--------------------------------------------------------------------------------
Autor: LY
Název: Zločinecké party mají mezi sebou státem placené rozvraceče
Zdroj: NN Ročník........: 0005/007 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zločinecké party mají mezi sebou státem placené rozvraceče Brno - Novým experimentem ministerstva práce a sociálních věcí je zavedení tak zvaných sociálních asistentů, kteří se infiltrují do rozličných problémových p ouličních part, případně gangů. Zde pak mají tito pracovníci působit zevnitř n a dění zmíněných skupin a především rozkládat jejich kriminální snahy. Od loňského září touto formou v brněnských ulicích funguje zatím jediný zaměst nanec ministerstva, pětadvacetiletý Lubomír Pelech. Jeho práce spočívá v tom, že se v jejich volných chvílích kontaktuje s vytypovanými skupinami mladých li dí, získává si jejich důvěru a snaží se je usměrňovat k co nejvhodnějšímu tráv ení volného času. Jak navázání kontaktu, tak samotné působení na tuto mládež, záleží čistě na jeho schopnostech reagovat na momentální situace, takže práce vyžaduje určité zkušenosti s pedagogikou a psychologií. Zajímalo nás, zda v rá mci infiltrace může páchat například trestné čini, anž by byl postižitelný zák onem, jako třeba v případě, že se hodlá "vetřít" mezi zloděje.

"Tato situace nenastává tak často," odpověděl Pelech, "v každém případě záleží na každém sociálním asistentovi, aby zhodnotil, co je v dané chvíli třeba udě lat." Tiskový mluvčí Policie ČR pro město Brno kapitán Zdeněk Lubas k tomu dod al, že pokud by jakýkoliv trestný čin i v rámci svého specifického zaměstnání spáchal, je trestně odpovědný. V každém případě však jako u každé novinky, ani zde neexistuje pevně stanovená legislativa.

Sociální asistenti dostávají od ministerstva pravidelně úkoly a ze svých výsle dků skládají účty, které jsou vyhodnocovány oddělením prevence. V rámci města pak takový člověk spadá pod radniční sociální odbor.

Těchto pracovníků zatím funguje na území ČR celkem devět, kromě Brna například v Ostravě, Liberci, Náchodě či Mostě. Vzorem pro tuto činnost je v západním s větě dnes již běžná činnost takzvaných "street work". Zkušenosti byly zatím ne jvíce čerpány z Německa.

Nebojíte se, že si s vámi někteří členové takové party "vyřídí" to, že jste se mezi ně vetřel, když odhalí vaše inkognito ?

"Napadnout vás může kdokoliv a kdykoliv na ulici," odpověděl suverénně Pelech. S podobnou zkušeností se prý zatím nesetkal.

LY