presidentsko u stranu" Lecha WALESY v téže zemi, tak na domácí půdě zbývají snad už jen afé ry. K těm starým, zdaleka neukončeným, zejména kolem uplácecího skandálu předs edy Centra kupónové privatizace Jaroslava LIZNERA či podvodů ředitele Komerční a průmyslové banky Františka MORAVCE, přibily zatím nové. Například rozhodnut í o zastavení trestního stíhání býva lého komunistického rozvědčíka Pavla MINA ŘÍKA a oznámení kompetentních orgánů o beztrestnosti tzv. lidových milicí.) VÝSMĚCH SPRAVEDLNOSTI?

Těsně před Štědrým dnem dostala společnost tohoto státu od svých vlastních org ánů, činných v trestním stíhání další "dárek pod stromeček" v e formě pořádnéh o kopance. Dozvěděli jsme se totiž, že dne 13. prosince bylo zastaveno trestní stíhání proti bývalému "rudému" československému rozvědčíkovi Pavlu Minaříkov i. S výjimkou ministra vnitra Jana Rumla všivchni na tento akt postkomumistick é arogance "tiše" mlčeli.

(Jen pro osvěžení paměti připomeňme, že Pavel Minařík byl po roce 1989 obviněn z přípravy trestného činu úmyslného obecného ohrožení, jehož se měl dopustit tím, že v letech 1970 až 1975 vypracovával a předkládal federálnímu ministerst vu vnitra návrhy k reralizaci pumového atentátu na mnichovskou rozhlasovou sta nici Svobodná Evropa. Dne 14. září 1993 pražský městský soud odsoudil Minaříka ke čtyřem letům odnětí svobody, vrchní soud v Praze však tento rozsudek zruši l a vrátil ho státnímu zástupci k do šetření.)

* * *

Takže spravedlnost dostala znovu pár facek. Člověk, terorista, byl pro "nedost atek" důkazů osvobozen. A to přesto, že oněch důkazů existuje v archívech mini sterstva vnitra přehršle. A to přesto, že se přiznal. Jenomže, soud a státní z ástupce měli jiný názor. Možná se "úpěnlivě" drželi Minaříkova prohlíšení: "To já ne, to ideologie". A ta přece pro bývalé komunistické soudce a prokurátory trestná není... (Stejně tak jako pro vyšetřující orgány nebyla trestná existe nce Lidových milicí. Že nebyl k jeji ch fungování právní podklad? Že za více n ež čtyřicet let svého trvání napáchaly mnoho zla? Nevadí, prostě několik dní p řed promlčením činů jejích členů a funkcionářů, jejího zřizovatele, ÚV KSČ, vš e odložíme ad acta. Aby už nikdo neměl odvahu vyšetřování znovu obnovit. Znovu začít trestní stíhání. Navíc, podle zákona to už nebude možné! Tak o co jde? Dámy a pánové! O nic, protože soudruzi zase vyhráli...)

AFÉRY A AROGANCE ŠKODÍ ODS

Popularita Občanské demokratické strany, nejsilnější části vládní koalice, spa dla v posledních měsících o několik procent. Ještě v červnu by pro tuto stranu odevzdalo hlasy 31 procent voličů, kdyby však občané šli k urnám v prosinci, Klausovu stranu by podpořilo jen 26 procent voličů, tvrdí Středisko empirickýc h výzkumů (STEM), které anketu uskutečnilo.

(Ovšem to není všechno: v porovnání s rokem minulým jsou ztráty ODS ještě větš í. Například v květnu roku 1993 tenhle spoluvládnoucí subjekt měl přes 36 proc ent podporu veřejnosti. Současný stav je tedy zatím nejnižší od posledních par lamentních voleb...)

