--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Dosedla Rudolf
Název: Středoškoláci mimo zákon
Zdroj: NN Ročník........: 0005/006 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

STŘEDOŠKOLÁCI MIMO ZÁKON ?

Otevřený dopis prezidentovi ČR:

Vážený pan

Václav H A V E L

prezident České republiky

P R A H A - H R A D

Vážený pane prezidente,

dovolte mi, abych Vám v souvislosti s Vaším nepodepsáním zákona, kterým se mě ní zákon České národní rady č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů, inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění zákona č. 164 /93 Sb., vyjádřil svůj zásadní

nesouhlas

s Vaším postupem, a to z těchto níže uvedených důvodů : Odmítl jste podepsat zákon, který jako z mála přijatých zákonů prakticky zr ušil současné prioritní postavení vysokoškolsky vzdělaných inženýrů a archite ktů prostřednictvím komor, který zcela diskriminoval a pošlapával práva a po vinnosti stavebních techniků se středoškolským vzděláním. Nevím, jestli je Vá m známa okolnost, že od přijetí tohoto zákona v roce 1992 byli prakticky vši chni středoškolsky vzdělaní občané této republiky prakticky postaveni mimo zá kon, a to zpětně a neúprosně, de facto by se velmi mnoho občanů této republi ky stalo nezaměstnanými, řádově asi by šlo o několik tisícovek občanů, pochop itelně stavební profese, kteří nemají vysokoškolské vzdělání, avšak vlastní živnostenské listy v této profesi. Touto skutečností by se tedy tito občané s tali nezaměstnanými de facto i de jure. Vůbec neobstojí Váš názor, že si uved enými zkouškami mohli uhájit své zaměstnání. Tento zákon totiž nepřipouští r ovnoprávné postavení občanů této pracovní kategorie. Tak například občan souč asně vykonávající proj. činnost by mohl podle tohoto zákona vykonávat po úsp ěšném absolvování zkoušek vykonávat proj. činnost pouze na dílčích projektech , tzn., že by musel nutně pracovat pod firmou inženýra, resp. architekta. Nav íc je nám známo, že spousta lidí této republiky nemohlo studovat vysoké škol y, a nyní by tedy na tento zákon doplatili znovu, a to v takzvané demokratick é společnosti.

Nevím, s kým jste se radil před tím, než jste zákon odmítl podepsat. Ani Va ší nevědomostí se tento úkon nedá omluvit. V každém případě jste tímto aktem zcela odhalil Váš záměr podporovat tím bývalé nomenklaturní kádry, které moh ly pod bolševickým jhem vystudovat vysoké školy. Navíc byste způsobil lavinov itou nezaměstnanost a o politických dopadech, lidských právech atp. ani nemlu vě. Zkrátka jste zcela veřejně vystoupil v duchu postbolševické země tak, ja k to vidíme třeba na Balkáně nebo postsovětských republikách. Vůbec jste nevz al v úvahu tu skutečnost, že stavební komory mají v této republice monopolní , bezkonkurenční a zcela prioritní postavení.

Nevím, jestli je Vám známa skutečnost přijetí tohoto zákona v bývalé České národní radě na sklonku funkčního období bývalé Pithartovy vlády. Tento zákon byl totiž přijat jako poslanecká iniciativa z předlohy bývalé totality z ro ku 1988 !!!

Nyní jste tedy zcela informován, komu a jak tímto činem posloužíte a zcela záleží na Vás, zda podáte návrh na zrušení přijatého dodatku Ústavnímu soudu či nikoliv. V každém případě tím zcela a jistě dáte najevo, kam patříte a ja ké republice či jakým lidem zde sloužíte.

Na závěr jeden poznatek: Žádná země tzv. západní demokracie nestanoví podmí nky pro výkon povolání zpětně tak, aby vznikla lavinovitá nezaměstnanost, ale vždy dopředu, aby byly dány jasné podmínky pro budoucnost. Stanovování podm ínek pozadu bylo vždy doménou totalitních režimů a bolševického zákonodárství .

Rudolf DOSEDLA Kutná Hora

Na vědomí: 1) JUDr. Zdeněk Kesler, předseda Ústavního soudu Brno

2) Milan Uhde, předseda Parlamentu ČR Praha 3) Ing. Alena Hromádková, předsedkyně DEU Praha 4) Marek Benda, poslanec Parlamentu ČR

5) Český týdeník Praha

6) Necenzurované noviny Brno