--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kočík Milan
Název: Psychotronika, léčitelé, alternativní medicína...
Zdroj: NN Ročník........: 0005/009 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PSYCHOTRONIKA, LÉČITELÉ, ALTERNATIVNÍ MEDICÍNA B Ř E Z E N 1-15

ŽLUČNÍK

je nejvíce ohroženým orgánem celého měsíce března. První polovina je dobou sna dného předráždění, které se projevuje celou řadou druhotných potíží. V tomto č ase tedy musí být žlučník uklidňován. Potíže vznikají především většími či men šími záněty žlučníku a žlučovodů, což v praxi přináší zvýšené říhání, tlaky po d hrudní kostí, bolesti od středu hrudníku po pravou lopatku, dále záchvaty hn ěvu a mechanické potíže jako např. "tenisový loket", bolesti kyčlí. DŘEVO

je sice symbolem jara a nástupu vibrace jang, ale rodí se v bolestech a v této fázi působí spíše negativně.

ZELENÁ

je barvou března, ale v první fázi jen ve světlých odstínech. Čím je barva pod obnější přírodě, tím je pro nás vhodnější.

HNĚV

je znakem března, tudíž i žlučníku, je podrážděností na druhé. Nutné přestat s e zlobit a rozčilovat, pracovat na sobě a svém žlučníku.

ŠLACHY

jsou mimo jiné funkčně závislé na žlučníku v těsné návaznosti na ledviny. To b ývá často zdrojem potíží při určení příčiny nemocí.

OČI

též v první polovině ohroženým smyslovým orgánem. Pozor na slunce ! Funkce žlučníku ovlivňuje bezprostředně a oboustranně celou řadu jiných orgánů , proto se doporučuje : - ihned začít s masáží reflexní plošky žlučníku na nár tu chodidla vlevo, - brát vlaštovičníkovou tinkturu obecně 3 x 15 kapek před j ídlem, - pít čaj na látkovou výměnu, který by měl obsahovat protizánětlivé slo žky, např. mátu peprnou, řebříček obecný či třezalku tečkovanou. REFLEXNÍ PLOŠKY

žlučníku se v tomto období mačkají uklidňujícím způsobem, takže na levém nártu mačkáme silně a na pravé plosce pouze hladíme. celková doba masáže by neměla překročit 2-3 minuty. Při "tenisovém loktu" je možno pomoci mačkáním plošky lo kte.

SBĚR

doporučuje se sbírat - plicník lékařský, jehlici trnitou, podběl léčivý, puškv orec obecný, jmelí bílé, pampelišku.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

(Sylimarinum labus) je léčivka, jejíž semena mají vynikající účinek na celou o blast funkce jater a žlučníku. Nejznámější je účinek na posílení jater léky LE GALON a FLAVOBION, vyrobených na bázi ostropestřce. Je zde účinek na žlučové h ospodářství, likvidaci žlučových kamenů, tvorbu cholesterolu. Doménou účinnost i zůstávají záněty jater, cirrhoza, snížení imunity z titulu dysfunkce jater. Sklízí se semeno s hlavicemi v podobě nezralé a nechá se v suchu dozrát, poté se vysype, profouká a ještě dosuší. Zralé semeno je tmavě hnědé až černé. Užív á se jedna čajová lžička pomletého semene 4-5 x denně před jídlem. KŘENOVÉ VÍNO

je vinikajícím lékem na žlučník, rozpouští kameny. Návod : do litrové láhve se dá do jedné pětiny jemně nastrouhaný čerstvý křen a zalije se do plna nekonze rvovaným červeným vínem. Nechá se 6 dnů vyluhovat, pak se berou tři polévkové lžíce denně, vždy po jídle.

TAJEMSTVÍ HYPNÓZY A SUGESCE Tři základní pravdy: Potíže jsou jen dočasné. Času je třeba využít. Utrpení je životní zkouškou.