* * *

Naopak v době, kdy Občanská demokratická strana ztrácí, Zemanova sociální demo kracie stabilně získává. V současné době by na ni hlasovalo 18 procent občanů, což lze celkově považovat za dosud největší úspěch této strany od okamžiku je jího vzniku počátkem roku 1990. Třetí místo v pořadí pak zaujala Občanská demo kratická aliance, v posledním období se stabilními 12 procenty. Komunisté by p ak získali deset procent hlasů (o měsíc dříve o jedno procvento méně). Pět pro cent by ještě překročily Křesťanská a demokratická unie - ČSL, zbytek, tj. rep ublikáni a Demokratická unie by se vešly do čtyř, resp. dvou procent. (Celkem 44 procent občanů České republiky se také domnívá, že nejmocnějším muž em ve státě je premiér a předseda ODS Václav Klaus. Na druhé místo zařadilo 14 procent presidenta Václava Havla, následuje s 9 procenty Vladilír Dlouhý z OD A, ministr financí Ivan Kočárník se 7 procenty a ministr vnitra Jan Ruml se 7 procenty, oba z ODS... Z hlediska morálky občané nejčastěji uváděli presidenta , zhruba 28 procent, na dalších místech pak Dlouhého a Klause...) * * *

Úpadek popularity ODS se stal u české pravice bodem číslo jedna. Na rozdíl od opozice na ni zatím koaliční partneři nedokáží (nebo nechtějí( najít odpověď. Vezmeme-li tedy v úvahu názory oné parlamentní i mimoparlamentní opozice, tak největším důvodem "postupné degradace" ODS je její arogance: Přítom nejde pouz e o obecně známý přístup předsedy strany a premiéra Václava Klause. Svůj podíl viny na tom mají také jeho nejbližší spolupracovbníci, například do nedávna j eště druhý muž strany Petr Čerámk. D alším důvodem pak jsou zcela jistě aféry, které Občanskou demokratickou stranu v posledním období provázejí. Odmyslíme- li už citovaného Petra Čermáka, jehož jméno dlouhé měsíce plnilo stránky téměř všech periodik České republiky, stačí připomenout předtím Miroslava Macka, dn es uvězněného Pařízka a další...

(Konečně, v neposlední době se na "nepopularitě" ODS podepsala též neochota po nedávných komunálních volbách na místní úrovni seriozně jednat s partnery. Dí ky tomu třeba Občanská demokratická strana v mnoha místech, třebaře procentuál ně vyhrála volby, nezískala nejen funkce starostů resp. primátorů, ale nedosta la se ani do rady obecních případně městských zastupitelstev...) MALÁ POZNÁMKA KE KUDLÁČKOVU VELIKÁŠSTVÍ...

V Českém deníku z úterka 27. prosince se na třetí straně objevila poznámka vyd avatele tohoto periodika Josefa Kudláčka s názvem "DEU má už také svou aférku" . Nestála by za řeč, kdyby se netýkala tzv. skandální situace v liberecké orga nizaci Demokratické unie. Přesněji toho, že ing. Rostislav OLIVA se údajně pro tiprávně uvádí coby předseda krajské organizace DEU v Liberci, aniž byl schvál en celostátním vedením této strany v Praze, ba aniž toto verdení podle stanov prý krajskou organizaci ustavilo...

(Ani v tomto případě by však záležitost nestála za větší pozornost, protože je to vlastně vnitrostranická záležitost DEU. Jenomže: v minulém čísle Necenzuro vaných novin na poslední staně byl otištěn dopis, kdy šéfredaktor týdeníku Pet r CIBULKA vyhovuje přání právě libereckým členům DEU a dává této organizaci k dispozici jednu až dvě strany týdně z Necenzurovaných novin, pokud budou kvlal itní příspěvky...)

* * *

Nechci diskutovat o oprávněnosti Kudláčkova prohlášení, zdali je ing. Rostisla v Oliva, jak autor a vydavatel Českého deníku zároveň, uvádí, podvodník. Téhož dne, kdy byla Kudláčkova poznámka zveřejněna, tj. 27. prosice, však autor toh oto přehledu obdržel faxem fakta o opaku. Například prezenční listinu z jednán í Krajské rady Liberec nesoucí datum 16. prosince 1994. Je na ní podepsáno 14 přítomných funkcionářů, coby host pak místopředseda Demokratické unie ing. Rat ibor MAJZLÍK.

Myslím, že víc ke Kudláčkovu článku, případně k jeho serióznosti, není, s výji mkou onoho v mezititulu citovaného už velikášství, co dodat. A pokud ano, tak se k danému problému vrátíme v jednom z dalších čísel zvláštním komentářem. A CO V TOMTO TÝDNU?

