--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: 1962-1972
Zdroj: NN Ročník........: 0005/007 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

1962 - 1972 V roce likvidace Stalinova monumentu v Praze na letné vyšly nové "Směrnice pro agenturně operativní práci státní bezpečnosti"8).(V platnost vstoupily dne 1. června 1962.Nový ministr L. Štrougal, který směrnice signoval, v úvodu zcela jasně - na rozdíl od R.Baráka - formuloval vztah KSČ - StB."9) Najdeme zde však i jiné myšlenkové perly: "... Směrnice pro agenturně operativ ní práci Státní bezpečnosti... se musí stát návodem pro tvůrčí uplatňování pol itické linie strany v práci a životě pracovníků Státní bezpečnosti." Směrnice samotné dělí TS StB v podstatě stejně jako předchozí z poloviny pades átých let. Šířeji byla formulována pouze práce s agenturou, zvláště způsob váz ání, řízení a výchova tajných spolupracovníků, kontrola agenturně operativní p ráce, agenturní rozpracování, konspirace, ukončení spolupráce atd. Podle článku 2 byli TS StB rozlišováni na:

A) agenty

B) informátory

C) rezidenty

D) majitele konspiračních nebo propůjčených bytů Ad A)

"Agent je tajný spolupracovník StB, který je získáván především k rozpracování konkrétních případů, má možnost a je schopen pod vedením operativních pracovn íků plnit zejména tyto státobezpečnostní úkoly:

a) vyhledávat, aktivně rozpracovávat a odhalovat kádrové rozvědčíky, signály o činnosti nepřátelských rozvědek a jejich agentury, zjišťovat záměry, formy a metody jejich práce,

b) pronikat do politických, ekonomických, vědeckotechnických, výzvědných aj. o rgánů a center v kapitalistických státech a do organizací utečenecké emigrace, c) zjišťovat a odhalovat pronikání agentury nepřátelských rozvědek do důležitý ch hospodářských, vojenských a jiných objektů na území ČSSR a zabraňovat úniku utajovaných skutečností z těchto objektů,

d) rozpracovávat nepřátelské osoby, které provádějí podvratnou činnost proti n ašemu státu nebo ostatním socialistickým zemím,

e) plnit konkrétní úkoly při používání operativní techniky, při provádění rozk ladné práce v nepřátelském prostředí, při vyhledávání osob, po nichž je vyhláš eno pátrání a jiné operativní úkoly....

Operativní pracovníci získávají agenty především na dobrovolném, zejména na vl asteneckém základě, převážně z řad čestných a politicky uvědomělých občanů, kt eří jsou ochotni pomáhat Státní bezpečnosti. Osoby získané ke spolupráci na zá kladě vlasteneckých pohnutek a socialistického uvědomění jsou nejspolehlivější mi agenty..."10)

Ad B)

"Informátor je tajný spolupracovník Státní bezpečnosti získaný na dobrovolném, zejména vlasteneckém základě. Na rozdíl od agenta se informátor zpravidla nez ískává pro rozpracování konkrétního případu, ale především na důležitých objek tech v místech soustředění nepřátelských živlů, v pohraničí apod. Informátor m usí mít možnost a schopnost plnit tyto státně bezpečnostní úkoly: a) získávat poznatky o skrytých nepřátelských projevech, odhalovat osoby, kter é jsou iniciátory těchto projevů, zjišťovat nepřátelské úmysly a činnost osob, které mají záporný poměr k socialistickému zřízení,

b) zjišťovat podezřelé styky vízových cizinců, pomáhat při ochraně naší ekonom iky, státních hranic, všech prostředků dopravy, poskytovat odborné posudky tec hnického, vědeckého, uměleckého a jiného charakteru,

c) provádět dílčí úkoly při používání operativních prostředků, získávat údaje pro potřeby ustanovky,

d) podle pokynş operativního pracovníka provádět preventivně výchovná opatření s cílem, aby bylo včas zabráněno a předcházeno nepřátelským projevůvm, hospod ářským škodám a rozšiřování záporného vlivu nepřátelských živlů. Informátoři jsou vybíráni z řad občanů, majících široké styky s lidmi na praco višti nebo v místě bydliště a požívají jejich důvěry, (kteří) jsou ukáznění, s eriozní a důslední, dovedou zachovávat při spolupráci se Státní bezpečností zá sady konspirace."11)

Ad C)

"Rezident je politicky vyspělý, naprosto spolehlivý a životně zkušený tajný sp olupracovník Státní bezpečnosti, který je nejbližším pomocníkem operativního p racovníka a který má předpoklady a možnosti plnit pod vedením operativního pra covníka, zejména tyto konkrétní úkoly:

a) obsluhovat a řídit práci těch tajných spolupracovníků, které převzal od op erativního pracovníka,

b) přejímat od těchto TS písemné nebo ústní zprávy a předávat je operativnímu pracovníkovi,

c) vychovávat svěřené tajné spolupracovníky. Rezidentury se budují zejména v pevných objektech a tam, kde podmínky pro prav idelnou a přímou obsluhu tajných spolupracovníků jsou ztížené nebo je nebezpeč í, že dojde k jejich vyzrazení, nebo to vyžadují jiné speciální podmínky práce .

