--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Janča Milan
Název: Dopis Vladimíru Šumanovi
Zdroj: NN Ročník........: 0004/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Pan Vladimír Šuman

předseda branně bezpečnostního

výboru Parlamentu ČR

Sněmovní ul.

Praha

V Mnichově, 1. prosince 1994

Vážený pane Šumane,

vyslechl jsem si na Radiožurnálu podstatnou část debaty, v níž jste - s Vaším kolegou panem Grossem - odpovídal na dotazy posluchačů ohledně stavu české pol icie. Chtěl jsem právě z Mnichova do pražského rádia zavolat, když moderátor o hlásil již poslední otázku. Rozhodl jsem se tedy, že Vám svoji otázku pošlu pí semně:

Dvakrát se už letos střílelo na německé neozbrojené turisty. Poslední listopad ový víkend byl popraven českou dopravní policií občan český. Ani toto ještě nestačí na odstoupení ministra vnitra, a dokonce ani na odstoup ení nadřízených oněch katů v uniformách? Rád bych zde připomenul, jak nedávno musel odstoupit v Německu minitr vnitra proto, že byl policií při zatýkání zas třelen na nádraží v Bad Kleinen ozbrojený terorista.

Žádat odstoupení ministra vnitra v takových případech není žádná politická zál ežitost, jak Vy jste v debatě tvrdil. Jana Rumla jsem si, jako kolegu z Charty , kdysi vážil. Ve funkci ministra vnitra však - už poněkolikáté - zklamal. To je prostý postřeh občana a smutné zjištění. Nic víc. Není to jenom trestuhodný diletantismus Rumlovy Policie, ale především jeho ignorování varovných hlasů kolegů z Charty, kteří poukazují na bývalé bolševiky v řadách Policie, ba i př ímo na ministerstvu. Sám jsem minist ra informoval už před čtyřmi lety např. o skutečnosti, že vedoucím pasového odd. v Uh. Hradišti je stále někdejší agent StB, bolševik Hanáček. Dodnes bezvýsledně.

Velmi mě rovněž překvapilo Vaše tvrzení (a nejsmutnější na tom bude, že jste o něm asi skutečně přesvědčen), že právě u Dopravní policie ČR je vidět pokrok. Pane Šumane, 11.3. t.r. jsem jel do Prahy na pohřeb zpěváka Karla Kryla, s ní mž mne poji stejný osud v mnichovském exilu. Na dálnici u Prahy jsem byl bezdů vodně zastaven dopravními policisty z Bernartic a šikanován po dobu čtyř hodin . V účasti na pohřbu K. Kryla mně a mým dvěma spolucestujícím bylo tímto způso bem zabráněno. Výsledkem této ryze b olševické zvůle (vzpomeňme například pohř bu prof. Patočky) není trestní stíhání povedených gaunerů od Dopravní policie z Bernartic - jak by soudného člověka snad napadlo, nýbrž soudní stíhání mé os oby. A to pro paragraf bolševikem tolikrát zneužitý a natolik zprofanovaný, že zůstává rozum stát nad skutečností, že může v právním státě i nadále platit: totiž "útok na veřejného funkcionáře". Nicméně s ohledem na rozbujelé gangster ství tamní Policie v posledních měsících mohu být ještě rád, že mě nezast řeli li nebo neumlátili.

Namísto, aby Policie občany chránila a pomáhala jim, jsou v České republice je jí doménou hlavně represe a šikany. Policista (dříve esenbák) vychází či vyjíž dí každý den do ulic vybaven příkazy svých nadřízených (v drtivé většině bolše viků), které znějí: co nejvíce pokut, co nejvíc postihů. Za totality se tomu ř íkalo v těchto kruzích socialistický závazek, dnes to nazývají poněkud eufemič těji: výsledná činnost, statistika. Princip zůstává stejný. Otázka pro Vás, pane Šumane, jako předsedu branně bezpečnostního výboru Parlam entu ČR:

JAK TO, ŽE JEŠTĚ DNES, PĚT LET PO PŘEVRATU, JE POLICIE U VÁS TAKTO ŘÍZENA, TAK TO INSTRUOVÁNA, A VY S TÍM SOUHLASÍTE ?

Milan JANČA, signatář Charty 77

člen OF Mnichov, člen KPV

a člen Iniciativy za odstranění

pozůstatků bolševismu (IZOPB)

Členové OF Mnichov a další čeští a slovenští krajané, kteří s obsahem dopisu s ouhlasí:

Marian Ježik, Milan Klazar, Viktor Slanina, ing. Rostislav Netopil, Sidonia Dě dinová-Ježiková, dr. Jan Bárta