--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Kupónové skořápky
Zdroj: NN Ročník........: 0005/003 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kuponové skořápky - co dál ? V posledním článku o kuponové privatizaci uvedeném pod názvem "Kuponové skořáp ky-II", jsem upozornil na některé z nešvarů, který tento fenomenální proces pr ovázejí. Na oba články reagovalo velké množství čtenářů, takže před přerušením tohoto tématu (do získání a zpracování dalších podivuhodností) několik jejich názorů a zkušeností. Na začátek si však neodpustím ohlédnutí do historie "kup onovky". V roce 1991 redaktorka "Radiofóra", Jana Hrbková odvysílala pořad, kt erý byl věnován právě kuponové privatizaci. Pořad odstartovala netradičně, vti pem:

Vážení posluchači, upozorňuji Vás, že dnešní pořad začínám vtipem, a to : - byly objeveny tajné dodatky znárodňovacích dekretů z roku 1948, ve kterých j e zaznamenáno, že znárodnění bude dokonáno kuponovou privatizací v roce 1991. Ale kuponová privatizace je ve své podstatě, jak ji nazval Rudolf Baránek na j edné tiskové konferenci, největší loupeží majetku podnikatelů od Bílé hory. Největším paradoxem celého privatizačního procesu je to, že majitelé musí slož itě dokazovat, který majetek vlastnili, který majetek jim byl znárodněn, kdy, kým, kolik měli zaměstnanců atd. Jestliže bylo cokoliv podnikatelům při znárod nění ukradeno, bylo by logické, kdyby Benešovi dekrety byly zrušeny. Kuponovou privatizací v podání ministra financí Klause se na nové majetkové loupeži sta li podílníci všichni obyvatelé této republiky. Znovu byli všichni oklamáni a p odvedeni. Rozdělení úlohy privatizačních fondů, úlohy Fondu národního majetku, jakož i celý průběh schvalování privatizačních projektů na nejrůznějších stup ních úrovně bylo předem domluveno v kuloárech politických stran. Dávno před tz v. sametovým listopadovým převratem. Hry s důvěrou občanů pokračují i dál. Sta novování kursů akcií, a tím i tok prebend do kapes představitelů správních rad podniků, vedení fondů určuje almužny v podobě divident pro občany našeho stát u. Takže znárodnění z roku 1948 mělo pokračování v unikátní loupeži v podobě k uponové privatizace počínaje rokem 1991.

(Přepis magnetofonového pásku z archivu, bez úprav.) Po druhé, závěrečné vlně kuponové privatizace počet nespokojenců narůstal. Ocituji několik diváckých ohlasů.

Pan Emil H. z Chomutova napsal mimo jiné : .... ztotožňuji se s Vaším názorem na kvapné a přinejmenším podezřelé ukončení druhé vlny kuponové privatizace. K omise pro stanovení kurzů akcií manévrovala tak šikovně, že udržela několik de sítek tisíc "diků" v převisu až do finále. Mezi tyto spekulanty patřím i já se synem. Nemám kupodivu pocit, že bychom byli okradeni o nějaké peníze, ale že jsme byli podvedeni, a to se hojí déle.

Geniální myšlenka bývá často nečekaně jednoduchá a nestojí-li jí vcestě moráln í zábrany, pak výsledek někdy stojí za to. Ti pánové si prostě řekli "a teď ji m to utneme ať se z toho třeba ....... "

a tak několik lidí u odpolední kávy rozhodlo o miliardovém státním majetku, ne bo soukromém, záleží na tom jak se na to kdo dívá. (Není třeba komentáře. Mne nezbývá než jen souhlasit s názorem čtenáře z Mostu. Jeho celé jméno je v reda kci k dispozici, ale vzhledem k tomu že nemám souhlas čtenáře tak jsem jej nez veřejnil. Stejně tak jako v případě ostatních dopisů a jejich autorů, v nichž jsou uvedena mimo adres a jmen i čísla "propadlých" kuponových knížek.) Největší nápor ohlasů přišel v téměř stejnou dobu od několika čtenářů z České lípy (8 čtenářů). jedná se zřejmě o společnost přátel, kteří investovali po sp olečných konzultacích do stejných podniků. Podle toho také dopadlo všech osm s tejně, tedy špatně.

Nejvíce mne "potěšil" dopis od čtenáře Milana B. z Plzně. Jestliže jsem slůvko potěšil vložil do uvozovek, tak z toho důvodu, že čtenář z Plzně byl po mně j ediný, kdo dopadl stejně jako já. Totální ztráta dvou tisíc korun a dvou kupon ových knížek (Já byl o jednu lepší). Z jeho dopisu vyjímám : ....... Mezi přát eli jsem považován za průměrně inteligentního muže. Moje žena si o mne do nedá vna myslela, že jsem naopak nadprůměrně inteligentní. Donedávna, dneska mne má za vola. Dokázal jsem od třetího kola investovat takovým způsobem, že mám dne s doma dvě kuponové knížky s kterýma si můžu vytřít zadek. Můj postup při inve stování byl zajímavý a jsem si zcela jist, že podobně postupovali všichni ti, o kterých jste psal, že totálně propadli. Ve druhém kole jsem investoval do tř í podniků, všechny převis. Ve třetím jsem se těm třem vyhnul a vybral si jiné dva. Převis, ale ty mé původní z druhého převisového ve třetím prošly. Beze mn e. A tak to šlo až do hořkého konce. Vy jste mi pane redaktore napravil reputa ci alespoň doma, před manželkou. Té jsem přečetl váš článek a ona na na něj za reagovala slovy," chudák ženská, já myslela že jsem sama kdo má doma neschopný ho vola." .... Až, přijedu do Prahy, tak půjdem spolu na pivo. ......... (To pivo beru. Nám dvěma se pane Milane podařil jako jediným husarský kousek-v ybírat nejžádanější a zřejmě nejlukrativnější podniky, což svědčí o našem přek vapivě vynikajícím přehledu o ekonomickém potenciálu našeho hospodářství. Bohu žel našel se ještě někdo chytřejší než my dva a ten má dnes naše "prachy" a vš echny naše kupony.)

Přemysl Vachalovský