Operativní pracovníci vybírají za rezidenty pouze takové občany, kteří mají pr o to zvláštní předpoklady. Mohou jimi být i bývalí pracovníci MV, kteří pracuj í v civilním zaměstnání. Rezidentem se může stát rovněž prověřený zkušený agen t, nebo informátor, který má předpoklady pro složitou práci rezidenta."12) Ad D)

"Konspirační byt je samostatný objekt, samostatný byt nebo jiná samostatná mís tnost, která byla pronajata operativní součástí pro schůzky s tajnými spolupra covníky a je jí obhospodařována. Oficiálně je veden jako soukromý byt, úřadovn a, nebo provozovna národního, družstevního, nebo komunálního podniku apod. Kon spirační byt musí být oficiálně kryt tajným spolupracovníkem Státní bezpečnost i, který k tomuto účelu používá krycího průkazu.

Propůjčené byty ... Operativní součásti si takové byty vybírají a půjčují pro operativní účely na určitou denní dobu nebo na určitý čas na základě dohody s majitelem bytu. Majitel propůjčeného bytu musí být osoba politicky spolehlivá, která skýtá záruku utajení zájmu Státní bezpečnosti.

Konspirační a propůjčené byty a nebo jiné místnosti najímají operativní součás ti Státní bezpečnosti na základě smlouvy s majitelem bytu nebo se zástupcem ma jitele bytu, který vyhlédnutý byt obhospodařuje. Ve smlouvě se výslovně stanov í, že majitelé (držitelé) bytu se zavazují bezpodmínečně utajit, že byt nebo m ístnost je používána pro potřeby Státní bezpečnosti."13)

V RMV č. 13/1962 se opět objevili "důvěrníci", i když ne jako forma "tajné spo lupráce", ale jako prostředek "spojení Státní bezpečnosti s lidem". "... Důvěrník Státní bezpečnosti je politicky vyspělý občan plně oddaný social istickému zřízení, který má možnost, schopnost a snahu sdělovat operativním pr acovníkům dílčí poznatky informačního charakteru z prostředí, které zajímá Stá tní bezpečnost. Operativní pracovníci navazují styk s takovými důvěrníky, kteř í mohou pomoci zejména:

a) podávat osobní vysvětlení a názor na příčiny narušení výrobních a technolo gických procesů a jiných nepříznivých a negativních jevů v závodech, podnicích , JZD, úřadech apod.,

b) sdělovat nálady a tendence, které jsou rozlišovány mezi pracujícími nepřát elskými osobami, cizinci atd.,

c) doplňovat údaje k prověřovaným osobám, d) plnit jiné úkoly pro operativní součásti Státní bezpečnosti. Důvěrníci Státní bezpečnosti nemohou nahradit tajné spolupracovníky. Důvěrník nesmí být úkolován jako tajný spolupracovník a při styku s ním musí být dodržo ván jiný postup než vůči tajným spolupracovníkům. Za důvěrníka nelze považovat příbuzenské, nebo přátelské styky operativního pracovníka ani nahodilé známos ti.14)

1972 - 1978

Se systémovou krizí konce šedesátých let, jež byla vyřešena s pomocí armád Var šavského paktu, se musela vyrovnat i agenturní síť StB. Rozkazem ministra vnit ra R. Kasky č. 8/1972 byl vydán nový služební předpis "Směrnice pro práci s ta jnými spolupracovníky československé kontrarozvědky".15) Rozkaz nabyl účinnost i 1. března 1972. Kromě boje s "podvratnou činností imperialistických států" a " zesilující se ideologickou diverzí", měla StB pomocí agenturní sítě "...odh alovat a znemožňovat antisocialistickou a antikomunistickou podvratnou činnost vnitřních nepřátel".

Směrnice poprvé rozeznávaly dva druhy "spolupracovníků kontrarozvědky": A) tajné spolupracovníky,

B) důvěrníky.

A) "Tajným spolupracovníkem je ten, kdo byl vědomě získán ke spolupráci před veřejností utajeným a v této směrnici stanoveným úkolem, udržuje s pracovníky kontrarozvědky konspirativní styk, plní stanovené úkoly, podává nebo předává poznatky a informace nebo poskytuje kontrarozvědce pomoc nebo služby, které je nezbytné utajovat."16)

Tajní spolupracovníci se dělili na:

Aa) agenty

Ab) rezidenty,

Ac) držitele propůjčeného bytu.