A opět, stejně jako v minulém týdnu, nelze než konstatovat, že i v následující ch předsilvestrovských a přednovoročních dnech se dá předpokládat téměř až pol itický útlum. Není reálné totiž očekávat jakékoliv podstatnější dění na domácí či zahraniční politické scéně. V našem středoevropském regionu snad může tvoř it výjimku asi jen Slovensko. Ale, na to už si čtenář zvykl, takže ho to nepře kvapí...

(Parlament mimo ono mimořádné úterní zasedání z 27. prosince, konané díky "nep oslušnosti" presidenta Václava Havla, je na "vánočních prázdninách", kabinet p remiéra Václava Klause si je učinil taktéž. Zbývají tedy pouze politické stran y, které se rozhodly vyvíjet aktivitu i v těchto mezisvátečních dnech klidu, m íru a pohody. V úterý 27. prosice pořádala tiskovou konferenci Strana demokrat ické levice, následující den pak Liberálně sociální unie, ve čtvrtek 29. prosi nce "českomoravští komunisté", a těs ně před Silvestrem poté Občanská demokrat ická aliance. Vládní Občanská demokratická strana po svém pátém kongresu zaslo uženě odpočívá, Křesťanská demokratická unie - ČSL a Křesťanská demokratická s trana ctí vánoce a nekonají se...)

Jiří F. PILOUS

JZD AK SLUŠOVICE A DOCENT ING. FRANTIŠEK ČUBA, CSC.: KONEČNĚ PŘED SOUD?

Podle denního tisku z pátku 23. prosince byl obviněn z trestných činů neoprávn ěného podnikání a ohrožování devizového hospodářství bývalý dlouholetý předsed a JZD AK Slušovice a dnešní předseda DAK MOVA Bratislava docent ing. František ČUBA CSc. Podle předsedy sociálně demokratické strany Miloše ZEMANA, jehož st rany členem pan Čuba je, patří onen "dobrý muž" k jedněm z nejschopnějších čes kých podnikatelů...

(Vzhledem k demagogickým sklonům páně ing. Miloše Zemana, je zbytečné s ním di skutovat a dokazovat opak. Raději připomeňme, že o JZD AK Slušovice a docentu ing. Františkovi Čubovi, CSc., bylo v nedávné minulosti popsáno papíru tolik, jako snad o žádném našem slavném spoluobčanovi za posledních padesát šedesát l et. Bohužel, na rozdíl od názoru Miloše Zemana, nikoliv v tom dobrém slova smy slu. Díky oněm "zvláštním" schopnostem pana Čuby totiž on a jeho nejbližší spo lupracovníci dokázali "zneprůhlednit " hezkých pár miliard korun, které se "ne kontrolovatelným" způsobem přwelily do soukromých akciových společností či spo lečností s ručením omezeným. Sám ing. Čuba je spolupodílníkem mnoha z nich: Na př. zmíněné už DAK MOVA Bratislava, MORAGRO, TVZ, AGROCOMP, MONDON, AVA, VERTI GO atd. A to už nemluvě o jeho nejbližších příbuzných bratru Josefu Čubovi, ma nželce a dětech. Tam bychom totiž museli připočítat další firmy, třeba NIKU, H OLSTEIN TRANSFER. PHALARIS, MOSA, IRBIS, RENETA, TROJÁK, BUFALO... Pochop itel ně s majetkem, který nejen v době svého vzniku, ale i dnes, převyšuje všechno, co si kdo pod pojmem klan miliardářů dovede představit. Včetně oněch metod am erické resp. sicilské mafie...)

* * *

Vzhledem k tomu, že v Necenzurovaných novinách toho o JZD AK Slušovice bylo už trochu napsáno, a vzhledem k seriálu, jež se právě podobnou tématikou zabýval a shodou okolností v tomto čísle končí, rozhodla se redakce přibližně od polo viny měsíce ledna 1995 pokračovat ve zveřejňování dalších faktů o činnosti býv alého slušovického agrokombinátu. Pochopitelně se speciálním zaměřením na pode zřsní z trestné činnosti právě pana docenta ing. Františka Čuby, CSc., a jeho kumpánů. Nejen těch, patřících do př íbuzenstva. A nejen těch, působících v dr užstvu coby zaměstnanci...

