--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Ako Eduarda Malašiho odsúdili za prehriatie písničok Kryla
Zdroj: NN Ročník........: 0005/003 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

AKO EDUARDA ALMÁŠIHO ODSÚDILI ZA PREHRATIE DVOCH PESNIČIEK OD KARLA KRYLA

Po smrti Karla KRYLA, vzácneho a čistého človeka, sa začali na jeho mene priži vovať viacerí nehodní ľudia, medzi ktorých možno zaradiť aj "predĺžené ruky" A dolfa Hitlera a Jozefa Tisa, KTORÍ ZAVRHNUTIAHODNÝM SPÔSOBOM A BEZ PRÁVA DAŤ M OŽNOSŤ SA VYJADRIŤ VLASTNÝM OBČANOM, ROZBILI V ROKU 1992 SPOLOČNÝ ŠTÁT ČECHOV A SLOVÁKOV. Pritom títo bezcharakterní a amorálni tiežľudia dobre vedeli, že t ento zločin znamenal pre neho duševnú smrť.

Vyše 25 rokov zabudnutý statočný človek (podnadpis) Mám pred sebou rozsudok Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši z 3. 11. 1969 pod č. j. Ts 23/69, z ktorého sa môžeme dočítať:

Okresný súd v Liptovskom Mikuláši na hlavnom pojednávaní dňa 3. 11. 1969 rozho dol t a k t o :

Obvinený Eduard ALMÁŠI nar. 5. 8. 1948 v Ružomberku, trvale bytom tamtiež, ul. ČA č. 29, okres Liptovský Mikuláš, vodoinštalatér, j e v i n n ý trestným činom výtržníctva podľa ş 202 ods. 1./ tr. zákona, ktorý spáchal tak, že

presne nezisteného dňa v mesiaci júni 1969 v Demänovskej doline, okres Liptovs ký Mikuláš, si zapožičal magnetofón a magnetofónovú pásku od neznámeho rekrean ta, z ktorej si potom nahral na svoju magnetofónovú pásku dve pesničky od Karl a Kryla "Běž domů Ivane a Vojna veselá" S PROTISOVIETSKYM ZAMERANÍM a dňa 18. 8. 1969 na svojom magnetofóne vo vinárni Peklo pri Mikulášskej chate v Demänov skej doline, okres Liptovský Mikuláš, medzi 21.00 až 22.00 hod. za prítomnosti viac ako 10 osôb PRVÚ PESNIČKU PREHRAL, t e d a

ZO ZJAVNEJ NEÚCTY VOČI SPOLOČNOSTI DOPUSTIL SA VEREJNE A NA MIESTE VEREJNOSTI PRÍSTUPNOM HRUBEJ NESLUŠNOSTI, ZA ČO HO OKRESNÝ SÚD ODSUDZUJE: Podľa ş 202 ods. 1/ tr. zákona, K TRESTU 6 MESIACOV ODŇATIA SLOBODY, výkon kto rého podľa ş 58 ods. 1./ pís. b./ a ş 59 ods. 1./ tr. zákona, s prihliadnutím NA PRIJATÚ ZÁRUKU ZO STRANY ZV ROH pri Domovej správe v Ružomberku, SA PODMIEN EČNE ODKLADÁ NA SKÚŠOBNÚ DOBU 2,5 ROKA.

Podľa ş 55 ods. 1./ pís. a./ tr. zákona, SÚD VYSLOVUJE TREST PREPADNUTIA JEDNE J MAGNETOFÓNOVEJ PÁSKY.

O d ô v o d n e n i e :

Z vykonaného dokazovania súd zistil, že obvinený Eduard Almáši v kritickej dob e pracoval u Stredoslovenských hotelov v Ružomberku na sedačkovom výťahu v Dem änovskej doline, okres Liptovský Mikuláš. V mesiaci júni 1969 obvinený Eduard Almáši si od neznámeho rekreanta zapožičal magnetofónovú pásku a magnetofón a na svoju magnetofónovú pásku si nahral dve pesničky "Běž domů Ivane a Vojna ve selá" S PROTISOVIETSKYM ZAMERANÍM.

