--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Jak ČSSD budovala zpravodajskou a informační službu
Zdroj: NN Ročník........: 0005/006 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

JAK ČESKOSLOVENSKÁ SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE BUDOVALA ZPRAVODAJSKOU A INFORMAČNÍ SLUŽBU

Kdo hledá, ten najde (podnadpis)

Před několika týdny jsem objevil velmi zajímavý dokument, který v plném znění předkládám čtenářům Necenzurovaných novin. Doufám, že kompetentní páni a dám y z dotyčného politického subjektu podají naší redakci patřičné vysvětlení. Nadpis tohoto dokumentu se nazývá ZPRAVODAJSKÁ A INFORMAČNÍ SLUŽBA v Českoslo venské Sociální demokracii. Dokument je označen jako důvěrný. Podepsal ho v Praze dne 17. května 1991 pan JIŘÍ SVOBODA (jméno nemá nic společného s býval ým předsedou KSČM).

ZPRAVODAJSKÁ A INFORMAČNÍ SLUŽBA V ČSSD Hlavním cílem tohoto oddělení je SHROMAŽĎOVÁNÍ a VYHODNOCOVÁNÍ INFORMACÍ, kte ré slouží k objektivně a vědecky podloženým rozhodnutím politického charakter u.

Z toho důvodu je nutné již od samého počátku budovat strukturu zpravodajské s lužby systémem vertikálním, a to směrem odshora. Protože to musí být skupina naprosto objektivní, je nutné, ABY PODLÉHALA ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ POUZE JEDI NÉMU VEDOUCÍMU, kterým je PŘEDSEDA STRANY.

OBDOBNÉ ZPRAVODAJSKÉ SKUPINY již velmi čile pracují, především u KSČ A V BÝVA LÉM OF, a proto také poslanci obou těchto hnutí projednávají a předkládají v Parlamentě návrhy naprosto zásadní, zatímco poslanci ostatních stran se utáp í ve zbytečných slovních exhibicích.

ČLENĚNÍ (podnadpis)

Vlastní skupina (zpravodajská a informační služba, dále jen ZAI) by měla být tvořena SBĚRNÝM ODDĚLENÍM a ANALYTICKOU SKUPINOU.

1. SBĚRNÉ ODDĚLENÍ

TVOŘÍ VLASTNÍ JÁDRO ZAI. Toto oddělení by provádělo sběr informací na všech ú rovních, vertikálních i horizontálních. Využívalo by dosavadní strukturu stra ny (okresní a krajské sekretariáty) a budovalo by novou AGENTURNÍ SÍŤ. Rozpr acovávalo by jednotlivé ÚKOLY ZADANÉ VEDENÍM STRANY a budovalo by VLASTNÍ ARC HIVNÍ FOND ZÍSKANÝCH INFORMACÍ.

2. ANALYTICKÁ SKUPINA

MOZKOVÝ TRUST CELÉ ZAI. Tvořili by ji především odborníci z psychologie, soci ologie a matematické statistiky pro objektivní analýzu získaných informací a jejich zpětné předání vedoucím funkcionářům strany a svým poslancům. ZDE MUS Í FUNGOVAT NAPROSTO NESTRANNĚ, NEBOŤ POUZE NEZKRESLENÉ A NEZAUJATÉ INFORMACE mohou být užitečné. Rovněž I TATO SKUPINA by vytvářela ZÁKLADNÍ INFORMAČNÍ F OND pro budoucí použití.

INFORMAČNÍ TOK (podnadpis)

Sběr informací by měl postupovat v těchto třech základních rovinách: 1. INFORMACE VNITŘNÍ - získávání především pravidelných přehledů O STAVU A NÁ LADÁCH V CELÉ STRANĚ. Jako zdroj by zde sloužily především okresní a krajské sekretariáty. Upozorňuji na to, že tento systém používala Soc. Dem. strana a ž do roku 1948, což lze dokumentárně doložit. Popud k aktivitě by dávalo sběr né oddělení.

2. PERSONÁLNÍ INFORMACE - zde využívat částečně OSOBNÍ ODDĚLENÍ, ale předevší m VYHODNOCOVAT ZMĚNY V POSTOJÍCH A NÁLADÁCH V APARÁTĚ STRANY. Podotýkám, že v tomto případě JDE O VELMI CHOULOSTIVOU OTÁZKU, která by měla být řešena co nejohleduplněji a co možná i NEJDŮVĚRNĚJI.

3. INFORMACE VNĚJŠÍ - předmětem sběru informací na této úrovni jsou především změny a postoje prostředí, v němž je strana posazena. Hlavním nositelem info rmací by zde měla být VLASTNÍ AGENTURNÍ SÍŤ, neboť údaje získané pro tento ú čel z okresních a krajských sekretariátů by byly zatíženy subjektivní chybou. Nicméně jako pomocný zdroj mohou sloužit velmi dobře. V tomto případě jde o celý okruh zpráv, které se přímo či nepřímo dotýkají st rany a jejích členů.