Aa) "Agent je tajný spolupracovník, který plní úkoly při vyhledávání, rozprac ování a dokumentování protistátní trestné činnosti a úkoly směřující k předchá zení a zabránění této trestné činnosti.

Pod vedením operativního pracovníka plní agent zejména tyto úkoly: a) vyhledává, aktivně rozpracovává a odhaluje kádrové rozvědčíky, signály o č innosti nepřátelských rozvědek a jejich agentury z řad čs. občanů i cizích stá tních příslušníků, zjišťuje záměry, metody, formy práce apod. b) proniká do nepřátelských organizací a center v zahraničí a do organizací č s. emigrace,

c) zjišťuje a odhaluje pokusy o proviknutí agentury nepřátelských rozvědek do důležitých hospodářských, vojenských a jiných objektů a zařízení na území ČSS R a zabraňuje úniku utajovaných skutečností z těchto objektů, d) získává poznatky o skrytých nepřátelských projevech a tendencích, odhaluje iniciátory těchto projevů, zjišťuje jejich úmysly, činnost a odhaluje kanály pronikání rozkladné ideologické činnosti vnějších a vnitřních nepřátel v důlež itých objektech a zařízeních, v místech soustředění nepřátelských protisociali stických a protispolečenských živlů a na jiných důležitých úsecích, které jsou předmětem rozpracování nebo zpravodajské ochrany kontrarozvědky, e) zjišťuje a rozpracovává nepřátelské osoby, které organizovaly a provádějí podvratnou, záškodenockou a sabotážní činnost proti našemu státu nebo ostatním socialistickým zemím,

f) pomáhá při ochraně čs. ekonomiky, čs. ozbrojených sil, státních hranic, do pravních a spojovacích prostředků před záškodnickou a sabotážní činností vnějš ích a vnitřních nepřátel,

g) plní konkrétní úkoly při pátrání po osobách, h) plní úkoly preventivně výchovného charakteru s cílem předcházet a zabraňov at působení nepřátelské ideologické rozkladné činnosti, hospodářským škodám a mimořádným událostem v čs. ozbrojených silách oslabujícím bojovou připravenost vojsk,

i) plní konkrétní úkoly při provádění rozkladné práce v nepřátelském prostřed í."17)

Ab) "Rezident je zvlášť vybraný, naprosto spolehlivý, životně zkušený a z hled iska kontrarozvědného odborně připravený tajný spolupracovník, který pod veden ím operativního pracovníka řídí práci těch agentů, které mu k řízení svěřil op erativní pracovník.

Rezident organizuje a udržuje konspirativní styk s agenty, jimž podle zaměření stanoveného operativním pracovníkem ukládá úkoly, přejímá jejich písemné nebo ústní zprávy, které po vyhodnocení odevzdává operativnímu pracovníkovi a osob ně se spolupodílí na výchově svěřených agentů.

Operativní pracovníci vybírají a náčelníci schvalují jako rezidenty pouze tako vé osoby, které mají zvláštní předpoklady plnit uvedenou úlohu. Rezidentem můž e být i bývalý spolehlivý pracovník MV, který pracuje v občanském zaměstnání. Rezident může být rovněž prověřený zkušený agent, který má předpoklady pro tut o odpovědnou práci a nebyl získán na základě kompromitujícího materiálu.... Rezidentury se budují zejména v konkrétních objektech a tam, kde podmínky pro přímé řízení agentů operativním pracovníkem jsou ztížené nebo je nebezpečí, že dojde k jejich vyzrazení anebo to vyžadují jiné speciální podmínky práce."18) Ac) "Propůjčené a konspirační byty (místnosti) jsou využívány výhradně ke schů zkám s naprosto spolehlivými a zpravodajsky zkušenými tajnými spolupracovníky. Schůzky s ostatními tajnými spolupracovníky se uskutečňují v jiných místnoste ch nebo místech vhodných pro zachování konspirace. Je zakázáno uskutečňovat sc hůzky s tajnými spolupracovníky v objektech KSČ, ostatních politických stran a úřadovnách zastupitelských sborů všech stupňů.

Propůjčený nebo konspirační byt musí být vybírán zejména s ohledem na možnosti uskutečňování schůzek za jejich naprostého utajení. K návrhu na získání bytu se připojuje technický plánek bytu a legenda pro krytí návštěv pracovníky kont rarozvědky s tajnými spolupracovníky. Po získání bytu je s legendou zpravidla seznamován držitel bytu a tajní spolupracovníci navštěvující tento byt. Propůjčený a konspirační byt musí mít všechny vnější znaky obvyklých občanskýc h bytů či místností podle jejich legalizovaného určení. Operativní pracovník j e povinen občas provádět potřebná opatření, aby nedošlo k vyzrazení skutečného účelu bytu před nepovolanými osobami i orgány národních výborů.... Držitel propůjčeného bytu je tajný spolupracovník zvlášť získaný s cílem propů jčení bytu či místnosti k uskutečňování konspirativních schůzek pracovníků kon trarozvědky s tajnými spolupracovníky.