Dňa 18. 8. 1969 spoluzamestnanci obvineného Eduarda Almášiho oslavovali svoje narodeniny vo vinárni Peklo pri Mikulášskej chate v Demänovskej doline, okres Liptovský Mikuláš. Obvinený na túto oslavu priniesol magnetofón a uvedenými na hrávkami medzi 21.00 a 22.00 hod. vo vinárni Peklo PRED VIAC AKO 10 PRÍTOMNÝMI OSOBAMI PREHRAL PRVÚ PESNIČKU "Běž domů Ivane".

Obvinený Eduard Almáši na hlavnom pojednávaní sa k opísanej trestnej činnosti doznal a na svoju obranu udával, že mu nebolo známe, že sa tieto pesničky nesm ú prehrávať.

Súd obranu obvineného NEUZNAL, lebo najmä u prvej pesničky "Běž domů Ivane" JE PROTISOVIETSKE ZAMERANIE TEJTO PESNIČKY VIAC AKO ZREJMÉ. Preto obvinený Eduar d Almáši musel vedieť, ŽE VEREJNÉ PREHRÁVANIE TEJTO PESNIČKY VÁŽNE NARUŠUJE KO NSOLIDAČNÝ PROCES V NAŠEJ REPUBLIKE.

Z uvedených dôvodov nemal súd pochybnosť o tom, že obvinený ZO ZJAVNEJ NEÚCTY VOČI SPOLOČNOSTI SA VEREJNE A NA MIESTE VEREJNOSTI PRÍSTUPNOM DOPUSTIL HRUBEJ NESLUŠNOSTI A SPÁCHAL TAK TRESTNÝ ČIN VÝTRŽNÍCTVA, podľa ş 202 ods. 1./ tr. zá kona.

Obvinený Eduard Almáši pochádza z robotníckej rodiny, v mieste bydliska požíva dobrú povesť a u Domovej správy v Ružomberku, kde pracuje od 13. 9. 1969 hodn otia jeho pracovné výsledky kladne. Doposiaľ súdne trestaný nebol. Prizerajúc na uvedené v predchádzajúcom odseku a berúc do úvahy KONKRÉTNU MIER U SPOLOČENSKEJ NEBEZPEČNOSTI KONANIA obvineného, súd mu uložil trest v dolnej hranici trestnej sadzby v trvaní 6 mesiacov. Výkon podmienečného trestu súd od ložil NA DLHŠIU SKÚŠOBNÚ DOBU 2,5 ROKA. Pri podmienečnom odložení trestu súd v ychádzal z toho, že ZO-ROH pri Domovej správe v Ružomberku na hlavné pojednáva nie vyslala spoločenského obhajcu a ponukla aj záruku na nápravu obvineného Ed uarda Almášiho, ktorú súd prijal.

Ďalej súd prizeral aj na to, že obvinený sa dopustil predmetnej trestnej činno sti vo veku blízkom veku mladistvých a teda z určitej mladíckej nerozvážnosti. Podľa názoru súdu s prihliadnutím na postoj obvineného k trestnej činnosti na hlavnom pojednávaní, možno očakávať prevýchovu obvineného aj od výchovného tr estu a to tým viacej, keď po stránke výchovnej bude spolupôsobiť aj spoločensk á organizácia.

ĎALEJ SÚD ULOŽIL AJ TREST PREPADNUTIA JEDNEJ MAGNETOFÓNOVEJ PÁSKY, NA KTOREJ P ROTISOVIETSKE PESNIČKY BOLI NAHRATÉ.

Pod rozsudkom je podpísaný Dr. Ing. JOZEF KOČIČKA. Dodatok autora (podnadpis)

Ako mi pán Almáši povedal, prokurátor mu pôvodne NAVRHOVAL NEPODMIENEČNÝ TREST V TRVANÍ 9 MESIACOV. Ďalej som sa dozvedel, že sudca Jozef Kočička ešte v rok u 1989 úžíval "zaslúžený" dôchodok v Liptovskom Mikuláši. Touto cestou doporuč ujem Vladimírovi Mečiarovi, aby si zistil, či dotyčný sudca a prokurátor ešte žijú. Pokiaľ by tomu tak bolo, MAL BY ICH OKAMŽITE ANGAŽOVAŤ NA OCHRANU NAJSLO VENSKEJŠÍCH ODKOJENCOV KOMUNISTICKEJ IDEOLÓGIE A PRIPRAVIŤ TAKÉ ZÁKONY, KTORÉ BY ZO ZLOČINCOV VYROBILI "DEMOKRATOV".

Vladimír PAVLÍK