Jiří F. PILOUS

Kuponové skořápky-II.

Když jsem usedl k psaní prvého článku, pln hořkosti nad tím, že jsem se stal o bětí kuponových "skořápek", netušil jsem jakou vyvolá odezvu. O tom, že nejsem sám, jsem již psal v předcházejícím článku, shodně pojmenovaným. Ohlas, v pod obě velkého množství dopisů od podobně "postižených", předčil očekávání. Musím však na samém začátku pokračování o stejném tématu upozornit na nepřesnosti, kterých jsem se dopustil v prvém článku, otištěném v NN č. 49. Vycházel jsem t otiž z informací, které poskytly bez prostředně po skončení 6.kola, druhé vlny kuponové privatizace, některé z celostátně vydávaných deníků. Byl jsem upozor něn kolegou, ze sympatického deníku, tedy Českého, že co do ekonomických výpoč tů, jsou mé závěry absolutně chybné. Zásadní chyby jsem se mimo jiné dopustil v pasáži, ve které jsem ze statistických údajů došel k závěru, že totálně neus pělo 38 000 "dikoušů". Ve skutečnosti je však zřejmě tento počet neuspokojenýc h "dikoušů" podstatně mnohem vyšší, jenom s tím rozdílem, že pouze část t otál ně propadla. Ostatní přišli "pouze" o sto a více bodů. Po prostudování dostupn ých materiálů a následném vysvětlení od svého kolegy, jsem dospěl k názoru, že je moji poviností omluvit se čtenářům Necenzurovaných novin za své chybné výp očt y, způsobené více jak špatnou a nedostatečnou informovaností v závěrečbé f ázy "skořápkového" podvodu.

*****

Nic to však nemění na tom co jsem již napsal minule a na čem rozhodně trvám: K uponová privatizace, byla a nadále je geniálním podvodem, na němž participoval a záhadná a tajemná uskupení, která mají kupodivu mnoho společného. Temnou kri minální minulost a současnost, nebezpečně znásobenou "přímým", popřípadě "nepř ímým" zařazením ve složkách StB. (kmenoví pracovníci složek StB a jejich spolu pracovníci, bez rozdílu kategorie zařazení). Je naprosto evidentní, že úzké ko ntakty na StB znamenali i propojení na "spřátelené" zpravodajské služby, v nic hž hrála a nadále hraje prim KGB.

Zajímavý pohled se nám nabízí při sledování postojů ekonomických ministrů, vče tně premiéra Klause, vesměs odpůrců tzv "agentománie", kterak zachovávají abso lutní klid při "odhaleních" významných agentů na klíčových postech v mamutích, dnes již soukromo-komunisticko-kapitalistických "akciovkách". Jejich, dnes ji ž nedostižitelný start do "privatizace" státních podniků, při němž použili z v elké části prostředky z "černých" zahraničních kont PZO (podniky zahraničního obchodu, jednalo se podle určitých p ramenů o částku převyšující 8.milionů USD ), KSČ (údaje o výši částky se značně rozcházejí, lze však předpokládat, že se jedná řádově o stejnou částku jako v prvém případě) a dále StB, jejíž zahrani čně-ekonomické aktivity, byly přímo tehdejším stranickým vedením úkolovány (ne ní pochyb, že tato složka, hlavně její "rozvědná" část, působící v zahraničí, měla největší možnosti na zajištění své "budoucnosti").

Pro ty jejich soudruhy, na které se z výše uvedených prostředků nedostalo, ale bez nichž by nebylo možno provést tento geniální podvod a krádež století, byl o připraveno další velké množství "příležitostí", které jak známo dělají zlodě je. Dnes však díky kuponové privatizaci, vážené občany, vesměs majitele a velk opodnikatele lukrativních podniků, které se ani jejich stranickým soudruhům ne podařilo za více jak čtyřicet let trvající socialistické hrůzovlády zlikvidova t. Je jen otázkou, jak dlouho bude u měle udržována absolutní beztrestnost vše m podivným osůbkám, které se doposud vyhřívají na výsluní bezpracného a zaruče ného zisku, jež jim nadále umožňují, právě kuponové "skořápky".