13. ČÁST

CHARAKTER A POVĚST

Charakter je to, čím jste, pověst je to, co si lidé myslí, že jste. Musíme se naučit rozlišovat mezi charakterem a pověstí. POVĚST JE PROMĚNLIVÁ A NEJISTÁ, STÁLE PŘETŘÁSANÁ PAVLAČOVÝMI DRBNAMI A POMLUVAMI, ALE CHARAKTER JE PEVNÝ A VYZ AŘUJE SKUTEČNOU SÍLOU. Je to jediná lidská vlastnost, o kterou nás nemůže nikd o okrást. Svoji hodnotou a cenou stojí vysoko nad ostatními vlastnostmi. Lze s ní překonávat překážky, může přizpůsobit život i činy tajuplné harmonii a spo kojenosti. KONEC A CÍL VEŠKERÉ VÝCHOVY JE CHARAKTER. Láska samotná je komplexe m mnohých základních povahových rysů, které jsou potřebné k jejímu naplnění. C HARAKTEROVÉ PRVKY : Spoléhání na sebe samého, sebeovládání, rozhodnost, síla v ůle, ctižádost, opatrnost, spokojenost, trpělivost, sebeúcta, SPRAVEDLNOST, po ctivost, užitečnost, VLASTENECTVÍ. Tyto prvky ukazují i vzájemnou návaznost na sebe. Např. spoléhání na sebe samého, by bylo bez užitečnosti a poctivosti be zúčelné. Síla vůle bez sebeovládání by byla sebezničující. Trpělivost bez opat rnosti, by byla slabostí. CTIŽÁDOST BEZ SPRAVEDLNOSTI JE EGOISMEM A VEDE KE ZN IČENÍ. Sebeúcta je vázána na užitečnost. Všeobecně řečeno jsou tyto zásady hle dány lidskými bytostmi na povrchu Země. JSOU TO PERLY VE VLASTNICTVÍ NĚKTERÝCH LIDÍ, KTERÉ VYTVOŘILY A UMOŽNILY POKROK LIDSTVA. Známe jejich sílu, krásu, ne konečný a nadsmyslný cíl jejich moci,ale nedaří se nám zjistit, kde se nachází .

DĚDICTVÍ LIDSTVA

Vlastnictví povahových rysů ve správně vyvážených poměrech je dědictvím každé lidské bytosti a není dokoce třeba ani síly vůle na získání cenných povahových vlastností. Celý problém spočívá v otázce zdali skutečně chcete toho dosáhnou t. Každý po tom alespoň touží. Pokud je to provázeno upřímným přáním, je vědom í uvedeno do vnímavého stavu a připravené na pravdy, které se poddají vašemu p říkazu. V historii je mnoho případů obrovského vyvinutí některých povahových r ysů. Někdy byl pád jejich vlastníka způsobený nedostatečným vyvinutím ostatníc h vlastností. Např. NAPOLEON s jeho podivuhodným spoléháním na sebe samého, ro zhodností, sílou vůle a ctižádostí, ale postrádájícího spokojenost, opatrnost, spravedlnost a sebeovládání. LINCOLN-téměř dokonalé ztělesnění povahových vla stností. WASHINGTONovo ohromné vlastenectví dosahovalo vrcholu trpělivostí a n eohroženou rozhodností. NENÍ TŘEBA NIC JINÉHO, JEN SE ZASTAVIT, ANALYZOVAT A Z AMYSLET SE, INSPIROVAT SCHOPNOSTI. NIKDO Z NÁS NENÍ ÚPLNĚ DOKONALÝM, ALE KAŽDÝ MÁ V SOBĚ SEMÍNKO SKUTEČNÉHO, SPRÁVNĚ VYVÁŽENÉHO CHARAKTERU. SEBEANALÝZA

Kdybychom měli dar a viděli to, jak se jevíme druhým, byli bychom osvobozeni o d mnohých nebezpečí a bláznivých nápadů. SEBEANALÝZA SPOČÍVÁ V ZÁKLADECH PRAVD Y, ŽE ÚSPĚCH ČI NEÚSPĚCH, ŠTĚSTÍ NEBO NEŠTĚSTÍ, VZNIKÁ VE VNITŘNÍM SVĚTĚ NAŠEH O JÁ. Je to pozorování a řízení ideální bytosti ducha, které vede mozek k tomu , aby pracoval pro naši záchranu nikoliv pro zničení. Je to vize, která rozpou ští tělesné vězení, učí jak odhodit zoufalství a starosti, dosahuje spojení se silami, jenž jsou pohotově připraveny na podporu a povzbuzení. Každodenní běh života si vyžaduje, abychom pracovali, radovali se a trpěli tolik, že obyčejn ě zbyde málo času na odpočinek a sebevýchovu. Ale pokud každý z nás dostatečně vstřebal úplné a dokonalé pravdy o charakteru, tak si uvědomí, že silný chara kter není utopií, ale zřejmým výsledkem myšlenek.

