--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Honner Jan
Název: Rozhovor s předsedkyní OF v Německu
Zdroj: NN Ročník........: 0005/007 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

R O Z H O V O R S P Ř E D S E D K Y N Í ČESKOSLOVENSKÉHO OBČANSKÉHO FÓRA VE SPOLKOVÉ REPUBLICE NĚMECKO

Ú v o d e m :

Občanské fórum Mnichov bylo založeno se sympatiemi k převratu v tehdejším Česk oslovensku našimi emigranty v prosinci 1989 a je registrováno v SRN. Bylo zalo ženo na podporu domácích demokratů a demokratických skupin a na podporu Čechů a Slováků žijících v exilu.

Necenzurované noviny:

Jak hodnotíte roli sdělovacích prostředků ve smyslu kontrolní funkce demokraci e v ČR?

S. Dědinová:

Domnívám se, že kolegové od novin si doposud ani neprostudovali a nepřijali za své všechna pravidla, která v demokratické

společnosti existují. Myslím tím zákony a základní pravidla o rozdělení moci a o tom, jak se mají jednotlivé orgány taky mezi sebou vzájemně kontrolovat. Zd á se mi, že novinářům často chybí věcná znalost na to, aby vůbec mohli někoho kontrolovat, poněvadž si neuvědomují, co všechno kontrolní orgán má a musí pln it. Myslím, že je to veliká mezera znalostí nejenom českých zákonů, ale zákonů mezinárodních a zákonů evropských. Z těch mezinárodních a evropských zákonů m á vycházet česká ústava a české zákony.

Teprve když budou novináři sami dostatečně vzdělaní, tak budou mít na to, aby kontrolovali. Nesmějí se dostat do pozice, kdy jenom přebírají to, co řekne pa rlament či premiér. Novináři musí být na nějaké jiné bázi a musí vědět, jak má demokratická společnost fungovat. Musí k tomu mít spoustu literatury. Sami mu sí vyvíjet iniciativu, aby se o těchto věcech informovali. Při cestách na Západ si mohou zakoupit knížky, ve kterých je řada pravidel a z ákonů uveřejněna. Dají se koupit v každém knihkupectví v oddělení právní liter atury. Potom začnou chápat svoji úlohu ve společnosti.

NN:

Jak sdělovací prostředky pracují na Západě? S.D.:

Já se domnívám, že ve světě je mnohem větší úloha parlamentu. Parlament kontro luje vládu i exekutivu a zase to spočívá v tom, že poslanci jsou studovaní prá vníci. Že znají mezinárodní zákony a zákony vlastní země - z tohoto hlediska m ohou potom sledovat práci vlády a zjišťovat, jestli vláda domácí zákony i mezi národní zákony respektuje, nebo nerespektuje. Myslím, že i čeští poslanci mají velký deficit v tom, že obecně

právní literaturu a obecně právní rovinu neznají, zatímco tady v Německu a ost atních demokratických státech vlastně velikou část

kontroly plní parlament. Samozřejmě, že novinář taky má kontrolní úlohu, ale s píš už jenom komentuje a srovnává postoje porlamentu a postoje vlády. Zdejší n ovinář nemusí dělat vše od začátku.

NN:

Domníváte se, že veřejně činní lidé u nás obecně právní rovinu neznají, nebo j i nechtějí znát?

S.D.:

Já, myslím, že ji neznají. Myslím, že je důležité, aby vznikla nějaká iniciati va, aby ta obrovská spousta mezinárodních zákonů, které podepisovala ČSR od r. 1948 a které nikdy nebyly dodržovány, - aby vešla ve známost alespoň v těch k ruzích, které jsou oprávněny anebo povinny touto kontrolou. NN:

Je vůbec možné, že neznalec doposud požívá titulu JUDr? S.D.:

Já bych nechtěla paušálně kritizovat soudy a soudce, protože jsme se přesvědči li, že je řada velmi objektivních soudců. Nechtěla bych, aby to byla paušální kritika. Tam kde jsou sporné momenty, tam je zapotřebí, aby alespoň právníci v ěděli, o co se vůbec mohou opřít, co mohou žádat, jak mohou ten soud přesvědči t, že pravda je tady a ne na té jiné straně. Kdyby lidé sledovali, jakým způso bem se řeší obdobná problematika v bývalé NDR, tak by také viděli, že tam doch ází k mnohem energitějším zákrokům proti těm, kteří v totalitním komunistickém režimu se dopustili chyb a vyslovených zločinů. I když tresty nejsou drastick é, ti lidé jsou

představeni před soud. Bylo by dobré zjistit, na jakém právním podkladě se tak děje a není možno zapomínat na to, že tam pracuje

mnoho lidí ze Západu. Pořád se vracíme k tomu: ZNALOST MEZINÁRODNÍCH PRÁVNÍCH PODKLADŮ JE ZÁVAZNÁ I PRO DOMÁCÍ PRÁVNÍ ŘÁD.

NN:

Kdyby sdělovací prostředky byly v rukou politických stran...Nezdá se Vám, že b y vytvářely održené politické klima od společnosti?

S.D.:

To určitě - tady na Západě by nikdo takovéto noviny nikdo nekupoval. Tady na Z ápadě tiskovými orgány politických stran jsou jenom věstníky, ne však noviny. NN:

U nás se rozvíří aféry, které zastiňují podstatu věci a sdělovací prostředky píší o aférách nikoli o podstatě.

S.S.:

To souvisí s tím, že se sledují vedlejší momenty a ne základní právní věci. NN:

Proč OF MNichov a HELPING jsou jediné exilové organizace, které poukazovaly na porušování lidských práv v ČR ?

S.D.:

Pokládáme za nutné brát ohled na to, co nám říká naše vlastní svědomí - ani se neoznačujeme za politickou organizaci, ale za humanitní organizaci, jenomže o brana lidských práv vede nutně do oblasti politiky.

Naprosto záleží na osobním odhodlání lidí, kteří to dělají. Zárověn ale myslím , že jsme pochopili, že jako určitá skupina lidí můžeme prosadit víc, než bych om o to bojovali každý sám na vlastní pěst.

Jiné exilové organizace pouze vyvíjí tlak na navrácení majetku. NN:

Jaký máte názor na práci jiných obdobných organizací , které působí na území Č R , např. VONS, Helsinský výbor, IGFM, AI ?

S.D.:

AI - jsme hluboce zklamáni touto organizací, protože v době, kdy jsme bojovali o svobodu pol. vězně Mariana Ježíka nás v podstatě velmi hrubě odmítli. Řekli , že se nezajímají o lidi, kteří se dopustili tzv. násilných činů. Podle nás m á AI naprosto chybné stanovy. Oni čekají až budou oběti a teprve potom začnou psát zdvořilé dopisy, zatímco lidi, kteří se jakýmkoli způsobem zapojí do něja kého aktivního odboje jsou pro ně úplně odepsaný.

To je nesmyslná logika, uznáváme, že řadě lidem AI pomohla, ale tato zásada ne násilí je vede k tomu, že vysloveně nepodporují aktivní boj proti diktaturám - to je naprosto zvrácená představa o životě. Další naoprosto chybný princip AI je ten, že oni nikdy nesmí působit v prospěch lidí ve vlastní zemi. To znamen á, že AI v Čechách je naprosto vyřazena pro české občany.

VONS - chápu jako naprosto pasivní spolek na který vůbec nemá smysl se s něčím obracet. Nedělají vůbec nic. Obdobné organizace,

tyto tzv. humanitní společnosti v Čechách nedělají naprosto nic. Absolutně, na prosto a vůbec neplní svoji funkci.

Zaznamenal Jan Honner