--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Švehla Judr.
Název: Slova a činy se rozcházejí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/003 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

SLOVA A ČINY SE ROZCHÁZEJÍ... Nedávno jsem poslouchal v rozhlase po 18. hodině povídání paní Bubilkové s J UDr. Tomášem Sokolem, bývalým městským prokurátorem v Praze, jenž se dostal do povědomí demokraticky smýšlejících občanů této země právě oním výrokem o zloč inecké organizaci KSČ, který ho potom vynesl až na křeslo ministra vnitra. Zaujal mě dotaz jedné posluchačky, zda je pravda, že právě jeho přičiněním b yly vyplaceny příslušníkům StB miliardové částky na odchodném a příspěvcích za službu. Pan exministr se ve své výpovědi z problému krásně "vyzul", když proh lásil, že prý on do toho neměl vůbec co mluvit. Byla prý to věc federálních or gánů, to jest patrně Federálního shromáždění, vlády i ministerstva vnitra. Tat o jeho odpověď se mi vůbec nelíbila, zdála se mi nepravdivá a proto jsem se na tento zákon, který to odchodné a příspěvek za službu nově upravuje, podíval. Jde o zákon ČNR č. 186 ze dne 19.3.1992 o služebním poměru příslušníků polic ie ČR s účinností od 1.7.1992, tedy v době, kdy pan Sokol byl ministrem a patr ně do toho mluvit měl.

Jak je známo, zákony se před projednáváním v parlamentu (a stejně to asi byl o v ČNR) projednávají ve vládě. Je však možné, že pan ministr tehdy nebyl přít omen, takže vlastně za to ani nemůže.

Faktem ovšem je, že právě tento zákon pomohl mnohým estébáčkům a soudruhům k nezaslouženým odměnám za kolaboraci a vlastizradu.

Podle dosud platné právní úpravy zák. č. 100/70 Sb., o služebním poměru přís lušníků SNB (účinnost od 1.1.1971 - 30.6.1992) činilo odchodné maximálně 6 pla tů, příspěvek za službu činil po dvaceti letech služby 30%, při souběhu příspě vku s výdělkem se však příspěvek krátil o částku, o kterou součet příspěvku a hrubého měsíčního výdělku přesáhl výši služebního příjmu, z něhož byl příspěve k vyměřen. To se patrně našim sametovým politikům zdálo být příliš málo. Došlo proto novým zákonem k nápravě. Odchodné činí např. za 28 let služby 12 platů a nebylo výjimkou 100 000.- až 200 000.- Kč a příspěvek za službu dělal až 40 % posledního hrubého měsíčního příjmu a to bez omezení výdělku. Mnozí zasloužilí soudruzi proto nebyli vyhozeni, raději sami ze služeb MV od ešli, aby využili toho dobrodiní které se jim díky sametové revoluci dostalo. Platit to ovšem budeme my všichni a ještě naší potomci.

JUDr. Švehla Brno