VŮLE A ROZUM

Počátek vytváření charakteru je ve vypěstování vůle a přání. Znovu platí, že č lověk není rozumným tvorem v tom smyslu, že jeho činy jsou inspirovány jedině rozumem. Rozum nás nikam nežene a z toho vyplývá, že při vytváření charakteru musíme ovlivnit vůli. Při formování charakteru nezkaženého životem, při naprav ování špatných povahových vlastností, které se snad nešťastnou náhodou utvořil y, lze dosáhnout úspěchu jedině sebeanalýzou. JE TŘEBA DOSAŽENÍ STAVU VĚDOMÍ, KTERÝ NUTÍ KLÁST SI STÁLE OTÁZKY A ODPOVÍDAT NA NĚ, NIKOLIV ÚZKOSTLIVĚ, ALE NE USTÁLE O VŠECH SVÝCH ČINECH A MYŠLENKÁCH ZDA MAJÍ VLIV NA VLASTNOST, KTEROU SI PŘEJE DOSÁHNOUT, NEBO NEŽÁDOUCÍ RYS POVAHY JEHOŽ SE CHCE ZBAVIT. Sebeanalýza dovede k hlubokému přemýšlení o každém činu a myšlence. Zavede zpět od činu - který je vnějším projevem vnitřní myšlenky - k jeho skutečnému vzniku. MEZE SEBEANALÝZY

Sebeanalytickému pozorování se nesmí klást žádné omezení při odhalování skrytý ch slabostí charakteru, kromě takových, které je třeba dodržet, aby nedocházel o k nebezpečí chorobného soustředěného sledování se. Musí být doprovázeno žádo stí po zlepšení, neboť jak je odloučené od přání polepšit se, stává se jen sta tickým a nikam nevede, nemá totiž žádnou hnací sílu. Hluboké přemýšlení - bez kterého není sebeanalýza možná - je těžké v okolí, kde lehce dochází k vyrušen í. Proto je třeba místnost kam neproniká denní hluk života, vymezení určitého času (nejlépe večer a brzy ráno). Zkoumá se do jaké míry jsou návyky v souladu s ideálním já. Takový postup umožňuje stát se sám sebou, silným a odvážným je dnotlivcem, upřímným a sebevědomým. Špatný charakter je takový, který obyčejně provede skutek, jehož všeobecný tón není v souladu s celkovým ideálem. Každý si musí zjistit sám do jaké míry jsou jeho činy v harmonii a zhodnotit vývin s vých duševních pochodů k relativnímu hodnocení protipólu dobro - zlo. Častými chybami charakteru v současnosti jsou KORUPCE, ZLODĚJINA, NEVĚRA, VRAŽDA, NEUP ŘÍMNOST, UDAVAČSTVÍ, KŘIVÁ OBVINĚNÍ, VYDÍRÁNÍ, VYKOŘISŤOVÁNÍ, NESPRAVEDLNOST, vznikající ze dvou důvodů "TŘÍDĚNÍ" a "ZDŮVODŇOVÁNÍ". Tyto dva výrazy zahrnují každý nepoctivý, nemorální a kriminální čin, který se stane. Tedy je nutné po rozumět těmto pochodům, abychom se před nimi mohli chránit.

ZDŮVODŇOVÁNÍ

Je hledáním nejlepších možných omluv na nejhorší možné činy. LIDSKÉ VĚDOMÍ JE UTVOŘENO TAK, ŽE PŘI KONFLIKTU MEZI PŘÁNÍM A ZÁSADOU, ZAČNE HLEDAT DŮVODY, KTE RÉ BY PŘÁNÍ USPOKOJILY A SOUČASNĚ NEPORUŠILY ZÁSADNÍ STANOVISKA. Jednoduchý př íklad : Sebezáchova je prvním zákonem přírody, který vede k pokusu získat potr avu či peníze jakkoliv - otec rodiny pak zdůvodňuje krádež jako záchranu od hl adu své rodiny apod.