USPOKOJENÍ a NEUSPOKOJENÍ, aneb TUDLE NUDLE.

Vše nasvědčuje tomu, že generální zkouška obřího hracího automatu, používaného v televizní hře "Bingo", proběhla při vyhodnocování podniků v šestém kole, dr uhé vlny "kuponovky".

Jinak si nelze vysvětlit způsob rozhodování a závěr "kohosi", o uspokojení a n euspokojení poptávky. Podle jakého klíče došlo k omilostnění čtyřiadvaceti pod niků, které se též ocitly v převisu, zatímco zbývajících osmdesát jedna bylo k ategoricky vyřezeno z odprodeje, zatím nikdo nevysvětlil a stěží vysvětlí . Př i následném porovnání skutečně nabydete dojmu, že při rozhodování o úspěšnosti a neúspěšnosti investic, zatáhlo pár expertů za táhlo "bingomatu" a investorů m do již výše uvedených, jednaosmde sáti převisových firem, se objevilo magick é okénko s nápisem :"TUDLE-NUDLE". Poté ještě zbývalo pro pořádek dodat, že dr uhá vlna úspěšně skončila. Nepochybně.

___________________________________________________________ PRODANÉ - NABÍDKA-POPTÁVKA NEPRODANÉ - NABÍDKA-POPTÁVKA

Formtrade 633 652 Grand.Pupp 547 589

Odkolek 1111 1352 Jesenické zás. 1108 1204

Lesy MB 1582 1720 Kavoz 1453 1656

Doprav.st. 13681 16872 Lanex 13962 16000

Lesy LT 66064 79335 ČKD služby 26530 39060

Kablo Klad.135497 150952 ČSAD Plzeň 89409 114268 ___________________________________________________________

Vzorek vybraných akciových společností u kterých došlo k zajímavému rozhodnutí expertů. Porovnejte sami, jak si jsou některé nabídky a poptávky v obou skupi nách podobné. Rozdíl je pouze v tom, že jedna část byla i přes převis prodána, zatímco druhá propadla ve prospěch "neznáma", včetně investovaných finančních prostředků.

Rozhodl "bingomat", nebo osobní zájem. O tom ať rozhodnou odborníci, pokud mož no takoví, kteří jsou zároveň činní v trestním řízení.

ZÁMĚRNÉ PŘEPISY anebo UMĚLÉ PŘEVISY?

(Zpracováno na podkladě velice zajímavých materiálů, otištěných v deníku "Expr es". Kráceno, neautorizováno!)

K velice zajímavým závěrům dospěl sokolovský programátor ing. Václav Hostoš. P odle jeho slov, se pokusil již před časem upozornit kompetentní místa na nesro vnalosti v jednotlivých kolech privatizace. Nikoho jistě nepřekvapí, že bezvýs ledně. Vybral si ke svému výzkumu šedesát privatizovaných podniků, z více jak osmi set. Od zahájení druhé vlny, až do jejího samotného závěru postupně zjist il, že se u některých vytypovaných podniků "ztrácely" akcie.

V některých případech se jednalo pouze o desítky kusů akcií, v jiných o stovky . Celkové ztráty mohly dosáhnout desítek miliónů korun, čímž muselo zákonitě d ocházet k ovlivňování cen akcií. Nesrovnalosti ing. Václav Hostouš zjistil již v prvním kole druhé vlny u sedmi, ze šedesáti výše zmiňovaných podniků. U nic h nesouhlasil výsledný počet prvního, s nabídkou druhého kola. Jako příklad uv edl podnik Karosa Vysoké Mýto, který prvé kolo končil se zbytkem 16 747 akcií, přičemž v druhém bylo nabízeno pouz e 16 031 akcií. Kde skončil rozdíl 716 ak cií se již asi nikdo nedozví. Podobné nesrovnalosti zjistil ing. Hustoš u podn iků Silon Planá nad Lužnicí, ZAT Příbram, Třinecké železárny, Synzhesia Pardub ice a dalších.

