--------------------------------------------------------------------------------
Autor: AG
Název: Dekret prezidenta Jelcina
Zdroj: NN Ročník........: 0005/003 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dekret prezidenta Jelcina 3. listopadu ráno agentura ITARTASS podala informaci o

vydání dekretu prezidenta Borise Jelcina o prostředcích používaných na obranu zájmů Ruska a jeho obyvatel v konfliktních situacích v cizině.

Gazeta Polska požádala politiky pravicové koalice o zhodnocení výše uvedeného dekretu a jeho možných následků.

MAREK JUREK (bývalý místopředseda zahraniční parlamentní komise): Je to další krok směřující k formalizaci dominace Ruska v oblasti tzv. blízkého zahraničí, neboli v terénu bývalého Sovětského svazu. Bezprostředně se to nás netýká. Al e neříkám to již ode dneška, že nekontrolovaný příliv ruských obyvatel do Pols ka i jiných východoevropských států se může stát hrozbou nejenom našich ekonom ických, sociálních zájmů a veřejného pořádku, ale přímo i národní bezpečnosti. JAROSLAW KACZYNSKI: Dekret vytváří základ k vojenské intervenci do sousedních zemí. Naše reakce musí být rozhodná. Musíme ale brát na vědomí, že jde o to, a by se na Západě vyvolal pocit ostrého konfliktu Polska s Ruskem a vytvoření op odstatnění našeho opožděného vstupu do NATO. Proto musíme zachovat klid a poko jně pracovat.

ANTONI MACIEREWICZ (bývalý ministr vnitra): Je to v podstatě pokus Ruska vnuti t světu doktrínu omezené suverenity států, kde pobývá větší skupina ruských ob yvatel. Povinností polské vlády, jakož i všech civilizovaných vlád, je jednozn ačné odmítnutí takovéhoto postoje, který připomíná způsob činnosti totalitního hitlerovského a stalinského režimu. Jestli tak neučiníme, pak dáme zelenou ru skému imperializmu.

STANISLAW MICHALKIEWICZ: Dekret prezidenta Jelcina je zkouškou, zda Západ doká že přinutit Rusy k veřejnému vyhlášení takovéto interpretace dekretu, ze které ho by vyplývalo, že se týká pouze Svazu nezávislých států. Jestli se to Západu nepodaří - a zejména, nepokusí-li se o to - pak to bude důvodem k tomu, že "P artnerství pro mír" utvořilo politickou provokaci.

JAN OLSZEWSKI (bývalý premiér vlády): Je to bezprecedentní čin, stanovující no vý kurs ruské politiky. Jeho načasování není náhodné - nádražní incident s Rus y ve vlaku a odvolání návštěvy Černomyrdina. (23. října 1994 musela varšavská policie použít obušky a slzný plyn, aby vyvedla z vlaku několik Rusů, kteří po užili záchranou brzdu a tím znemožňovali odjezd vlaku do Bruselu, šest pasažér ů bylo zadrženo. Pozn. překl.) I když se dekret vztahuje k tzv. blízkému zahra ničí, pak tato časová shoda poukazuje na to, že Polsko je Rusy považováno jako blízká zahraniční země.

JAN PARYS (bývalý ministr obrany): Je to pokus vnutit Polsku ruskou dominaci a vykročení Ruska z oblasti zahraniční politiky, a ne výsledek frakčních bojů v Moskvě. Jelcin ukázal, že uskutečňuje neodpovědnou politiku, že je připraven porušit mezinárodní právo a mír v Evropě. Vyhlášením dekretu zkouší toleranci Západu pro své agresivní plány. Když jsem byl ministrem obrany, polské vojsko bylo připraveno k boji s každou agresí, bez ohledu na to odkud přijde. Domnívá m se, že vláda musí zaktualizovat dřívější plány.

ROMUALD SZEMIERTIEW (bývalý náčelník ministerstva národní obrany): Připomíná t o způsob a jazyk, který ruská strana používala tehdy, když v roce 1943 přeruši la diplomatické vztahy s Polskem. Záminkou tehdy bylo to, že se polská vláda o brátila na Mezinárodní červený kříž, aby prozkoumal katyňský masakr, který byl odhalen Němci. Dneska je to stejný imperiální ruský jazyk.

PAWEL ZALEWSKI (člen Rady atlantického klubu): Dekret vytváří pro Polsko nebez pečí, nezávisle na tom, zda je Polsko jeho hlavním nebo přímým adresátem. Svěd čí o tom politický kontext (události s Rusy ve vlaku a odvolání návštěvy ruské ho premiéra). Je ale pravděpodobnější, že se týká bývalých republik SSSR a že vytváří upřesnění obranné doktríny Ruska, která byla vypracována před rokem. T ak, či onak, i potenciální hrozba ruské intervence do Estonska nebo Ukrajiny j e vážnou hrozbou pro Polsko. Dekret je v rozporu s normami mezinárodního práva , které regulují proces urovnávání sporů a které zakazují intervenci v případe ch vyjmenovaných v dekretu.

AG