Držitel propůjčeného bytu musí poskytovat záruku utajení zájmu kontrarozvědky, proto se prověrka před propůjčením bytu nevztahuje jen na něho, ale i na jeho rodinu, blízké příbuzné, příp. i další osoby, jež mají k němu nebo k bytu (mí stnosti) bližší vztah.

Operativní součást kontrarozvědky uzavírá s držitelem propůjčeného bytu zvlášt ní dohodu, v níž se stanoví podmínky využívání bytu a povinnosti vyplývající p ro obě strany, zejména bezpodmínečná povinnost držitele bytu utajit využívání bytu kontrarozvědkou. Musí být zajištěno, aby držitel propůjčeného bytu nemohl zjistit totožnost tajných spolupracovníků, kteří přicházejí do bytu."19) A) "Důvěrník je spolupracovník,který pomáhá kontrarozvědce plnit především pom ocné, orientační a prověrkové úkoly v souvislosti s vyhledáváním nebo objasňov áním protistátní činosti a organizováním příslušných agenturně operativních a technických opatření.

Důvěrníci jsou vybíráni v souladu s potřebami a úkoly vyplývajícími z operativ ní situace v chráněném či rozpracovávaném objektu, problematice apod., z řad s polehlivých čs. občanů, členů KSČ i bezpartijních, kteří dobrovolně na podklad ě vztahu vzájemné důvěry jsou ochotni podle svých možností a schopností sdělov at kontrarozvědce dílčí poznadky informačního charakteru nebo poskytovat jim n utnou pomoc a služby.

Operativní pracovníci navazují styk s takovými důvěrníky, kteří mohou pomoci z ejména:

a) sdělovat poznatky o jevech a skutečnostech signalizujících nepřátelskou a trestnou činnost nebo její přípravu prováděnou vnějším i vnitřním nepřítelem, b) sdělovat poznatky charakterizující operativní situaci v chráněném nebo roz pracovaném objektu, problematice apod.,

c) poskytovat informace související s procesem vyhledávání zdrojů, pramenů, k análů pronikání a rozšiřování nepřátelské ideologie, negativních tendencí a ná lad mezi jednotlivci a skupinami čs. občanů nebo i cizinců, d) upozorňovat na podezřelý zájem cizinců i čs. občanů o chráněné důležité ob jekty, ústavy a zařízení, o činnosti vnich a o osoby tam pracující, e) upozorňovat na možnost narušení výrobních a technologických procesů a na m ožnost vzniku mimořádných událostí i jiným negativních jevů v závodech, podnic ích, úřadech, čs. ozbrojených silách a sdělovat názory na příčiny mimořádných událostí a jevů, ke kterým v tomto prostředí došlo,

f) doplňovat údaje k prověřeným osobám, g) plnit jiné úkoly pro operativní součást kontrarozvědky na základě potřeb s távající operativní situace v chráněném či rozpracovaném objektu, problematice apod. (...)

Důvěrník nemůže nahrazovat tajné spolupracovníky. Mşže být využíván jen v rozs ahu...této směrnice a k prohlubování státobezpečnostních poznatků, které sám o známil. Nesmí plnit úkoly týkající se rozpracování státobezpečnostních případů a jiných důležitých kontrarozvědných úkolů, při kterých je nutno plně odkrýt operativní zájem, metody a formy práce kontrarozvědky. Má-li předpoklady pro p lnění takových úkolů a byly-li v předchozím styku operativního pracovníka s dů věrníkem dodržovány zásady konspirace, může být získán jako tajný spolupracovn ík."20)

Necenzurované noviny Veveří 11

Brno 602 00

Vážená redakce,

v rámci seriozního zmapování událostí roku 1948 prosíme o laskavé uveřejnění n ásledující výzvy:

Žádáme všechny účastníky protiteroristických kursů na Vysoké škole válečn é v Praze - Dejvicích v r. 1947 - 8 pod vedením gen. ČSA Františka Dastycha, d ále všechny alternativní posádkové velitele ČSA a členy branných skupin vytvoř ených na obranu ústavy a prozidenta ČSR v r. 1947 a 1948 nebo informované rodi nné příslušníky a přátele, aby se přihlásili na adresu:

"Jednota českých střelců" Václavské nám. 256, 284 01 Kutná Hora Za vyhovění děkujeme.