*****

Redaktor "Expresu" kontaktoval náměstka ministra financí ing. Rudlovčáka se žá dostí o názor na zjištění ing. Hostoše. Případného vysvětlení se zatím nedočka l. Stejně dopadl u úřadujícího zástuce "zašitého" Líznera, ing. Diviše. Podle něj jsou programy vytvořené Podnikem výpočetní techniky bezchybné, stejně tak jako celý systém, včetně vyprodukovaných dat. Nalezl však velice rychle možnos t jak mohlo k nesrovnalostem dojít. Údajně to mohli způsobit reklamace, přesto přislíbil, že se bude podnětem inže nýra Hostoše zabývat. Zbožným přáním všec h podvedených nepochybně bude, aby se tím zabýval důsledně a závěry si nenecha l pouze pro sebe. Překvapuje mne pouze jistota s jakou všichni aktéři privatiz ace, včetně pana inženýra Diviše tvrdí to, čemu snad ani sami nevěří. Bezchybn ost a bezpečnost počítačových programů CKP. Stejně bezchybné, ne-li kvalitnějš í jsou přece i počítačové programy Komerční banky a přesto se podařilo jednomu ze zaměstnanců za přispění přátel a příbuzných, "převést" na svůj účet " pouh ých" 32.milionů.

PREZIDENT HAVEL A AFÉRA LÍZNER

Pan prezident ve svém rozhovoru pro deník Práce otištěný den před Štědrým dnem řekl : "Vydal bych zákon o slušnosti mezi lidmi". Postěžoval si, že noviny má lokdy na první stránce otisknou zprávu, že například poseděl s primátorem Česk ých Budějovic a bavil se s ním o problémech občanů města. Určitě by se však na prvních stránkách objevilo, kdyby řekl, že se setkal s Líznerem předtím, než ho zavřeli, nebo že ho navštívil ve vězení.

Na otázku redaktora Práce, cituji: Právě aféra Lízner sice lidi zajímá, ale je jich osudů se dotýká jen zprostředkovaně- odpověděl pan prezident takto : Ano, ale nepřímý vliv může mít dost velký. Bude-li takových případů víc (o čemž sn ad nikdo nepopchybuje-pozn.autora.), může to oslabit důvěrů občanů v privatiza ci a vůbec v reformu. Zvláště tehdy- a to se většinou děje- když aféry končí d o vytracena. Vyšetřují se strašně dlouho, nejdřív jsou v novinách ohromné titu lky, pak menší, až se o tom přestane psát vůbec, a nakonec aféra vyprchá bez závěru, nebo končí neurčitě. (Zlatá slova-nákup automobilů Mercedes pro pražsk ý hrad, od firmy bratří Helbigů jsou toho přímým důkazem. Nenechte to pane pre zidente zahrát do ztracena a sjednejte nápravu. Jako prezident na to máte ales poň v případě "Hradu" právo, nebo už ani tam ne?) Stává-li se to častěji, může to ve veřejnosti vyvolat pocit, že se kdesi "nahoře" dějí temné věci, že se t am navzájem kryjí....... . (Použiji slova pana premiera Klause : No comen t.) *****

Redakce Necenzurovaných novin, má k dispozici materiály, které zcela jasně svě dčí o machinacích a podvodech, ke kterým zřejmě docházelo a dochází, jak v prů běhu, tak po skončení jednotlivých privatizačních vln. Týkají se propojení růz ných exponovaných osob, které hráli a nadále hrají jednu z hlavních rolí prá v blízkosti CKP. Po doplnění a ověření, zda se nejedná o podvrch či provokaci, celý zpracovaný materiál otiskneme v některém z příštích čísel.

*****

(Rozplynutí jednoho, vlastně více snů, jsem způsobil sám. Jako "hlava" rodiny jsem vybíral tak "dobře", že jsem se od čtvrtého kola ocital neustále v převis u. Bohužel jsem do stejné situace dostal svoji ženu a její matku, jako správná "hlava" rodiny.

Právě kvůli matce své ženy, jsem značně rozčarován a znechucen. Na nákup kupon ové knížky dala padesát procent svého "velkého" důchodu s tím, že získané akci e rozdělí mezi vnoučata a pravnoučata. Dnes nejen, že nemá co dělit, ale ještě ji navíc něco schází. Velice se zajímá k čemu, respektive komu svou tisícovko u přispěla na zvýšení životní úrovně. Přiznám se, že já si tím lámu hlavu také .)

Přemysl Vachalovský