TŘÍDĚNÍ

Průměrný člověk nepřemýšlí úplně logicky, jak si to sám o sobě myslí. Všichni máme sklon k třídění vyznání a myšlenek. Pro tento sklon uchovávat protikladné myšlenky si lidé musí dávat pozor, aby nepochodili zle. OSOBA TRPÍCÍ SKLONEM K TŘÍDĚNÍ JE ZATÍŽENÁ DVOJSMYSLNÝM ZÁKONNÍKEM MORÁLKY. JEDEN POUŽÍVÁ V BĚŽNÉM ŽIVOTĚ, DRUHÝ SI UCHOVÁVÁ PRO SPOLEČENSKOU PŘETVÁŘKU (BONTÓN). Mnoho obyčejnýc h poctivých lidí, kterým v jejich soukromém životě nelze vytknout ani maličkos t, je úplně nemorálních při podnikání. Na druhé straně nejeden vážený obchodní magnát či politik, kterého slovo v jeho branži je závazkem, má o mnoho nižší morální úroveň. Všichni si uvědomujeme, že pokud jsme k sobě dostatečně upřímn í a naše ideály jsou jakékoliv, dosahuje naše úsilí zřídkakdy cíl. Většina z n ás má skrytý pocit, že při snaze o dosažení vytoužených povahových vlastností trpíme též slabostmi, překážkami, nevýhodami. Chyby charakteru jsou tedy všude , utěšujeme se tím, že nejsou tak velké jak se zdá a že se jich můžeme zbavit, kdy se nám zachce. Zůstanou však s námi do konce života, pokud se jich nezbav íme sebeanalýzou. Zmenšovaly by naše přednosti a příležitosti, zabránily dosaž ení vytouženého cíle.

DOBRODINNÍ SEBEANALÝZY

Člověk, který si je plně vědom svých dobrých vlastností, nemusí si uvědomovat svoje chyby. Málokdy se stane, aby si kdokoliv připustil existenci některé své chyby, nesvěří se ani nejintimnějšímu příteli. Kdyby se každý podrobil přísné mu sebezkoumání, poznal by, že dosud byl jeho život výsměchem a lží. Aby byla sebeanalytická zkouška osobní a správná, musí být prováděna s plnou upřímností . Není třeba obnažovat skryté slabosti před cizími lidmi, ale je nezbytně nutn é být upřímný vůči sobě samému. Bylo by nesmyslné vyhýbat se rozhodnutí stát s e silným a vážným. Tímto způsobem se lze zbavit špatných návyků i sklonů, ať j iž byly zděděné či získané jinak. Je nutná ale dostatečná sebekritika. KDYŽ BU DETE K SOBĚ UPŘÍMNÍ, VYNASNAŽÍTE SE NAJÍT LOGICKÝ DŮVOD PRO KAŽDÝ SVŮJ ČIN, TA K NAJDETE ODPOVĚĎ NA MNOHO SLOŽITÝCH OTÁZEK. Po určitém čase získáte nadvládu nad všemi funkcemi své bytosti.

CHYBY CHARAKTERU

Nejčastější je MORÁLNÍ SLABOST, která může způsobit ztrátu zaměstnání, postave ní, peněz, vede k nestřídmostem různé povahy. Další je JEŠITNOST a MARNIVOST, kdy jednotlivec ztratil smysl pro porovnávání a nedokáže se na sebe podívat oč ima druhého, vidí se jenom z dobré stránky a špatnou přehlíží. Jeho úsudek býv á vzdálený od skutečnosti, považuje se za nepostradatelného a přestane dělat u žitečnou práci, je nespokojený. Krádež pro naplnění tužby, opuštění dětí matka mi, obětování domovů otci - se stává prokletím. NEDOSTATEK ODVAHY, STRACH NĚCO UDĚLAT, PŘEHNANÁ OPATRNOST, LEHKOMYSLNOST, NEDOSTATEK PEVNOSTI PŘI DOKONČOVÁN Í VĚCÍ - patří mezi nejrozšířenější chyby, které překáží při dosažení cílů a ú spěchu. Posledním je NEDOSTATEK SCHOPNOSTI SOUSTŘEDIT SE - najít zájem ve své práci a věnovat se jí.

(Pokračování) M.Kočík