- INFORMACE SDĚLOVACÍCH MÉDIÍ

- INFORMACE Z OSOBNÍCH KONTAKTŮ

- kombinační metoda

V této úrovni jsou již VELMI CENNÉ INFORMACE pocházející z nejvyšších státníc h míst, které mohou velmi dobře ZISKÁVAT POSLANCI STRANY ve federálních orgán ech. Mimo tyto postupy jsou zde velmi cenné osobní kontakty vedoucích funkci onářů strany s obdobně postavenými členy stran jiných. 4. INFORMACE ZAHRANIČNÍ - pro potřeby úzké spolupráce se zahraničními partner y je nutné sbírat ZÁKLADNÍ INFORMACE o POTENCIONÁLNÍCH POLITICÍCH, kteří moho u přijít do těsnějšího kontaktu s vedoucími funkcionáři strany. Ze zkušeností je ovšem známo, že informace předávané do zahraničí se opět vra cejí, a to naprosto jinou cestou, nežli tam byly transponovány. Proto je nutn é v tomto případě postupovat velmi OBEZŘETNĚ.

FOND (podnadpis)

Základní materiály získané ZAI budou tvořit ZPRAVODAJSKÝ FOND STRANY. PŘÍSTUP K NĚMU BY STANOVIL ÚVV, a stejně tak i jednotlivé stupně utajení pro různé o kruhy informací.

Za zcela evidentní považuji, že tento materiál bude nutno uchovávat v paměťov ých médiích VELKOKAPACITNÍHO POČÍTAČE, který bude nutno mít k dispozici pro c elou ZAI.

ROZHODOVÁNÍ (podnadpis)

Analýza získaných informací by v koncentrované formě byla předána zadavateli. Zde je nutné upozornit na to, že po získání potřebných dat již NEPŮJDE O ŽÁDN É KOLEKTIVNÍ ROZHODOVÁNÍ, ale především o ROZHODNUTÍ osobní, t.j. JEDINÉ OSOB Y. Zásadní politické rozhodnutí také nakonec provádí čelní funkcionář sám, i když má k dispozici velké množství údajů.

TEORIE ROZHODUJÍCÍHO HLASU

Vychází se nejprve jako z nulové hypotézy. Tato teorie byla vyvinuta původně z testování prováděného letectvem k určení spolehlivosti velitelů při rozhodo vání týkajících se života a smrti. Testy zahrnovaly možná rozhodnutí podle d eseti různých scénářů. Celý tento projekt byl aplikován i pro politické postu py ve stranách a hnutích, především v USA a SRN. Scénáře různých kritických s ituací se v mnohém podobaly scénářům vojenským, takže i výsledky byly částeč ně shodné.

Testované osoby byly vyzvány k rozhodování typu ANO/NE v každém jednotlivém p řípadě. Navržené alternativy rozhodování byly vypracovány psychiatry a polito logy v MASSACHUSETSKÉM TECHNICKÉM INSTITUTU a ve ZPRAVODAJSKÉ CENTRÁLE SRN V MNICHOVĚ.

Data získaná od pokusných osob byla zkoumána metodou multifaktoriální variačn í analýzy. VÝSLEDKY:

Ze získaných výsledků výzkumu lze uzavřít, že osoby (doplním pouze na osobní požádání. J. S.)

Teoreticky správná rozhodnutí a odpovědi byly vypracovány za použití historic kých materiálů a statistickou aplikací. Stupeň shody s těmito "správnými" odp ověďmi dává pro jednotlivé skupiny i míru rozsahu správných rozhodnutí. SKUPINA INDEX EFEKTIVITY

(doplním pouze na osobní požádání. J. S.) Tyto výsledky, které se týkaly relativní schopnosti jednotlivých osob postave ných před nutnost rozhodování, nelze ukvapeně interpretovat. I když se může z dát, že VRÁTNÍ DĚLAJÍ "SPRÁVNÁ" rozhodnutí ČASTĚJI NEŽLI VEDOUCÍ FUNKCIONÁŘI , je nutno mít napaměti, že reálná situace je daleko komplexnější nežli testo vané situace. UVEDENÉ ÚDAJE VYJADŘUJÍ SOUHRNY VÝSLEDKŮ A JEJICH INDIVIDUÁLNÍ VARIACI. Z TOHOTO HLEDISKA MUSÍ BÝT VÝSLEDKY TAKÉ TAK CHÁPÁNY A INTERPRETOVÁ NY. Zanedbání této skutečnosti může vést k naprosto mylným a velmi nebezpečný m závěrům.

APLIKACE TEORIE O ROZHODUJÍCÍM HLASU do podmínek ČSSD BUDE V KOMPETENCI PŘÍMO PŘEDSEDY STRANY, popřípadě jeho zástupců. Rovněž tak i rozhodování o využití ZAI bude patřit výlučně pod tuto pravomoc, jinak by se mohlo stát, že ZAI b y sloužila pouze k parciálním a osobním cílům jednotlivých vedoucích funkcion ářů strany.

V Praze dne 17. května 1991

Jiří Svoboda Jak se autor tohoto dokumentu dozvěděl, tento návrh na vytvoření Zpravodajské a informační služby v Československé Sociální demokracii neprošel, neboť byl zamítnut spolu s dalším pokusem, aby se v Československé Sociální demokraci i aktivizovali bývalí důstojníci StB.

Vladimír PAVLÍK